Dnes je 20.10. 2018. Slunce výchází v 7:26 a západá v 17:56 | Měsíc výchází v 16:42 a západá v 2:17

Podkaliberní střela do ZHVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Tomáš Pilík | 17.07.2015 22:40
Máte zde někdo zkušenosti se střelbou podkaliberních střel (např. Hornady SST Slug nebo Winchester Supreme Partition gold) z kulobroku ZH řady 300? Jde mi hlavně o tlaky, na které je broková hlaveň v kulobrokovém svazku zkoušena a pak také o přesnost. Jednou tady o tom byla diskuze, ale nějak se mi jí nedaří najít. Děkuji.

Autor: Jan Slavětínský | 27.07.2015 15:57
Tomáši, pokud není na náboji 1050 barů, tak ho můžeš beze strachu střílet. Na 1050 barů by flinta měla mít vyšší tlakovou zkoušku resp. flinta s komorou 76 mm (ta jí má). ZH nikoliv.
Jsou to střely do drážkované hlavně. Ty flinty se u nás prodávají, patrony také a patří to k sobě. Spousta lidí tyto patrony kupuje jako něco extra a teď to po nich pude padat, ale v hladkém laufu to nemá ty parametry. Můžes to vyzkoušet, střílet to bude, přesnost je u každé flinty s hladkou hlavní jiná. Osobně věřím klasice - Brenneke RWS , ty jsou jasné a fungují a jsou za poloviční cenu. Lovu....

Autor: Jarin Beskydak | 07.08.2015 14:13
Osobně jsem vyzkoušel z KBUB náboje Remington PREMIER AccuTip 385 Grain BONDED SABOT SLUG.
Koupil jsem je ze zvědavosti na zkoušku z důvodů slevy ze 150 na 75,- Kč. Výsledek – naprostá katastrofa. Do papíru jsem poslal 3 rány na vzdálenost 50m s dostatečným odstupem na zchladnutí hlavňového svazku. Všechny 3 střely šly terčem naplocho s katastrofálním rozptylem. Pokud už chceš něco podkaliberního, úžasně lítají Sauvestre. Na 50m se dá rozptyl 3 ranné položky udržet v pár centimetrech, pokud se nepletu, měl jsem to do 3cm. Jsou to ale taky 1050 barovky, které by se ve zbraních bez vyšší zkoušky používat neměly. Cena byla taky 75,- Kč/ks. Já ale zkoušel ty olověné, ty mosazné jsou trochu dražší. Pokud bys chtěl okusit cestu poznání bez té vyšší zkoušky, doporučoval bych zbraň v dobrém stavu, prověřené konstrukce a materiálu.
Kopíruji výňatek z jedné diskuse na Slovensku - Syn strieľal Sauvestre v 12/76 nová turecká brokovnica Gazelle. Vystrelil ich možno 10ks a hlavne opustili baskulu asi o 1 cm, ešte že neodleteli, alebo sa mu to nerozsypalo v rukách. Nekupujte turecké sračky!!!
Lesu, lovu

Autor: Jan Slavětínský | 11.08.2015 10:26
Za 70 kč se koupí Dupleks (www DDupleks.lv) mrkni na to. Prodávají to v prodejnách Armsu ve všech rážích vč.410. Já zkoušel ty 28g Dupo a střílí to opravdu přesně, ale každá jednotná střela,která je cenově přes 40 kč mě přestává defakto zajímat .Ne,že bych na to neměl, ale už je to zlodějina a drbání zákazníka. Jako dobrou a universální patromu mám pořád RWS Rottweil BRENNEKE.Vyzkoušej. Použitelná do zahrdlení max.0,9 jako náš starý olověňák S-BALL, přesná a na černou účinná.

Autor: Ron Gordon | 11.08.2015 11:13
Já nějak nechápu smysl, proč si někdo pořizuje kulobrok a pak řeší jak mu z toho budou lítat jednotné střely a už vůbec ne, proč by měl střílet brenekem za 150 korun, když za ty peníze mohu pořídit šest kulových nábojů. Ze svých zkušenosti z minulosti vím, že mně Sbal plastik trefoval z ruského bajkalu na 100 metrů jak kulovnice a nejen mně. Teď jsem byl obdarován Strike slug, snad Itálie a také netrefuji špatně, ale opět z bajkalu. Takže - kulo-brok a ne kulo-brenek. LL

Autor: Jarin Beskydak | 11.08.2015 13:11
Víš Rone, ony kulobroky se běžně používají na společných lovech na černou a tam jaksi tu jednotkou brokovou využívat můžeš. Za 150,- Kč bych tu jednotnou taky nekoupil (jedině, že by byla stříbrná na upíry :-) ). No a co se týče 75,- Kč/ks, poslední krabička Norem Oryx v 7x57R mě vyšla v Ostravě na 1560,- Kč (78,- Kč/ks), tedy více jako ty Sauvestre. Ale stojí to za to - úžasná patrona. V honitbě se nám občas objeví medvěd a to jseš rád, pokud večer, při návratu z horních pater honitby vyměníš čtverky za tu jednotnou. Jistota je jistota. Na některém fóru byly příspěvky chlapů co na společných lovech černé vyuužívají trojáky. V obou brokových hlavních jednotná a po nacvičení si ty 3 rychlé rány nemůžou vynachválit, ale to už je vyšší level. Lesu, lovu

Autor: Leon Zumr | 11.08.2015 16:27
To si to musí nacvičit pořádně 99% majitelů kombinovaných zbraní se po výstřelu kulovou jednotnou trefí metr za prase díky rozdílným rychlostem střel

Autor: Jan Slavětínský | 12.08.2015 07:50
Já zase na naháňky kulobrok nosím rád a mám s ním hodně naloveno . Ty naháňky na \\\"blint\\\", kdy se loví liška a černá a když člověk stojí tiše, tak mu z 90% ta jedna rána stačí. Vždy tam dávám brok na lišku a pokud začnou v leči hlásit psi a je tam černá,tak to v klidu břebuju za brenek. Kolikrát vám černá vyjede na pár metrů nebo chodí,jistí před vámi, tak ten brenek je bezpečnější a na tu krátkou vzdálenost funguje. Soustřel své flinty snad zná každý, kdo s ní chodí a používá jí. Někdy pět různých jednotných střel je na nic a až šestá chodí přesně. Proto je dobré vyzkoušet víc druhů a typů. Já osobně na eS-Ball Plastik a Brennek nemůžu říct nic záporného. Vystřílel jsem jich vagon a prasat s tím mám naloveno hodně a pokud se používají na normální brokovou vzdálenost, tak ta zvěř značí a padá bez problému.
Rone, pokud ti z Bajkala chodí plastik na 100m přesně, tak ti na 30 kroků bude lítat +30 cm nahoru. To je špatná varianta. Nehledě na to, že esballem se střílí max.do 50 m a i to je hodně. Soustřel kulobroku řeším na 35 m nebo spíše chci vědět, jak lítá brenek, kule je jasná. Pokud by to mělo breneky střílet +/-20-30 cm někam, tak takovou flintu nechci. To je rozhozený svazek i na broky .

Autor: Ron Gordon | 12.08.2015 10:36
Ale jo, Honzo, beru, vždyť to střílení na těch sto metrů vzniklo víceméně z hecu. Bylo to v době, kdy se plastiky začaly dělat a po jedné nátlačce , když jsme se vraceli z hory padla debata o přesnosti těch nábojů a našlo se několik pochybovačů, tak kolega nabil a střelil do protisvahu do suku na buku a trefil což bylo kvitováno jako náhoda a tak jsem nabil i já a trefil jsem, pět centimetrů vedle něj. To mně pak přivedlo k tomu, že jsem to vyzkoušel s optikou, kterou jsem měl na brokovnici pro noční lov lišek a opravdu to po nastřelení fungovalo dá se říct na sto metrů do pivního tácku. Ono to nebylo kvůli lovu, ale jen tak, vyzkoušení. Jinak jistě víš, že přesnost zaměření brokovnici a kulobrokem bez optiky je podstatně rozdílná. Já jsem ještě neměl potřebu testovat svůj kulobrok na breneka, mně vycvičil hned po zakoupení a to již je čtyřicet let, kdy jsem z něj \\\"minul\\\" třetí lišku, tak jsem při kontrole nástřelu zjistil, že při brokové ráně pokud střílím přes optiku musím mít špičku kříže v úrovni tlapek, což je asi tím, že broková hlaveň je nahoře. Jednou jsem také zpracovával uloveného jelena, pěkná komorová rána, pouze ten vstřel byl trochu na můj vkus větší. Lovec to obhajoval tím, že již ma starou osmičku a že ta kulka asi nějak vibrovala, ale spadla mu brada, když jsem mu ze srdce vytáhl jádro s plastiku. To je již ale dávno a vše promlčené.
Pro Jarina - nějak jsem tě s tím medvědem nepochopil, ale ty naladované trojáky breneky a kuli chápu, přeci se takový pán lovec nebude obtěžovat lovem lišky na natláčce.

Autor: Jarin Beskydak | 14.08.2015 09:43
Rone, pokud musíš u kulobroku při střelbě brokem mířit lišce na tlapky, není to tím, že je hlaveň nahoře, ale je jen nešťastně sletován hlavňový svazek (pokud tedy máš hlavňový svazek letován). V tomto případě broková hlaveň značně nadstřeluje. Z osobních zkušeností si dovolím tvrdit, že pokud Ti kule střílí na střed (pár centimetrů plus mínus nehraje roli), jednotná broková půjde minimálně 30 cm výše. Takto to už není dobré, ale měl jsem v ruce už i kulobrok, který nadstřeloval 70 cm výše a trochu do strany. Pokud budeš mít čas a chuť, zkus vystřelit aspoň 2 jednotné na 50m s mířením klasicky na střed a dej vědět, jak se dařilo. Samozřejmě mezi výstřely nechat zchladnout hlavňový svazek.
Co se týče medvědů. Pokud najdeš v honitbě pobytové znaky medvěda (stopy v rozmoklé půdě, drápance na stromech), nebo Ti starousedlíci sdělí, že ho viděli, případně je pořízena i fotodokumentace, začínáš myslet jinak. Je tu najednou soupeř, který pokud by chtěl, nedá Ti šanci. Naštěstí je to plaché zvíře, které o setkání s člověkem zájem nemá. Protože se ale nechci stát smutným hrdinou večerních zpráv TV XXX, přizpůsobuji tomu svoje chování. Ranní šoulání na ochozy hodinu před rozedníváním a naopak večerní návraty v hluboké tmě jsou v tomto případě trochu nepříjemné (zlatá zima, kdy medvěd chrápe). V těchto případech láduji Oryxe a originál Brennecke a až na žebříku přehazuji na čtverky. Večer naopak. Počítám, že v reálu bych v té tmě v případné NUTNÉ OBRANĚ stejně medvěda netrefil, ale primárně si zvedáš sebevědomí a potenciální šanci na přežití.
Aby nebylo, že jsem plašimuška, osobní zkušenost s medvědem v honitbě (Beskydy) již mám, ale mám taky v paměti vyprávění vyženěného strejdy ze Slovenska (myslivec), který napadení medvědem přežil, ale jen díky tomu, že na lovu nebyl sám a včasnému transportu do nemocnice.
Lesu, lovu