Dnes je 2.6. 2023. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

Letošní norováníVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: prroud | 19.06.2014 21:34
Uvozovky proto Josefe,ze se v tom az tak moc neorientuju,je to jeste nejak rozdeleny a ne vsechno musi tedy bejt spatny,takze jsem to napsal jen tak obecne.Spis to plati o ockovani nemluvnat,o kterym je dokazany ze je nejen zbytecny,ale dokonce skodlivy.....
Takova vzteklina muze tedy bejt uplne neco jinyho a nejde vlastne o ockovani v pravym slova smyslu.V tom si musim jeste udelat poradek.
Jak vidno,prece jen nejsem ten vsevedouci:-))))))

Autor: Fesoj | 19.06.2014 21:20
Nevím, proč ty úvozovky, ta orální vakcinace lišek přece v praxi ukázala svou opodstatněnost.

Autor: prroud | 19.06.2014 13:00
Ukecals me Vlastiku:-).V tomhle ohledu ma smysl i ta jedna,kdyz se prokaze.Ale zrovna tak muze prece bejt tou jedinou ktera se neprokaze a mezitim se to muze sirit.Cim vic vzorku,tim prece lip.....
Dalsi vec je moje "duvera" v ockovani.....:-))

Autor: ValíkVlastimil | 19.06.2014 12:45
Peťane tady máš něco k louskání---http://cs.wikipedia.org/wiki/Vzteklina a hlavně si přečti opatření proti výskytu.

Autor: prroud | 19.06.2014 12:09
Vis Josefe,chapu,ale postrada to smysl,hodnotu.Kdyby to bylo rekneme aspon 5,lip 10 lisek na honitbu,v ruzny dobe roku,smysl bych videl.Z toho uz by sel udelat nejakej opravdu vypovidajici zaver,ale tohle je jen komedie,ze se neco dela.....

Autor: Fesoj | 19.06.2014 12:02
Uvědom si, že o peníze jde až v první řadě ! Jelikož okresní veterinární správa na tuto bohu a myslivcům libou aktivitu dostane jen omezené množství fin. prostředků, je samozřejmé, že chce mít vzorky z co největší plochy, pokud možno z celého okresu a ne jen z několika třeba sousedních sdružení, kde by shodou náhod ulovili během pár dnů větší množství lišek - a vo tom to je !

Autor: prroud | 19.06.2014 11:07
Honzo,presne tuhle pitomost jsem tusil.Nebo se i tobe zda jedna liska na honitbu a rok dost vserikajici a tedy dostatecne zpusobila?Navic urcite toho jednoho lovce rocne kterej se s ni probehne,uzivi:-)))))))))))

Autor: Jan Jankovič | 19.06.2014 09:43
Prroude bojím se napsat, jaký to má smysl, protože jak Tě znám, tak to samozřejmě podrobíš Tvému odbornému rozkladu a navrhneš nějaké "lepší" řešení...

Ale což, risknu to. Veterina platí zástřelné pouze za jednu lišku za honitbu proto, aby se plošně pokrylo co největší území kvůli vyšetření lišek. Zástřelné slouží lovci jako motivace a pokrytí nákladů na odevzdání lišky na vyšetření...

Autor: prroud | 19.06.2014 08:20
A jakej to ma potom smysl strejdo?

Autor: strejda zajíc | 19.06.2014 08:17
Fesoj,to platí již několik let,je to ale pouze jedna liška na honitbu za rok.

Autor: Fesoj | 19.06.2014 07:37
U nás letos opět po několika letech veterina proplácí odevzdané lišky - platí, nemýlím-li se 380,- Kč. Samozřejmě musí jít o lišky dospělé. Zdeňku, Lovu zdar !

Autor: Zdeněk Šváb | 19.06.2014 07:13
Marala neřeším, jen ta "opatření" mě zajímala. Jsme polní honitba, letos jsme nenorovali. Nenašli jsme ani jednu obsazenou přírodní či umělou noru, což nebývá zvykem. Jen v zimě v bet. sklápěcích norách 3 lišky. Ale bez lišek určitě nejsme. Minulý týden jsem místo srnce ulovil velké lišče a o pár dní později další dvě.

Autor: Harald Altmann | 19.06.2014 00:04
Zdeňku, Marala neřeš. Když si pročteš jeho příspěvky na fóru, tak zjistíš, že má hodně výhrad vůči normálním myslivcům a mysliveckým praktikám. Já to tipuju tak, že to není myslivec, ale provokatér anebo, rádoby, myslivec s "mokrým" lovecým lístkem.

Autor: Zdeněk Šváb | 18.06.2014 20:33
Marale, již déle jak měsíc čekám na zveřejnění alespoň jednoho realizovaného opatření pro drobnou zvěř. Opět předem děkuji, Zdeněk

Autor: Zdeněk Šváb | 12.05.2014 23:53
Marale, vůbec se nedivím. Mít povolenku na lišky v cizí honitbě neznamená "pomoci " drobné ve vlastní honitbě. Kolik bych musel ulovit v cizí honitbě 15km vzdálené, aby se to u nás projevilo??? Zajímala by mne Tebou zmiňovaná realizovaná opatření pro drobnou zvěř. Předem dík za podání informace. Zdeněk

Autor: Maral | 12.05.2014 19:43
Zdeňku, budeš se divit, ale povolenky na lov lišek mám dokonce dvě. Jednu k sousedům, kde mohu lovit lišky cca na 50ha, které sousedí s námi a jsou jasně z druhé strany ohraničeny silnicí a zástavbou.
Druhou do honitby cca 15km vzdálené, kde mám spolužáky a kde se realizovala opatření pro drobnou zvěř.
Je to jen o vztazích, nic víc. Nehrajeme pouze na vlastním pískovišti. Stačí se setkat několikrát na společných akcích a domluvit se vždy jde.

Autor: Fesoj | 12.05.2014 07:25
Taky souhlasím. A jen dodávám, že přístup k myslivosti je dán především prostředím, v jakém ji člověk provozuje, životními zkušenostmi a věkem. V takovém Rusku, kde je drobné zvěře víc než dost, je liška považována za kožešinovou zvěř a kdo by na ni vystřelil v létě nebo dokonce noroval liščata, setkal by se pouze se všeobecným odsouzením. Škodlivost lišky se tam řeší výjimečně, pouze ke vztahu k domácí drůbeži. Naproti tomu vlk, nad jehož návratem do přírody naši ochranáři plesají, je tam huben při každé příležitosti a dokonce je za jeho ulovení vypláceno nemalé zástřelné. A přitom nelze říci, že by náš nebo jejich přístup byl lepší nebo horší, je prostě jiný a v obou případech vychází ze stavu životního prostředí a místních podmínek. V podmínkách naší české myslivosti se situace liší honitbu od honitby. Někde je kvůli zachování posledních zbytků drobné zvěře intenzivní tlumení lišek včetně norování liščat nevyhnutelné, jinde skutečně postačí lovit lišky od sv. Huberta do sv. Josefa a oba tyto názory mají své opodstatnění. Věřím tomu, že i v Rusku dochází k názorovým sporům mezi myslivci, co se týče způsobů lovu některých druhů zvěře, ale závidím jim v tom, že tam se hádají víceméně jen mezi sebou a nekecá jim do toho na rozdíl od nás každý, kdo má do prdele díru.

Autor: Zdeněk Šváb | 12.05.2014 06:40
Honzo, naprostý souhlas!!!

Autor: Jan Slavětínský | 12.05.2014 06:33
Chlapi myslivost má i tu výhodu, že si jí každý může dělat i po svém. Nemám rád norování, tak to nedělám a nic se neděje, nemám rád naháňky, tak na ně nechodím. Znám kolegu,kterému je líto zmáčknout na srnčí a tak ho neloví.Všem to řekl a nikdo ho prostě neřeší. Je to jeho věc. Znám hodně chlapů,kteří dělají celý život myslivost,myslivostí žijí,ale nikdy si nepořídili kulovnici.Mají psa ,dvojku a na žádné akci nikdy nechybí.
Toto téma jsem nadhodil protože je květen,k myslivosti vždy patřilo,dokonce to je i jedna ze zkušebních otázek u zkoušek a pokud by se o norování někdo chtěl něco více dovědět, stačí si pročíst pár starých Stráží myslivosti nebo i časopis Myslivost ze sedmdesátých let...Za druhé, zadal jsem to téma,aby se mohlo diskutovat a nechcíplo to tady...Lovu

Autor: Zdeněk Šváb | 11.05.2014 19:40
Já ji nepotřebuji, naši sousedé, taky s posledními zbytky drobné zodpovědně ji "chrání"

Autor: Zdeněk Šváb | 11.05.2014 19:37
Já ne, ale přečti si Marala -2dny 18.53 a mne 19.32!

Autor: Václav Sládek | 11.05.2014 19:34
Zdeňku ty jí máš?

Autor: Zdeněk Šváb | 11.05.2014 19:19
Tak povolenku zatím nikdo???

Autor: Maral | 09.05.2014 20:33
Taky nemám na pokračování téhle věčné a nikdy nekončící diskuze zájem.
Na závěr poznamenám, že argument - proto byli přece vyšlechtěni norníci - má stejnou váhu, jako když řeknu - proto jsme sestrojili parní lokomotivu. (a kde je jim dnes konec)
Vývoj nelze zastavit. Lze ale myšlenkově ustrnout.
Lovu, lesu a někdy i IV. cenové zdar !

Autor: Míra | 09.05.2014 20:17
Když J. Slavětínský založil toto téma tak asi očekával trochu jinou diskusi, než kam jsme se dostali. Protože jsme rozděleni na dva tábory a nemáme šanci se shodnout, tak moje poslední reakce.

Marale, nevím na které planetě žiješ, ale na té co žiju já nehrozí abych přišel za hospodářem sousední honitby řekl mu: "Vy na lišky s...te, tak mi napište povolenku a já je k vám budu chodit lovit." Takové vztahy se sousedy bohužel nemáme.

Lišky lovím od července do konce února na potkání. Nejhezčí způsob lovu jsou pro mě čekaná, šoulačka, vábení. Jelikož stavy lišek jsou tak vysoké, jaké jsou, na jaře obejdeme nory a obsazené zkusíme vynorovat. To není příiš hezký způsob lovu , ale je velice účinný.

Protože se venku zatáhlo a přeprchá, odcházím do té IV. cenové kam jsi mě poslal.

PS: Norník je odvozeno od "ležeti na gauči"

Autor: Zdeněk Šváb | 09.05.2014 19:32
Popravdě! Kdo z Vás vlastní povolenku k lovu lišek v sousední honitbě? Nemám na mysli společné akce!

Autor: Maral | 09.05.2014 18:53
Daldan - co píše skvěle ?
To, že dva sousedé na lišky se.ou ? A proto musí Míra norovat.
:D:D:D
Tak tohle je vrchol mysliveckého pokrytectví. Jsme přece všichni myslivci, chlapi atd. Kecy. Protože si nedovolím sousedům nic říct, nedokážu s nima jednat a domluvit se na možnostech, jak snížit populaci lišek u nich (např. hostování vyloženě na lov lišek atd.), tak proto se uchýlím k tomu nejjednoduššímu způsobu - prostě pošlu norníka zadávit mláďata, popř. mu pomůžu motykou.
Sorry, ale na tuhle diskuzi nemám žaludek. Protože morální a etická hniloba se táhne českou myslivostí jako mor.
Opravdu neskutečně primitivní argument hodný max. nálevny IV. cenové skupiny.

Autor: Leon Zumr | 09.05.2014 14:40
Míro tyhle debaty jsou pořád dokola tak že moje poslední reakce.Pokud ty kuřata nedáš k divoký slepici tak je to jenom drahý krmení a je jedno kolik těch lišek vynoruješ

Autor: Daldan | 09.05.2014 13:17
Míro píšeš to skvěle, hlavně ten předposlední příspěvek.

Autor: Míra | 09.05.2014 12:48
Leone pořekadlo "poslední otep z pole, první zrno do zásypu" samozřejmě platí a u nás se ho snažíme dodržovat, alespoň většina. Pár let zpátky se snažíme vysazovat bažanty vysezené pod kvočnou, ale výsledek je nevalný. Tak polovina přijde pryč hned, kdy v prvním týdnu nacházíme roztrhané zbytky a druhá půlka do podzimu.

Kamarád to říká dobře, bohužel ne všude je možné populaci lišek snížit jenom odstřelem. Z našich čtyř sousedů se dva lovu lišek prakticky nevěnují a volné místo a nory jsou poměrně brzy znovu obsazeny liškami od sousedů. Jarní norování beru jako nutné zlo, jak už jsem napsal níže, ale v našich podmínkách, pokud chceme nějaku drobnou udržet to jinak nelze.

Autor: prroud | 09.05.2014 12:06
prestan Miro,ostruhy si na me a na vrazdeni mladat nevykoves a me nenaseres,nesnaz se me zatahnout prave do toho osobna a prestan provokovat,predvadis akorat sebe.Psat uz k tema liscata nemusim,vycerpal jsem co jsem chtel rict,tak se uklidni,dej si obidek a dobrou chut,zkrot svy krvelacny vasne:-)."Chovatelska" mluvo :-)
Presne Leone,kdo chce,hleda zpusoby,kdo nechce,hleda duvody.Tvuj kamos je proste lovit dustojne umi.Ma v hlave,tak je umi ulovit,ti co maji jen v rukach si je musej holt vykopat:-)))))))))))

Autor: Leon Zumr | 09.05.2014 12:02
a nejlíp to říká kamarád když musíš lovit lišky na jaře tak umíš velký H... a to je Pan lovec těch lišek kun jezevců má za ty roky hooodně velký množství,tady by na něj měl asi málo kdo !

Autor: Leon Zumr | 09.05.2014 11:55
co takhle založit klub jarních bagristů ? Nejvíc mě dodělává když tady propagátoři jarního bagrování tvrdí že chrání drobnou ale pak jsou zásypy ještě v říjnu prázdný a brečí že jim to lišky sežrali.Nadarmo se neříkalo když zmizí z pole poslední klas tak už musí být plný zásyp ale to stojí prachy a hlavně to je dřina

Autor: Míra | 09.05.2014 11:08
Prroude, opět se ti povedlo další diskusi dovést k frašce, kde odborné příspěvky aktivních myslivců pro tebe nemají žádnou váhu(a pár jich tu bylo) a snažíš se všechny ochromit svou moudrostí a neomylností. To že jsi byl vrácen z USA zpět do rozvojové země ti skutečně nedává patent na rozum. Tato diskuse už se vede opět v osobní rovině, kde pár myslivců s určitými zkušenostmi s norováním se snaží vysvětlit blbovi že je vůl. Ale bav se s volem o sobotě když jde v pátek na porážku.

Norování si představuješ skutečně laicky. Představa jak pes láká zvíře z díry mě skutečně pobavila a svědčí o tvé naprosté nekompetentnosti se k danému tématu vyjadřovat.

Jseš na mysliveckém fóru kde se snažíš poučovat myslivce, pokus se alespoň používat mysliveckou mluvu. Už to tvoje "zvíře" z tebe dělá laika a nemůžeš očekávat že tě někdo bude brát vážně.

Nechápu proč jsi si vybral k opruzování zrovna myslivecké fórum. Vždyť je spousta fór kde by ti to slušelo mnohem lépe a kde by jsi svými znalostmi ohromil. Třeba nějaké feministické fórum.

Dál na tebe nebudu plýtvat energií.

Autor: prroud | 09.05.2014 09:50
Konecne rozumny psani,az na to mordovani liscat,z cely "diskuse" mi neco dalo jen par prispevku:-).Souhlas s tim,ze zivotni podminky jsou to co je zasadni pro drobnou,pocet lisek ji sice taky samozrejme ovlivni,ale ne zasadne.....porad nevidim tedy duvod,mordovat mimina ani riskovat psy.......
LAICKY si spravny norovani predstavuju tak,ze mi nornik ma zvire najit, vyhnat,nebo vylakat a ne jit do kontaktu a riskovat zivot,mrtvej nornik mi k nicemu neni.Navic rozkopani "pulky lesa",abych ho neztratil,a jeste s rizikem ,ze snad prezije.

Autor: Radek Chadim | 09.05.2014 09:18
Loni jsme ulovili +-10 lišek za celý rok, když teď víme o 2 obsazených norách sotva 500 m od sebe, ve kterých je celkem 13 lišek (2 lišky a 5+6 liščat), tak to je to, co obvykle ulovíme za rok. Já narozdíl od prrouda nepochybuji, že dalších 10 lišek někde po honitbě nebo v její blízkosti u sousedů vyvedlo liščata. I když podle mého názoru úmrtnost liščat v prvních fázích života je poměrně vysoká, tak rozhodně není stoprocentní, a tudíš lovem na čekaných a naháňkách stavy držet na rozumných počtech není možné. Bohužel ze zkušenosti musím říci, že odhady počtu zvěře se většinou ani zdaleka nebliží realitě. Sousedi v 3x větší převážně polní honitbě loni ulovili na 80 lišek, v letošním kalendářním roce jich mají už přes 40, velkou část norováním teď na jaře s liščaty, a pořád mají co lovit, takže ty stavy budou asi ještě o dost jinde, než se domnívám, protože né v každé honitbě chodí poctivě norovat po celý rok - v lesních honitábch nechodí vůbec, lišky skoro neloví ani na čekaných, a v těch ostatních spíše náhodně než intenzivně.
Dále příroda by si s přemnoženými liškami samozřejmě poradila v případě, kdyby do toho nezasáhl člověk očkováním proti vzteklině.
Proč nechodíme norovat v zimě nebo v jinou roční dobu, kdy ještě nejsou liščata? No my chodíme, ale období, kdy jsou u nás lišky věrné norám, je v podstatě jen na jaře, když mají liščata. Během roku jsou většinou mimo noru a když je nora evidentně obsazená, tak tam je jezevec.
Marale, učástníci norování jsou venku na čekaných tak často jako já, a lišky loví bez ohledu na to, na co čekají, takže z tvého typu pohodlnosti bych ji v žádném případě nepodezíral :-).
Liška je jen jedním z mnoha faktorů ovlivňující počet drobné zvěře - hlavním faktorem je vhodné životní prostředí. Kdybych si pronajal 20 ha pole, nechal je zarůst plevelovitou trávou, keři, stromy, vybudoval nějaké zvěřní políčko a napaječky a věnoval se lovu škodné, černé a odstřelu koček stejně intenzivně jako doposud, tak věřím, že v podmínkách naší honitby bych po počátečním zazvěření do 10 let mohl pořádat hony na drobnou s výřadem o několika desítkách kusů drobné zvěře. A to lišek by bylo pořád stějně, nezřídkakdy by tam prošla nějaká tlupa černé, a na stavy by to nemělo výraznější vliv. Ony ty podmínky nejsou u nás ani dnes beznadějné, jenže je potřeba se tomu intenzivně věnovat a něco do toho investovat, a na to dnes už není ani doba ani lidi, každý chce jen přijet k vnadišti a pifat divočáky.

Autor: martes | 09.05.2014 00:09
Prde,Ty chápeš jenom svoje ,,odborné,,argumenty.A neodpovídej mi.Vím co napíšeš.To víš, mi v Americe nebyli,ani Lenina jsme neviděli a na tvoje keci nejsme zvědaví.

Autor: prroud | 08.05.2014 23:18
Tomu rikam "odborny" argumenty,bravo chlapci:-))))

Autor: Míra | 08.05.2014 21:31
Proude můžu tě ujistit, že normální nejsi!

Dnes a denně nás o tom přesvědčuješ.
Toto je myslivecké, myslím že odborné forum. Ty jsi laik, o myslivosti víš kulový, ale ke všemu máš co říct. Místo aby jsi se snažil něco přiučit, tak svými moudry zasíráš každou diskusi.

Autor: Zdeněk Šváb | 08.05.2014 21:25
Prroude, mnoho lidí si myslí, že patří mezi "normální". Nebuď smutný, Ty nerozumíš norování a já štěpení jádra...Jinak radekbarik má 100% pravdu!!!
rici a Míra taky!!!

Autor: rici czech | 08.05.2014 21:19
Radek Bartik bod:-),přesně tak to je a o tom to je:-),ale lidé co norníky nemají tak to nepochopí:-).
Prroude -každý lov se psem je risk ,ať je to norník,honič,ohař, vždy o něho můžeš při lovu přijít,tomu se nevyhneš.Ten kdo psy nemá nepochopí.Vím o čem mluvím.
Norníci byli vyšlechtěni na norování,tak ať norují.V poslední době mne to připadá že jsem na ochranářském foru či co.
Někomu vyhovuje lov na 500 metrů ,někomu stolička, někomu zateplená kazatelna, a holt někomu i lov norováním ,tak ho sakra nekritizujte,a nezavrhujte,zvláště když o něm víte hovno(prroud).

Autor: prroud | 08.05.2014 21:06
"kazdy by si to měl někdy vyzkoušet a možná by pak změnil názor..."....praci neadekvatni vysledku a riskovat psa?.........tak to jsem jeste normalni!

Budu si muset par nor najit a okouknout jak by se v nich a kolem nich kopalo,kolik korenu bych znicil,jak moc se to "vyplati",kdyz nepocitam ten risk psiho kamarada....

Autor: radekbartik | 08.05.2014 20:29
"jen obejít nory a je to" kdyby to bylo tak jednoduché už by asi žádná liška nebyla... norování se věnuji jak to jde, ale nějvětšší problém bývá obsazenou noru najít, i to patří k lovu, hledání přírodních nor mnohdy schovaných na hodně zajímavých a nečekaných místech, samotný lov není taky vůbec nic jednoduchého až na pár vyjímek, mnohdy vykopané základy pro malý dům, atd, atd, kazdy by si to měl někdy vyzkoušet a možná by pak změnil názor...
norování a norníkům zdar!

Autor: Daldan | 08.05.2014 15:11
Souhlasím s argumenty na obou stranách, ale prostě si myslím, že norováním liščat se dá ovlivnit stav drobné zvěře. Noruji jen v umělých norách, nerad by přišel o mého čtyrnohého kamaráda takže do přírodních nor se nepouštím. Podařilo se mi vloni v listopadu si vysedět u přírodní nory jezevce, který vylezl ještě za světla a dva měsíce předtím ve stejné noře lišku která také vykoukla ještě za světla.
Dva roky zpátky jsme vynorovali v říjnu z umělé nory mladého jezevce, nora byla do té doby docela pravidelně navštěvována liškami, ale od toho jezevce už dva roky do nory nic nepáchlo. Nevěděl by někdo kde je chyba?

Autor: Zdeněk Šváb | 08.05.2014 14:02
HZ mám, stoličku také, jen ta louka a les nějak schází....

Autor: Maral | 08.05.2014 13:51
Radku, pohodlné ve srovnání s odšoulanými či odsezenými hodinami od podzimu do února. Těch hodin jsou stovky.
Oproti tomu k norování Ti na jaře stačí obeznat nory, což zvládneš za pár vycházek a potom přijít se psem, popř. s kamarády a s nářadím.
Je to diskuze a věc názoru. Já to zkrátka vidím takhle.
Podle mě mají myslivci v lovu lišek prostě obrovské rezervy a norováním dohánějí to, co v zimě zameškali z nejrůznějších důvodů. Na lišku mi vždy nejvíce stačí sednout si nad rozedněním nebo před soumrakem někam ke keři nebo na kraj remízku uprostřed louky na stoličku nebo v lese ke stromu se ZH.
Lovu !

Fesoj, pěkně napsaný ! S těmi ježky, ondatrami, kolčavami - naprostý souhlas.

Autor: Zdeněk Šváb | 08.05.2014 13:36
Fesoj , velmi dobře napsaný. Tohle je opravdu nekonečné téma. Již jsem to někde psal: když jsem začínal, tak jsme lovili 900 bažantů a více jak 500 zajíců ročně. První liška a mnoho let nic. To možná platilo 1 liška na 500ha. Po "vakcinaci" víc jak pět let uloveno více lišek než zajíců. Tak se nedivte, že pokud se neuloví v zimě a není to pro pohodlí, ale pro více nepříznivých faktorů, pokračuje se alespoň v norování. Na výry, jestřáby, krkavce pochopy ,počasí, dopravu, zemědělské stroje a postřiky atd. " nemáme". A za lišku ulovenou individuálně proplácíme 1.000,-Kč, za norování nic...

Autor: Fesoj | 08.05.2014 12:29
Péťo, to, že žádný predátor si nevyhubí svoji kořist, platí - bohužel - pouze v přírodních, člověkem nedotčených ekosystémech. Dám příklad právě s tou liškou. Je to potravní oportunista, loví /a žere, protože se neživí jen lovem - v zimě padliny, v létě ovoce/ to, co jí příroda zrovna nabízí. Kromě člověka u nás liška prakticky nemá nepřítele a ani přes sebeintenzivnější lov jí nikdy nehrozilo a nehrozí vyhubení. Největším regulátorem jejích stavů byly vždy nakažlivé nemoci. Jenže došlo k tomu, že člověk, v rámci ochrany svého zdraví, zlikvidoval vzteklinu. Stavy lišek se během krátké doby několikanásobně zvedly. A jak víme, hlavní část potravy lišky tvoří myšovití hlodavci - dá se říci, že je to její chléb vezdejší - a ty si, vzhledem k jejich počtům a populační dynamice, liška nikdy nevyhubí a ani vyhubit nemůže, jejich likvidací naopak prospívá jak zemědělství, tak lesnímu hospodářství. Jenže liška nežere jen ty myši, které jsou pro ni nevysychajícím zdrojem. Takovou koroptev v zimě ve sněhovém dýchánku uloví bez jakékoli námahy - a speciálně TENTO zdroj potravy je schopna zlikvidovat ve spojitosti s ostatními predátory skutečně do posledního jedince, jak jsem měl u nás možnost si ověřit. Nikdy , co já pamatuji, tady v našem revíru nebylo koroptviček nějak moc - ale vždy byly, až do doby přemnožení lišek. Zajíci jsou na tom trochu líp, teď u nás lišek ubývá a zajíci se začínají trochu ukazovat - ale koroptvičky už nejsou a nebudou. Tak se mi nesnaž namluvit, že žádný predátor není schopen totálně zlikvidovat nějaký druh své potravy, zvlášť když do toho svým jednáním zasáhne i člověk. A krom koroptví u nás totálně vymizely i ondatry, ježkové, lasice kolčava i hranostaj jsou vzácností a dokonce se od nás, zřejmě z důvodu nedostatku potravy, odstěhovali i výři a nejméně 2 roky jsem je už neslyšel. Vinu za tento stav dávám především liškám. Přesto na lišku v době odchovu mladých nevystřelím a norování v našich podmínkách skalnatého podloží nepřichází v úvahu.

Autor: Leon Zumr | 08.05.2014 12:11
Rone naprostý souhlas.Jenom by mě zajímalo proč je v názvu tématu napsáno norování když tohle nemá s norováním nic společného tohle je bagrování a likvidace psů.Nejvíc mě dodělává když se ještě vůdci na netu vytahují fotkama rozmlácených psů to mi připadá že čím víc stehů tím lépe

Autor: prroud | 08.05.2014 11:19
Rone,nemam co dodat,palec vzhuru!Zver zije s predatorama odveku a navzajem si prospivaji.Jeste jsem neslysel,ze by si predator vylovil revir a vyhubil nejakej druh zvere a spachal tim sebevrazdu.Ovsem lidi uz toho maji na rozdil od nej na svedomi az hanba!Cim to je,tim ze jsou rozumny a lepsi?Ze by? ;-/Kdyz zmizi predator,klesne kvalita zvere,ale zver prezije,kdyz zmizi zver,neprezije predator.Spravne pises ze problemem je clovek,jako nejhorsi z predatoru,kterej predaci ani neumi spravne provadet.

Autor: Ron Gordon | 08.05.2014 11:14
Asi před měsícem byl syn s kamarády taky norovat lišky někde na Slovensku u Trenčína, kdy si jako studenti chtěli přivydělat prodejem lišťat pro Biovetu. Byli v nějakém prostoru kolem řeky Váh, údajně jde o nějaké nehonební pozemky, které jsou ponechány svému osudu. Když mi pak líčil zážitky s norování, kdy v prostoru bylo plno lištích nor, tak nějak nemohl pochopit, že kde se tam hnuli, tak jim zpod nohou vylétavali bažanti, vyskakovali zajíci a srnčí. Vzhledem k tomu, že je to takový myslivec -ochránce, který mi často vyčítá, že chci jen všechno vystřílet, tak mi položil velmi záludnou otázku. Čím to je, že tam kde je území proděravěno liščími děrami jak ementál se vyskytuje množství drobné zvěře. Vzhledm k tomu že jsem tam nebyl, nemohl jsem odpovědět, za to on mi dal odpověď jednoznačnou - je to místo kde nehospodaří člověk myslivec a člověk zemědělec.
V tom, že se lišky nelovi má Maral zcela pravdou, jednou z příčin je že liští kožešina ztratila cenu a druhou zcela evidentní, že se loví lidově řečeno "co se dá sežrat a čím si můžu naplnit mražák". Z vlastní zkušenosti asi před dvaceti léty, to se teprve divočáci u nás začali rozjíždět jsem při posezení v hospodě vyslechl zážitek začinajícího myslivce jak mu na čekané kolem posedu přešly tři lišky a na otázku proč je nestřelil mi bylo odpovězeno, že se ve trojici vydali na čekanou na divočáky a nejstarší gurú zakázal střílet na cokoli jiného. Když jsem to pak nanesl na členské schůzi, že toto není správný přístup, byl jsem oním gurú označen za největšího závistivce a pomluven tak, že by si ode mně pes ani šunku nevzal. Nejsem žádný liškobijec, lišky lovím na potkání s vyjímkou jara, kdy mají mláďtata, protože ulovením lišky způsobim pomalou a trýznící smrt vyhladověním někde v podzemí ležících lišťat. Byť je to jen liška, je to stále živý tvor. Norování lišťat jsem také nijak nepřišel na chuť, protože když jsem několikrát viděl, co je liška -matka ochotna udělat pro záchranu svých mláďat. Něco jiného je norování v době kaňkování, kdy pes zpravidala dospělé lišky z nory vyžene.

Autor: Míra | 08.05.2014 10:56
Prroude, ještě že tě máme!
Neměl by nás kdo učit myslivost a kázat o morálce.

Autor: prroud | 08.05.2014 10:14
Radku,nenoroval a ani nikdy nebudu,na to ti muzu dat slovo,neuznavam "svinarny" ;-).S tema zemedelcema jste mi to sebrali,nechtel jsem bejt obsirnej,chranite posledni zbytky drobny proti liskam a je to k smichu,proti zemedelcum,proste smesny a trapny.Ona priroda totiz umi redukovat i predatory a dela to,takze kdyz je vic lisek,neni to tim,ze je vic bazantu,nebo kraliku,zajicu,ale MYSI!Ovsem radobyzemedelce,tu svoloc co ji je nejvic mezi tema poctivejma,bohuzel redukovat neumi!A ti se vam o tu drobnou postaraji,na to vezmete jed panove!!!! Ne lisky!Ovsem umravnovat jejich pocty je presto spravny,nerikam ze ne,ty prezijou vzdycky,ale rozhodne neni nutny jim vybijet mlady!To je o cem pisu.Postarejte se at ulovite starou a nebudou mlady,jak logickeeeee. ;-).Prestante hajit blbiny pokrytectvim a pustte se do zpusobu jakym se provadi bejvala zemedelska cinnost,protoze co se deje ted si ten nazev vubec nezaslouzi,tim udelate pro drobnou neskutecne vic nez slapanim po liscatech!Marale,technika sice ano,ale pises o chemii jakoby ledabyle a ja ti tvrdim,ze chemie a monokultura,likvidovani stanovist drobny je ten MAMUT! kterej ji znici.Chemie je mnohem vetsi svinstvo i nez si myslim ja,a ze ji rozhodne nepodcenuju!Nejspis ti nedoslo,ze uz na polich a kolem nich prakticky nemame hlinu,ale mrtvou hmotu tou chemii napustenou,ktera skryte zabiji vsechno co s ni prijde do styku,kdyz ne hned,tak casem,az treba nekolikatou generaci,a to plati i o lidech,nejen priroda trpi.QA co vsechno nejdete v liscich norach?Polozte si otazku,jestli to vsechno ta liska ulovila a zadavila,nebo kolik toho nasla,tvrdim,ze najdutyho bude tak klidne 80-90% !!Sami strilite nedomrdky vysoky a srnci atd. abyste meli "chov",mate snad za to,ze predator kterej je vlastne ulizec v prirode a provadi selekci,ulovi zdravy srnce zdravejm rodicum? Jenom opravdu nahodou a dobre to vite! Silna srna si potomka uhaji vzdycky.Slabota padne protoze si ty mlady ani neumi schovat a uhajit!Jak rikam,hajit vybijeni liscat je jen ciry pokrytectvi.......
Bejt vama,polozim si ruku na srdce a priznam si,ze jsem za ty predatory vlastne rad,protoze nestihate,kdyz mate potrebu "ulovit" vic lisek najednou uslapanim!! Bez nich byste ani nestihli ulovit nedochudcata ostatni zvere,uz ted to tak je."Chovatele" :-))))))))

Autor: Radek Chadim | 08.05.2014 09:06
Marale, až na poslední odstavec předchozího příspěvku lze jenom souhlasit. Ale opravdu nevím, co je za pohodlnost jít norovat. Norování je obvykle hnusná dřina, pohodlnost je podle mého názoru sedět si klidně na posedu a když náhodou vyleze liška, tak ji prohnat olovem - je to bezpečné, člověk neriskuji zdraví své ani svého psa, nemusí kopat tuny tvrdé zeminy, nemusí po norování nechat ošetřit psa... Samozřejmě jsem zažil i norovačky hotové za pět minut, ale jsou spíše vyjimkou než železnou pravidelností.

Autor: Míra | 08.05.2014 08:39
Souhlasím s Maralem, že značné škody na zvěři napáchá zemědělec (a to nejenom technika, ale i chemie), silnice a u nás i trať. Toto můžeme dost těžko ovlivnit. Co ale ovlivnit můžeme je predační tlak. Množství drobné zvěře, které odebere liška bych rozhodně nepodceňoval (soudě podle zbytků okolo nory). Síla norování na jaře je v tom, že je to zásah v době kdy má liška zvýšené nároky na množství potravy a zároveň poměrně snadno dostupnou kořist ve formě mladé drobné zvěře. Vynorováním liščat se tento zvýšený predační tlak zastaví, protože liška krmí už jen sama sebe, pokud se nevynoruje společně s liščaty. Pokud se liščata nechají v klidu vyrůst a pak je "eticky" ulovíme v létě a na podzim formou čekané na strništích, tak drobné zvěři už moc nepomůžeme, protože většina přírůstku už je sežraná.

Autor: Radek Chadim | 08.05.2014 08:32
Prroude, a kolikrát jsi v životě noroval? :-)

Autor: Maral | 08.05.2014 08:06
Norování je dílčí záležitost. Liška odebere z populace pouze její část. Stejně tak myslivec. Další část odeberou nemoci zvěře. Další jiní predátoři. Podstatnou - dodnes podceňovanou část odebere zemědělská technika. Svou daň si vybere počasí, silniční provoz atd.
Z tohoto pohledu se mi jeví norování jako přeceňovaný prvek.
Jak je například možné, že kolega ve vedlejším MS se věnuje zejména lovu lišek, je to pro něj "koníček" a přes pokles úlovků v posledních 2 letech jich ulovil vždy minimálně 8 za loveckou sezónu. Před dvěma lety byl vždy hodně nad číslem 10. A to mají honitbu 786 ha.
Já vidím příčinu v nemotivaci členů v některých MS (motivaci mají vedle ošetřenou vyšším podílem zvěřiny za každou ulovenou lišku) a dále v nezájmu o lov lišek ze strany samotných členů - jak mladých, tak starších. Prostě se uloví to, co přijde náhodou před hlaveň. Jinak dominují prasata a když čekám na prase, nebudu si kazit čekanou výstřelem na lišku. Navíc prase je větší, jistota zásahu taky... Nedělám si iluze. Vím, kolik ran padá u nás a jak často slyším - střílel jsem po lišce, odběhla, asi jsem ji trefil, ale nenašel, ani jsem ji nehledal pak v tom křiví... Škoda mluvit.
Když se na to člověk pak podívá, tak norování je opravdu "pohodlnější" a mnohem méně náročné na čas. Proč se lov škodné nechává mnohde novým členům ? Lov lišky a škodnou a příští rok dostaneš možnost lovit srnčí I.VT.
Až budou všechny tyhle "detaily" myslivci mít vyřešené, nebudu se k norování vyjadřovat. Do té doby je to pro mě pokrytectví, pohodlnost a dědictví překonané minulosti (zcela odlišná zemědělská struktura krajiny).

Autor: Daldan | 08.05.2014 07:27
U nás je problém, že jsme v tomto boji sami. Dva z našich sousedů jsou "lesáci" a ti nás škodnou dostatečně zásobujou, protože se norování nevěnují a lišky až na pár jedinců jejich sdružení vůbec neloví, protože jak říkají " liška zakousne zajíce, který nám okousává stromky ". I když si myslím, že se nám daří lišky lovit, myslím si, že větší problém je krkavec. Na sněhu jsem našel několik zajíčku, které uklovali krkavci a jednou jsem toho byl i světkem. Každou zimu se u nás pohybuje asi stohlavé hejno které udělá pěknou paseku

Autor: rici czech | 07.05.2014 20:44
Tam kde se noruje celoročně, se stavy drobné vždy zlepšily.Mluvím ze své zkušenosti i kolegů z několika honiteb a nadšenců pro tento styl lovu.Norníci byli vyšlechtěni pro co?Na gauč ? ,nebo jen na dosledy?A proto fandím všem, kteří se této činnosti věnují ,obětují čas,síly a bohužel i někdy své čtyřnohé kamarády.Vím o čem mluvím,sám občas noruji v rámci možností.Ono při norování se poznají i ti praví myslivečtí kamarádi ,kdy při komplikacích dorazí přiložit ruku k dílu a pomoct psovi kopáním mnohdy v dešti ,sněhu a mrazu.
Jinak v poslední době při snahách o zvýšení stavů drobné pozoruji častý jev a to "to nejde" ,"to nemá smysl" a podobné hlášky,chápu ono lepší a pohodlnější je si sednout ke hromadě u kazatelny a střelit "prasátko".
Tak nějak je mi z toho smutno:-(.

Autor: Fesoj | 07.05.2014 20:31
Podle mého názoru nemá smysl kupovat a vypouštět drobnou zvěř jen proto, abychom nakrmili predátory. Zajíc má až neskuiečnou reprodukční schopnost, ovšem ve spoustě honiteb vlivem /nejen/ predátorů už poklesly jeho stavy pod kritickou mez. A dokud intenzivním lovem zejména lišek, případně i za přispění ACH a prašiviny, nedojde k aspoň malému zvýšení počtu této zvěře, nemá vypouštění význam - zjednodušeně řečeno nakupovat a vypouštět bych měl začít tehdy, když se stavy predátorů sníží natolik, že nestačí sežrat celý přírůstek. Vždyť všichni víme, že pro dospělého zdravého zajíce nepředstavuje liška žádné extrémní nebezpečí, ale pro nedorostlé mladíky je to ta největší pohroma.

Autor: Daldan | 07.05.2014 20:12
Určitě mi to nedělá radost ale v naší polní honitbě už několik let nelovíme zajíce, místo toho je kupujeme z odchytů a vypouštíme a pak u dvou nor s liščaty najdeme 23 zajíců a 7 bažantů, jak již bylo zmíněno, je to nutné zlo, které musíme podstoupit pokud chceme, aby drobná zvěř měla nějakou šanci. Samozřejmě nejde všechno svádět na lišku, ale jsou to také krkavci, jestřábi a také moderní rychlá velká zemědělská technika. Vypouštění bažantů jsme už vzdali, z několika stovek vypuštěných kusů zůstalo pár jědinců.

Autor: Zdeněk Šváb | 07.05.2014 11:52
Míra to napsal pěkně!!!

Autor: Míra | 07.05.2014 11:31
V naší polní honitbě 900ha ve 400m n.m.jsme před 3roky ulovili 30 lišek, většinou na čekané z posedu. Pak jsem se začal s pár kolegy věnovat aktivně norování. Za loňský rok uloveno "pouze" 15 lišek. Občas je vidět nějaký zajíc, bažant, máme hejnko koroptví.

Norování liščat beru jako nutné zlo a nevidím v něm nic pěkného, ale má smysl! Rozhodně neprezentuji výsledky norování na internetu, protože to jen vyvolává podrážděné reakce laické (a bohužel někdy i odborné) veřejnosti. Kdo aktivně noruje tak ví co všechno se z nory vytáhne a co toho liščata v tomto období spořádají, takže jejich vynorování dává větší šanci drobné zvěři, která má už takhle mizerné životní podmínky

Letos máme vybrané dvě nory s liščaty v jedné z nich jsme ulovili i starou. Norujeme v přírodních norách většinou na pískách, umělé nemáme. V zimě jsou docela úspěšné meliorace.

Autor: Fesoj | 07.05.2014 11:26
Péťo, tak to řeknu ještě jinak. Člověk rozumný - Homo sapiens - by se měl řídit určitými zásadami humanity zejména při usmrcování zvířat /ať zvěře nebo čehokoli jiného/. A pokud se od těchto zásad odchýlí, je to přípustné jen tehdy, nelze-li cíle dosáhnout jinak. Typickým příkladem je boj s potkany. Když se ke mně nastěhují, snažím se je střílet, chytat do pastí, případně mít dobrou kočku myšilovku. Zásadně nepoužívám nejúčinnější způsob likvidace - jed. Ale tam, kde jsou přemnožení, je kladení otrávených návnad nezbytností bez ohledu na to, jak ten potkan po jejich požití trpí. A norování liščat tam, kde jsou lišky opravdu přemnožené a působí škody, patří do stejné kategorie. Není to humánní, není to hezké, ale je to - bohužel - nutné.

Autor: Fesoj | 07.05.2014 11:11
A co se týče používání pastí - u nás jsme v tomto směru papežštější než papež. Všude jinde jsou zakázány "pasti nášlapné" /vzpomínáte, jak před asi dvěma lety ve Velké čtenářské soutěži někdo mezi ně v rozporu s logikou zařadil i nášlapné sklopce/, zatímco u nás jsou zakázána "železa" a "čelisťové pasti", přičemž železa, resp. čelisťové pasti, fungující na principu zatáhnutí za návnadu, úlovek okamžitě usmrcují bez jakéhokoli týrání. Zákon je zákon - ale nemohu si pomoci, tady zákonodárci šlápli trochu vedle.

Autor: prroud | 07.05.2014 11:01
Josefe promin,ale podle myho nazoru,to nejde nijak okecat....

Autor: Fesoj | 07.05.2014 11:00
Naši předkové nebyli žádní blbci. Když vyšlechtili specializovaná, k tomuto lovu uzpůsobená plemena norníků, asi věděli proč. Již od cca 17. století, spolu s rozvojem palných zbraní, nastal masivní rozmach bažantnictví, spojený s intenzivním tlumením škodné zvěře. A norníci zde zastávali nezastupitelnou úlohu. Co se týče dneška, já osobně považuji norování liščat za nutné zlo, aspoň v honitbách s drobnou zvěří. U nás z více důvodů nenorujeme vůbec, o to víc se snaříme o intenzivní lov lišek od června do února. Ale někde se bez norování skutečně nelze obejít. Kdo se někdy zúčastnil jarního vykopávání liščat a viděl tu spoustu zbytků drůbeže, drobné zvěře a srnčat, ví, o čem mluvím. Několik obsazených nor - a je postaráno o většinu přírůstku zejména zaječí, ale i ostatní drobné zvěře. V posledních dvou třech letech u nás i bez norování stavy lišek silně poklesly a začíná to být znát, přece jen je sem tam nějaký zajíc vidět, i když na jeho lov stále ještě nemůžeme ani pomýšlet. Takže norování liščat ano - ale jen tam, kde je to opravdu nezbytně potřeba.

Autor: prroud | 07.05.2014 10:54
Zdenku,chyceny zivy zvire nestrada paklize je past kontrolovana jak ma bejt,a chytne se dospelej,v nejhorsim mladej kus,tedy uz samostatnej,jeho volba,jestli do ni vleze.K tomu ze bez snehu neslo lovit mam svuj nazor,jako lovec to mam za sebou,to soulani bez vysledku,zaver? moje chyba,neumel jsem soulat a najit zver,schovat se pred ni,aby o me nevedela,ne ty zvere.........
Elhenicky,poslali je do diry a prisli o ne :-((((......dalsi PLUS norovani....navic,osobne bych radeji lovil,nez "ferove" kopal a riskoval zdravi a zivot psa kamarada.Nevidim rozdil mezi psima zapasama a takovymhle zpusobem "lovu"!Noruj kdyz nejsou mlady,vyzen skodnou z nory a strel ji,nemam s tim problem.....problem mam s mordovanim mladejch,to neni lov.

Autor: Zdeněk Šváb | 07.05.2014 10:49
Letos pravidelná kontrola všech nor - umělých i přírodních. Sníh nebyl, špatně se obeznávalo. Umělá nora v 1ha remízu, při letošním prvním sečení v oplocence, neobsazená, včera známky "obsazenosti". Dnes "ji zkontrolujeme dle zákona"..."

Autor: Václav Sládek | 07.05.2014 09:12
To je polemika která končí na každém foru stejně.

Autor: Zdeněk Šváb | 07.05.2014 08:53
Prroude, seš trochu mimo. Ani pasti Ti nevaděj, když zvíře netejraj. Znáš takovou past? Já ne. V každé pasti je chycená zvěř ve stresu, třebaže jen chvilku. A jakou má chycené zvíře volbu??? Neznám ve svém okolí myslivce, který by dal život / tím , že třeba v zimě neloví/ a pak s radostí vybíjel mladé. Letos mnoho čekaných na lišky / černá u nás není/. Výsledek žádný : jeden den sníh 0,5cm, tak od 04.00hod do 09.0hod. Ani jednou se neodmetalo!!! V noci zpravidla zataženo. Na rovině denní šoulačka bezpředmětná, z kazatelen výsledek stejný. Jen do betonových sklápěcích nor se chytly 3 lišky. Pak zbývá norování, kdy se pár nadšených zoufalců snaží ulehčit život posledním zbytkům drobné zvěře legálním způsobem. To pro zachování kmenových stavů bažanta a zajíce.

Autor: Ellhenicky | 07.05.2014 08:30
Prroude, kolika norovaček ses osobně zúčastnil, že to tak barvivě popisuješ? Každý máme na to svůj názor. Pro ty, kteří norují. Letos již dva kolegové ze sousedních sdružení přišli o své psy, když narazili v noře na jezevce a on je zasypal.Nepomohl ani bagr.Zvedly se i u Vás stavy jezevců?

Autor: prroud | 07.05.2014 07:02
Njn,Marale,me ta osveta vzdycky za namahu stoji,byt i jedina duse,kazda je dobra :-).Chapu to pronasledovani skodny,je to potreba,jen odsuzuju nektery zpusoby....Ani pasti mi nevadej,kdyz zvire netejraj,porad ma zvire volbu,ale to vybijeni bezbrannejch mladat mi proste vadi,je to hodne nefer,nechat dat zivot a pak mu nedat ani sanci a vzit ho.

Autor: Maral | 07.05.2014 06:57
Zbytečná "osvěta" prroooude. Tohle je věčný námět sporů. Nikoho nemůžeš donutit změnit myšlení. Je to jako náboženství.

Autor: prroud | 06.05.2014 22:16
Likvidace liscat je ukazka dobrejch zaludku a bezpaternosti.Ulovit dospely zvire,to ne,ale nechat zadavit,nebo umlatit lopatou liscata,to je to spravny vzruso.........jesteze po nich neslapete holinkama,jak se to krasne smekne. zapisti to a krupne,basta,ne?Po psech vam je smutno,to dusi mate.Tak lovte,ale nevrazdete.Uz vas vidim,jak u premnozeny cerny slehnete bachnu u cerstvyho "hnizda" a vymlatite kilovy,dvoukilovy selata a zakopete.......to neee,co?,ty jdou preci sezrat,pockame......pokrytectvi!Jak fandim prirode,myslivcum a myslivosti,tak jsou momenty kdy bych vas nektery nakopal bez vycitek do zadele....Zkuste zvednout intenzitu lovu dospelejch.Ty jdou i norovat,maj sanci zdrhnout nebo se branit,mladata ji nemaj,jsou vydany napospas.

Autor: Radek Chadim | 06.05.2014 21:27
My jsme minulý čtvrtek vynorovali dvě liščata, stará další liščata ubranila, nešly ani vykopat, kotle byly hodně hluboko a nora složitá jak mlátička.

Autor: Václav Sládek | 06.05.2014 19:44
Chyba patří do dnes.

Autor: Václav Sládek | 06.05.2014 19:40
Včera si bordík Cir udělal další zářez do"pažby"po stopadesáti metrech dosledoval lončáka kňourka.Cirka 40kg střelený naměko ale již zhaslý.Holt se kolegovi rána moc nepovedla.

Autor: Daldan | 06.05.2014 16:54
V březnu se nám podařilo z umělé nory vynorovat lišku a 5 asi 3 týdeních liščat které se podařilo našemu drsnosrstému jezevčíkovi všechny v noře zadávit a v neděli se nám nepovedlo dostat z přírodní nory lišku ven, ale ulovili jsem 4 liščata které byly venku z nory a v trní asi 10 metrů od nory. Upozornil nás na ně opět náš draták který nejdřív jedno zadávil a 3 jsme ulovili. Musím se pochlubit našim jezevčíkem, který už má na kontě vynorované 4 kuny, 26 lišek a 3 jezevce z umělé nory a nespočet dohledaných prasátek, nekteré i po téměř 24 hodinách

Autor: Václav Sládek | 03.05.2014 09:15
Letos nenoruji bordík má svá léta a drsňáka připravuji na zkoušky.

Autor: Martin Skřivánek | 02.05.2014 19:33
Jarine já jsem to tak pochopil ale pokud liška žere uhynulé prase tak tomu asi neodolalo.možná se z jednoho uhynulého může nakazit víc lišek,to jo.

Autor: Jarin Beskydak | 02.05.2014 19:10
Myslím si, že to Maral napsal správně. Pokud se nepletu, jsou na aujezského chorobu prasata docela odolná - vyjma selat. Naopak pes je na to velice citlivý. O liškách jsem sice něčetl, ale vzhledem k rychlému průběhu u psa, ty lišky asi skončí v norách a to jaksi není vidět. Jo kdyby se psalo o africkém moru prasat, bylo by to naopak.

Autor: Martin Skřivánek | 02.05.2014 18:18
Marale aby ta tvoje odpověd dávala smysl by to bylo snad opačně ne.

Autor: Maral | 02.05.2014 16:25
Přibylo prasat a ubylo lišek. Pozoruji od druhé poloviny roku 2012.
Že by ACH nesla "ovoce" ?

Autor: oziris | 02.05.2014 09:44
U nas mame polny revir a uzke remizky. Vybudovali sme pred rokmi cca 15 umelych nor. Tato zima bola na lisky pomerne slaba. Chodievame pravidelne od konca oktobra do marca-aprila, raz do tyzdna cez vikend, obehneme vsetky nory. Za tuto zimu padlo 5 lisok. Z toho tri v jeden den, v nore, ktoru sme vybudovali len nedavno, par mesiacov dozadu (kvoli zvysenemu pohybu lisok v okoli). Bol som tam v ten den. Pes vbehol dnu a po 15-20 sekundach vybehol lisiak. Ten padol, ledva sme stihli prebit a uz sla liska, tiez bola uspesne ulovena. Potom presun k nore vzdialenej cca 1 km, tam boli problemy, pretoze liska sice ochotne vybehla, ale zbadala nespravne rozmiestnenych strelcov a vratila sa, takze sme museli kopat. Nastastie uspesne. To vsetko bolo este vo februari, takze mlade este neboli ziadne. Inak, obsadenost umelych nor bola urcite vyssia ako pocet ulovenych lisok, casto sme citili pach, ale "nebola doma". Minuly rok sme ulovili v umelych norach 14 lisok. Neviem, preco je to tento rok take slabe, asi kvoli teplej zime. Mimo umelych nor polujeme len vtedy, ked najdeme prirodnu.

Autor: Jan Slavětínský | 02.05.2014 07:40
Letošní úspěchy, kde nejčastěji byli - terén,přírodní nory, umělé nory,kanály, vývraty atd. Úspěšnost, obsazení přírodních nor, srovnání s roky nazpět.
Vynorování se psem, kopání atd. Podělte se.