Velká čtenářská soutěž časopisu Myslivost
Vkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se.... |
Autor: strejda zajíc | 31.05.2012 16:33
Že bych vyhrál cokoliv jsem nepředpokládal,protože,pokud je deset cen a 11 lístků,vždy je ten jedenáctý můj.Těší mne,že jsem skončil v první stovce,3(respektive 2) chybné odpovědi.Možná je ten kohout buzna nebo transka a pak tedy crká a né koká!Fesoji,já letos nabízel kamarádovi,že si to ode mne může opsat,když mne nechá z toho mausra střelit,ale i to bylo asi moc práce.A že si na tebe kamarád nevzpomněl,to buď rád!Jednomu jsem nedávno řekl,kde mám každý den prasata a večer že tam jdu.Vzpomněl si na mne a sedl tam dřív.Střelil tam lončáka a tak ho musel táhnout sám.Ale nezlobil se na mne a včera mi dal možnost,abych mu se psem v mokré řepce nad hlavu dohledal další čuně.Není nad dobrého kámoše...
Autor: jiří plánský | 31.05.2012 15:18
otázka 25. Vytáhnuvší bažantí kohout: ( bažanti v tahu crkají, Kohout při vzletu koká )vytáhnuvší spíše znamená vzlétající než letící(táhnoucí)
Autor: Děda z lesa | 31.05.2012 11:45
Jako nezúčastněný pozorovatel jsem si znovu pročetl propozice "Velké čtenářské soutěže 2012" v Myslivosti č.2, 3 , 4 a 5/2012.
Ve všech je napsáno : ... ke každé otázce by měla být pouze JEDNA odpověď.
Pokud Redakční rada na poslední chvíli změnila propozice a připouští u 4 otázek dvojakou odpověď (asi na základě debat soutěžících na starém i novém webu), mohli (měli) o této skutečnosti ještě včas informovat na svých stránkách.
Takhle přiznání dvou správných odpovědí až po losování musí působit na soutěžící jako podpásovka.
Ve všech je napsáno : ... ke každé otázce by měla být pouze JEDNA odpověď.
Pokud Redakční rada na poslední chvíli změnila propozice a připouští u 4 otázek dvojakou odpověď (asi na základě debat soutěžících na starém i novém webu), mohli (měli) o této skutečnosti ještě včas informovat na svých stránkách.
Takhle přiznání dvou správných odpovědí až po losování musí působit na soutěžící jako podpásovka.
Autor: Erika Doležalová | 31.05.2012 10:09
Tak pokud opravdu u těch otázek, co uvedl Miloš, uznávali dvě možnosti odpovědí (a nenapsali to tam jen po přečtení kritických názorů, zatímco v Lysé byly lístky rozděleny úplně jinak... :-)) tak mám chyby "jen" 4, což (ikdyž jsem nevyhrála ani tu knížku :-) už mě štve o něco míň než předtím :-)
Autor: Fesoj | 31.05.2012 08:12
Že jsem nevyhrál, to mně nevadí, jsem rád, že jsem se vešel do té 1. skupiny, ale v zásadě souhlasím s Erikou, že za ty peníze, které vrazíme do předplatného, bychom si zasloužili ze strany redakční rady o hodně pečlivější a zodpovědnější přístup, co se přípravy soutěže týče. Co se týče manipulace s lístky při losování, tomu nevěřím, ale je fakt, jak napsal kocourvbotách, lepší je ve výhru nedoufat a snad o ni ani nestát... Před několika lety, když jsem se do této soutěže zapojil poprvé, jsem přesvědčil kolegu ze sdružení a hledali jsme správné odpovědi spolu. No abych řekl pravdu, po knihovnách jsem jezdil spíš já a různé ty konzultace se známými, kteří učí na lesárně, byly taky na mně - přístup k internetu jsme neměli ani jeden. A kamarád vyhrál kulovnici. Měl z ní opravdu radost a přál jsem mu ji, ale... Že se pro mne nenašlo místo v jeho autě, když si pro ni jel na Ohradu, to bych pochopil, udělal si rodinný výlet. A na následující výroční čl. schůzi natáčela místní kabelová televize. Velká sláva, velmi kladné hodnocení jeho znalostí - ale ani on, ani nikdo jiný si přitom na mne ani nevzpomněl. O to víc mě se svým poděkováním letos překvapil vk74. A k té vyhrané kulovnici - nakonec se jí zbavil, byla to celopažbená jednuška IŽ v r. 308W, naprosto nenastřelitelná a co vím, dnes už má nejméně třetího majitele.
Autor: Miloš Bartáček | 30.05.2012 20:25
Fido, 0-5 chyb 99lístků, 6-10chyb 705 lístků, 11-a více chyb 509 lístků
Autor: Fido z Řáholce | 30.05.2012 19:32
Miloši, ano, v čas. Myslivost jsou publikovány správné výsledky i zdroje. Letos poprvé mohly zasílat odpovědní kupony jen předplatitelé. Proto mě zajímá,kolim kuponů bylo zasláno, kolik jich bylo platných, atd. atd. Alespoň budu pro příště znát svoji šanci.
Autor: Miloš Bartáček | 30.05.2012 16:36
Tak na stránkách ČMMJ se objevily výsledky,ty co jsem já opsal v Lysé se malinko liší.
Je tam možnost dvou správných odpovědí u č.3 č.23 č.39 č.44 bez jakéhokoliv vysvětlení a u žádné otázky není uveden zdroj, odkud rada čerpala.
Je tam možnost dvou správných odpovědí u č.3 č.23 č.39 č.44 bez jakéhokoliv vysvětlení a u žádné otázky není uveden zdroj, odkud rada čerpala.
Autor: Erika Doležalová | 30.05.2012 10:39
Děkuji Radkovi (a Milošovi) za správnější ze správných odpovědí, které mě upřímně tak akorát nas*aly :-((( Dvě chyby mám kvůli vlastní blbosti (resp. jedna blbbost a druhou jsem nevěděla, tak jsem to tipla a blbě), délku březosti laně jsem nikde nevyčetla, ale nepředpokládala jsem, že by měla mít tak markantní vliv, aby se to dalo považovat za pravidlo (tedy třeba březost delší v řádu týdnů..) ale ten zbytek, přátelé a kamarádi, to je prostě hnus. Trofej - už zde bylo diskutováno, podle mě jsou správné dvě možnosti, ale podle nich samozřejmě je jedna správnější. Zvěř z krytu - taky už jsme o tom psali, škoda dalších slov.. Ale ten bažantní kohout??? Crká??? Rakušan,Kovařík: Myslivecká mluva: "Kohout se hlásí, ozývá, při vyplašení křičí, varuje, na hřadu hovoří, v toku toká, kodrcá. SLEPICE kvoká, CRKÁ, bažantíci tikají." Jiný zdroj, cituji: "KOHOUT při vzletu KOKÁ, slepice jen tichounce c(v)rká." Penzum: "crkání - hlas kvokající bažantí SLÍPKY" Co je to zase za bordel?!?!?
Čili podtrženo a sečteno šest chyb, z nichž o třech by se dalo polemizovat, nesouhlasit, hádat se či soudit :-) No, co už, chleba levnější nebude, jdu zpátky do práce :-/
Čili podtrženo a sečteno šest chyb, z nichž o třech by se dalo polemizovat, nesouhlasit, hádat se či soudit :-) No, co už, chleba levnější nebude, jdu zpátky do práce :-/
Autor: kocourvbotach | 29.05.2012 21:57
Myslím,že nebýt VČS,tak by jsme měli o jeden důvod míň k nadávání:-)))Počkám si na oficiální oznámení správných odpovědí,pak si ještě jednou zanadávám,ale nejspíš do příštího roku zase vychladnu a budu jako blbec hledat ty správné-nesprávné odpovědi znovu...Soutěžil jsem od roku 99,posílal max. 3 lístky(od dědy a od kamaráda) a mimo poprvé jsem vždy měl do pěti špatných odpovědí,jednou dokonce úplně bez chyby,přesto jsem nikdy nic nevyhrál,až jsem se v roce 2010 nas*al a poslal 63 lístků a zase nic nevyhrál i když každý 9. lístek v losování o flinty byl můj.To u mě vedlo k přesvědčení ,že nemůže prostě být vše v pořádku,ale vloni jsem to zkusil zase a poslal lístků 62 a světe div se-já vyhrál,jenže díky otázkám,které byly jaké byly a i mému odfláknutí,jsem padl až do druhého koše...vyhrál jsem 6 cen a abych hned uklidnil závistivce,tak popíšu co to bylo:baterka na dynamo cena,necelých 200kč,knížka-evidentní ležák za tu cenu neprodejná 350kč,nůž v ceně 5000kč,ale pro myslivost nepoužitelný.dalekohled 20x50-podle přiložených papírů byl vyrobený v roce 97,takže horká novinka která nejde ani zaostřit, 2kg pytel psího žrádla a nakonec jediná dobrá věc a to byl dálkoměr v ceně asi 6000kč....v diskuzi která potom proběhla na Myslivosti jsme se hlásil k tomu aby se dal poslat jen jeden lístek a byl jednoznačné otázky.Bod jedna splněn,bod dvě ne,aby se dalo zase nějak manipulovat s výsledky.....Abych to uzavřel,letos jsem soutěžil jen pro ten dobrý pocit,že budu zase do pěti špatných odpovědí a něco se zase naučím nového.Toť asi můj názor na VČS,soutěžit a poučit se,ale ve výhru nedoufat a snad ani o ni nestát.Ještě mě tak napadá,že náš hospodář,který několikrát vyhrál,dokonce v prvním ročníku flintu,vyhrál jednou dalekohled 7x50 Bresser jenž také nejde zaostřit,ani reklamace u firmy která dala cenu do soutěže se nezadařila:-)))))
Autor: Miloš Bartáček | 29.05.2012 20:43
Fido, tu tebou požadovanou analýzu dělaj sice každej rok, ale ta nejednoznačnost odpovědí na zadané otázky stále přetrvává, ba bych řekl, že je rok od roku horší.Ale jak už psal Jarda Tatalák,pokaždé si připomeneš něco, co už ti vypadlo z paměti a sem tam se dozvíš i něco nového.I když některý otázky jsou na palici a s naší myslivostí jako takovou nemají moc společného, ale budiž, rozšířím si obzory.
Autor: Fido z Řáholce | 29.05.2012 20:28
Přátelé, předně bych chtěl poblahopřát všem velkým i malým výhercům soutěže. Souhlasím s těmi názory, že otázky by měly mít jednoznačnou odpověď, popř. označeno, že spávné mohou být odpovědi dvě. dále stran redakce očekávám podrobnější analýzu soutěže, kolik bylo celkem odevzdaných kuponů, kolik jich bylo platných,čili vstoupily do soutěže, kolik bylo možných výherců v I.skupině,tj.do 5 chyb, II. skupině, tj.6-10 chyb a ve III.skupině 11 a více chyb. Dále u spávných odpovědí odkaz na zdroj. Jsem přesvědčen, že do budoucna je třeba na kvalitě soutěže,resp. její přípravě ještě popracovat.
Autor: Miloš Bartáček | 29.05.2012 20:11
Radku dík, mě to nešlo, prozraď mi fígl, jak jsi to udělal.
Autor: Jaroslav Tatalák | 29.05.2012 19:35
Jsem jeden z těch "šťastlivců",kteří se ocitli na výherní listině i když se symbolickou výhrou.Po zkušenostech z minulých ročníků jsem očekával,že redakce provede opatření v tom,aby nedocházelo k nejasnostem při formulaci otázek.Jediná kladná věc se podařila podle mě v tom,že omezili kupóny na předplatitele,aby si někdo nemohl skoupit okresní distribuci kupónového čísla a vyhrát první 4 ceny. V zadávání znění otázek a jejich formulací to bylo letos odfláknuté snad víc než minulá léta i přes příslib p.Kasiny o zlepšení. Přes veškerá negativa,která se v průběhu soutěže vyskytla beru jako pozitivní ten fakt,že i na stará kolena si zase projdu odbornou literaturu a každý rok se divím,že se dovídám víc a víc "novinek" a to že si pročtu něco o myslivosti ve mě zůstává jako dobrý pocit,že jsem pro sebe něco udělal.
Autor: Radek Chadim | 29.05.2012 19:30
1a, 2c, 3c, 4a, 5a, 6a, 7c, 8a, 9b, 10c, 11c, 12b, 13b, 14b, 15c, 16a, 17c, 18b, 19a, 20b, 21c, 22a, 23c, 24b, 25a, 26b, 27a, 28b, 29b, 30c, 31c, 32b, 33c, 34a, 35b, 36c, 37a, 38c, 39c, 40a, 41c, 42a, 43b, 44c, 45c, 46b, 47b, 48a, 49b, 50b, 51a, 52b, 53a, 54b, 55c, 56a, 57b, 58a, 59a, 60b, 61a, 62a, 63c, 64b, 65a, 66a, 67c, 68b, 69c, 70c, 71b, 72c, 73b, 74a, 75c, 76c, 77b, 78c, 79a, 80b
Autor: strejda zajíc | 29.05.2012 19:08
Pro ty,kteří se chtějí dobrat jediné správné odpovědi té které otázky ve
VČS mám recept:
"Rozdělěj oheň ze suchého bukového dřeva,spal ne něm netopýra(nebo jiného
chráněného tvora,ale né medvěda,je moc velký),liščí trus a samčí květy
rostliny podobné kopřivě(Canabis indica) a brzy ti bude vše jasné.I když křišťálová koule taky není k zahození"
P.S.Mně osobně pomáhá směs ječmene a chmele,ale asi budu muset,podle letošních výsledků,k tomu přidat i švestkový(destilere)kompot.Pojďme radši do lesa,je tam fajn.Ahoj všem.Zajíc
VČS mám recept:
"Rozdělěj oheň ze suchého bukového dřeva,spal ne něm netopýra(nebo jiného
chráněného tvora,ale né medvěda,je moc velký),liščí trus a samčí květy
rostliny podobné kopřivě(Canabis indica) a brzy ti bude vše jasné.I když křišťálová koule taky není k zahození"
P.S.Mně osobně pomáhá směs ječmene a chmele,ale asi budu muset,podle letošních výsledků,k tomu přidat i švestkový(destilere)kompot.Pojďme radši do lesa,je tam fajn.Ahoj všem.Zajíc
Autor: Miloš Bartáček | 29.05.2012 15:06
Karle,nejde mi to vložit, roztáhne se to pocelý stránce a ještě ne všechno.Pošlu to Radkovi, ať to vloží on nebo kdo chcete, ozvěte se mi na mail a já to pošlu
Autor: Pavel Černý | 29.05.2012 13:28
Přátelé, bez velkých emocí konstatuji, že soutěže se zůčastňuji s kamarádem ze sdružení od prvního ročníku. Bereme to jako hru a trochu i souboj s pamětí (většinu odpovědí samozřejmě hledáme v knihách a na netu). Poctivě se každý sám snažíme najít správné odpovědi a před odesláním je projdeme a prodiskutujeme rozdíly. Někdy necháme i různé odpovědi podle toho, jak to cítíme, protože opravdu nejsou vždy jednoznačné. Kamarád měl zatím větší štěstí, vyhrál pokud si pomatuji nůž, sedací hůl + ještě nějakou menší cenu a vloni si byl na Hluboké pro kulovnici. Já před pár lety knihu povídek a letos, světe div se, dalekohled. Souhlasím samozřejmě s tím, že otázky resp. odpovědi by měly být jednoznačné a pokud možno i obtížně nalezitelné na interfernetu, protože já pomalu píšu a tím jsem při hledání v nevýhodě :-). Ale jinak jsem se letos namlsal, takže za rok znovu!
Autor: M.Bergman | 29.05.2012 10:32
Upřímně obdivuji vaši důvěřivost a "bohorovnost" k čemukoliv, co vyšlo z ČMMJ jako úlitba členům (viz zkušenosti např.: Interlov, příspěvky, Halali, investice, odměňování zaměstnanců a funkcionářů...atd.atd...). Pokud si vzpomínám, vždy(!) v podobných očekáváních poctiví členové utřeli. A nyní by tomu mělo být jinak? A vůbec, znáte někdo osobně někoho z první pětice výherců a jejich případné vazby na ČMMJ? Divil bych se, kdyby se nenašly. M.B.
Autor: Erika Doležalová | 29.05.2012 10:22
Bordel, to je asi nejvýstižnější pojmenování této soutěže, díky Josefe :-) Opakující se otázky, nejasně položené otázky, více správných odpovědí ale uznatelná jen ta jejich... To prostě není normální ani náhoda, kdyby se to stalo v jednom ročníku u jedné dvou otázek, budiž, ale každý rok a u více otázek? To už normální není.
Typickým případem je otázka na tu srstnatou co leze z krytu - Kovařík,Rakušan uvádějí např. u jelena - jelen z krytu VYTAHUJE, v Penzu je u výrazu "vytáhnout (vyvstat)" uvedeno 1. vyletět a za 2. vystoupit z krytiny. Nejčastěji užívaný výraz je dle mého vytahovat a ne vystupovat - to se tak akorát vystupuje z autobusu :-(
Trofej, to samé v bledě modrém. Ano, je to část úlovku, ale taky je to trvalá upomínka na lovecký zážitek! Proč je tedy uznávaná jen jedna možnost, když jsou správně obě? Navíc, když to vezmeme opravdu do detailu, tak "úlovek celý" není v žádném případě trofej, protože třeba pajšl z divočáka si fakt neschovávám..
No nic, už to proběhlo, odběhlo a uběhlo, nedá se nic dělat. Mě ani tak nemrzí, že jsem nic nevyhrála (to je člověk za život zvyklý nesčetněkrát) jako to, že takovou "velkou" soutěž takhle odfláknou a je jim to u ... Holt budu ode dneška říkat, že srnec z lesa vystoupil (a pak do něho zase po určité době nastoupil???)
Typickým případem je otázka na tu srstnatou co leze z krytu - Kovařík,Rakušan uvádějí např. u jelena - jelen z krytu VYTAHUJE, v Penzu je u výrazu "vytáhnout (vyvstat)" uvedeno 1. vyletět a za 2. vystoupit z krytiny. Nejčastěji užívaný výraz je dle mého vytahovat a ne vystupovat - to se tak akorát vystupuje z autobusu :-(
Trofej, to samé v bledě modrém. Ano, je to část úlovku, ale taky je to trvalá upomínka na lovecký zážitek! Proč je tedy uznávaná jen jedna možnost, když jsou správně obě? Navíc, když to vezmeme opravdu do detailu, tak "úlovek celý" není v žádném případě trofej, protože třeba pajšl z divočáka si fakt neschovávám..
No nic, už to proběhlo, odběhlo a uběhlo, nedá se nic dělat. Mě ani tak nemrzí, že jsem nic nevyhrála (to je člověk za život zvyklý nesčetněkrát) jako to, že takovou "velkou" soutěž takhle odfláknou a je jim to u ... Holt budu ode dneška říkat, že srnec z lesa vystoupil (a pak do něho zase po určité době nastoupil???)
Autor: Karel poslík | 29.05.2012 07:03
Miloši, pokud máš z Lysé správné odpovědí, tak je sem prosím napiš. Zdar Karel
Autor: Miloš Bartáček | 29.05.2012 05:55
Fesoj, jestli jsi to poslal v té podobě co jsi tady prezentoval, tak máš 4 chyby.
Autor: Fesoj | 29.05.2012 01:03
Nerad to říkám, ale jak a kde to chceš rozporovat ? Na stránkách Myslivosti ? Myslíš, že redakční rada připustí veřejnou kritiku, i kdybys měl desetkrát pravdu ? Mé zkušenosti jsou bohužel jiné - a to se s p. Kasinou i některými dalšími členy znám osobně. A tím "vydržať" myslím nezanevřít na časopis jako takový ani na samotnou soutěž a jít do toho napřesrok znovu. Ovšem o tom, že by se s tím "něco" udělat mělo, samozřejmě bezvýhradně souhlasím a sám mám v tomto směru již také určitou představu, ale než s ní vylezu ven, chci ji nejdřív zkonzultovat s Pepíkem Drmotou, nejraději osobně - to bude lepší než e-mailem.
Autor: Ron Gordon | 28.05.2012 23:41
Vzhledem k tomu, že jsem jíž z takových "čtenařských soutěží" vyrostl, tak jsem jen s úsměvem procházel diskusi k tomuto tématu. Na rozdíl od Fesoje si myslím, že to nechce "vydržať", ale chce to počkat na oficiální vyhlášení správných odpovědí a pak toto rozporovat. Nejde jen do nekonečka čekat, vždyť to je veřejná soutěž a hodnota cen není zanedbatelná. Pokud jsem si jist, že došlo k pochybení jsou jitě možnosti jak tuto soutěž napadnout. Nejde jen do nekonečna někomu dělat kašpara.
Autor: Fesoj | 28.05.2012 21:33
Je to jako na olympiádě. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se a něco se naučit. Já jsem se na tomto fóru a v tomto vláknu naučil dost a za to děkuji všem zúčastněným, i když jsem vyhrál "hnědý doplněk spodního prádla" a ještě ani nevím, kolik jsem měl chyb - výherci byli oznámeni, ale správné odpovědi zatím nikoliv. A bohužel musím souhlasit s Erikou, že v těch otázkách je mnohdy bordel, slušněji to vyjádřit nelze a je to každý rok čím dál tím stejné. Když něco nevím, je to moje chyba - ale když v literatuře najdu v různých pramenech tři různé odpovědi na stejnou otázku, to nepřijde líto, ale přímo nasere. Ovšem velké plus letošního ročníku vidím v tom, že se na výsledkové listině neopakují stejná jména třeba pětkrát.
Ovšem co se týče Václava Sládka a Báji, s nimi souhlasit nemohu. Chce to VYDRŽAŤ !
Ovšem co se týče Václava Sládka a Báji, s nimi souhlasit nemohu. Chce to VYDRŽAŤ !
Autor: vk74 | 28.05.2012 20:20
Tímto bych rád poděkoval Fesojovi, za zde uvedené odpovědi, díky nimž jsem vyhrál svítilnu. Díky VK
Autor: bohumir dvořak | 28.05.2012 18:23
baja http://www.myslivost.cz/Aktuality/Vyherci-velke-ctenarske-souteze-2012.aspx
Autor: Martin | 28.05.2012 18:21
Tak jsem zkontroloval výhrece a jak již tomu je každý rok, opět se mezi nimi nenacházím. Říkám si, že ty hodiny hledání odpovědí se musí někde projevit, ale opět nic. Výhercům gratuluji a třeba zas za rok :-) (ikdyž teď jsem přesvědčen, že další rok se nezúčastním, ale to vlastně každý rok)
Autor: Bája | 28.05.2012 18:18
jsem asi slepoň, nevidím to tam na webu :((
Autor: Děda z lesa | 28.05.2012 17:24
Na webových stránkách ČMMJ jsou již uvedeni výherci, ze zdejších jsem tam zahlédl jména J.Tataláka a J.Hasse.
Autor: Bája | 28.05.2012 09:40
Tahle souzěž je jak se zdá tako velká sportka pro myslivce, člověk nikdy neví jakou odpověď si redakce zvolí za správnou :D :D..Nechám doběhnout předplatný a z vysoka na ně.... :)))
Jiank už jsou někde komplet výsledky?
Jiank už jsou někde komplet výsledky?
Autor: Václav Sládek | 27.05.2012 19:23
Tak mě nemusí sr... žejsem letos tu přepěknou soutěž poprvé vynechal.Jinak všem co poslali odpovědi přeji úspěch.
Autor: Erika Doležalová | 27.05.2012 16:01
Tahle soutěž je jeden velký podvod. Jak vůbec můřou dát otázku, jejíž VŠECHNY odpovědi najdete v jiné knize a tudíž jsou všechny správné a záleží jen na tom, kterou tu knihu zrovna pan autor dané otázky měl v ruce?!?!? Typickým příkladem je otázka o zvěři, opuštějící kryt. Nejčastější výraz, který se pro tuto činost užívá, je že zvěř VYTAHUJE (je to mj. psané i v Penzu - "vytáhnout (vyvstat) = 1. vyletět 2. vystoupit z krytiny) Jsem znechucená, otázky mají být jasně položeny a možné odpovědi být zřetelné a neoddiskutovatelné a né že v knížce autora Lojzy je správná možnost A ale v knížce autora Bédi je to C a Arnošt uvádí správně B.. To je prostě bordel. Přesvědčila jsem se o tom už loni, kdy byly otázky nejasně položené (viz. otázka na úseky v honitbě, sklopce apod..) a letos je to obdobné..
Autor: Bája | 26.05.2012 20:14
Tak to já teda taky :D
Autor: jiří plánský | 26.05.2012 06:20
tak to mám z těchto pěti hned 4 špatně
Autor: Miloš Bartáček | 25.05.2012 19:23
Tak jsem dnes proběhl výstavu v Lysé a soutěživci vězte, že otázky o kterých jsme se tu dohadovali jsou správně takto(podle redakční rady) č.23C, 25A,
44C, 62A, 68B.Tak nevím, ale asi mám nějaké špatné knížky.
44C, 62A, 68B.Tak nevím, ale asi mám nějaké špatné knížky.
Autor: Břéťa Ambrož | 10.05.2012 15:42
Jen tak na okraj tohoto tématu.., dnes má přítelkyně prolistovávala květnové číslo časopisu Myslivost a velmi se podivovala (nikdy předtím Myslivost nečetla), proč je na téměř každé straně značně velká plocha věnovaná reklamě...nemluvě o posledních cca 20ti stranách věnovaných pouze placené inzerci a reklamě. K tomu pěkných fotografií nemnoho, obsah článků neřešila, ale zdálo se jí jich za 90 Kč také málo (pro mne snad krom pěkných článků pana Scherera). Při tomto nestranném pohledu jsem jí musel dát bohužel za pravdu.... :(
Autor: Michal Palek | 09.05.2012 01:02
Otázka č. 32 - dozadu
http://cs.wikipedia.7val.com/wiki/Svi%C5%A1%C5%A5 tady píšou o svišti
http://cs.wikipedia.7val.com/wiki/Svi%C5%A1%C5%A5 tady píšou o svišti
Autor: Bája | 08.05.2012 21:56
Nemáte doma někdo knihu "Opravník omylů ze světa zvířat? není tam ten svišť, koukala jsem , že taky rada čerpala z této literatury při výběru otázek do dřívějších VČS ;)
Autor: Bája | 08.05.2012 21:15
Prosím prosím ještě si nevím rady s 32.. :( na levo nebo dozadu?? vím že pravá strana to nebude.. ;)
http://www.myslivost.cz/Informace-pro-myslivce/Myslivecke-zvyky-a-tradice-v-praxi/OSOBNOST-MYSLIVCE.aspx
tady se píše "poněkud dozadu"..ale to poněkud mě mate :D :D
http://www.myslivost.cz/Informace-pro-myslivce/Myslivecke-zvyky-a-tradice-v-praxi/OSOBNOST-MYSLIVCE.aspx
tady se píše "poněkud dozadu"..ale to poněkud mě mate :D :D
Autor: PhDr.Luděk Vrána | 08.05.2012 18:18
Omlouvám se, otázka č. 15 Černá zvěř.... správně je c). Otázka č. 12- správná odpověď b). Díky za upozornění.
Autor: Michal Palek | 08.05.2012 13:23
Díky :-)
Autor: Standa Neuman | 08.05.2012 13:16
otázka č. 80 jednoznačně b) viz. poslední číslo časopisu Svět myslivosti
Autor: Michal Palek | 08.05.2012 13:03
S otázkou č. 74 a 75 se přikláním k Luďku Vránovi, mám to stejně
Autor: Michal Palek | 08.05.2012 12:59
Zdravím všehny.
Otázka č. 66 - našel jsem, že samec sviště má kolem sebe několik samic, tudíž dávám za b)
Otázka č. 67 je za c) na rodičích nezáleží, ale potomek má vlastnosti po kohoutkovi než po slepičce. Nevím si rady s otázkou č. 80.
Otázka č. 66 - našel jsem, že samec sviště má kolem sebe několik samic, tudíž dávám za b)
Otázka č. 67 je za c) na rodičích nezáleží, ale potomek má vlastnosti po kohoutkovi než po slepičce. Nevím si rady s otázkou č. 80.
Autor: Miloš Bartáček | 08.05.2012 12:26
Luděk Vrána- otázka 15 pojednává o černé a myslím že b není správně
Autor: PhDr.Luděk Vrána | 08.05.2012 12:12
Otázka 74:Problém je ošetřen přímo v Zákoně o myslivosti, který říká že je zakázáno „nahánět zvěř srnčí pomocí ohařů, ostatní zvěř spárkatou s pomocí psů“ v kohoutku vyšších než 55 cm - a)
Otázka 75: § 17 odst. 1, 2 Myslivost nelze provozovat na jednotlivém pozemku, nýbrž podle odst. 1 a 3 jen na souboru souvislých honebních pozemků uznaných za honitbu podle zásad stanovených zákonem - c).
Otázka 15: j správné b), ze zákona § 33 odst. 9 zák. o myslivosti je zakázáno honitbu dále podnajímat, honitbu lze jen pronajmout a nájemce ji dále nemůže podnajmout, musí ji užívat sám.
Otázka 75: § 17 odst. 1, 2 Myslivost nelze provozovat na jednotlivém pozemku, nýbrž podle odst. 1 a 3 jen na souboru souvislých honebních pozemků uznaných za honitbu podle zásad stanovených zákonem - c).
Otázka 15: j správné b), ze zákona § 33 odst. 9 zák. o myslivosti je zakázáno honitbu dále podnajímat, honitbu lze jen pronajmout a nájemce ji dále nemůže podnajmout, musí ji užívat sám.
Autor: Josef | 08.05.2012 11:25
A co 74,75 a 80? .. nejsem si u nich jist ..
Když to shrnu, tak jsem našel 5 doopravdy sporných otázek, kde odpověď není jednoznačná a může být více variant odpovědí...každopádně už je vše v odpovědním kupónu zakřížkované, takže už s tím nic nenadělám, max. napíšu do připomínek nebo na mail redakce, že mají dost sporných odpovědí. Snad to aspoň trochu pomůže. Tohle je čtvrtý ročník VČS, kterého se účastním a v každém byla nějaká sporná otázka. Všem vám přeji hodně štěstí v losování!
Ale zase u pojmu vytahovat je psáno:"vytáhnout, vyvstávat říkáme, když pernatá zvěř vyletí." a k pojmu vystupovat:"Zvěř spárkatá vychází, vystupuje z lesa na pole nebo louku." Tak teď doopravdy nevím co dát...
Otázka 23. Malý myslivecký slovník Oldřich Zácha(2003):"Jelení zvěř z krytu vytahuje, táhne, do houštin zatahuje." Takže 23.A
Autor: Václav Sládek | 07.05.2012 14:43
Fesoji tu tvou Mysliveckou abecedu si pokaždé přečtu s chutí.To je vždy když něco hledám a ona mi padne do ruky.No aby si nezpych ta dodám že i ta ilustrace od Petra S.je taky povedená.
Autor: Fesoj | 07.05.2012 10:29
Vytahuje, vystupuje, vychází... Tak to je nejtypičtější příklad otázky k nasrání, která by tam neměla co dělat - vůbec totiž nejde o to, co je správné /podle mne vše/, ale o to, co někdo, kdo vybírá otázky, za správné považuje, protože si myslí, že má patent na rozum. To máte to samé s paličkářem a paličkáčem, parukářem a parukáčem - v mé Myslivecké abecedě mi to bylo "upraveno" a pan Kasina mi vysvětlil, že jedině správné je paličkáč, parukáč, knoflíkáč... Svou odpověď, kterou jsem mu poslal, vložím do článků.
Autor: Karel poslík | 07.05.2012 10:10
Včera večer jsem porovnal svou verzi odpovědí s verzí Fesoje a našel jsem celkem osm rozdílů. To jsem zvědav jak to dopadne. Já jsem to poslal už v pátek. Mimochodem podle Dr. ing. Karla Šimana a jeho " Česká mluva myslivecká", spárkatá zvěř vytahuje. Spárkatou považuji za srstnatou, ale logiku v této soutěži asi jen těžko hledati. přeji všem účastníkům hodně štěstí. Zdar Karel
Autor: Erika Doležalová | 07.05.2012 09:37
Kovařík, Rakušan: Myslivecká mluva: "Jelení zvěř (dále taky srnec, psík mýval. - jako zástupce "nespárkaté" čili máme už obecně srstnatou skupinu :-) z krytu vytahuje.. Kamzičí zvěř vychází, na noc vytahuje.." :-))) Tož záleží na vkusu každého soudruha, kterou variantu si vybere :-) Předpokládám, že podstatné v té otázce je "opuští-li kryt"... No a logickou úvahou všechny odpovědi jsou správné :-)
Autor: jiří plánský | 07.05.2012 08:31
ČEKANÁ
Konečně vychází na palouk očekávaná zvěř (srnec, divočák, jelen a pod.)-zdroj Myslivost
Zvěř vychází na pastvu, paství se (nikoli „bere pašu“), černá zvěř bere žír, šelmy strhují a dáví kořist a pak ji požírají.zdroj(naše řeč -z české mluvy myslivecké)
Konečně vychází na palouk očekávaná zvěř (srnec, divočák, jelen a pod.)-zdroj Myslivost
Zvěř vychází na pastvu, paství se (nikoli „bere pašu“), černá zvěř bere žír, šelmy strhují a dáví kořist a pak ji požírají.zdroj(naše řeč -z české mluvy myslivecké)
Autor: jiří plánský | 07.05.2012 08:14
otázka je srstnatá zvěř,já našel jen spárkatou,ale mohou být asi všechny tři odpovědi
Autor: Bája | 07.05.2012 08:09
Eriko já právě našla taky obě možnosti, i myslivecký slovníček mě mate :-/
Cituji: vycházet. zvěř jelenovitá vychází z lesa do polí...
Vytahuje-vytáhnout říkáme, když pernatá zvěř vyletí :-)
vystupuje zvěř spárkatá vychází, vystupuje z lesa na pole nebo louku :D
Sem z toho jelen :D
Cituji: vycházet. zvěř jelenovitá vychází z lesa do polí...
Vytahuje-vytáhnout říkáme, když pernatá zvěř vyletí :-)
vystupuje zvěř spárkatá vychází, vystupuje z lesa na pole nebo louku :D
Sem z toho jelen :D
Autor: Erika Doležalová | 07.05.2012 07:41
No, s tím vytahuje a vystupuje je to zase na pováženou, já třeba našla toto: Sspárkatá zvěř vystupuje z krytu neboli vytahuje, táhne do polí nebo z polí a zatahuje zpět do houštin, kde má své stanoviště (stání) nebo kde stojí." A teď babo raď :-)
Autor: Fesoj | 07.05.2012 02:50
To "upravit" je tam na to, že když až po vložení příspěvku zjistíš, že jsi napsal nějakou volovinu /např. překlep/, pomocí tohoto se můžeš vrátit a upravit či opravit dle libosti. A podle Javůrka srstnatá z krytu vystupuje, ale zpět zatahuje... Já už taky zatáhnu a HK se natáhnu.
Autor: strejda zajíc | 07.05.2012 01:15
Vrátil jsem se z lesa,spát se mi nechce,tak poplkáme."křížová stopa,křížení,zástopa",dobrý téma,né?Hledal jsem,vymýšlel a ptal se-nic.Pak mne asi osvítil Sv.Hubert:Kdýž existuje čtyřšlap,tj.čtyři"mozoly",tak co je křížení?
Tří mozoly-křížení-Bingo!Trojšlap.Otázka?Proč mi ten hajzl počítač tady furt píše"upravit"?Já jsem počítačovej blb,ale ani manželka,co má na to kurzy(jako ostatné na vše),si neví rady.Odcházím chcípnout do houští,dobrou noc.
Tří mozoly-křížení-Bingo!Trojšlap.Otázka?Proč mi ten hajzl počítač tady furt píše"upravit"?Já jsem počítačovej blb,ale ani manželka,co má na to kurzy(jako ostatné na vše),si neví rady.Odcházím chcípnout do houští,dobrou noc.
Autor: strejda zajíc | 07.05.2012 00:36
Ahoj Bájo,máš recht, je b.,25. bažantí kohout opravdu dělá "ko-ko",kdýž vytáhne,my,kteří jsme ho lovili,si to ještě pamatujeme.Podle některých pramenů Zvěř srstnatá z krytu vytahuje,ale za potravou vychází,po slovensky "z hory vystupuje",takže,babo raď.Co se týče tetřevce,obávám se,že při početních stavech našich lesních kurů budou kohoutci "ošlapovat" i kachny,jak se budou potomci jmenovat ,bohužel netuším.
Autor: Bája | 06.05.2012 22:08
Nejsem si jistá u otázky 67, já dám C,a le našla jsem jen tento zdroj http://www.biolib.cz/cz/taxon/id250758/
co vy dáváte za odpověď?
Poraďte pls ještě s ot. č. 23 B bo C :-)??
co vy dáváte za odpověď?
Poraďte pls ještě s ot. č. 23 B bo C :-)??
Autor: Bája | 06.05.2012 21:29
Josef- odpověď na 25 je C, našla jsem to zde http://www.msticha.estranky.cz/clanky/honitba/zver-v-honitbe.html
26 si nejsem jistá, ale myslím , že B
26 si nejsem jistá, ale myslím , že B
Autor: strejda zajíc | 06.05.2012 19:48
Ještě pro Fesoje:U jagošů se požaduje hlasitost,viz zkušební řád.
Autor: strejda zajíc | 06.05.2012 19:01
Venku prší a tak jsem tu zas."Lovy v Karpatech"vyšly v 5ti vydáních +jedno slovenské,celkový náklad 150.000,někde jsem to četl v Myslivosti
Autor: strejda zajíc | 06.05.2012 18:43
Ahoj všichni,
zpovzdálí vás sleduji již delší čas a nevydržel jsem,abych se nepřidal.Myslivost č12/2008 "Vybrané kapitoly zoologie srstnaté zvěře"
str.75 ...u sviště,kde je monogamie kombinovaná s pravidelnou(obligatorní)
polyandrií...A dále:2b polyandrie(svišť).Takže u svišťů je to pěknejbordel,asi jako ve VČS.Fesoji,je to německý honič,přesně to foto od Tichého je v příloze Pes.Co se týče otázky 75:pořád existují honitby,které nejsou uznané(ani po 10 letech!),kde vykonávají právo myslivosti(tedy i lov)pověřené subjekty,např majitelé pozemků.Máme takové v sousedství,takže "a"i když pro knížete možná platí jiné zákony.
zpovzdálí vás sleduji již delší čas a nevydržel jsem,abych se nepřidal.Myslivost č12/2008 "Vybrané kapitoly zoologie srstnaté zvěře"
str.75 ...u sviště,kde je monogamie kombinovaná s pravidelnou(obligatorní)
polyandrií...A dále:2b polyandrie(svišť).Takže u svišťů je to pěknejbordel,asi jako ve VČS.Fesoji,je to německý honič,přesně to foto od Tichého je v příloze Pes.Co se týče otázky 75:pořád existují honitby,které nejsou uznané(ani po 10 letech!),kde vykonávají právo myslivosti(tedy i lov)pověřené subjekty,např majitelé pozemků.Máme takové v sousedství,takže "a"i když pro knížete možná platí jiné zákony.
Autor: Standa Neuman | 06.05.2012 18:35
Já mám trochu jinak 23,32,44,58,60,64,66,67,74 a 75, ale už jsem se tak rozhodl, zalepil obálku a zítra jde do pošty.
Autor: Standa Neuman | 06.05.2012 18:23
U té otázky č. 12 jsem dal taky B), jen nechápu tu podmínku, že sám bude zajišťovat výkon práva myslivosti. Přesc §18 odst. 1) mluví jasně, že návrh na uznání honitby podává vlastník...a pokud splňuje podmínky § 17 orgán státní správy myslivosti vydá rozhodnutí o uznání honitby. Tím se stává DRŽITELem honitby
Honitbu ale může pronajmout jinému UŽIVATELi a tím na něho přesune povinnost výkonu práva myslivosti.
Honitbu ale může pronajmout jinému UŽIVATELi a tím na něho přesune povinnost výkonu práva myslivosti.
Autor: Fesoj | 06.05.2012 15:10
Dík za upozornění, opravdu jsem to přehodil - už z toho blbnu...
Autor: Miloš Bartáček | 06.05.2012 14:57
Fesoj, nejsem šťoural, ale nepřehodil jsi odpovědi 70 a 71
Autor: Josef | 06.05.2012 14:17
omlouvam se, spravne je to C ..ale mas tam B :)
Autor: Fesoj | 06.05.2012 13:42
Josefe, to je přece pod C !
Autor: Josef | 06.05.2012 11:59
Myslím si že otázka č. 70 by měla být B .. Vůbec první knihou v českém jazyce, která pojednávala o myslivosti a také lesnictví a sice z právního hlediska - byl překlad monografie Jana Dominika Kašpara (Kasspara), původně vydané v roce 1828 ve Vídni v německém jazyce. Český text vytiskl František Gastl v Brně v roce 1843. Kniha měla předlouhý název, jak bylo tehdy zvykem - "Lesní ouředník neb Polesný a Revírník v lesním a honném (tj. mysliveckém) hospodářství dle zákona vycvičený, atd."
Autor: Fesoj | 06.05.2012 11:27
Tato soutěž je velkou sondou do hlubin znalosti či neznalosti českého mysliveckého národa, aneb nikdo není dokonalý...
Teď ode mne odjel kamarád, s kterým jsme vše konzultovali - ale ne na všem jsme se shodli. Já to vidím takto : 1 A, 2 C, 3 C?, 4 A, 5 A?, 6 A, 7 C, 8 A, 9 B, 10 C, 11 C, 12 B, 13 B, 14 B, 15 C, 16 A, 17 C, 18 B, 19 A, 20 B, 21 C, 22 A, 23 C?, 24 B, 25 C?, 26 B, 27 A, 28 B, 29 B, 30 C?, 31 C, 32 B, 33 C, 34 A, 35 B, 36 C, 37 A, 38 C, 39 C?, 40 A, 41 C, 42 A, 43 B, 44 C?, 45 C, 46 B, 47 B, 48 A, 49 B, 50 B, 51 A, 52 B, 53 A, 54 B, 55 C, 56 A, 57 B, 58 A, 59 A, 60 A?, 61 A?, 62 C, 63 C, 64 B, 65 A, 66 A?, 67 B?, 68 B, 69 C, 70 C, 71 B, 72 C, 73 B, 74 A?, 75 C?, 76 C, 77 B, 78 C, 79 A, 80 B.
Samozřejmě, že u některých otázek si nejsem jistý a je jich určitě víc než těch 5 /počet povolených chyb/, ale právě pro tu nejednoznačnost některých odpovědí jsem si jistý alespoň tím, že s tím už nic víc nenadělám. Konec, šmytec, vyplním načisto, pošlu - a děj se vůle Alláhova.
Teď ode mne odjel kamarád, s kterým jsme vše konzultovali - ale ne na všem jsme se shodli. Já to vidím takto : 1 A, 2 C, 3 C?, 4 A, 5 A?, 6 A, 7 C, 8 A, 9 B, 10 C, 11 C, 12 B, 13 B, 14 B, 15 C, 16 A, 17 C, 18 B, 19 A, 20 B, 21 C, 22 A, 23 C?, 24 B, 25 C?, 26 B, 27 A, 28 B, 29 B, 30 C?, 31 C, 32 B, 33 C, 34 A, 35 B, 36 C, 37 A, 38 C, 39 C?, 40 A, 41 C, 42 A, 43 B, 44 C?, 45 C, 46 B, 47 B, 48 A, 49 B, 50 B, 51 A, 52 B, 53 A, 54 B, 55 C, 56 A, 57 B, 58 A, 59 A, 60 A?, 61 A?, 62 C, 63 C, 64 B, 65 A, 66 A?, 67 B?, 68 B, 69 C, 70 C, 71 B, 72 C, 73 B, 74 A?, 75 C?, 76 C, 77 B, 78 C, 79 A, 80 B.
Samozřejmě, že u některých otázek si nejsem jistý a je jich určitě víc než těch 5 /počet povolených chyb/, ale právě pro tu nejednoznačnost některých odpovědí jsem si jistý alespoň tím, že s tím už nic víc nenadělám. Konec, šmytec, vyplním načisto, pošlu - a děj se vůle Alláhova.
Autor: Josef | 06.05.2012 11:14
Neví někdo odpovědi na otázky 25 a 26?
Autor: Martin Jemelka | 06.05.2012 10:19
Přátelé, to je děs, některé otázky. Už se nad nimi lopotím několikátý den a čím víc to konzultuji s kamarády ze sdružení, tím víc v tom mám binec. Už to chci dát nějak dohromady a poslat, ať je pokoj. Pro jistoutu se ale zeptám, jak jste se rozhodli s tím vousem u kamzíka a sluky (kostrč je asi jiná část než hřbet). Bujníka nakonac dávám A. U otázek 11. a 12. mám obě B), co vy na to? Ohaře jsem dal tedy podle kolegy v tomto foru A). A jak se vám jeví 35.? Já to vidím na B). No a taky mi v hlavě hlodá 44. Volím B), ale jeví se mi dobře i C). No a poslední část je největší masakr. Třeba u trofeje zajíce mi kámoš včera povídal, že slyšel, že trofejí může být i ta pacička, a já mám zakroužkovaný vous! :-( Příbuzného kokra dávám Field španěla. A jak teda s tím štiftařem a křížovou stopou? Rakušan uvádí ve slovníku jen křižování a podle toho je to A). A nadmořská výška má vliv na březost laní? To jsem ještě neslyšel a nevyčetl! :-(. A s tím svištěm taky velká paráda! A u 75. mám velký vykřičník, vidím v tom chyták. Kdyžtak to ještě proberme, jak vidíte tyto otázky vy?
Autor: Erika Doležalová | 06.05.2012 09:25
Přesně tak. Loni uváděli u "správných" odpovědí, ze kterých zdrojů bylo čerpáno. Takže pokud vzali knížku X, bude správná odpověď XX, ale pokud někdo z nás našel danou věc v knížce Y, zaškrtne odpověď YY a tudíž ikdyž správně, tak vlastně blbě :-) Nedělám si iluze o nějaké férovosti apod. (viz loni - smíchali odchytová zařízení s pastmi a nakonec běžně používaný nášlapný sklopec vyšel jako zakázaný, ptali se obecně na úseky v honitbě, měli asi na mysli lovecké úseky a tak nakonec běžně užívané rozdělení revíru na "támhle krmí Lojza a támhle Franta" vyšlo jako odporující stanovám a další perličky...)
Ať tak či onak, přeji všem hodně štěstí a málo nervů, až se dozvíme ty nejsprávnější odpovědi :-)
Ať tak či onak, přeji všem hodně štěstí a málo nervů, až se dozvíme ty nejsprávnější odpovědi :-)
Autor: jiří plánský | 06.05.2012 07:41
V článku jak poslat odpovědní lístek jsem se dočetl,že ke každé otázce "by měla "být pouze jedna správná odpověď,tak místo aby tam bylo,ke každé otázce "je jedna "správná odpověď,tak některé otázky můžou mít třeba více správných odpovědí a bude záležet jak to "odborná rada"vyhodnotí
Autor: hanz308 | 05.05.2012 16:45
Křížová stopa mi vychází podle podle Rakušana a Mysliveckého slovníku naučného na C, zášlap.
Autor: Děda z lesa | 05.05.2012 15:05
Dubova (nikoliv Dubnova) metoda se sporadicky užívala při určování věku černé zvěře (čili odpověď 63 c.)
Dubova metoda vznikla v roce 1952, sleduje posun chrupu od lícního hrbolu, zvaného Dubův trn, málo používaná a nepřesná metoda.
(viz např.Lochman - Posuzování věku živé a ulovené zvěře užitkové, str.168 nebo Kovář - Odhad věku hlavních druhů spárkaté zvěře, str.120).
Dubova metoda vznikla v roce 1952, sleduje posun chrupu od lícního hrbolu, zvaného Dubův trn, málo používaná a nepřesná metoda.
(viz např.Lochman - Posuzování věku živé a ulovené zvěře užitkové, str.168 nebo Kovář - Odhad věku hlavních druhů spárkaté zvěře, str.120).
Autor: Vrba Frantisek | 05.05.2012 11:33
Křížová stopa-trojšlap.Dyk.Malá Myslivost. str 182.Č 61 dražení-str 181 tamtéž.Dubnova metoda ne a ne ze Seznamu vypadnout????
Autor: kocourvbotach | 04.05.2012 22:48
Křížová stopa je A)...alespoň teda podle Rakušana v Mysliveckém slovníku naučném a podle Žalmana v Základech myslivosti
Autor: Miloš Bartáček | 04.05.2012 21:46
Fesoj, zjistil jsem, že ten štiftař není překlep, ale je to skutečně tak.Vypátral jsem to nakonec v jedný knížce o loveckých zbraních, kterou mam dlouho a ve finále jsem nani zapoměl.
Autor: Pavel Toman | 04.05.2012 21:28
Dědoušku lesní,on to mimo Karla tvrdil i jeden ze Soukupů,že jsme věční adjunkti :-) a s redakční radou to je asi stejné jako s hodnotitelskýma komisama :-D mají patent na rozum
Autor: Děda z lesa | 04.05.2012 21:25
Žádný běžný myslivec není studnice moudrosti, ale jak rád tvrdí dr.Chalupník - věčný odept.I já se pochopitelně počítám mezi ně.
Ale v tomto případě je studnicí moudrosti pouze a jenom redakční rada.
Ale v tomto případě je studnicí moudrosti pouze a jenom redakční rada.
Autor: Fesoj | 04.05.2012 21:18
Milane, taky jsem si toho všiml - a začínám uvažovat o tom, zda ty překlepy jsou skutečně překlepy a ne účelová politika oblbismu. Siftař a štiftař, wirtemberský a wüntemberský - je všechno jenom náhoda ?
Autor: Jaroslav Tatalák | 04.05.2012 20:23
Dědo z lesa,Ty by jsi měl vystupovat jako studnice moudrosti a ne že nikdy nesoutěžíš. Už mám taky nějaký křížek za sebou, ale u některých otázek si připadám jako blbý adept před zahájením kurzu nebo již těžce chápající důchodce. Jsem zvědav,jestli po soutěži zveřejní podklady ze kterých čerpali. Možná se budeme divit.
Autor: Milan Stýblo | 04.05.2012 19:52
12 je napsaná v zákoně o myslivosti. 27 je opět hloupost. Správně je A, i když ohař wirtemberský neexistuje. Je to překlep-mělo by tam být wüntemberský, který je přímým předchůdcem kraťase.
Autor: Erika Doležalová | 04.05.2012 14:05
Tož jsem sviště rozlouskla dle knihy Atlas zvěře (Jiřík a kol., 1980) - strana 200 cituji "Je monogamní, samec žije se samicí v trvalém svazku." Doufejme tedy, že autor dané otázky měl na mysli sviště horského, protože např. svišť žlutobřichý už tak striktně monogamním není.. :-)
Autor: Děda z lesa | 04.05.2012 13:06
Sorry, já nikdy nesoutěžím a žil jsem v domnění, že se každý měsíc uzavírá samostatně.
Teď jsem si musel zpětně pročíst propozice, ještě že se uvádí, že ke každé otázce by "měla být" správná pouze jedna odpověď...
Teď jsem si musel zpětně pročíst propozice, ještě že se uvádí, že ke každé otázce by "měla být" správná pouze jedna odpověď...
Autor: Standa Neuman | 04.05.2012 12:57
z března a dubna a možná tu 12 i z února
Autor: Děda z lesa | 04.05.2012 12:16
To : Standa Neuman :
z čeho čerpáte ty otázky č.12, 27 28 ?
V květnu začínají číslem 45.
z čeho čerpáte ty otázky č.12, 27 28 ?
V květnu začínají číslem 45.
Autor: Fesoj | 04.05.2012 11:48
Eriko, to jsem tady už psal taky, 1.5. Co autor to názor, ale k monogamii se asi přiklání těch autorů nejvíc. Ovšem do hlavy autorů soutěžních otázek nevlezeš.
Stando, ve Skotsku i v Karpatech se jelení zvěř loví zcela běžně, ve Skotsku navíc lovem především regulují početní stavy a na nějaký výběr se tam moc nekouká, takže mi vychází b/. Tomu by nasvědčovalo i to, že jde o uzavřenou populaci bez možnosti jakékoliv migrace a ač jsem o korzickém jelenovi nikdy nic nezjistil, myslím, že jich tam moc nebude a proto ta zvláštní ochrana.
Stando, ve Skotsku i v Karpatech se jelení zvěř loví zcela běžně, ve Skotsku navíc lovem především regulují početní stavy a na nějaký výběr se tam moc nekouká, takže mi vychází b/. Tomu by nasvědčovalo i to, že jde o uzavřenou populaci bez možnosti jakékoliv migrace a ač jsem o korzickém jelenovi nikdy nic nezjistil, myslím, že jich tam moc nebude a proto ta zvláštní ochrana.
Autor: Erika Doležalová | 04.05.2012 11:22
Josefe a já včera četla v Encyklopedii myslivosti (Červený a kol.) že svišti žijí v koloniích, akorát staří samci jsou samotáři, kteří se ale v době říje páří s více samicemi... :-)
No a ty stopy, tam pomůže opět mistr Dyk a jeho Malá myslivost, konkrétně kapitolka Myslivecké stopařství :-)
No a ty stopy, tam pomůže opět mistr Dyk a jeho Malá myslivost, konkrétně kapitolka Myslivecké stopařství :-)
Autor: Standa Neuman | 04.05.2012 10:34
My norovali 2x a 6+6 a jedna stará liška
Autor: Fesoj | 04.05.2012 10:23
Znovu - a snad už naposled - se vracím k těm svišťům. Ph.D. Martin Ernst na základě vlastního pozorování mi říkal, že jedině monogamie. Ale co neví ani on, je to "dražení - brouzdání - branžení". Jinak - mimo toto téma - se podle něj letos mimořádně urodily lišky. Norovali několikrát, v nejslabším vrhu 7 liščat, jinak vždy 10 nebo 11. A prý v EU sílí hlasy - dokonce snad z Německa, kde jsou lišek plné berlínské kanály - že by se norování jako nehumánní lov mělo úplně zakázat. No potěš koště !
Autor: Standa Neuman | 04.05.2012 10:14
Se vším jsem si tak nějak poradil, ale stále váhám u otázek č. 12, 27 a 28, poradí mi někdo, nebo alespoň navede.
Autor: Erika Doležalová | 04.05.2012 09:51
Přesně tak, pěkně oklikou - "jak by se myslivecký hospodáříček coby vedoucí honu asi tak zachoval..." No všichni víme, že samozřejmě dle zákona :-)))
Autor: Milan Stýblo | 03.05.2012 21:42
ERiko a dědo z lesa, samozřejmě máte pravdu. Taky budu psát "poslat domů". Jen to mají napsáno tak, aby nachytali spoustu lidí.
Autor: Děda z lesa | 03.05.2012 18:14
Velký lovecký pes na naháňce mezi ostatními volně pobíhajícími psy a cca 6 hodin na řemeni u nohy svého páníčka - větší trest by ho snad nemohl potkat (myslím tím psa) za páníčkovu hloupost, snad jen řetěz u boudy.
Autor: Erika Doležalová | 03.05.2012 09:34
Milane, protože jiná odpovídající odpověď se tam nenabízí. Ano, teroreticky by mohlo být to B s tím, že psa nezapočítá do LUP, ale je tam ten nesmysl na začátku - "poslat je do tlaku". To je blbost. Prostě výmar má víc jak 55cm, nemá LU na spárkatou.. z hrušky dolů, já myslím, že tam nemá co dělat :-) Ale je to jen můj názor :-) Kdyby byly možnosti a) domů b) na řemeni c) může nahánět, tak volím B, ale nelíbí se mi tam to, že hospodář se má zachovat tak že je pošle do tlaku - co tam asi s ohařem na řemeni bude dělat...? :-)))
Autor: Milan Stýblo | 02.05.2012 22:16
Fesoj, to vím, to byl spíš pokus to zlehčit. Jinak s tím psem. Proč by je musel posílat do tlaku? Když bude muset jít se psem na řemeni někde v hustým houšťáku a ještě třeba s flintou, to asi nebude úplně to nejbezpečnější. Kdyby tam bylo napsáno, že nebude započítán a nebude vypuštěn navolno, bylo by to jasné. Z toho béčka je podle mě jen ta druhá část. Ta první je určitě nějaký chyták.
Eriko, proč by zrovna musel jít domů, pokud ho nevypustí z řemenu, může mít sebou i třeba pudla.
Eriko, proč by zrovna musel jít domů, pokud ho nevypustí z řemenu, může mít sebou i třeba pudla.
Autor: Fesoj | 02.05.2012 21:35
U tetřevce Javůrek uvádí, že se zpravidla jedná o přížence tetřívčího kohouta a tetřeví slepice. Ovšem je tady to "zpravidla".
K otázce č. 74 - volím b/. Žádný zákon ani vyhláška totiž nezakazuje účast psa bez patřičné kvalifikace na společném honu a co není zakázáno, je povoleno. Evidovat ho je samozřejmě nesmysl a vůdce by ho měl po celý hon držet na vodítku - platí zákaz použití vysokonohých psů ke štvaní spárkaté zvěře. Navíc podzimní zkoušky nezakládají loveckou způsobilost k aportu lišky, když už bychom měli postupovat přesně podle zákona, na to by měl mít ohař LZ nebo VZ. Ale Milane, s tím jezevčíkem na kachnách nemusíš mít pravdu - i jezevčík může složit SZVP.
K otázce č. 74 - volím b/. Žádný zákon ani vyhláška totiž nezakazuje účast psa bez patřičné kvalifikace na společném honu a co není zakázáno, je povoleno. Evidovat ho je samozřejmě nesmysl a vůdce by ho měl po celý hon držet na vodítku - platí zákaz použití vysokonohých psů ke štvaní spárkaté zvěře. Navíc podzimní zkoušky nezakládají loveckou způsobilost k aportu lišky, když už bychom měli postupovat přesně podle zákona, na to by měl mít ohař LZ nebo VZ. Ale Milane, s tím jezevčíkem na kachnách nemusíš mít pravdu - i jezevčík může složit SZVP.
Autor: Václav Sládek | 02.05.2012 20:56
Budu OT.Venku krásně,měsíc jde do úplňku.Na vsi okolo domu hromadu práce.V Myslivosti je největší porce otázek na první dekádu května místo aby to bylo v zimě.Z čehož mi vyplívá že na V.Č.S. prdim.Silně uvažuji vydat se v šlépějích Daksla a od příštího roku namísto Myslivosti předplatit Svět myslivosti.
Autor: Milan Stýblo | 02.05.2012 20:21
Miloši, jsem na meilu
Autor: Miloš Bartáček | 02.05.2012 19:53
Milane ozvi se na mail
Autor: Erika Doležalová | 02.05.2012 19:35
Ohař tam nemá co dělat. V zadání je uvedeno "naháňka na černou" a basta, jestli se tam střelí liška nikoho nezajímá, takže ohař s podzimkama - hurá domů (ikdyž to tak v praxi nebývá..)
Autor: Milan Stýblo | 02.05.2012 19:19
Ta délka nábojnice bude B, protože délka nábojnice je ve stavu otevřeném (délka komory) a to je 60; 67,5; 7O a 76.
A co ten tetřevec, já myslím C, ale jistej si nejsem.
Jo a ještě ten výmar na naháňce. Podle mě není správně ani jedna. Ohař se na takové naháňce může použít k dohledávce a aportu lišky, ale v leči nemá co dělat. Takže evidovat je také nesmysl. To by bylo jako počítat jezevčíka na honu na kachny.
A co ten tetřevec, já myslím C, ale jistej si nejsem.
Jo a ještě ten výmar na naháňce. Podle mě není správně ani jedna. Ohař se na takové naháňce může použít k dohledávce a aportu lišky, ale v leči nemá co dělat. Takže evidovat je také nesmysl. To by bylo jako počítat jezevčíka na honu na kachny.
Autor: Miloš Bartáček | 02.05.2012 18:38
Jindro, ta 25 je C.Co 75 už se to probíralo, je to divně položená otázka,logicky C, ale co tím autor myslel nevím.
Autor: Jindřich Šimara | 02.05.2012 18:20
Ahojte,maják je ten člun.Ale nevíte 25?Unás bažant kodrcá ty možnosti jsem nikde nenašel.Krká liška, tak nevím.U toho sviště jsem našel všechny možnosti.
Autor: Fesoj | 02.05.2012 16:14
Kolegyně u nás ve sdružení někde našla, že maják by měl být ten člun.
A Eriko - ležák má zpravidla kalibr 12 a víc a hojně se vyskytuje na posledních lečích. Neříkej, že existuje český myslivec, který by ho neznal !
A Eriko - ležák má zpravidla kalibr 12 a víc a hojně se vyskytuje na posledních lečích. Neříkej, že existuje český myslivec, který by ho neznal !
Autor: Jarmila Sojáková | 02.05.2012 15:53
Nevíte někdo co je to ten maják mimo to že na něj někomu kape?
Ty odpovědi mi připadají jedna nesmyslnější než druhá.
S tím překlepem u Štifaře souhlasím.
Ty odpovědi mi připadají jedna nesmyslnější než druhá.
S tím překlepem u Štifaře souhlasím.
Autor: Erika Doležalová | 02.05.2012 07:07
To je zase bordel v těch otázkách :-) Štiftař je podle mě překlep, protože pochybuju, že by existoval šiftař na pažby a štiftař na hole.. na ty laufy by pak mohl být třeba štifař, né..? :-)))
Ležák je bekasina, s názvem si trochu pohráli, protože v českém názvosloví má označení "větší", ale latinsky je Gallinago media - tudíž "střední" (nebo též prostřední - byť je to vlastně blbina :-)
Křížová stopa je trojšlap (viz Dykova Malá myslivost)
Ležák je bekasina, s názvem si trochu pohráli, protože v českém názvosloví má označení "větší", ale latinsky je Gallinago media - tudíž "střední" (nebo též prostřední - byť je to vlastně blbina :-)
Křížová stopa je trojšlap (viz Dykova Malá myslivost)
Autor: Fesoj | 02.05.2012 00:16
Jarmilo, podle Javůrkovy učebnice Myslivost je křížová stopa znakem jelena zvlášť silného. Nejvíc se podobá příšlapu, ale otisky jsou vedle sebe a vůbec se nedotýkají. Navíc stopa zadního běhu je vždy menší a na těch obrázcích od Slováků je to naopak. A Javůrek je pro mne větší autoritou, takže u mne otázka 60 - a/. Ale i tak s Tebou souhlasím, že ani jedna odpověď není zcela správná. A v téže učebnici Javůrek uvádí i to, že svišť žije v trvalé monogamii.
Co se týče siftaře a šiftaře, tam podle mne zařádil redakční šotek a správně bude to béčko.
Miloši, u otázky 52 je to jasně b/ - tato délka byla zvolena proto, aby šlo ty náboje použít do kratších i delších komor bez újmy jak na výkonu, tak na bezpečnosti.
U 68 dávám taky a/ - to Halali mělo tolik vydání, že ho Lovy v Karpatech těžko překonají, o Tomečkovi nemluvě.
Ležák je bekasína, i když "bekasína prostřední" je asi výtvorem lidové tvořivosti některého z autorů soutěže.
A pozor na chyták u č. 54 - žádný "welsh spaniel" neexistuje !
Co se týče siftaře a šiftaře, tam podle mne zařádil redakční šotek a správně bude to béčko.
Miloši, u otázky 52 je to jasně b/ - tato délka byla zvolena proto, aby šlo ty náboje použít do kratších i delších komor bez újmy jak na výkonu, tak na bezpečnosti.
U 68 dávám taky a/ - to Halali mělo tolik vydání, že ho Lovy v Karpatech těžko překonají, o Tomečkovi nemluvě.
Ležák je bekasína, i když "bekasína prostřední" je asi výtvorem lidové tvořivosti některého z autorů soutěže.
A pozor na chyták u č. 54 - žádný "welsh spaniel" neexistuje !
Autor: Jarmila Sojáková | 01.05.2012 23:26
To je fakt že jsme si spletli siftaře a štiftaře, asi to bude rozdíl.
Někdo už ale v této diskuzi psal že štift v překladu kolík, tak to by spíš mohla být ta hůl. Jsem to v disk.hledala ale nemám tolik času. Takže pokud jsem vás mystifikovala tak se omlouvám. Můžeme ale předpokládat že tu bude hodně chytáků,
pokud to není výrobce pažby tak to nebude ani výrobce hlavní.
Bekasinu prostřední jsem také nikde nenašla, tak snad to bude tentokrát správně.
Zajíc ani holub se mi nezdá - i když ten zajíc ?
U ot. č.60 - tam jsem počítala vydáno nákladem, ale nakonec jsem zjistila že některá kniha měla několik vydání. Jen Halali v prvním vydání mělo 30 tisíc výtisků.
Ale co jsem vypozorovala tak správná odpověd je skoro vždy ta nejméně pravděpodobná.
Někdo už ale v této diskuzi psal že štift v překladu kolík, tak to by spíš mohla být ta hůl. Jsem to v disk.hledala ale nemám tolik času. Takže pokud jsem vás mystifikovala tak se omlouvám. Můžeme ale předpokládat že tu bude hodně chytáků,
pokud to není výrobce pažby tak to nebude ani výrobce hlavní.
Bekasinu prostřední jsem také nikde nenašla, tak snad to bude tentokrát správně.
Zajíc ani holub se mi nezdá - i když ten zajíc ?
U ot. č.60 - tam jsem počítala vydáno nákladem, ale nakonec jsem zjistila že některá kniha měla několik vydání. Jen Halali v prvním vydání mělo 30 tisíc výtisků.
Ale co jsem vypozorovala tak správná odpověd je skoro vždy ta nejméně pravděpodobná.
Autor: Miloš Bartáček | 01.05.2012 21:06
Ještě k tomu č.57, napsal jsem, že dělal pažby, jeho název byl ale šiftař, na štiftaře jsem nenašel nikde nic.
Autor: Miloš Bartáček | 01.05.2012 20:51
Fesoji,ten štiftař dělal pažby,u č.70 s tebou souhlasím, každý honební pozemek musí být součástí honitby.
Milane č.60B-Dyk str.204,č.61A -došel ti mail?
A co č.70 bekasina je otavní nebo větší a té větší se tak říkalo, prostřední neznám.A ještě nevím co si myslet o č.52
Jarmilo, jak ses dostala u č.68k áčku?
Milane č.60B-Dyk str.204,č.61A -došel ti mail?
A co č.70 bekasina je otavní nebo větší a té větší se tak říkalo, prostřední neznám.A ještě nevím co si myslet o č.52
Jarmilo, jak ses dostala u č.68k áčku?
Autor: Milan Stýblo | 01.05.2012 20:37
Podle obrázků, co jsem teď prošel, je křížové stopě nejvíce podobný zášlap.
A co ty pobytové znaky???? Vite někdo?
A co ty pobytové znaky???? Vite někdo?
Autor: Jarmila Sojáková | 01.05.2012 19:48
U otázky č.60 si myslím že ani jedna odpověd není správná. Protože existuje
- křížová stopa
- příšlap
- zášlap
O trojstopu ani zmínka.
Viz: http://www.pzi.sk/view.php?cisloclanku=2007040064
U ot. č. 66 jsem našla:
Svišť horský žije v rodinných skupinách tvořených párem rodičů a mláďaty z posledního vrhu, případně ještě několika staršími mláďaty.
Tak co z toho vybrat??
- křížová stopa
- příšlap
- zášlap
O trojstopu ani zmínka.
Viz: http://www.pzi.sk/view.php?cisloclanku=2007040064
U ot. č. 66 jsem našla:
Svišť horský žije v rodinných skupinách tvořených párem rodičů a mláďaty z posledního vrhu, případně ještě několika staršími mláďaty.
Tak co z toho vybrat??
Autor: Jaroslav Tatalák | 01.05.2012 19:41
Tisíc let myslivosti-lovecké nářadí-jezdečtí koně
Zpráva z r.158O panství českokrumlovské
-"zjednanému myslivci Kapříkovi má býti půjčován kleprlík pro myslivost na koroptve". Kleprlík byl kůň mimochodník,který byl k danému účelu vhodný.
Ale co uděláme s těmi svišti. Tato kniha od spoluautorů Andreskových hovoří,že svišti žijí v trvalé monogamii
Zpráva z r.158O panství českokrumlovské
-"zjednanému myslivci Kapříkovi má býti půjčován kleprlík pro myslivost na koroptve". Kleprlík byl kůň mimochodník,který byl k danému účelu vhodný.
Ale co uděláme s těmi svišti. Tato kniha od spoluautorů Andreskových hovoří,že svišti žijí v trvalé monogamii
Autor: Fesoj | 01.05.2012 16:47
Tak ještě k tomu svišťovi. Hanzák-Veselovský, Světem zvířat, 1960, str. 185 - samec žije trvale s jednou samicí. Jaroslav Červený a kol., Encyklopedie myslivosti, 2004, str. 282 - dospělí samci jsou samotáři, kteří se však v době říje páří s více samicemi. Přitom nemám důvod nevěřit Milanovi, že v Hromasově myslivosti tu polyandrii našel. Kleprlík aby se v tom vyznal !
Autor: Jarmila Sojáková | 01.05.2012 15:54
Ahoj Fesoji, to mi ted dalo hodně práce dohledat šiftaře, kde jsem to
našla to jsem už zapomněla ale tady:
V souvislosti s mistrovskou zkouškou pro zámečníky na Hradci jsou poprvé zmiňovány v roce 1661 i specializované zámečnické profese související s výrobou pušek. Jednalo se o tzv. šiftaře (vyráběli pažby), puškaře (při mistrovské zkoušce museli vyrobit zámek na pušku s dvojím tažením, dvě hlavně a tzv. ručnikáře. Ručnikáři nemají nic společného s výrobou ručníků, ale jejich výsadou byla výroba pušek – ručnic.
Tak snad to bude pravda tou otázkou kde jsem to našla jsi mne dostal,
podruhé to najít je větší fuška než to najít poprvé.
U ot. 68 mi kupeckými počty vyšla odpověd A/ ale je to bez záruky.
našla to jsem už zapomněla ale tady:
V souvislosti s mistrovskou zkouškou pro zámečníky na Hradci jsou poprvé zmiňovány v roce 1661 i specializované zámečnické profese související s výrobou pušek. Jednalo se o tzv. šiftaře (vyráběli pažby), puškaře (při mistrovské zkoušce museli vyrobit zámek na pušku s dvojím tažením, dvě hlavně a tzv. ručnikáře. Ručnikáři nemají nic společného s výrobou ručníků, ale jejich výsadou byla výroba pušek – ručnic.
Tak snad to bude pravda tou otázkou kde jsem to našla jsi mne dostal,
podruhé to najít je větší fuška než to najít poprvé.
U ot. 68 mi kupeckými počty vyšla odpověd A/ ale je to bez záruky.
Autor: Milan Stýblo | 01.05.2012 15:05
V zákoně je napsáno, že každý honební pozemek musí být myslivecky obhospodařovaný. Z toho mi vyplývá odpověď A. Orgán státní správy v povolení určí kdo lov provede. Ale s tím "nezařazením" to může být chyták. Každopádně B to v žádném případě nebude.
Autor: Fesoj | 01.05.2012 14:52
No a jak to vidíte s otázkou č. 75 ? Jde o právní paskvil, protože každý honební pozemek by měl být do nějaké honitby začleněn a o to by měl pečovat orgán st. správy myslivosti a takový pozemek k některé honitbě přičlenit, tudíž k situaci v otázce uváděné by nemělo vůbec dojít - ale pokud by se tak přece jen stalo, tak podle mne až do rozhodnutí o přičlenění na takovém pozemku lovit nelze, tudíž mi z toho vyplývá C.
Autor: Milan Stýblo | 01.05.2012 14:42
V Myslivosti od Hromase je napsáno, že svišť žije v polyandrii, kdy se samice páří s více samci.
Mě by zajímala otázka 60 (křížová stopa), 61 (sled stop) a 68 (která hniha vyšla v největším nákladu).
U tý 60 si myslím B, 61 myslím A a 68 nevím vůbec
Mě by zajímala otázka 60 (křížová stopa), 61 (sled stop) a 68 (která hniha vyšla v největším nákladu).
U tý 60 si myslím B, 61 myslím A a 68 nevím vůbec
Autor: Fesoj | 01.05.2012 14:24
A zase jsme u toho - nevím, z čeho čerpat, když v Mysliveckém slovníku naučném se píše, že u svišťů se páří samice s několika samci a v Encyklopedii myslivosti, že samec se páří s několika samicemi. Račte si vybrat ! Jedině vlézt do nory a zkontrolovat to osobně - a ani takto zjištěný výsledek by se třeba autorům nemusel líbit.
Co se týče kleprlíka, tak se dříve označovali koně menšího vzrůstu, takže to nejspíš bude céčko.
A díky za "štiftaře", Jarmilko - kde jsi to našla ?
Co se týče kleprlíka, tak se dříve označovali koně menšího vzrůstu, takže to nejspíš bude céčko.
A díky za "štiftaře", Jarmilko - kde jsi to našla ?
Autor: Jarmila Sojáková | 01.05.2012 13:40
Díky Dědo z lese nějak se v tom zorientuji. Ale slovo KLEPRLÍk jsem snad nikdy
neslyšela a ač jsem prolistovala co se dalo tak nic.
Oni nám to musí nějak osladit, a odpověd potom může být podle nich jakákoiv a
vždycky mají pravdu. Jsem z toho už "kleprlík"!!
neslyšela a ač jsem prolistovala co se dalo tak nic.
Oni nám to musí nějak osladit, a odpověd potom může být podle nich jakákoiv a
vždycky mají pravdu. Jsem z toho už "kleprlík"!!
Autor: Děda z lesa | 01.05.2012 13:06
Dospělí samci svišťů jsou samotáři, v době říje se však páří s několika samicemi - čili polygamie.
Avšak polyandrie - označení jevu, kdy jedna samice zakládá potomstvo s několika samci (např.svišť) ? Opět babo raď.
Takže samec je polygamní a samice polyandrivní.
Avšak polyandrie - označení jevu, kdy jedna samice zakládá potomstvo s několika samci (např.svišť) ? Opět babo raď.
Takže samec je polygamní a samice polyandrivní.
Autor: Jarmila Sojáková | 01.05.2012 12:17
To jsem zase já našla - Štiftař B/ vyráběl pažby loveckých pušek.
A díky za tu oblast chovu jelení zvěře.
A ještě nevím ot. č. 66 zda Svišti žijí v ..
Já se po dlouhém hledání přikláním k A/ v monogamii (rodiče žijí s
potomky současnými nebo i dřívějšími ale jistá si nejsem.
Ani tedy nevím určitě co je to ten Bujník, to budu muset tipnou.
Přeji všem hodně úspěchů v soutěžení.
A díky za tu oblast chovu jelení zvěře.
A ještě nevím ot. č. 66 zda Svišti žijí v ..
Já se po dlouhém hledání přikláním k A/ v monogamii (rodiče žijí s
potomky současnými nebo i dřívějšími ale jistá si nejsem.
Ani tedy nevím určitě co je to ten Bujník, to budu muset tipnou.
Přeji všem hodně úspěchů v soutěžení.
Autor: Fesoj | 30.04.2012 22:37
Jedná se o Moravský Krumlov - Rosice. Viz Lochman - Jelení zvěř z r.1985, str. 179.
A když už koukám do těch monografií, poslední divočák ve volnosti byl v Čechách dle Friče uloven r. 1801 v okolí Hluboké - viz Wolf + Rakušan - Černá zvěř z r.1977, str.15.
Mně je záhadou ten "štiftař". Kto eto takoj ? Na internetu jsem ho nenašel. A jelikož "štift" je podle mne něco jako kolík, užití prosté logiky nepadá v úvahu.
A když už koukám do těch monografií, poslední divočák ve volnosti byl v Čechách dle Friče uloven r. 1801 v okolí Hluboké - viz Wolf + Rakušan - Černá zvěř z r.1977, str.15.
Mně je záhadou ten "štiftař". Kto eto takoj ? Na internetu jsem ho nenašel. A jelikož "štift" je podle mne něco jako kolík, užití prosté logiky nepadá v úvahu.
Autor: Jarmila Sojáková | 30.04.2012 17:36
Zdravím všechny přátele myslivosti, opravdu redakce opět nezklamala.
Stejně jako několik Vás ostatních po předchozích mých rozhodnutí že už NIKDY
Velkou čtenářskou soutěž ne, nedalo mi to a už hledám. Někdy úspěšně někdy méně.
Trochu inspirace z příspěvků jsem načerpala, zda úspěšně to se teprve pozná.
Nejvíc času jsem strávila u poslední otázky, tam jsem se zasekla a nic.
Kdybyste někdo věděl která je "Nejmenší oblast chovu jelení zvěře v výměrou
9200 ha naznačte. Otázka se zdála lehká ale ouha, pro mne ne.
Ale i já už slibuji, že to je poslední VČS, protože jsem velmi zklamaná úrovní
a nezájmem o kvalitu. A po vyhodnocení lonského ročníku jsem nadávala ještě
měsíc. Ale připouštím, že při hledání odpovědí se dovím spoustu věcí co jsem
neznala.
Tak zdravím mysliveckou veřejnou a přeji hodně úspěchů při řešení zapeklitých
otázek. J.
Stejně jako několik Vás ostatních po předchozích mých rozhodnutí že už NIKDY
Velkou čtenářskou soutěž ne, nedalo mi to a už hledám. Někdy úspěšně někdy méně.
Trochu inspirace z příspěvků jsem načerpala, zda úspěšně to se teprve pozná.
Nejvíc času jsem strávila u poslední otázky, tam jsem se zasekla a nic.
Kdybyste někdo věděl která je "Nejmenší oblast chovu jelení zvěře v výměrou
9200 ha naznačte. Otázka se zdála lehká ale ouha, pro mne ne.
Ale i já už slibuji, že to je poslední VČS, protože jsem velmi zklamaná úrovní
a nezájmem o kvalitu. A po vyhodnocení lonského ročníku jsem nadávala ještě
měsíc. Ale připouštím, že při hledání odpovědí se dovím spoustu věcí co jsem
neznala.
Tak zdravím mysliveckou veřejnou a přeji hodně úspěchů při řešení zapeklitých
otázek. J.
Autor: Karel poslík | 27.03.2012 12:49
Jak jsem psal již dříve, beru VČS v duchu hesla" není důležité vyhrát ale zúčastnit se". Když si ale přečtu otázky v letošním ročníku a vidím ty včerejší,tak moje důvěra v profesionalitu redakce klesá na historické minimum. A to jsem si první časopis koupil v roce 1974 a od té doby je mám všechny. Je to každý rok stejné. Vždy nějaký příslib kvality a potom následují sporné otázky, omluva a další rok je to stejné. Dneska vidíme, že se některé otázky opakují z minulých čísel. Když si k tomu připočítám ještě neustále se opakující chvalozpěvy na jednu pojišťovnu, tak vážně uvažuji o tom, že udělám velkou tlustou tečku za etapou čtení doposud oblíbeného časopisu. Zdar Karel
Autor: Erika Doležalová | 25.03.2012 13:59
Kocoure, bujníka jsme vyřešili, ten je v Dykově Myslivosti :-) Já spíš přemýšlím, jestli když se bude několik otázek třeba třikrát opakovat a já ji zrovna trefím blbě, jestli teda mám hnedle tři chyby.. To by bylo nemilé.. :-) Joo, taky jsem si říkala už předloni, že na to kašlu, loni ještě víc, protože mě vyloženě nas*ali s těma divnejma otázkama, jako byl sklopec, úseky v honitbě apod.. No tak uvidíme, co budu říkat po letošku :-)
Autor: kocourvbotach | 24.03.2012 21:54
To víš Eriko,my kočičky jsme šikovné:-))))Jsem zvědavý,jak nakonec celá letošní soutěž dopadne,když to takhle vedou.Nejspíš si pak zase řeknu,že už jsem to dělal naposled-jako každý rok.....Jinak o bujníkovi z čísla 2 není zmíňka ani ve starých myslivostech do roku 52,dál jsem zatím neměl chuť hledat.
Autor: Erika Doležalová | 24.03.2012 16:05
Kocoure, kde jsi vzal číslo 4, když má podle jejich plánu vyjít až v pondělí 26tého? Každopádně, jestli je to jak píšeš, tak to bude celá soutěž dost veselá :-)
Autor: kocourvbotach | 23.03.2012 22:32
Zdravím všechny přítomné.Tak,a teď se dobře posaďte,protože otázka číslo 3 se nám v novém čísle 4/2012 pro velký úspěch vrací pod číslem 39:-))) Stejně tak se opakují otázky 36,37 a 38.myslím,že tak,jak to spousta z nás bere vážně,tak celá redakce to má úplně na háku,protože tohle by si dokázal pohlídat i školák na druhém stupni základní školy...
Autor: Miloš Bartáček | 20.03.2012 15:04
No u té otázky č.3 můžou být teoreticky správné všechny možnosti.
Já se ale přikláním k céčku.Uvidíme s čím nás rada překvapí a hlavně jsem zvědav na zdůvodnění správné odpovědi.
Já se ale přikláním k céčku.Uvidíme s čím nás rada překvapí a hlavně jsem zvědav na zdůvodnění správné odpovědi.
Autor: Jaroslav Tatalák | 19.03.2012 19:15
Je to jako každý rok-otázky sestavují členové redakční rady Myslivosti a někteří jsou noví,tak bude prý i nový pohled.Nemáte kamenovat členy redakční rady-nikdo prý není neomylný. To Vám vzkazuje šéfredaktor Jiří Kasina na Myslivosti už 22.2.Jsem zvědav,zda při vyhodnocení soutěže zveřejní i podklady ze kterých čerpali k jednotlivým otázkám, jak jsem žádal redakci na začátku soutěže.Jinak soutěž beru i když jako obvykle nic nevyhraju,protože si člověk při studiu literatury obnoví kupu věcí,na které už dááávno zapoměl.
Autor: Fesoj | 19.03.2012 18:22
To psali každý rok...
Autor: jiří plánský | 19.03.2012 17:25
ono je to napsané v úvodním článku"POZOR od letoška se změnou"kde je cituji-ke každé otázce"by měla" být pouze jedna správná odpověď.
Autor: Fesoj | 19.03.2012 16:47
Otázka č. 19 - reintrodukce tetřeva ve Skotsku - má sice k naší myslivosti hodně daleko, ale budiž... Ať jsem hledal, jak jsem hledal, nikde v literatuře jsem odpověď nenašel, ale už vím, že správná odpověď je a/ 1837-39. Byla obsažena v diplomové práci Dr. Martina Ernsta, asistenta na katedře myslivosti Mendelu. Vskutku pro každého běžně dostupný pramen informací... Kolegové a kolegyně, z jakého zdroje jste čerpali Vy ?
A u té otázky č. 3 - to je typický případ toho, že odpověď nemusí být jednoznačná. Víme, co to je, víme, kde to je, ale nemůžeme vědět, co chce zadavatel slyšet, respektive číst...
A u té otázky č. 3 - to je typický případ toho, že odpověď nemusí být jednoznačná. Víme, co to je, víme, kde to je, ale nemůžeme vědět, co chce zadavatel slyšet, respektive číst...
Autor: jiří plánský | 19.03.2012 10:08
K otázce č.3 bych se asi přikláněl k odpovědi "b",teda jestli je kostrč a zadek to samé.Srst kamzíků - v létě rezavohnědá, v zimě mnohem tmavší - je na dotek poměrně hrubá, avšak má jemnou hřejivou podsadu, která kamzíky uchrání i před největšími mrazy. Na hřbetě a zadku vyrůstají nápadně prodloužené chlupy, které při vzrušení zvířata vztyčují jako varovný signál. V myslivecké mluvě se jim říká "kamzičí vous" a pro lovce bývají cennější trofejí než růžky.Slučí vous. Ten byl tvořen malou tuhou štětičkou, kterou má sluka na kostrči.
Autor: Martin | 07.03.2012 16:53
Také jsme si tím lámal hlavu ale myslím si také, že může.
Autor: HorskejHajnej | 06.03.2012 08:43
Zdravím všechny, a co otázka 12?
Podle mě je správná odpověď: Může, pokud má více než 500 ha a honitba mu byla uznána. Z nabízených možností, se tomu ale nepřibližuje ani jedna.
Podle mě je správná odpověď: Může, pokud má více než 500 ha a honitba mu byla uznána. Z nabízených možností, se tomu ale nepřibližuje ani jedna.
Autor: Martin | 01.03.2012 11:13
Kéž by byl doma takovej srnec :)
Autor: Erika Doležalová | 01.03.2012 09:06
Martine, to je jednoduché. Tahle komis slouží k tomu, aby člověk věděl, že nemá doma jen tak obyčejného srnce, ale srnce zlatého o bodové hodnotě "cirka" stoosmdesátčtyři bodů. Pokud ale chci usilovat o to, aby mi tohohle srnečka vzali mezi nejsilnější trofeje světa, už mi glejt od ÚHKT nestačí, potřebuju oficální hodnocení s mezinárodní platností.
Autor: Vrba Frantisek | 29.02.2012 19:41
Po přečtení posledních-dnešních příspěvků jsem se vrátil k otázkám z čísla 2.U otázky č.6 mám zatrženo a s tím,že když jsem hledal odpověd,narazil jsem na formulaci podobné tomu co napsala Erika.Od té doby uběhl skoro měsíc.tak už nevím kde jsem to našel.
Autor: Martin | 29.02.2012 19:22
ja si myslím to samé, jen mě tam pak mate ta Ústřední komise pro hodnocení trofejí. Ale také mi áčko připadá jako nejsprávnější možnost.
Autor: Erika Doležalová | 29.02.2012 19:13
Oficiálnímu hodnocení trofejí, které má následně trvalou platnost, musí být přítomni členové (experti) Komise pro hodnocení trofejí a pro výstavy CIC, které jmenuje prezident této komise Prof. Dr. Ing. Nino Ninov z Bulharska. V komisi musí být zastoupeni experti z několika států, členové komise, kteří pocházejí ze stejné země, z níž je i hodnocená trofej, se sice k hodnocení vyjadřují, ale sami ji neměří. - z této formulace zcela jasně vyplývá, že správná odpověď je jedině a)
Autor: Jindřich Šimara | 29.02.2012 17:27
A z jakého důvodu ne?Pokud vím přidělují se bronzové a stříbrné medajle na základě
hodnocení z chov. přehlídek.Pokud by nebyli oficiální tak tu medajli a certifikát nemůžou dostat.Do Lysé se posílají jen zlaté.
hodnocení z chov. přehlídek.Pokud by nebyli oficiální tak tu medajli a certifikát nemůžou dostat.Do Lysé se posílají jen zlaté.
Autor: Martin | 29.02.2012 17:04
Na chovatelské přehlídce určitě ne, také sem spíše přikloněn k odpovědi a), ale to c) mi stále vrtá hlavou.
Autor: Jindřich Šimara | 29.02.2012 16:14
Podle mne na chovatelské přehlídce.Jako garant tam musí být člen ústřední hod. komise,který svým kulatým státním razítkem tomu dává punc.
Autor: Fesoj | 29.02.2012 11:05
Oficiální hodnocení je podle mne takové, které nepodléhá žádnému dalšímu přeměřování a nelze ho zpochybnit, tudíž mi vychází jednoznačně a/. ÚHK provádí především předběžná hodnocení před odesláním trofejí na mezinárodní výstavu, případně před povolením vývozu "význačných" trofejí - a v tom případě nebývá dodržena ani předepsaná lhůta 3 měsíců od ulovení, takže o oficiální hodnocení jít nemůže.
Autor: Martin | 29.02.2012 10:21
Tak jsem dnes narazil i na problém s otázkou 6. Kde se oficiálně hodnotí trofeje, všude jsem se dočetl, že tam musí být mezinárodní hodnotitelská komise CIC, ale pak v roce 2004 vznikla Ústřední hodnotitelská komise trofejí (ÚHKT) a ta, jak jsem zjistil, přebírá nějaké pravomoci pro hodnocení trofejí. Jak to vidíte vy? a) nebo c) ?
Autor: Pupek | 20.02.2012 10:13
Myslím že je to fajn,člověk si alespon po čase projde knihovnu,počte si...A i když něco plácne,nebo zlehka rýpne,v pohodě to tu všichni ustojí a tak je to správné tak to má být:o)Sranda musí být aj kdyby jen z 308 měl člověk střílet. Na výsledky soutěže jsem však převelice zvědav.
Autor: Děda z lesa | 20.02.2012 10:04
Máte pravdu, Pupku, bujník si tady opravdu zařádil...
Nejsem ješitný ani hádavý typ, spíše s úsměvem žasnu nad tím, co dokáže vyvolat starý, skoro před sto lety používaný myslivecký výraz.
Myslivecká mluva není neměnné dogma, i ona prochází řadou změn, jako příklad nám může posloužit třeba zde zmiňovaná Dykova Malá myslivost, kde se vyskytuje množství mysliveckých výrazů o kterých dnes už ani neuslyšíme.Nemám čas ani náladu hledat všechny, tak alespoň namátkově :
...jelen se v říji projevuje kňouráním, vetule (vedoucí laň), úchylné paroží, přeběhlík (lončák), zbroj (zbraně kňoura), sekáče (páráky) atd.
Díky válečné a poválečné euforii a zejména zásluhou K.Šimana byla provedena "čistka" v mysliveckých výrazech, mluva oproštěna od poněmčelých a skomolených výrazů a jeho dílo Česká mluva myslivecká lze brát jako základ všech pozdějších slovníků.
Nejsem ješitný ani hádavý typ, spíše s úsměvem žasnu nad tím, co dokáže vyvolat starý, skoro před sto lety používaný myslivecký výraz.
Myslivecká mluva není neměnné dogma, i ona prochází řadou změn, jako příklad nám může posloužit třeba zde zmiňovaná Dykova Malá myslivost, kde se vyskytuje množství mysliveckých výrazů o kterých dnes už ani neuslyšíme.Nemám čas ani náladu hledat všechny, tak alespoň namátkově :
...jelen se v říji projevuje kňouráním, vetule (vedoucí laň), úchylné paroží, přeběhlík (lončák), zbroj (zbraně kňoura), sekáče (páráky) atd.
Díky válečné a poválečné euforii a zejména zásluhou K.Šimana byla provedena "čistka" v mysliveckých výrazech, mluva oproštěna od poněmčelých a skomolených výrazů a jeho dílo Česká mluva myslivecká lze brát jako základ všech pozdějších slovníků.
Autor: Pupek | 20.02.2012 09:53
Lovu,též jsem se nechal unést pátráním po bujnících a vyštrachal knížky dávno zapadlé,nikde jsem však na kloudnou stopu nenarazil.Dokonce jsem letmo pročetl knihu "mého dětství" Halali od prof.Jaromíra Javůrka.Poutavě psanou knihou,opět jsem byl vtažen do lovu jelenů ba i na cilindr si zkusil "zatroubit",čímž jsem probudil mého podřimujícího foxe,který se jen nechápavě podíval co že zase blbnu:o) Mimochodem marně jsem hledal tu echt 8mm "jelenářskou" ráží ,autor i průvodci(hajní v Rakousku)vše lovili krátkou 6,5x54. V kapitole:Lov tučného jelena,autor uvádí že "v dobrém čase který spadá od srpna do září najde jelen všude dostatek potravy,brzy se napase a pak se potuluje nevyzpytatelně revírem,někde se složí a líně přežvykuje.V této době bývá ve zvěřině nejlepší,nejtučnější a proto se mu také říká tučný." Dále popisuje že se schovává v žádném případě nejeví zájem o laně tudíž by se mělo jednat o stav před říjí. Dále uvádí:"Ulovení tučného jelena vyžaduje velmi vytrvalé čekání a šoulání v místech,kde ho podle stop nebo jinak obeznáme.Ulovení tučného jelena se však nikdy nevyrovná zážitkům prožívaným při lovu jelena v době říje." Pokud je dle Dyka(který nám v tom dělá trošičku bordel:o)i Javůrka "dobrý čas" časem tučnosti,měl by být bujník obtloustlím jelenem těsně před říjí:o)
Autor: Pavel Černý | 20.02.2012 08:12
Sem s ní, jestli nevyhraju, tak nic neposílám!
Autor: Milan Stýblo | 20.02.2012 07:19
Tak to se mi asi opravdu nepovede. Jo a nechtěli by ste třeba výsledkovou listinu???
Autor: Pavel Černý | 20.02.2012 06:47
Tedy Milane, gratuluji! Ty jsi vyšťoural na netu článek z Myslivosti, která jště nevyšla. To už je umění! Nemohl bys, prosím tě, najet správné odpovědi čtenářské soutěže 2012. Mělo by to být v srpnovém čísle :-)))
Autor: Milan Stýblo | 20.02.2012 06:18
Zadal jsem "přehlídky trofejí 1942" a vyšlo mi toto:
http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2012/Brezen--/Chovatelske-prehlidky---trochu-jiny-pohled.aspx
Plus ještě několik odkazů. "přehlídku trofejí s ostatními roky" mi to vůbec nespárovalo.
http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2012/Brezen--/Chovatelske-prehlidky---trochu-jiny-pohled.aspx
Plus ještě několik odkazů. "přehlídku trofejí s ostatními roky" mi to vůbec nespárovalo.
Autor: Vrba Frantisek | 19.02.2012 23:00
Milane,kde-pod jakým heslem jsi našel rok 1942_ Já jsem se dporacoval k vládnímu nařízení č.127\1941 SB-V.Čechura Myslivost a paragrafy,kde je hodnocení trofjí zmínováno,ale k plnému znění jsem se nedostal.
Autor: Děda z lesa | 19.02.2012 16:36
Fesoji, když jste mě navedl na Kovaříka - Myslivecké zvyky a tradice - tak jsem sáhl a vida - str.134 :
Lovecké zámky a zámečky.
Patří k nim např.zámek Kratochvíle (1583-1589), Jemčina u J.Hradce (1767-1769), Dřevíč na Rakovnicku, Karlov u Čimelic...
Lovecké zámky a zámečky.
Patří k nim např.zámek Kratochvíle (1583-1589), Jemčina u J.Hradce (1767-1769), Dřevíč na Rakovnicku, Karlov u Čimelic...
Autor: Fesoj | 19.02.2012 15:43
V knize Encyklopedie myslovosti je zmiňováno panství Jemčina u Jindřichova Hradce jako místo proslulé svými jezdeckými lovy a štvanicemi, takže opět nejednoznačný výklad. Jemčina nebo Jemniště ? Předpokládám, že za správnou bude považována ta odpověď, kterou měli na mysli autoři otázek, tudíž redakční rada časopisu Myslivost. Jejím význačným členem je docent Kovařík - a podle zákona schválnosti ne a nemohu najít jeho knihu o tradicích. Jsem si ale jist, že to, co bude považováno za jedině správnou odpověď, je nutno hledat právě tam.
Autor: Děda z lesa | 19.02.2012 15:15
Jo, jo, mám to na str.9 dole nebo 9-10, sorry.
Ale nezdá se Vám, že to Dyk komplikuje - dle str.9 (jelen před říjí) a dle str.48 (projevuje se hledáním holé i opanováním tlupy laní a jejím střežením).
A máme opět všechny tři odpovědi, jen si vybrat.
Ale nezdá se Vám, že to Dyk komplikuje - dle str.9 (jelen před říjí) a dle str.48 (projevuje se hledáním holé i opanováním tlupy laní a jejím střežením).
A máme opět všechny tři odpovědi, jen si vybrat.
Autor: Pupek | 19.02.2012 14:34
Dovolím si poposunout debatu.Miloš Bartáček našel následující:Na straně 8 z roku 1948,kapitola: Hlavní prvky mysl.mluvy. "Tuku spárkaté se říká běl nebo bílí,jeleni před říjí v t.zv.dobrém čase jsou tuční nebo bujní a říkáme jim pak bujnici.Šelmy mají sádlo...."atd.
Autor: Děda z lesa | 19.02.2012 13:46
Dykovy Myslivosti mám tři vydání - na str.8 i následně jsem ale nic nenašel.
Autor: Miloš Bartáček | 19.02.2012 13:35
Dědo, já se nechci dohadovat, tvůj výklad já mám na straně 49, ale, mrkni na stranu 8 :jeleni před říjí v tzv.dobrém čase jsou tuční nebo bujní a říkáme jim pak bujníci.Možná to budeš mít na jiné stránce já mám vydání z roku 1948, kdežto ty 1941.V žádném případě se nechci dohadovat, ale mě to po přečtení vychází na A a zároveň je to i odpověď na totožnost bujník-bujný.
Autor: Děda z lesa | 19.02.2012 13:34
A dodatek :
bujník - viz níže
bujný - jelen, který nasadil hodně členěné paroží
Neexistuje ani náznak totožnosti mezi oběma výrazy.
bujník - viz níže
bujný - jelen, který nasadil hodně členěné paroží
Neexistuje ani náznak totožnosti mezi oběma výrazy.
Autor: Děda z lesa | 19.02.2012 13:30
Bartáček - Dyk, Malá myslivost, str.50 - ...bujníci kypí bílím a projevují se h l e d á n í m holé a o p a n o v á n í m tlupy laní...
Zadání otázky :
Bujníkem byl nazýván :
a) jelen před říjí
b) hlavní jelen na říjišti
c) hledající jelen
Ať posoudí ostatní, jelen před říjí mě k tomu nesedí.
Zadání otázky :
Bujníkem byl nazýván :
a) jelen před říjí
b) hlavní jelen na říjišti
c) hledající jelen
Ať posoudí ostatní, jelen před říjí mě k tomu nesedí.
Autor: Miloš Bartáček | 19.02.2012 13:22
Dědo z lesa ano, bujník je jelen před říjí.A u odpovědi pro Rambouska nemáš pravdu, bujný je totožný s bujníkem, alespoň podle starého výkladu.
Autor: Děda z lesa | 19.02.2012 13:17
Máte pravdu, Eriko.
Zámek Jemčina má přízvisko lovecký a v popisech jeho historie se prolínají poznámky o pořádání honů a štvanic, navíc zde vznikl např.Wachtelův Záhořanský hon.
Bartáček - bujník je za a) - jelen před říjí ?
Rambousek - pojmy bujník a bujný nejsou totožné, význam těchto názvů je velmi rozdílný.
Zámek Jemčina má přízvisko lovecký a v popisech jeho historie se prolínají poznámky o pořádání honů a štvanic, navíc zde vznikl např.Wachtelův Záhořanský hon.
Bartáček - bujník je za a) - jelen před říjí ?
Rambousek - pojmy bujník a bujný nejsou totožné, význam těchto názvů je velmi rozdílný.
Autor: Rambousek Milan | 19.02.2012 11:49
Dobrý den,dávám poznatek k bujníkovi
Československá myslivost, Antonín Březina 1937
jelen,který je bujný(tučný),obyčejně před časem říje je jelen v důbrem čase,
neboť je tučný.
Československá myslivost, Antonín Březina 1937
jelen,který je bujný(tučný),obyčejně před časem říje je jelen v důbrem čase,
neboť je tučný.
Autor: Miloš Bartáček | 19.02.2012 11:40
Kamarádi, soutěže chtiví, teď jsem znovu prošel Malou myslivost a vyšlo mi zcela jasně na 100% u bujníka odpověď A.
Milane, asi jsem hledal blbě,dík.
Milane, asi jsem hledal blbě,dík.
Autor: Milan Stýblo | 19.02.2012 11:27
Miloši, To se dá na netu lehce dohledat i s přesným datumem. 1942
Autor: Miloš Bartáček | 19.02.2012 10:53
Milane, já myslím, že to je spíš céčko.Sluka-kostrč,kamzík-hřbet, i když ke konci hřbetu.Podle mě to nejsou stejné části těla.To já mám problém s tím "úředním nařízením"přehlídek.
Autor: Milan Stýblo | 19.02.2012 10:40
U té štětky by teoreticky taky mohli být dvě správné odpovědi. Ale přikláním se spíše k b).
Autor: Milan Stýblo | 19.02.2012 10:38
Eriko já co jsem našel, tak slučí vous je: štětička z tvrdých per, která se nechází na zádech v oblasti kříže a kamzičí vous je: složen z tvrdých osin zimní srsti, která se nachází na hřbetní čísti. (Píšu to z hlavy, tak to asi není doslovné, ale tak nějak to je). Já bych se proto přikláněl k odpovědi "stejné umístění na těle".
Autor: Kami Z. | 19.02.2012 09:34
To Děda z lesa,máš pravdu,špatně jsem se díval a už mlčím :-)...........musím si procvičit čtení.Už mi to nejde jako dřív......
Autor: Erika Doležalová | 19.02.2012 08:54
Milane, chvilku jsem nad tím taky váhala, ale pak rozhodlo toto:
http://www.address.cz/data/www.sanquis.cz/articles/files/69_ZAPOMENUTA_JEMCINA.pdf
zejména pak hned první odstavec a poslední věta v něm:
"Zřejmě nejvýznamnějším místem, kde se tyto lovecké kratochvíle odehrávaly, se stalo panství Jindřichův Hradec a přilehlý revír Jemčina."
Větší problém mám se slučím a kamzičím vousem - je to stejný typ tkáně (kožní derivát) ale zas ne tak úplně stejný (peří / srst) Takže asi jen shodný název?
http://www.address.cz/data/www.sanquis.cz/articles/files/69_ZAPOMENUTA_JEMCINA.pdf
zejména pak hned první odstavec a poslední věta v něm:
"Zřejmě nejvýznamnějším místem, kde se tyto lovecké kratochvíle odehrávaly, se stalo panství Jindřichův Hradec a přilehlý revír Jemčina."
Větší problém mám se slučím a kamzičím vousem - je to stejný typ tkáně (kožní derivát) ale zas ne tak úplně stejný (peří / srst) Takže asi jen shodný název?
Autor: Děda z lesa | 18.02.2012 20:18
To Kami Z. - O výbojníka se zde nejedná, ten je celkem jasný, vyskytuje se ve všech slovnících, i u J.Žalmana (Základy myslivosti - myslivecká abeceda) na str.511.Spory se vedou o výraz bujník.
Autor: Milan Stýblo | 18.02.2012 19:55
Jenmiště
http://old.myslivost.cz/media/clankyDetail.asp?IDCl=13061&IDR=10322&TypR=1
Jemčina
http://www.atlasceska.cz/jihocesky-kraj/zamek-jemcina/
A teď kde je pravda?
http://old.myslivost.cz/media/clankyDetail.asp?IDCl=13061&IDR=10322&TypR=1
Jemčina
http://www.atlasceska.cz/jihocesky-kraj/zamek-jemcina/
A teď kde je pravda?
Autor: Milan Stýblo | 18.02.2012 19:51
Já teď přeskočím k další sporné otázce a to je ta s parforsním honem. Co jsem dohledal tak historicky byl tento způsob honu rozvíjen jak na panství Jemniště tak Jemčina. To opět potvrzuje teorii Eriky o 5 sporných otázkách.
Autor: Kami Z. | 18.02.2012 17:30
Jsem tu nový a moc toho nevim,ale děda,dokud ještě žil, mi radil : když něco nevíš,tak Žalman-Základy Myslivosti.Pomohlo mi to několikrát před zkouškou o první lovecký lístek i před zkouškou mysliveckých hospodářů.Takže Váš "VÝBOJNÍK "tam je.Třeba ta kniha někdy pomůže i někomu jinému,než jsem já.
Autor: Erika Doležalová | 17.02.2012 18:59
Já asi dám toho hledajícího :-) Víc mi ten bujník k němu sedí, přeci jen za starých dobrých časů byl hlavním jelenem starší až starý kus, spíš takový drsňák a mrzout a mačo a ne nějaký nabuzený frajírek..
Ale děcka, nebojte, nakonec bude v posledním čísle napsáno, že se do soutěže vloudil šotek a u otázky č. 5 jsou možné dvě správné odpovědi.. :-)
Ale děcka, nebojte, nakonec bude v posledním čísle napsáno, že se do soutěže vloudil šotek a u otázky č. 5 jsou možné dvě správné odpovědi.. :-)
Autor: Petr Toman | 17.02.2012 18:44
Dědo díky, pokud ale to opanování tlupy je podmínkou k tomu aby ten jelen byl nazýván BUJNíKEM, pak musíme to "c" zase asi vyřadit, jelikož to hledání nestačí.
Nejsem jelenář, když chci jelena vidět, musím do ZOO, takže o chování jelenů v říji si můžu maximálně jen něco přečíst...:-)
Přeji tedy všem soutěžícím správnou trefu a nejen u této otázky.
Nejsem jelenář, když chci jelena vidět, musím do ZOO, takže o chování jelenů v říji si můžu maximálně jen něco přečíst...:-)
Přeji tedy všem soutěžícím správnou trefu a nejen u této otázky.
Autor: Děda z lesa | 17.02.2012 18:05
P.Toman - opanování tlupy laní = hlavní jelen na říjišti.
Autor: Erika Doležalová | 17.02.2012 16:23
Tady sice není přímo bujník, ale "jen" jelen BUJNÝ, ale určitě to bude hoodně podobné :-)
http://www.myslivost-lovectvi.cz/fotografie/28895/48075/
Pak ještě na jedné stránce česko-německého slovníku, pod pojmem "bujník" je uvedeno "Muthwilliger Geck". Přeloženo do češtiny "zlomyslný frajer". GECK je mj. i hejsek, panák, švihák, floutek a ješita.. Muthwilliger pak "rozpustilý". Na hlavního jelena na říjišti to teda nevypadá. Tak že by jsme se blížili k cíli a byl to ten HLEDAJÍCÍ? :-) (pozor, pokud za Muthwilliger Geck napíšete tečku, bude překlad znít Škodlivý vole. :-)
http://www.myslivost-lovectvi.cz/fotografie/28895/48075/
Pak ještě na jedné stránce česko-německého slovníku, pod pojmem "bujník" je uvedeno "Muthwilliger Geck". Přeloženo do češtiny "zlomyslný frajer". GECK je mj. i hejsek, panák, švihák, floutek a ješita.. Muthwilliger pak "rozpustilý". Na hlavního jelena na říjišti to teda nevypadá. Tak že by jsme se blížili k cíli a byl to ten HLEDAJÍCÍ? :-) (pozor, pokud za Muthwilliger Geck napíšete tečku, bude překlad znít Škodlivý vole. :-)
Autor: Petr Toman | 17.02.2012 16:08
Omlouvat se nemusíte, není k tomu důvod, mě spíš zajímá proč i to b....?
Autor: Děda z lesa | 17.02.2012 15:26
Máte pravdu, v podvědomí, že z textu vyplývající jsou správné dvě odpovědi jsem se již nedíval které (b. a c.)
Omlouvám se.
Omlouvám se.
Autor: Petr Toman | 17.02.2012 14:54
Dědo, když vezmu to co jste napsal včera ve 22:30 ...
Tak to za nás před chvílí objasnil Noivik na starém webu, A.Dyk - Malá myslivost (1941), str.50 - ...BUJNÍCI kypí bílím, projevují se hledáním holé a opanováním tlupy laní...
Dohady končí, výraz bujník se našel, prof.ing.Dyk byla myslivecká kapacita, ale otázku to neřeší - odpovědi za a) i b).
...tak mně osobně z toho vyplývá odpověď c....jelikož ten jelen se projevuje tím hledáním..teda aspoň tak to z toho výkladu chápu já a pokud bych soutěžil, tak bych to tam zakroužkoval.
Tak to za nás před chvílí objasnil Noivik na starém webu, A.Dyk - Malá myslivost (1941), str.50 - ...BUJNÍCI kypí bílím, projevují se hledáním holé a opanováním tlupy laní...
Dohady končí, výraz bujník se našel, prof.ing.Dyk byla myslivecká kapacita, ale otázku to neřeší - odpovědi za a) i b).
...tak mně osobně z toho vyplývá odpověď c....jelikož ten jelen se projevuje tím hledáním..teda aspoň tak to z toho výkladu chápu já a pokud bych soutěžil, tak bych to tam zakroužkoval.
Autor: Děda z lesa | 17.02.2012 13:03
Naposledy reaguji na "bujníka".
První vydání Dykovy Malé myslivosti vyšlo v roce 1934, tedy v době, kdy se myslivecké výrazy hemžily množstvím německých, poněmčelých a různě převzatých výrazů, i když některé používáme dodnes (kvér, lauf, štont, cvingr...)
Ve 40.létech začal nestor myslivecké mluvy dr.ing.Šiman s cíleným očišťováním nevhodných výrazů a vydal pro myslivce něco jako bibli - Česká mluva myslivecká, která je dodnes základním kamenem naší mluvy - výraz "bujník" tam již pochopitelně chybí.
Závěrem - výraz bujník existoval před zhruba staletím, ale jako nevhodný byl z české myslivecké mluvy vypuštěn, stejně jako známá snaha o "čistonosoplenu".
Soutěžícím to ale stejně moc nepomůže, protože z Rakouska-Uherska vyhrabaná otázka má dvě správné odpovědi.
První vydání Dykovy Malé myslivosti vyšlo v roce 1934, tedy v době, kdy se myslivecké výrazy hemžily množstvím německých, poněmčelých a různě převzatých výrazů, i když některé používáme dodnes (kvér, lauf, štont, cvingr...)
Ve 40.létech začal nestor myslivecké mluvy dr.ing.Šiman s cíleným očišťováním nevhodných výrazů a vydal pro myslivce něco jako bibli - Česká mluva myslivecká, která je dodnes základním kamenem naší mluvy - výraz "bujník" tam již pochopitelně chybí.
Závěrem - výraz bujník existoval před zhruba staletím, ale jako nevhodný byl z české myslivecké mluvy vypuštěn, stejně jako známá snaha o "čistonosoplenu".
Soutěžícím to ale stejně moc nepomůže, protože z Rakouska-Uherska vyhrabaná otázka má dvě správné odpovědi.
Autor: Jan Slavětínský | 17.02.2012 10:06
Eriko myslím si, že si trefila do černého. Dobrý odhad.....
Autor: Erika Doležalová | 17.02.2012 09:53
Si tak myslím, že bujník bude taková nějaká fikaná záležitost, takových otázek bude určitě ještě pět :-) a jejich účelem je takzvaně oddělit zrno od plev neboli výrazně redukovat I. skupinu odpovídajících s 0-5 chybnými odpovědmi :-)))
Josefe, právě že je janek na mnoha místech taková vzácnost, psi ho neznají - a až ho uvidí, jsou tak překvapení, co je to za exotického tvora, že je z úžasu ani nenapadne jej bez povelu pronásledovati a kdyby tak učinili, jistě by se nechali ihned odvolati - z obavy, aby jim ten podivný tvor za šípkovým keřem nenamlátil mordu :-)))
Josefe, právě že je janek na mnoha místech taková vzácnost, psi ho neznají - a až ho uvidí, jsou tak překvapení, co je to za exotického tvora, že je z úžasu ani nenapadne jej bez povelu pronásledovati a kdyby tak učinili, jistě by se nechali ihned odvolati - z obavy, aby jim ten podivný tvor za šípkovým keřem nenamlátil mordu :-)))
Autor: Karel Nusl | 16.02.2012 22:36
A já našel toto: jelen který opanoval říjiště - hlavní jelen, vladař, výbojník. To se docela podobá, ne?
Také soutěžím každý rok, jednou jsem posílal i 9 lístků, které jsem vyžebral od kolegů, kamarádů, ale moje jediná výhra byla sada podložek pod sklenice (pěkná, dřevěná). Jako většina ostatních nesoutěžím pro ceny, ale protože mne baví hledat odpovědi a pak v Lysé si to kontrolovat a s napětím čekat na slosování. Samozřejmě bych případnou cenu určitě neodmítl :-)
Nebo takto: bujník je mladý myslivec v povznesené náladě na poslední leči, začínající si s partnerkami ostatních myslivců tak, až mu z toho bují průser.
Také soutěžím každý rok, jednou jsem posílal i 9 lístků, které jsem vyžebral od kolegů, kamarádů, ale moje jediná výhra byla sada podložek pod sklenice (pěkná, dřevěná). Jako většina ostatních nesoutěžím pro ceny, ale protože mne baví hledat odpovědi a pak v Lysé si to kontrolovat a s napětím čekat na slosování. Samozřejmě bych případnou cenu určitě neodmítl :-)
Nebo takto: bujník je mladý myslivec v povznesené náladě na poslední leči, začínající si s partnerkami ostatních myslivců tak, až mu z toho bují průser.
Autor: Děda z lesa | 16.02.2012 22:30
Tak to za nás před chvílí objasnil Noivik na starém webu, A.Dyk - Malá myslivost (1941), str.50 - ...BUJNÍCI kypí bílím, projevují se hledáním holé a opanováním tlupy laní...
Dohady končí, výraz bujník se našel, prof.ing.Dyk byla myslivecká kapacita, ale otázku to neřeší - odpovědi za a) i b).
Dohady končí, výraz bujník se našel, prof.ing.Dyk byla myslivecká kapacita, ale otázku to neřeší - odpovědi za a) i b).
Autor: Pupek | 16.02.2012 17:21
No jo,máš pravdu Radku, ty odpovědi jsem nějak přehlédnul.Já si říkal co furt máte s těma jelenama :o) Ve světle nových informací bych to viděl asi následovně:Všechny nabízené odpovědi jsou špatně..... a nebo je jedna odpověd správná,ovšem k úplně jiné otázce.
Autor: Fesoj | 16.02.2012 16:54
Eriko, jak jsi to myslila s tou jankoštěrostí ? Podle mne je to v současné době zcela naopak, u nás třeba je zajíc tak vzácným tvorem, že vycvičit jankoštěrého psa by bylo zcela nemožné ! A Tvůj výklad slova "bujník" je naprosto logický - ovšem logika je to, co právě velká čtenářská soutěž leckdy postrádá...
Já jsem v této soutěži jednou vyhrál dalekohled a kamarád, kterému jsem pár otázek poradil, celopažbenou IŽ 308 - zanedlouho se o ná vyjádřil, že to byla flinta "za trest", za pár korun ji prodal, nový majitel ji také nemohl nastřelit, putovala k puškaři, nic nepomohlo a tak se jí zbavil rovněž. Úspěšnější jsem byl v těch malých, doprovodných soutěžích - knížka, foťák, monokulár 20 až 60 Bresser a čistící souprava na optiku od firmy Swarovski.
Já jsem v této soutěži jednou vyhrál dalekohled a kamarád, kterému jsem pár otázek poradil, celopažbenou IŽ 308 - zanedlouho se o ná vyjádřil, že to byla flinta "za trest", za pár korun ji prodal, nový majitel ji také nemohl nastřelit, putovala k puškaři, nic nepomohlo a tak se jí zbavil rovněž. Úspěšnější jsem byl v těch malých, doprovodných soutěžích - knížka, foťák, monokulár 20 až 60 Bresser a čistící souprava na optiku od firmy Swarovski.
Autor: František Míka | 16.02.2012 16:13
Der Opa von Wald hat recht :-). Bude to původně německý význam a podle toho mála, co lze najít na netu bych usuzoval na informaci o Trocnově:"....Dle Klaretova slovníku přitom německé „truc“ tehdy znamenalo „bujník“, „prchlec“, „vzteklec“, „pyšník“." Další informace na netu říká, že:
"...v nové češtině je význam slova ,,bujný'' spíše pejorativní. Původně však byl smysl ,,bujně rostoucí'', a tomu se RK blíží tím, že slovo tu značí ,,čilý, čiperný, bystrý ''. ,,Jarobujný'' je přímo doloženo v Tkadl. ,,Bujarost '' je kryta slovy ,,bujař, a bujar'' (česky, polsky, jihomoravsky), tj. ,,bujný člověk, nezbedný hoch'' aj., ale i ,,býk''. Kusý Stč. slovník Gebauerův uvádí mnoho derivátů: bujě, buj, Bujanov, bujař, bujenie, bujenstvie, bujný, bujník aj. Vznik slova ,,bujarý'' je jasný - z ,,buje - jarý'', šev složeniny brzy zanikl. Je to tedy kompositum kopulativní typu ,,dvandwa'' a povstalo jen přehozením obou komponentů z doloženého ,,jarobujný''. No a teď už si jenom typněme, který jelen do toho nejlépe zapadá. Nejsem jelenář, tak nevím.
"...v nové češtině je význam slova ,,bujný'' spíše pejorativní. Původně však byl smysl ,,bujně rostoucí'', a tomu se RK blíží tím, že slovo tu značí ,,čilý, čiperný, bystrý ''. ,,Jarobujný'' je přímo doloženo v Tkadl. ,,Bujarost '' je kryta slovy ,,bujař, a bujar'' (česky, polsky, jihomoravsky), tj. ,,bujný člověk, nezbedný hoch'' aj., ale i ,,býk''. Kusý Stč. slovník Gebauerův uvádí mnoho derivátů: bujě, buj, Bujanov, bujař, bujenie, bujenstvie, bujný, bujník aj. Vznik slova ,,bujarý'' je jasný - z ,,buje - jarý'', šev složeniny brzy zanikl. Je to tedy kompositum kopulativní typu ,,dvandwa'' a povstalo jen přehozením obou komponentů z doloženého ,,jarobujný''. No a teď už si jenom typněme, který jelen do toho nejlépe zapadá. Nejsem jelenář, tak nevím.
Autor: Děda z lesa | 16.02.2012 15:39
Jelen v říji může být i vidláček s druhým parožím, jehož "bujnost" utlumí na říjišti každý i o rok starší jedinec, spíše bych to u této vymyšlené otázky viděl na hlavního jelena.
Ale tady jde především o pro všechny myslivce záhadný výraz BUJNÍK, desítky z Vás se snaží o dohledání v různých literaturách, avšak marně.
Ale tady jde především o pro všechny myslivce záhadný výraz BUJNÍK, desítky z Vás se snaží o dohledání v různých literaturách, avšak marně.
Autor: Erika Doležalová | 16.02.2012 14:39
Ten hledající to nebude, ten je zatím spíš tím bludníkem :-) Pokud tedy není tento výraz vyhrazen toliko těm cestám, ale může-li býti užit i pro zvířenu českou :-) Zbývá tedy možnost před říjí nebo v říji a já osobně se přikláním spíše k variantě první, tedy jelen před říjí, protože přeci jen, v té době má sil opravdu nejvíce a i ta bujnost bude určitě větší než u hlavního jelena na říjišti, který je postupem času už dosti znaven až otráven.
Autor: Stanislav Haas | 16.02.2012 13:53
Odpověď hledejte u největšího českého lesníka - Járy da Cimrmana, ten to bude náhodou vědět úplně přesně :-):-):-)
Autor: Karel poslík | 16.02.2012 12:58
Tak a Pupek to trefil. Máme tady dva zajímavé termíny, které se však vzájemně mohou překrývat, neboť blujník může býti z husta i bludníkem a naopak, stane li se cesta z poslední leče bludníkem, může nésti i stopy po blutí. No, ani nechci domyslet situaci, kdy se na takovou cestu vydá společnost smíšená a opravdu řádně povznesená, protože pak by se ta trasa mohla stát i říjištěm včetně soubojů o nějakou laňku. Tím se kruh uzavírá, protože jsme zase u otázky , ve které fázi je aktér bujníkem. Před říjí, když je jako hlavní u laňky nebo když hledá. Zdar Karel
Autor: Radek Chadim | 16.02.2012 12:28
A co ty možnosti u toho? :-)
Autor: Pupek | 16.02.2012 12:12
Bujník je jasný překlep.Správně mělo být blujník.Jedná se o pečlivě udržovanou pěšinu něco jako lovecký chodník(stezka,šoulák,pěšník)která se používá při návratu z poslední leče(často bývá lemována alejí) Neplést si s bludníkem,to je pěšina úplně jiná která naopak trasu a směr vytyčený nemá vůbec.
Autor: Děda z lesa | 16.02.2012 11:51
Když já mám pořád plnou mailovou schránku, nestačím to mazat.
Nic neposílat !
Nic neposílat !
Autor: Erika Doležalová | 16.02.2012 11:24
Martine, zkusila bych OMS a nebo nějaké kroužky mladých myslivců. Ale myslím si, že sehnat originály bude asi problém, spíš to budou jednotlivé okopírované listy.. Já si myslím, že se dozvíme, že bujník řekl před milionem let Komárek jednomu jelenovi, kterého jednou viděl :-) Třeba se šel projít, na kraji lesa zatroubil na cylindr z petrolejky, z houští vyskočil jelen a Komárek s uznáním pravil "I ty bujníku jeden!" :-)))
Autor: Martin Skřivánek | 16.02.2012 11:18
Dědo došlo,moc děkuju.psal jsem Vám.teď chystám balík zase já :-).
Autor: Děda z lesa | 16.02.2012 11:16
Martine, došlo čtivo v pořádku ?
Nikdy mě nenapadla žádná účast na podobných soutěžích, protože nikdo není dokonalý, učí se celý život a stejně zemře jako laik.
S těmi podklady pro Zlatou srnčí trofej budete mít asi honičku.
Nakonec se dozvíme, že bujník je nepovedený nebo nedokonalý překlad z němčiny, užívaný třeba myslivci v Krušných horách.
Nikdy mě nenapadla žádná účast na podobných soutěžích, protože nikdo není dokonalý, učí se celý život a stejně zemře jako laik.
S těmi podklady pro Zlatou srnčí trofej budete mít asi honičku.
Nakonec se dozvíme, že bujník je nepovedený nebo nedokonalý překlad z němčiny, užívaný třeba myslivci v Krušných horách.
Autor: Martin Skřivánek | 16.02.2012 11:01
Nevíte někdo kde by se dal sehnat ten sešit zlaté srnčí trofeje jak to dřív bývalo?
Autor: Erika Doležalová | 16.02.2012 09:40
Já jsem vyhrála kdysi malý foťáček, nosím ho v kapse s sebou do lesa, je to fajn, protože můžu vyfotit cokoli hned, když se podaří ulovit a tak. Jankoštěrost je zajímavá disciplína, v mnoha revírech by dnes asi většina psů prošla s plným počtem bodů :-)))
Autor: Milan Stýblo | 16.02.2012 09:38
Taky jsem se několikrát soutěže zúčastnil, ale zatím bez úspěchu. I když spoustu odpovědí vím z hlavy, stejně si je v knížce, nebo na internetu ověřím. Kolikrát by se mohlo stát, že vím správně a z nedbalosti zakroužkuju špatně. Na víc si myslím, že i ten, který má "menší" znalosti a musí si otázky vyhledat, si tak rozšiřuje obzor a znalosti.
Pokud někdo pošle 2 odpovědi, neviděl bych v tom problém, ale pokud jich pošle již zmiňovaných 50, je to vůči ostatním nespravedlivé. Ale určitě by to chtělo, aby redakční rada před vydáním zkontolovala otázky a správné odpovědi. Předešlo by se chybám, pochybnostem.
Pokud někdo pošle 2 odpovědi, neviděl bych v tom problém, ale pokud jich pošle již zmiňovaných 50, je to vůči ostatním nespravedlivé. Ale určitě by to chtělo, aby redakční rada před vydáním zkontolovala otázky a správné odpovědi. Předešlo by se chybám, pochybnostem.
Autor: Vrba Frantisek | 16.02.2012 09:23
Zdravím. Jsem na tom stejně jako Fesoj a Karel,tak že to letos opět zkusím.Martes citoval Javůrka,a já přidám Dyka:Pohlavní vzrušení jelenů začíná po čase tučnosti,když BUJNICI kypí býlím...Mně trápí ti jankoštěří psi.Jinak jsem v roce 2009 vysoutěžil baterku a kudlu.
Autor: Erika Doležalová | 16.02.2012 09:11
K bujníkovi, pokud bude člověk vycházet ze slova BUJNÝ, což znamená "plný síly" apod., tak to v podstatě může být jelen jakýkoli, ten hlavní na říjišti určitě plný síly je, jinak by říjiště neovládl. Jenže i před říjí je jelen plný síly, protože ještě "normálně žere" a nemá tolik starostí s laněma. No a hledající jelen? Ten je taky plný síly, chodí, troubí, hledá a když najde, ovládá a příp. bojuje. Takže pan bujník může být jelen takový i takový :-) Osobně si myslím, že to bude z nějaké staré knihy starého myslivce, text bude určitě psán "starším" jazykem ve stylu "..nazýván jest.." apod.
Autor: Erika Doležalová | 16.02.2012 09:08
Mě třeba na té soutěži mrzí jedna věc. Když se ozvala kritika na to, že může jeden člověk poslat třeba 50 lístků a že by bylo férovější, aby každý mohl poslat jen jeden, redakce argumentovala tím, že to nejde, že by evidence byla složitá a kdesi cosi. Najednou jsou "nové účetní předpisy, nutnost licence a dalších povinností a povinnost placení nemalých daní.." (cituji z časopisu) a ejhle - najednou to jde, aby mohl každý poslat jen jeden lístek! Ono by to šlo i předtím (vytvořit program, kam se budou zapisovat jména a ostatní údaje soutěžících a upozornění na duplicitu údajů apod. zvládnou dnes i středoškoláci..) ale asi nebyla ochota, ono přeci jen to taky zvyšovalo zisk, protože spousta soutěžících si nějaké ty časopisy kvůli kupónům prostě koupilo navíc..
Autor: Lukáš Jandík | 16.02.2012 09:07
Nedá mi to, než se zapojit také do diskuse. Pravidelně se účastním od začátku co soutěž byla vydávána v časopise Myslivost. Jak píše níže Pavel, odpovědi nakonec spolu konzultujeme. Je pravda, že některé otázky jsou položeny tak, že nelze jednoznačně odpovědět a nebo mají více správných odpovědí. Tam bych viděl důkladnější a čistější výběr otázek od jejich autorů. Na druhou stranu chápu i to, že si dnes mohu najít všechno na internetu, tak je potřeba dát něco na "zapocení". Jinak já tuto soutěž dělám pro to,že mimo jiné a navíc oprašuju své znalosti a pak je to i taková malá výzva co kdyby nááhodou. Potěší mě, když nakonec zjistím, že jsem udělal minimálně chyb a trefil se i do těch ošidnejch otázek,potěší mě, když se povede vyhrát jakákoliv cena a loni jsem měl kliku jako hrom a vyhrál jsem kulovnici CZ 550. Podotýkám, že jse poslal dva odpovědní lístky. Štěstí mám zřejmě vybrané na pěkně dlouho, ale budu soutěžit dál. Vždyť na konec o nic nejde, s kamarádem to proberem a život jde dál.
Autor: Pavel Černý | 16.02.2012 07:40
Pane Rici, neříkejte mi pane a klidně mi tykejte :-). Ber(te) to třeba jako pokus o vtip. Ale na druhou stranu, kdyby ty doplňující otázky byly z kategorie, kterou by měl každý trochu znalý myslivec znát (třeba co se odpovídá na přání Lovu zdar!), tak by se toho báli jen ti opravdoví pitomci, a určitý filtr by to byl :-). Už to vidím úplně živě - Ing. Kasina z pódia mává a volá: "Tak sbohem, Lovu díku!" :-)))
Autor: rici czech | 16.02.2012 07:27
Pane Pavle s tou kontrolní otázkou ,nezdá se mi jako dobrá volba.Někteří lidé i když znalí, mohou ve chvíli kdy stojí na podiu před davem přihlížejících a mikrofonem pana Kasiny naprosto vypnout ,že Vám neřeknou pomalu kde bydlí,natož odpovídat na doplnující otázku.A to může potom hodně mrzet.Tréma je tréma.
Autor: Pavel Černý | 16.02.2012 07:17
Tak já se také hlásím do řady tradičních soutěžících. Jen tradičně posílám jen dva odpovědní lístky (jeden od nesoutěžícího kamaráda) a navíc obvykle před odesláním konzultuji odpovědi s jiným (soutěžícím) kamarádem, který posílá také dva lístky. Já jsem zatím vyhrál knížku povídek a můj kamarád klikař několik cen (např. nůž, sedací hůl...) a vloni - světe div se - kulovnici CZ 550 Lux, u které jsem mu ještě přes Jirku Kasinu vyjednal zvolenou ráži (osma je osma - nebyla předem určena). Jinak s uvedenými názory na některé otázky nelze než souhlasit. Probíral jsem to i s Ing. Kasinou, ale ten opravdu nemůže za všechny ručit. Je to věcí "odborných" poradců, kteří danou oblast zastřešují. I mě soutěž vždy donutí oprášit a doplnit si znalosti. Historické termíny holt většinou hledám na interfernetu, což moc přínosné není, a jsou tam někdy i různé výklady nebo chyby. Tam má vždy pravdu jen zadavatel otázky, který ví, odkud čerpal. Jinak, Fesoji, nesdílím tak docela tvůj optimismus k redukci soutěžních kupónů. Český člověk si vždycky poradí, takže si od kamarádů kromě odpovědního lístku vezme ještě předplatitelské číslo a adresu, a pak si pro cenu ke kolegovi dojde (pro větší možná s flaškou). Ale hned bych navrhl Ing. Kasinovi i řešení: před předáním hlavních cen na pódiu dostane výherce ještě poslední kontrolní otázku! Když uspěje, dostane navíc roční předplatné Myslivosti. Když neuspěje, cena propadá do dalšího ročníku! To by možná některé chytrolíny odradilo.
Autor: Fesoj | 16.02.2012 01:00
Dědo z lesa - uvažujeme úplně stejně ! A plně souhlasím i s Erikou. Za pár dní snad budu chytřejší, protože s p. Kasinou i některými dalšími členy redakční rady bych se měl sejít na faře u p. Korneka... A ještě k těm loňským otázkám - nepochopil jsem /mimo jiné/ i to, jak po několika staletích mohl někdo zcela přesně určit rok, kdy Fridrich Veliký dokončil svou knihu, na které pracoval společně se svými syny 20 nebo 30 let, neustále se k ní vracel, opravoval a doplňoval. Nakonec bych chtěl znovu poprosit o jedno - cítím se tady jako mezi dobrými kamarády, takže ač nejsem věkem nejmladší, prosím nevykat, nemám to rád !
Autor: Děda z lesa | 15.02.2012 22:08
Výbojník je jasný a běžně dohledatelný - jelen či daněk, ovládající říjiště.
Bujný rovněž - jelen, který nasadil nezvyklé a hodně členité paroží.
Nezdá se, že by nějakým způsobem z těchto slov vznikl záhadný výraz bujník.
Bujný rovněž - jelen, který nasadil nezvyklé a hodně členité paroží.
Nezdá se, že by nějakým způsobem z těchto slov vznikl záhadný výraz bujník.
Autor: martes | 15.02.2012 21:48
Jaromír Javůrek, Myslivost (r. 1955)
...V říji začnou silní jeleni vyhledávat holou zvěř a shánějí ji dohromady. Tlupu holé jelen žárlivě střeží před chtivými soky,odbíjí slabší jeleny, se silnějšími bojuje, někdy je i probodne nebo ubodá. Vítěz, ovládnuvší říjiště, slove výbojník.
Před více než 50 lety to byl výbojník, dneska je to asi bujník.
...V říji začnou silní jeleni vyhledávat holou zvěř a shánějí ji dohromady. Tlupu holé jelen žárlivě střeží před chtivými soky,odbíjí slabší jeleny, se silnějšími bojuje, někdy je i probodne nebo ubodá. Vítěz, ovládnuvší říjiště, slove výbojník.
Před více než 50 lety to byl výbojník, dneska je to asi bujník.
Autor: Jaroslav Tatalák | 15.02.2012 21:45
Já už jsem na starém webu navrhoval,že by bylo dobré,při vyhodnocení soutěže zároveň uvést odkud (z jakých pramenů) byla otázka(odpověď)vybrána.Aspoň by bylo jasno,že si to dotyční nevycucali z prstu.
Autor: Karel poslík | 15.02.2012 21:33
Zdar přátelé, kdybych měl nějak popsat svůj vztah k VČS, opsal bych asi doslova příspěvek Fesoje. Také si každý rok říkám, že se na to příště vykašlu a potom se nemůžu dočkat nového ročníku. Je to uzavřený kruh. Naleznu pochybné otázky , mám chuť s tím praštit, zanadávám si a potom zase začnu nanovo. Vám co budete zase soutěžit přeji hodně zdaru a štěstí při losování. Sám už jsem také začal a ten bujník je opravdu " nářez". Také jsem prohledal historickou literaturu a nic. Bude to výraz místního významu, který někdo použil v nějakém článku v Myslivosti , nebo přílohách a tím je požehnán do soutěže. Já se uchýlím nakonec k nějakému výkladu slova "bujný" a jeho logickým souvislostem. Zúčastňuji se soutěže od jejího začátku a nikdy jsem nic nevyhrál, ačkoliv jsem měl léta, kdy jsem trefil i záhadné otázky a končíval jsem s jednou až dvěma "chybami" . Asi to letos nedopadne jinak, alespoň zase projdu hromadu moudrých knih. Zdar Karel
Autor: Erika Doležalová | 15.02.2012 19:40
Taky patřím k těm, kteří každý rok poslali odpovědní lístek (a pak samozřejmě nic nevyhráli :-) Loni mě ale soutěž velmi zklamala, bylo tam spousta nejasností, některé otázky položeny tak, že nebylo jasné, na co se vlastně ptají, příp. možnosti odpovědí takové, že byly všechny divné. Mezi takové velmi špatně zvolené otázky patřila např. ta, zda je možné rozdělení honitby na úseky. Údajná správná odpověď byla že nelze (odporuje stanovám) - přitom nebylo nijak specifikováno, JAKÉ úseky. Tzv. lovecké by opravdu nemohly být, ale jinak je ve většině revírů naprosto běžné dělit na úseky kde si ten či onen člen krmí, stará se o posed nebo se tam cvičí psi... Prostě chaos. A sklopec, jak píše Josef, to byl taky šok. Uvádět u otázky na lov ODCHYTEM jako vysvětlení "správné" odpovědi, že nášlapné PASTI jsou zakázané.. Někdo si holt pomíchal hrušky a jablka a nikomu to nevadilo (krom těch, co to neměly "správně")
No a k bujníkovi - hledala jsem a nikde nic, netuším, kde tento výraz vzali. Na to, že uvádějí, že všechny odpovědi mají být dohledatelné v dostupné myslivecké a odborné literatuře... Tak snad je to možná v nějaké knížce povídek?
No a k bujníkovi - hledala jsem a nikde nic, netuším, kde tento výraz vzali. Na to, že uvádějí, že všechny odpovědi mají být dohledatelné v dostupné myslivecké a odborné literatuře... Tak snad je to možná v nějaké knížce povídek?
Autor: Děda z lesa | 15.02.2012 18:38
Ne, jsou tam uvedeny dokonce tři možnosti :
- jelen před říjí
- hlavní jelen na říjišti
- hledající jelen
- jelen před říjí
- hlavní jelen na říjišti
- hledající jelen
Autor: Martin Skřivánek | 15.02.2012 17:33
Dědo neměl to být budník?
Autor: Děda z lesa | 15.02.2012 17:05
Fesoji, asi máte pravdu s "vycucanými " otázkami.
Na starém Radíme si požaduje někdo poradit se správnou otázkou (Myslivost č.2, str.105, otázka 5) - co je to bujník ?
Prošel jsem všechny staré i novější myslivecké slovníky a NIKDE jsem tento výraz nenašel, pouze výraz bujný.Doporučil jsem i odkaz na ing.Kasinu, který by měl vědět vše o svém časopise a kde se ta otázka vzala, ale zatím je klid...
Na starém Radíme si požaduje někdo poradit se správnou otázkou (Myslivost č.2, str.105, otázka 5) - co je to bujník ?
Prošel jsem všechny staré i novější myslivecké slovníky a NIKDE jsem tento výraz nenašel, pouze výraz bujný.Doporučil jsem i odkaz na ing.Kasinu, který by měl vědět vše o svém časopise a kde se ta otázka vzala, ale zatím je klid...
Autor: Fesoj | 15.02.2012 16:47
Určitě se mezi námi najde pár mně podobných bláznů, kteří se této soutěže pravidelně nebo aspoň občas zúčastňují. I když jsem byl loni některými otázkami znechucen a říkal jsem si, že již nikdy více, protože na některé otázky si redakční rada odpovědi doslova "vycucala z prstu", další otázky neměly s myslivostí nic společného a vrchol všeho bylo to, že sklopec, spouštěný nášlapem, je zakázaný, přesto letos budu hledat odpovědi ve všech možných pramenech dál, už pro své vlastní uspokojení - vždycky se tam dozvím něco nového a "vo tom to je". Navíc se letos změnila pravidla, každý soutěžící může poslat jen jeden odpovědní lístek a tak hlavní ceny nebudou jen pro pár vyvolených, kteří posílali odpovědních lístků 50 a víc - nevím, kde a jak je sháněli, nejspíš z remitendy... Já jsem jich posílal každoročně 4 nebo 5, co jsem sehnal od nesoutěživých kamarádů a rád jsem se zúčastňoval i těch menších doprovodných soutěží /poznávačka kachen, pěvců, vajec či soutěže vyhlašované a sponzorované výrobci zbraní a optiky/. Letos to bude spravedlivější, tak do toho půjdu zase a jsem zvědav, jak to bude vypadat.