Ondatry, nutrie, norci, bobři, vydry - zkrátka savci kolem vod
Vkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se.... |
Autor: Fesoj | 09.03.2014 11:54
Ano, byl to nějaký nóbl alkohol.
Autor: prroud | 05.03.2014 14:37
"proboha co je to za srac-ku",Josefe,co to bylo neukazali,nejspis nejakej liker pred jidlem? :-)))
Autor: ValíkVlastimil | 05.03.2014 14:29
A už to mám ☺ http://hlasky-z-filmu.cz/wp-content/uploads/hovno-z-nutrie.mp3
Autor: ValíkVlastimil | 05.03.2014 14:05
Není tento odkaz mimo diskuzi:-)---http://www.youtube.com/watch?v=5PzeyZ7TCk8
Autor: Fesoj | 05.03.2014 13:46
Leone, máš kus pravdy, ale mně to nevadí ani v nejmenším - já jsem si ji jednou dal v restauraci v Hradci Králové /užé mnógo ljet tomu nazád/ se slovy : "Slečno, přineste mně toho potkana !" A musím dodat, že byla výborná. Ale ať pátrám v paměti jak chci, zaboha si nevzpomenu, o čem to bylo řečeno ve filmu Kurvahošigutntág, že to chutná jak hovno z nutrie.
Autor: Leon Zumr | 05.03.2014 11:47
já si dám raději čuníka u nutrie bych měl pocit že jím potkana :-) Když je pozoruji tak pohybu moc nemaji
Autor: prroud | 05.03.2014 08:07
Presne stejne ja,Frantisku :-)
Autor: František Dušák | 05.03.2014 08:01
To já bych hafíkům nechal maximálně obrané kosti.
Autor: Ellhenicky | 05.03.2014 07:24
Nemám s nutriemi v přírodě žádnou zkušenost, ale když je strýc choval,tak to byla poměrně lenivá zvířátka. Jak se chovají na volno?
Autor: Leon Zumr | 03.03.2014 21:01
tak zítra budou mít hafíci zase nutrii,dneska jedna tak 5kg a druhou jsem nenašel zítra musí kouknout jestli někde neleží zamotaná v rákosu
Autor: Fesoj | 21.02.2014 17:25
Já myslím, že možnost nakažení je úplně stejná, ať to vaříš pro psy nebo pro sebe. Leptospiry obsahuje - pokud vím - zejména moč nakažených hlodavců, nákaza se šíří i prostřednictvím vody nebo potravin touto močí znečištěných. Nemyslím, že by ji někdo dostal z toho, že by pozřel pečenou či jinak tepelně upravenou nutrii. Důležité je při jakékoliv manipulaci s uloveným kusem dodržovat až úzkostlivě zásady hygieny, zejména si poté řádně umýt ruce, během práce nejíst a nepít. Je to něco podobného jako tularémie u zajíce, ale možnost nákazy je u leptospirózy vyšší, aspoń si to myslím. Fundovaně odpovědět by mohl nejspíš strejda Zajíc.
A napadla mě ještě jedna možnost využití - z těch mohutných hlodáků by měl šikovný klenotník umět vyrobit pěkný myslivecký šperk, mám takový dojem, že něco takového se vyrábí /pochopitelně ne u nás/ i z hlodáků sviště.
A napadla mě ještě jedna možnost využití - z těch mohutných hlodáků by měl šikovný klenotník umět vyrobit pěkný myslivecký šperk, mám takový dojem, že něco takového se vyrábí /pochopitelně ne u nás/ i z hlodáků sviště.
Autor: Leon Zumr | 21.02.2014 15:13
dospělý samec dokáže zrychtovat každýho psa tak že liška to jedině mladý.Unás se také drží v rákosí a kolem staré čističky z fabriky.JInak já divokou nejím to jedině pořádně uvařit psům
Autor: Fesoj | 21.02.2014 14:12
Výslovně jsem psal, že je nejlepší se tomu střetu vyhnout. Ale kdyby to mělo dojít až k soudu, nebál bych se toho. § 14 může být sice použit jako "strašák" na myslivce, kteří nejsou mysliveckou stráží - ale podle čeho by mohl být postižen NEMYSLIVEC, který ty nutrie chytá ? V právním státě by mělo platit, že co není zakázáno, je povoleno. A hubení nutrií by z hlediska ochrany přírody mělo být považováno za činnost vysloveně prospěšnou - píši výslovně hubení, protože to není lov, nejedná se o zvěř - žádný zákon to NIKOMU nezakazuje, jen je třeba nedostat se do rozporu s jinými zákonnými normami - např.se zákonem o ochraně zvířat proti týrání, i když i to je sporné, vždyť potkani se běžně tráví a nikdo se nad tím nepozastavuje.
Co se týče predace, myslím, že máš pravdu, liška do střetu s tak dobře vyzbrojeným protivníkem asi půjde jen výjimečně a aligátory tady nemáme. Možná, že i dospělou nutrii by zvládl výr, ale zatím jsem nikde neslyšel ani nečetl,že by na výřím hnízdišti byly nalezeny jejich zbytky.
Co se týče predace, myslím, že máš pravdu, liška do střetu s tak dobře vyzbrojeným protivníkem asi půjde jen výjimečně a aligátory tady nemáme. Možná, že i dospělou nutrii by zvládl výr, ale zatím jsem nikde neslyšel ani nečetl,že by na výřím hnízdišti byly nalezeny jejich zbytky.
Autor: Pavel Černý | 21.02.2014 12:59
Fesoji, jako bys nikdy neslyšel o "ochráncích přírody" :-) Jinak §14 odst. (1)f) Zákona o myslivosti. "Myslivecká stráž je oprávněna: usmrcovat mývala severního, .... , nutrii říční a další vyhláškou stanovené zavlečené druhy živočichů v přírodě nežádoucí,". Samozřejmě platí, není-li žalobce, není ani soudce, ale hada bosou nohou bych radši nedráždil :-). Ale i v předchozích letech, byť jsme opravdu nešetřili, stavy nutrií u nás stejně rostly, protože v rozsáhlých podmáčených rákosinách mají ráj na zemi (zeleným rákosem se živí celé vegetační období - mám vypozorováno). Liška dospělou nutrii zřejmě nevezme, a když ohař po střetu nemusí na šití, je to úspěch.
Autor: Leon Zumr | 21.02.2014 12:57
Pavle nestraš je :-) mě udělali noru přímo v zásypu tak vím jak jim chutná :-/
Autor: Matěj Fous | 21.02.2014 12:19
Problém bude možná také v tom,že kožka z nutrie má dnes min.cenu farmová a z volné přírody snad nulovou a maso z volné přírody z důvodu nemocí téměř nikdo nechce - snad jen vařit psům.Tak i o ten lov není potom tak zájem.U nás se již také vyskytují,před několika lety nepředstavitelné.
Autor: Fesoj | 21.02.2014 12:00
Pavle, váš problém s nutriemi je evidentně hlavně důsledkem toho, že nemůžete s flintou do honitby. V naší honitbě se sice nevyskytují, ale kdyby ano, lovil bych je, ač nejsem mysliveckou stráží /samozřejmě tak, abych se nedostal do konfliktu s jejich "krmiči"/. A odchytem do truhlíků, dobře maskovaných, aby ty pseudohumanisty neprovokovaly, se vlastně může zabývat každý, to jest i nemyslivec. Ohánět se nějakými ustanoveními o tom, že to může dělat jen myslivecká stráž, je obyčejný blábol, který by u soudu nemohl obstát. Není to lovná zvěř, takže nemůže jít o pytláctví a k jejich odchytu tudíž nepotřebuji ani lovecký lístek či povolenku. Není to ani v rozporu se zákonem o ochraně přírody, protože nutrie, stejně jako potkan, není chráněným živočichem, navíc je v naší přírodě nežádoucí. A chtěl bych vidět zákonné ustanovení, podle kterého by se ten, kdo je chytá, dopustil jakéhokoli přestupku, o trestném činu nemluvě.
Autor: Pavel Černý | 21.02.2014 07:24
Přátelé, tak já vám popíšu stav v oblasti kolem Prahy, kde se, kromě nejvíce přemnoženého druhu - člověka, přemnožily v posledních letech také nutrie. Stav ondater (které se podle mých pozorování s nutriemi celkem snáší) je velmi nízký, protože člověk zničil téměř všechny potoky napojením poddimenzovaných čističek, čímž ubyly ondatrám, které už i předtím značně trpěly chorobami (kokcidióza), vhodné biotopy. Nutriím ten sajrajt evidentně moc nevadí. Resp. na tyto odpadové smradlavé stoky se přesunou jen v zimě, když zamrznou rybníky. Přes léto jsou na rybnících a jejich propojkách. V minulém mysliveckém roce 2012/13 jsem jich jako mysl. stráž nalovil 21 kusů. Od loňského dubna jsme bez honitby, nikdo zde myslivost neprovozuje (jen nás pár skalních v zimě ze zvyku přikrmuje) a nutrie se úspěšně množí. Jen v "mém" bývalém úseku odhaduji stav na min. 100 kusů. Hráze rybníků jsou jako řešeta, na břehu se běžně propadáte. A z pohledu myslivosti? Průser! V dosahu až 150m od jakékoliv vody nelze přikrmovat zvěř. U srnčích korýtek jsou celou noc nutrie. V bažantích zásypech v rákosech i přes den. K zásypy 100m přes les od potoka vede stezka od nutrií, viditelná nejen na sněhu, ale i v listí. Vymýšlíme kam přikrmovat do polí, aby to ty potvory zase nenašly.... A ostatní lidičky mají radost a chodí je k rybníkům krmit a fotografovat. Jestli se podaří znovu ustanovit honitby (dvě, protože vcelku už to nepůjde), nedovedu si představit, že je někdo před těmi krmiči bude lovit. No a postoj "ochránců" byl vidět v té televizní reportáži. "Pochytejte je a NĚKDO si je vezměte na chov!" Pozn.: "...ale ne, že je pak budete zabíjet a už vůbec ne kvůli kožešině!"
Autor: Leon Zumr | 20.02.2014 22:37
co by myslivec kvůli náplni do pekáče neudělal :-)))) http://www.ulozto.cz/x22Yt5Ph/zvireci-vetrelci-s01e03-avi
Autor: Jaroslav Tatalák | 20.02.2014 21:51
Nutrie-když jsem ji přinesl poprvé před xxxx lety, manželka chtěla vyhodit i ten pekáč, ve kterém jsem ji udělal klasicky na zelenině. Pak ochutnala a za dalších x let je sháněla sama.Upadnutím výkupu kůží, upadly i chovy. Maso vynikající, krátké vlákno, dá se zpracovávat na X způsobů. Jsou z ní vynikající klobásy nebo salám. Ale jak to vypadá už je to minulost. Docela bych rozšíření fandil raději než bobrovi. S pozdravem J.T
Autor: Václav Sládek | 20.02.2014 19:59
Nutrie vozil Jika Gabriel do Roudné na rožni to byla mňamka.
Autor: Čestmír Kunetka | 20.02.2014 15:01
Pánové, nutrie, ondatra - to jsou býložravci, takže jejich maso je dietní. Když se nutrie chovaly doma, tak náš špitál maso vykupoval pro dietáře. A že jsou obě cítit pižmem, chce to jen pečlivě odstranit tuk a maso odblanit.
Jak říkával děda, ze předku guláš, zadek nechat nahonit a až má mladé tak na česneku nebo na zelenině.
Fesoji - moc hezký příspěvek, o tom bobrovi jsem to slyšel taky, ale nemám to potvrzeno. Když byly ondatry, nebyly bobři, teď je hodně bobrů a málo ondater.
Jak říkával děda, ze předku guláš, zadek nechat nahonit a až má mladé tak na česneku nebo na zelenině.
Fesoji - moc hezký příspěvek, o tom bobrovi jsem to slyšel taky, ale nemám to potvrzeno. Když byly ondatry, nebyly bobři, teď je hodně bobrů a málo ondater.
Autor: Čestmír Kunetka | 20.02.2014 15:00
Pánové, nutrie, ondatra - to jsou býložravci, takže jejich maso je dietní. Když se nutrie chovaly doma, tak náš špitál maso vykupoval pro dietáře. A že jsou obě cítit pižmem, chce to jen pečlivě odstranit tuk a maso odblanit.
Jak říkával děda, ze předku guláš, zadek nechat nahonit a až má mladé tak na česneku nebo na zelenině.
Fesoji - moc hezký příspěvek, o tom bobrovi jsem to slyšel taky, ale nemám to potvrzeno. Když byly ondatry, nebyly bobři, teď je hodně bobrů ale málo ondater.
Jak říkával děda, ze předku guláš, zadek nechat nahonit a až má mladé tak na česneku nebo na zelenině.
Fesoji - moc hezký příspěvek, o tom bobrovi jsem to slyšel taky, ale nemám to potvrzeno. Když byly ondatry, nebyly bobři, teď je hodně bobrů ale málo ondater.
Autor: Břéťa Ambrož | 20.02.2014 13:25
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/214411000100105/obsah/300509-premnozene-nutrie/
Autor: Fesoj | 20.02.2014 12:46
Nevadí, naopak ! Nutrii jsem jedl již několikrát, upravenou na různý způsob - dokonce jednou jsem si ji dal i v restauraci. je to výborné, šťavnaté maso, tmavší než králík a světlejší než zajíc. Ale z důvodu objektivity je nutno uvést, že při manipulaci s nutrií ulovenou ve volné přírodě /na rozdíl od farmových chovů/ hrozí nebezpečí nákazy leptospirózou a proto je až úzkostlivě nutno dodržovat zásady hygieny. S konzumací ondatry žádné zkušenosti nemám, z literatury vím jen tolik, že severoameričtí Indiáni je jedli běžně, bělochům prý moc nejede pro specifickou příchuť - ne nadarmo je její celý název ondatra pižmová. Zda se snáší ondatra s nutrií, o tom nic nevím - původním biotopem nutrie je Amerika jižní, u ondatry je to Amerika severní. A co se týče nákupu a vysazení nutrií do přírody - kdyby to někdo udělal u nás, kde již ondatry nejsou, mně osobně by to nevadilo, ale v každém případě jde o neoprávněný zásah do výkonu práva myslivosti, navíc o šíření nepůvodního, zavlečeného druhu a mohla by následovat i citelná pokuta.
A ještě k té konzumaci - v minulosti se vodní živočichové všeobecně uznávali jako postní jídlo a mám doma jednu prastarou kuchařku, kde je recept na úpravu bobra a vydry. Když byla vydaná, nutrie ani ondatry se zde ještě nevyskytovaly.
A ještě k té konzumaci - v minulosti se vodní živočichové všeobecně uznávali jako postní jídlo a mám doma jednu prastarou kuchařku, kde je recept na úpravu bobra a vydry. Když byla vydaná, nutrie ani ondatry se zde ještě nevyskytovaly.
Autor: Oldřich Koutný | 20.02.2014 11:56
Já bych ještě k tomuto tématu doplnil i přípravu pokrmů,třeba z ondatry a nutrie,pokud to Fesojovi nevadí??
Jinak poučné čtení. O tom bobrovi jsem neslyšel,ale je pravda že když se nám nastěhoval na jeden úsek kanálu,kde vždy ondatry byly a bylo jich tam spousty,tak tam teď o ni ani nezavadíte...
A co třeba nutrie a ondatry,snesou se,nebo je nutrie taky vytlačí??Máte někdo zkušenosti z vlastních revírů?? Ptám se protože jeden dobrodruh z vesnice chce koupit několik párů nutrií a pustit je na ty naše potůčky. Neříkám že by se mě nelíbilo si občas nějakou střelit a pochutnat si na ní,ale kdyby to mělo být na úkor ondater,tak se v tom budu snažit co nejvíc zabránit.
Jinak poučné čtení. O tom bobrovi jsem neslyšel,ale je pravda že když se nám nastěhoval na jeden úsek kanálu,kde vždy ondatry byly a bylo jich tam spousty,tak tam teď o ni ani nezavadíte...
A co třeba nutrie a ondatry,snesou se,nebo je nutrie taky vytlačí??Máte někdo zkušenosti z vlastních revírů?? Ptám se protože jeden dobrodruh z vesnice chce koupit několik párů nutrií a pustit je na ty naše potůčky. Neříkám že by se mě nelíbilo si občas nějakou střelit a pochutnat si na ní,ale kdyby to mělo být na úkor ondater,tak se v tom budu snažit co nejvíc zabránit.
Autor: Fesoj | 20.02.2014 09:50
Dovolil jsem si založit tohle téma a začnu těmi ondatrami. Jak víme, je to nepůvodní druh, záměrně dovezený do Evropy, konkrétně do Čech, počátkem minulého století, nevím přesně, zda r. 1904 nebo 1905. Je to vlastně největší z rodu hrabošů a tomu odpovídá i jejich plodnost - šířily se přímo lavinovitě a zaplavily celou Evropu. Kvůli přehnaným obavám z jejich škodlivosti byly dlouho postaveny "mimo zákon" a mohl je lovit kdokoli a kdykoli. Ovšem jejich kožešina, zvaná "bizam", byla a je dodnes natolik ceněná, že z některých lidí se stali profesionální "myšaři", kteří se jejich chytáním docela dobře živili. Ondatry byly loveny vypichováním z nor pomocí železných bodců, do želez, vrší, šlehaček a dokonce i fretkováním a stále jich neubývalo. Zato přibývalo těch "myšařů" a to až do r. 1962, kdy byla konečně ondatra zařazena mezi lovnou zvěř se stanovenou dobou lovu a hájení. Ovšem vůči všem ostatním druhům zvěře bylo její postavení zcela výjimečné. Byl zakázán její odstřel /kvůli poškozování kožešiny/ a povolenky k jejich lovu mohly být vydány i osobám nevlastnícím lovecký lístek. Dále bylo výslovně zakázáno chovat ondatry v zajetí a přepravovat je živé, asi kvůli obavám z jejich ještě většího šíření - ale to nebylo nic platné, ondatry žily všude, od potůčků - vlásečnic až po břehy všech velkých vodních ploch. Jejich užitečnost jako kožešinových zvířat mnohonásobně převážila škody, které lokálně vznikaly provrtáním hrází menších rybníků a jejich následným protržením - pamatuji povodeň, která zaplavila městečko Borohrádek někdy kolem r. 1960 a na jejímž počátku stály právě ondatry, které poničily hráze tří menších lesních rybníčků a potok protékající obcí se proměnil v dravou řeku.
Legislativní úprava jejich lovu trvala v podstatě až do přijetí současného zákona o myslivosti, pouze s některými malými změnami - např. došlo k zákazu používání želez a vrší. Dnes nic nebrání jejich lovu odstřelem, povolenky "myšařům" se již nesmí vydávat, ovšem na většině našeho území ondatry vymizely, nejspíše vlivem adaptace některých parazitů na jejich organizmus. A ještě jedna zajímavost - dnes platná doba jejich lovu je stanovená dost nešťastně. Ondatra je totiž jediné kožešinové zvíře, jehož kožešina je nejcennější na jaře. Kvalitu kožky totiž posuzuje kožkař podle jejího rubu a tzv "zelený", tj. podzimní a zimní bizam, má poloviční hodnotu proti jarnímu, "červenému" bizamu. Navíc u ondater odchycených na jaře tvoří drtivou většinu úlovků migrující samci, na podzim je to spíš 50 % samců i samic. Ale na závěr bych chtěl ještě říci, že s budoucností ondatry u nás to moc růžově nevidím a bojím se toho, že dopadne stejně, jako divoký králík. Přibyli jí totiž dva nepřátelé - norek americký, v jehož domovině tvoří ondatry podstatnou část potravního spektra a snad i bobr, o kterém jsem četl, že údajně instinktivně ondatry zabíjí na potkání, protože mu ničí hráze. Ale toto nemám nijak potvrzeno.
Legislativní úprava jejich lovu trvala v podstatě až do přijetí současného zákona o myslivosti, pouze s některými malými změnami - např. došlo k zákazu používání želez a vrší. Dnes nic nebrání jejich lovu odstřelem, povolenky "myšařům" se již nesmí vydávat, ovšem na většině našeho území ondatry vymizely, nejspíše vlivem adaptace některých parazitů na jejich organizmus. A ještě jedna zajímavost - dnes platná doba jejich lovu je stanovená dost nešťastně. Ondatra je totiž jediné kožešinové zvíře, jehož kožešina je nejcennější na jaře. Kvalitu kožky totiž posuzuje kožkař podle jejího rubu a tzv "zelený", tj. podzimní a zimní bizam, má poloviční hodnotu proti jarnímu, "červenému" bizamu. Navíc u ondater odchycených na jaře tvoří drtivou většinu úlovků migrující samci, na podzim je to spíš 50 % samců i samic. Ale na závěr bych chtěl ještě říci, že s budoucností ondatry u nás to moc růžově nevidím a bojím se toho, že dopadne stejně, jako divoký králík. Přibyli jí totiž dva nepřátelé - norek americký, v jehož domovině tvoří ondatry podstatnou část potravního spektra a snad i bobr, o kterém jsem četl, že údajně instinktivně ondatry zabíjí na potkání, protože mu ničí hráze. Ale toto nemám nijak potvrzeno.