Účinnost antiparazitární léčby



Vkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: strejda zajíc | 27.01.2014 20:23
Výsledky dostal uživatel honitby z SVÚ,(tedy pokud odeslal vzorky trusu).Je to ale fraška,jeden vzorek na jedno katastrální území,bez ohledu na jeho rozlohu.Prostě Kocourkov....

Autor: Václav Pašek | 27.01.2014 18:40
http://urednideska.kr-olomoucky.cz/Gordic/Ginis/App/UDE01/Dokument.aspx?file=KUOL0B0UVFGY&pc=0&filepri=one "Antiparazitní přípravky lze použít v termínu od 19.2. do 12.3.2014".

Autor: ValíkVlastimil | 27.01.2014 17:50
Míro zajíci už přišly výsledky toho vyšetření a je určen termín léčby??

Autor: Jindřich Šimara | 15.07.2013 19:08
Tak nevím jestli tahle diskuze už není mimo mísu.Pokud jsem na jaře dobře četl Svět myslivosti,tak podle nové veterinární vyhlášky se ruší od roku 2014 celoplošné odčervování zvěře.Bude to jen na povolení SVS dle pozitivních vzorků.Vyšetření si platí uživatel honitby.

Autor: Martin Skřivánek | 15.07.2013 18:21
to nemá smysl :-).Proude Lovu!

Autor: prroud | 15.07.2013 18:12
Asi ti nerozumim,v duchu si rikam,ze kdo jinej by to mel nejspis chapat nez myslivci ,protoze maji k prirode nejbliz a misto toho narazim do "zdi".To ziram.
Nechtej Martine,abych si zacal myslet,ze nase lesy jsou vlastne jen takovy prirodni staje a misto dobytka si v nich myslivci pestujou a krmej "radobydivokou" zver,aby se zaroven mohli stat reznikama,misto s pistoli na prasata, s flintou.A na to si taky musej vydelat produkci masa, jako ten masokombinat.To by byly jediny rozdily mezi zamestnancem masokombinatu a myslivcem,pravda?:-(.O tom to podle me rozhodne neni,nebo aspon by bejt nemelo.

Autor: Martin Skřivánek | 15.07.2013 18:11
Prroude ty se v těch odpovědích uplně ztrácíš.už se na to vyser.fakt meleš kraviny ať je to co chce.

Autor: prroud | 15.07.2013 17:56
Josefe,jasne ze je potreba odcervovat,vzdyt nic jinyho ted neni,a prave diky ty nerovnovaze musi pomahat clovek.Mozna jste me uplne nepochopili,ja jen rikal,ze jak se bude spolehat jenom na to sypani,pak se bude jenom sypat a sypat.A myslim,ze podobne to videl i Cestmir.Z toho vypliva: sypejme,zatim nam nic jinyho nezbejva,jinak bude katastrofa,ale zamysleme se nad tim,jestli by nestalo za to uz zacit napravovat skody,aby se muselo sypat co nejmin.Dobre vim,ze to je beh na hodne dlouhou trat,ledaze dojde k poradny katastrofe a bude to muset jit hned.Tak nejak.Vlastne jsem timhle odpovedel i tobe Martine:-)

Autor: Fesoj | 15.07.2013 17:37
Já si, Petře, na rozdíl od Tebe myslím, že kdyby se neodčervovalo, bude těch zdravých kusů jako šafránu - samozřejmě, že většina napadených kusů přežije i bez léčení, střečci a ostatní cizopasníci zahubí jen ty nejslabší, ale je otázka, zda o takový "přirozený výběr" stojíme, nemluvě o tom, že každý střeček je pro svého hostitele utrpením a už z citového hlediska, protože tu zvěř máme rádi, bychom se měli snažit jí v rámci možnosti pomáhat, pokud to jen trochu jde. A co se týče těch komárů a netopýrů - tomu se přeci říká "biologický boj proti škůdcům" a je to to nejlepší řešení, kterému je nutno dát přednost před jakoukoli chemií - jenže to má smysl za normálního stavu, v případě přemnožení jakéhokoli škůdce je na zahájení biologického boje už pozdě.

Autor: Martin Skřivánek | 15.07.2013 17:36
Prroude a co jsi chtěl teda vlastně říct??? čteš to po sobě? napřed neodčervovat a ve finále sypat :-).opravdu hrozný Jirásek.

Autor: prroud | 15.07.2013 17:16
Prekvapujes me strejdo svym sarkasmem:-).Ja te rozhodne nehodlal nejak napadnout,ani sypani proti streckum.Navic je mi jasny,ze uplna prirodni rovnovaha je u nas uz sci-fi.Jen si myslim,ze neni od veci se tou rovnovahou zabejvat a pomalu se snazit ji napravovat jak se v ramci moznosti da.Mam jednu zkusenost,s komarama.Jeden cas jich bylo na chajde tolik,ze jsme byli vsichni nestastny i pres vsechny repelenty a lampy az Pepa dostal napad,a protoze je takovej prirodni hracicka,hned jsme se do toho dali a namlatili netopyri budky,na kazdej vyssi strom.Napresrok uz bylo dobre,jasne ze komari nezmizeli,ale s tim jak pribylo netopyru,zredukovali je do unosnejch mezi.Asi tak nejak jsem to myslel.Navic si myslim,ze hodne pomohlo ono odstrelovani i skoro slabejch kusu o kterym pises,a to dost podstatne.Ale v tomhle jsem opravdu i z amaterskyho ho.na para.Ani by me nenapadlo se v tom merit jeste ke vsemu s tebou, kdyz na to mas primo i vzdelani,to u me ma sakra respekt.Navic si amatersky myslim,ze sypat slabejm je zbytecny kdyz tam vlastne nemaji co delat,spis bych sypal prave primerene preventivne tem co tam patrej.To ovsem vyvstava dalsi diskuze,nakolik to ti zdravy potrebujou,protoze vime,ze prave priroda to zarizuje tak,ze paraziti stejne jako predatori ohrozej predevsim "podrazeny" kusy s nabouranou imunitou,ti silni to ustojej a rozbehaj.Rika se tomu tusim "prirozenej vyber".

Autor: strejda zajíc | 15.07.2013 15:24
Já jsem,přátelé,obyčejný praktik z terénu,takže v podstatě jen "řeším",místo abych přetvářel svět.V naší,převážně zemědělské krajině,už těžko obnovím prales s vlkem,rysem a medvědem,aby byla ta "přírodní rovnováha"(promiňte,že ty citace píši s diakritikou,ale líp se mi to čte).Takže se jedná o ch o v zvěře a podle toho k problému odčervování přistupme.
Do loňska mohl každý odčervovat,jak uznal za vhodné,při dodržení urč.pravidel.Letos už jen na základě koprologického(přip.PA)vyšetření,které hradí stát,1 vzorek na jedno k.ú.-což je nula.nula nic.Za odevzdání vzorku dostanete od SVS 50,-Kč,odčervení vám povolí podle výsledků vyšetření.
Odčervujeme leta a na rovinu,s dobrým výsledkem.Každoročně,do všech krmelců(34),s hajným dávky rozvezeme najednou.Jednak je jistota,že skončí v krmelcích a zároveň máme i kontrolu,jak kdo krmí(ochozy,stopy,trus atd.).Dopředu informuji ostatní,kdy budeme MK dávat,aby nebylo plné korýtko ovsa.Delší dobu kupujeme namíchané,raději granulované medik.krmivo-zimní spárkatá s Cermixem od Biofarmu(přímo od výrobce).Cenově to vycházílépe než Cermix(přes distribuci)a míchat se šrotem.Nenavykáme na směs a i tak není problém s příjmem.
Za posledních 20 let se nám výrazně zlepšil zdravotní stav a zvýšila hmotnost zvěře(zejména patrné u srnčího).U trofejí to není zdaleka tak výrazné.Ale už leta neznáme na začátku odstřelu ročky,kteří bez hlavy a běhů neměli výkupní váhu.Dnes má špičáček do 3 cm,nebo i bulkař 12-14 kg vyvržený s hlavou.
Je ale nezbytný tvrdý průběrný odstřel,zejména holé,abychom odstranili ty jedince,kteří by díky odčervení a kvalitnímu přikrmování přežili.
Nám se tedy odčervování osvědčilo,ale nikoho nenutím ani nenavádím,protože se pak špatně hledají slabé,odstřelové kusy:-)
Výrazně se snížil i výskyt střečku,což mne příjemně překvapilo,zejména u podkožního.

Autor: prroud | 14.07.2013 16:22
Ah:-),zase spatne,je to o ucinnosti"lecby",ne o prirodni rovnovaze a zakonu rovnovahy vubec,prirozenejch nepratelich, a o tom ze priroda nic nedela zbytecne a k nicemu,nasypeme a.... resime.....resime......a resime,a jestli neumreli,sypou tam dodnes:-)

Autor: Pavel Černý | 14.07.2013 14:40
Strejdo, přesně to mě napadlo, když jsem si tady přečetl, že je třeba řešit (odstranit) příčinu. Alespoň u nás v polích bylo srnčí před několika desítkami let tak na pětině až osmině dnešních stavů (za posledních pár let zase trochu ubylo). Když je víc hostitelů, tak se holt daří i hostům :-)

Autor: strejda zajíc | 14.07.2013 14:17
Popsal jsem vám na půl obrazovky,jak odčervujeme u nás,z neznámé příčiny se to neuložilo.Tak zas někdy jindy,až budu mít psavou.
Jaksi mi nejde na rozum,jak vyřešit příčinu začervení,když parazit i hostitel jsou tu od stvoření světa.Možná vyhubením toho hostitele?:-)Kdykoliv člověk hlouběji zasáhl do přírody,víme jak to dopadlo....

Autor: Martin Skřivánek | 14.07.2013 12:37
Kde je Jožovi konec?

Autor: prroud | 14.07.2013 12:33
Presne jsi na to Cestmire padnul,nasledky(vseho!) se daji zmirnovat a tim to vadne,zbavit se jich muzes jen vyresenim pricin,jinak je budes "zmirnovat" do aleluja,zacarovanej kruh.:-)
Vzdycky mam radost,kdyz ctu ze nekdo pouziva hlavu a hlavne uz vlastne "vi".To je hodne dulezitej moment.

Autor: Čestmír Kunetka | 14.07.2013 12:15
Fesoji, to máš sice pravdu, ale tady se snažíme o zmírnění či odstranění následku. Ale co tak se snažit o odstranění příčiny - tedy ozdravění našeho životního prostředí jako celku. Přece v minulosti se neléčilo, parazité sice byli, ale nebylo jich tolik a nebylo tolik nemocné zvěře.

Autor: Fesoj | 14.07.2013 11:26
Čestmíre, všechny kusy stejně nikdy nepřeléčíš - jak jsi správně napsal, na ty nejslabší kusy se zpravidla nedostane, zatímco ty silné toho do sebe naperou mnohdy víc, než by potřebovaly. Ale nesouhlasím s Tebou v tom, že jako první se ke krmivu dostane zvěř zdravá. To nemůže nikdo předem vědět a ani posoudit. Paraziti byli, jsou a budou a účelem léčení nemůže být jejich vymýcení, ale snížení počtu napadených kusů - a to se snad daří. Řeknu to ještě jinak : Když léčíme, je napadený dejme tomu každý druhý kus, když léčit nebudeme, budou napadené všechny.

Autor: Čestmír Kunetka | 14.07.2013 11:02
Martine, i já jsem si několikrát vzpoměl na Jožku Begalu, a musím říci, že některé jeho myšlenky nebyly a nejsou vůbec špatné.
Osobně nejsem velkým přítelem léčení parazitálních onemocnění (nejde jen o střečky), a to z několika důvodů.
1. jak stoprocentně zjistit, že zvěř v dané oblasti toto léčení skutečně potřebuje.
2. jak zajistit, aby léčiva brala veškerá zvěř v oblasti
3. jak zajistit, aby tato léčiva zvěř brala v předepsaných dávkách
Z vlastní zkušenosti vím, že k jádrovému krmivu s léčivy se první dostane zvěř zdravá, která toto léčivo nepotřebuje a na tu potřebnou už se nedostane, nebo aspoň ne v potřebném množství.
Ale nařízení zhora je zákon. Tak se u nás snažíme aspoň snažíme dát toto léčivo s jádrem v takovém množství, aby se dostalo pokud možno na každý kus. Ale to je jen zbožné přání.

Autor: Fesoj | 12.07.2013 14:12
Honzo, já si myslím, že právě ti střečci jsou hlavní příčinou výskytu paličkářů, podprůměrných i ve váze. Jenže daleko horší problém vidím v tom, že tyhle srnečky kterýkoliv správný myslivec loví na potkání a sítem průběrného odstřelu projde málokterý z nich, zatímco jejich sestřičky, které do začátku odstřelu holé už ty střečky stačily vyfrkat, z mnoha důvodů odstřelu ujdou, vyrostou z nich hmotnostně podprůměrné srny, nikdy to už nedoženou a pak se divíme, proč máme v honitbách takovou slabou zvěř.

Autor: Radek Chadim | 12.07.2013 14:03
V naší oblasti je léčení tak neorganizované, že účinnost léčby lze těžko posoudit. Bylo zvykem dávat Cermix každý druhý rok, letos se léčit nemělo, přesto sousedi pravděpodobně léčili, protože se nesměli lovit divočáci, ale z jiných zdrojů jsem slyšel, že se nakonec neléčilo nikde, takže bordel chaoz panika jako vždy. Když už se cokoliv plošně dělá, mělo by se to dělat organizovaně a účinně, což v tomhle případě teda nehrozí, ale jsme v ČR, tak čemu se divit.
Přesto léčení má jistě pozitivní vliv na srnčí zvěř a jeho zdraví. Jelikož se u nás léčí každým druhým rokem, tak je vidět, že v letech, kdy se léčí frká srnčího o poznání méně než v letech, kdy se nelečí, a zvěř je v lepší kondici. Letos přestože se oficiálně neléčilo tak frká zatím znatelně méně kusů, což sice není úplně ukazatelem střečkovtostï srnčího, protože paličkář, co jsem letos ulovil, střečků taky pár měl, ale nefrkal.
Nevím, kam se vzorky na vyšetření budou posílat, ale nepochybuji o tom, že to bude tam, kde nemají moc do čeho píchnout a potřebují si přivydělat, protože stejně jako slavné prohlížitelství nebo před pár lety snaha o to, aby vyšetření na svalovce mohl dělat zase jen někdo a né každý veterinář, je to zase nějaká malá domů pro nějakou vlivnou skupinu.

Autor: Pavel Černý | 12.07.2013 13:24
Tak my po dlouholetém každoročním odčervování naráželi v posledních letech na střečky jen opravdu vyjímečně. Paličkáře (nebo slaboučké špičáky) jsme lovili (zřejmě hlavně od přestárlých a pozdě kladoucích srn), ale bez střečků a +/- 13 kg vyvržené bez hlavy.

Autor: Martin Skřivánek | 12.07.2013 13:14
Honzo několikrát jsem si vzpoměl na Jozefa Begalu,nadávali mu jako Prroudovi ale nad jeho myšlenkama a názorama ses fakt musel zamyslet,aspoň teda já jsem nad tím přemýšlel často.třeba o tomto tvrdil neodčervovat.

Autor: Jan Slavětínský | 12.07.2013 13:10
Cermix dáváme každý rok. Střečkovitost se také snížila,ale je. Jsou určité lokality ,ale i když se léčí plošně po celé honitbě prostě v některých místech drží. Paličkář,kterého jsem střelil minulý týden, tak měl 32 larev. Mám vypozorováno, že všeci tihle srnci (paličkáři) s váhou pod 10 +/- kg jsou střečků plní. Roček špičák se slechy a s váhou někde okolo 13 kg je určitě fit. Člověk to pozná už podle přebarvování, síly ve zvěřině,parožení i projevu.
Odborníci tvrdí, že každoroční léčení ztrácí efekt. Už jsme probírali u tu skutečnost, že budeme léčit přes rok a budeme sledovat stav . Léčivo také není levnou záležitostí, ale hlavně jde o to, aby to léčení mělo smysl. Já si myslím,že má.

Autor: Pavel Černý | 12.07.2013 11:20
Nějaké příspěvky na toto téma se už objevily, ale jaké máte opravdu zkušenosti? My jsme začali s Rafendazolem někdy koncem 80-tých let a tehdy bylo zamoření nosohltanovými střečky v podstatě plošné. Později jsme přešli na Cermix, který dnes zajišťuje PO v podstatě na normované stavy, ale protože u nás byla vždy zimní koncentrace srnčí zvěře i z okolních honiteb, dokupovali jsme stejné množství navíc. Výskyt střečkovitosti se silně snížil a ulovili jsme i několik srnců s medailovými trofejemi. Současnou snahu veterinářů o podmíněné předkládání Cermixu laboratorními testy před a po akci vidím jen jako dalčí snahu obohatit se na úkor myslivců (jako by ti prohlížitelé nestačili).