Diskuze kategorie - Myslivecké zvyky a tradiceMyslivecké plesy (7)

autor: Děda z lesa | poslední příspěvek vložen: 26.01.2013 22:06

Sedím u PC, jedním okem se dívám na myslivecká videa a přitom motám a motám ruličky na tombolu, 100, 200,.500,. 1000,.1500...
Organizuji a zajišťuji již asi 35.bál (a asi poslední) a napadlo mne pokecal si, kde jak probíhá či probíhal.
Hudba : ať zajistíte jakoukoliv kapelu odkudkoliv, vždy se zhruba polovině líbí a polovina na ni nadává
Vstupné : pamatuji vývoj od 10,- a 15,- Kčs až k dnešním 150,- Kč.
Tombola : zvěřinová tombola vždy táhne, u nás konkrétně černá 5-10 kusů (letos jich máme zatím 6), jinak naši členové, jezdící pravidelně na hony ke Kolínu vezou sebou vždy prasátko a vymění jej tam za zajíce a bažanty, další běžné ceny
Návštěvnost : doby, kdy zde v lednu a únoru byly kromě nás plesy hasičů, chovatelů, fotbalistů, KSČ, domkářů, maškarní NV ap. dávno minuly, náš myslivecký je jediný a obvykle vyprodaný (kapacita 160 míst).
Zisk : sice to není to nejdůležitější, ale potěší. Někdejší čisté zisky okolo 2.000,- se již dnes pohybují okolo 40.000,- Kč.
Už to začíná i u Vás ?

Lovy v Karpatech (99)

autor: Petr Havlín | poslední příspěvek vložen: 15.09.2013 17:27

Dnes jsem šel kolem nového antikvariátu v sousedství a když jsem jej minul cosi mě přimělo se tam vrátit.Jaké bylo moje překvapení,když jsem po dotazu a odkazu na regál našel Komárkovi Lovy v Karpatech(Vydání 1971 ilustrace Zd.Burian) za pouhých 140 Kč.Takovou radost už jsem dlouho neměl a nezlobte se, že se s ní chci právě s vámi kamarádi a kamarádky podělit.

Svatohubertská mše v Olešnici (1)

autor: Pavel Neumann | poslední příspěvek vložen: 06.08.2012 14:49

Srdečně Vás všechny zvu na troubenou a zpívanou Svatohubertskou mši do Olešnice na Moravě (PSČ 67974) 9.září 2012, plakát viz. fotogalerie

http://www.foxten.cz/hubert.pdf

Myslivecká etika! (76)

autor: Ing.Ivan Hrdina | poslední příspěvek vložen: 23.07.2014 19:51

V kterých mysliveckých sdruženích nenajdu v době strádání u posedů a kazatelen na dostřel krmeliště?
Je třeba toto dále komentovat?

Mezilidské vztahy v mysliveckých sdruženích (19)

autor: Ing.Ivan Hrdina | poslední příspěvek vložen: 15.05.2012 16:35

Pokud možno dobrý den!
Dnes jsem při pátrání po informacích kolem záhadných úhynů především černé zvěře v některých částech republiky narazil na tento server.Četl jsem některé články a vzpomněl jsem si přitom,jak jsem si po absolvování studia představoval svůj nástup do zemědělské praxe a nějakého mysliveckého sdružení poblíž místa bydliště.
To,že jsem měl problémy v práci,když jsem nechtěl spolupracovat na zkreslování hospodářských výsledků,mě zaskočilo,ale nezastavilo.Nejtvrdší rána mě čekala až v průběhu výkonu práva myslivosti.Závist,intriky a likvidace nepohodlných členů.
To vše mě nakonec donutilo k prodeji zbraní a k ukončení činnosti.
Myslivost je moje životní záliba a nikoliv další pracovní poměr.Tím samozřejmě nemám na mysli práci,ale vztahy!
Po desetileté přestávce jsem se rozhodl,že se pokusím o návrat.Koupil jsem zbraně,oprášil jsem lovecký lístek,který jsem celou dobu udržoval v platnosti a začal jsem hledat vhodné myslivecké sdružení,kde bych se mohl realizovat.
Neexistuje!!!!!!!!!!!!!
Narazil jsem na spolky,které jsou plné rozhádaných členů a nabyl jsem dojmu,že negativní jevy,pro které jsem odešel v době přechodu společnosti od socialismu ke kapitalismu jsou pouze umocněné touhou některých jednotlivců po neomezené moci a penězích.
Tak je ze mě opět teoretik se zbraněmi ve skříni.Pokud je někde v této republice jiná situace,tak mi dejte vědět!Ing.Ivan Hrdina

Myslivost a UNESCO (67)

autor: Jan Mikyska | poslední příspěvek vložen: 23.02.2012 11:02

Dnes jsem v rádiu zaslechl zpravodajskou relaci o zavedení myslivosti mezi národní kulturní památky UNESCO. Docela mne mrzí, že tato událost byla prezentována pouze fejetonem redaktora České televize ( nikoliv odbornou diskuzí ) a celkové vyznění této věci neskončilo nijak oslavně. Je smutné, že se neangažovali zástupci ČMMJ veřejnosti myslivost nepředstavili okem myslivce, její tradice, hlavní zásady a význam. Relace probíhala v hlavním zpravodajství v 18 hodin večer, což je podle mne dobrá příležitost rozšířit široké veřejnosti znalosti o myslivosti a nás myslivcích celkově. Myslivosti Zdar!

Gratulace k úspěšnému lovu (3)

autor: Ron Gordon | poslední příspěvek vložen: 23.01.2012 10:39

Zakončila hlavní lovecká sezóna a tak by měl takový malý dotaz: Jak se diváte na gratulaci úspěšnému lovci v případě, že k ulovení došlo nezákonným způsobem - ulovení sekáče na společném honu na drobnou,uloveni jelena na natláčce ap. Mně osobně je přáni " Lovu zdar" v těchto případech proti srsti a tak se k tomuto nepřipujuji.

Trubači (14)

autor: Jaroslav Rejdák | poslední příspěvek vložen: 20.01.2012 12:15

Pánové, jak jste na tom s trubači? Zajímalo by mně, jak to u Vás ve sdružení řešíte. Máte - nemáte, zvete si někoho, necháváte někoho z vlastních řad se to naučit? Zvýhodňujete u Vás nějak trubače? Máte pocit, že se u vás nebo v okolních sdruženích začínají stavy trubačů zvyšovat?

Statni smutek x lov (32)

autor: Ondřej Holeček | poslední příspěvek vložen: 21.12.2011 22:29

Ahoj jaký máte pohled na lov(spolecne akce, individualni lov) v době státního smutku?

Výřad (23)

autor: Jaroslav Miňha | poslední příspěvek vložen: 11.11.2011 13:06

Přátelé, jestli se nepletu (jestli ano, tak mi nenadávejte, ale opravte mě), tak při honu na drobnou se dává liška na první místo a při naháňce na konec za spárkatou. Jak to ale je, když půl dne máme naháňku a půl dne hon a výřad se dělá jeden?

Myslivost a lov - tradice a zvyky (30)

autor: Jan Rys | poslední příspěvek vložen: 07.10.2011 13:29

Chtěl bych otevřít diskusi na téma krásy české myslivosti a její výjimečnosti ve světovém kontextu.

Čím je podle vás česká myslivost výjimečná, které tradice jsou podle vás hodné zachování a co vám naopak v tradičním pojetí naší myslivosti vadí.

Doufám, že přispějí i ti kolegové, kteří měli možnost lovu na jiných kontinentech, v jiném kulturním prostředí, s jinými tradicemi.

Prosba k trubačům (5)

autor: Jan Slavětínský | poslední příspěvek vložen: 23.09.2011 09:02

Chlapi prosím vás, sháním pro otce noty se slovy (Dyka ,Selementa). Otec léta troubí na lesní roh,lesnici i borlici. Učil k sobě do dvojice jednoho trubače a své noty mu dal ,aby on mohl doma sám trénovat.Otce před pár lety postihla mozková příhoda a to troubení je jediné ,co mu z celé myslivosti zůstalo. Je mu v současné době hloupé říci si o vrácení těch not, nehledě na to, že ten jeho kolega se u něho ani nezastaví. Asi bych to někde na internetu dohledal a stáhl, ale pokud to někdo máte a nemrzelo by vás to mě to přeposlat a už to máte někde v počítači, ulehčilo by mě to práci a čas. Díky za pochopení.

Lovu zdar (47)

autor: martes | poslední příspěvek vložen: 20.07.2011 09:52

Dnes přišel časopis Myslivost.Na straně 93 Myslivecké zvyky a tradice uvádí O.Tripes ,,pokud je Lovu zdar blahopřáním k úspěšnému lovu tak odezvou na to je Lovčí dík,,.Už jsme to tady probírali a teď ,,babo raď,,.Martes.

Matěji !!!! (4)

autor: Daksl Kopov | poslední příspěvek vložen: 28.02.2011 13:02

Kam jsi mi napsal adresu na pana Rakušana???
Hari mi volal že jsi reagoval,ale nemohu to najít!!
Buď od té dobroty a napověz mi.Letos přivez vnučku!!Nezapomeň!!!!!!!!

Ing. Dr. Karel Šiman - Z české mluvy myslivecké (1)

autor: Petr Toman | poslední příspěvek vložen: 21.01.2011 22:35

V diskuzi která proběhla v minulých dnech zmínil Karel Poslík, že mu chybí už jen jeho oblíbeny Ing. Karel Šiman.

takže nejen k přečtení jeden malý příspěvek z jeho pera

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3572

Ještě k Lovu zdar... :) (88)

autor: Jarda Rout | poslední příspěvek vložen: 21.01.2011 12:22

Jak jste si mohli prohlédnout ve fotogalerii, přidal jsem fotky Příručky české myslivosti s kalendářem z roku 1925. Její autoři byli ve své době uznávanými mysliveckými odborníky a vydavatelé mysliveckého odborného časopisu, který založil jejich otec a byli to současníci tolikrát zmiňovaného a uznávaného Karla Šimana. Nechci nijak jitřit vášně, nicméně zcela jasně to ukazuje , kde a především kdy se vzal výraz "Lovcův dík", dnes často upravený na "Lovu dík". Takže pokud tenhle výraz někdo zatracuje jako novotvar a zneuctění tradic tak vlastně popírá význam slova tradice :) Na starém vebu o tom proběhla velká diskuze a mnozí z přispěvatelů říkali zcela oprávněně, že "děkovat" je učili již jejich otcové a dědové a ti to zase slyšeli od svých otců... to je přesně ta tradice předávaná z generace na generaci :) Páni Štětkové, autoři této příručky, to zcela jistě sami nevymysleli a převzali tento výraz od svého otce, tzn. že se používal již v 19. stol. Podle mého názoru se prostě a jednoduše používaly oba výrazy, jak "Lovu zdar" tak "Lovcův dík" , nejspíše regionálně. Až poválečná literatura se snažila tento výraz sjednotit a svým způsobem "děkování" vymýtit, jenže tradice je silně zakořeněná a do dnešního dne se to prostě přes všechny snahy nepovedlo :) Takže to, že někdo "děkuje a zálomkuje" vůbec nemusí být neúcta k tradicím, ale naopak její pokračování :)

Lov o svátcích (11)

autor: Jaroslav Miňha | poslední příspěvek vložen: 05.01.2011 09:17

Už je sice tak trochu po, ale ještě zítra by mohlo být téma aktuální. Jak je to vlastně podle tradic s lovem o svátcích? O vánočních svátcích by se lovit nemělo, mylivec by měl běhat po revíru s ruksakem plným dobrot na zádech. Na Štěpána se ale běžně pořádají naháňky, to si trochu protiřečí. Jak na Nový rok? Jak potom třeba o Velikonocích? Hledal jsem, ale mám vtom trochu zmatek. jak to vidíte Vy?

1 [2] z 2 stran.