Dnes je 18.12. 2017. Slunce výchází v 7:51 a západá v 15:55 | Měsíc výchází v 7:37 a západá v 16:32

Padl první sníh, jak se připravujete, či už lovíte neboli jak lovíte Lišky a zbylou škodnouVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Jurek | 03.12.2017 15:18
Dobré krásné nedělní odpoledne, u nás napadl první sníh. Chtěl bych se zeptat, u vás už určitě také, jak se věnujete lovu lišek a ostatní škodné. Vábite? Sedávate u ujedi či nor? Ptám se jelikož ještě není takový pohyb jak při kaňkování, které nám začne zhruba za 3týdny. jestli chcete poraďte nebo se podělte se svými postřehy.

Autor: Karel Zvářal | 03.12.2017 18:07
Jurku, předpokládám, že jsi vyfocen u svého úlovku, takže úplný neználek nejsi. Dvě lišky za večer je pěkný úspěch, to řada chlapů nemá za celý rok. Lišky jsou selektované na opatrnost po stovky generací, takže ulovit ji nebývá snadné. O způsobech lovu se dá napsat dlouhý článek (je jich spousta) nebo i kniha. Osobně uznávám myslivce, kteří s lovem nečekají na kaňkování, ale začnou hned po senoseči (žních), než liščata získají zkušenosti a opatrnost. A také ty, co využívají umělé nory a na kunu sklopec, nejlépe doma na půdě či zahradě. Letos je progradační rok na hraboše, takže lišky jsou v kondici a pár dní se sněhem jim neublíží. Ale citlivým vábením, dobrým vnaděním a střídáním míst lovu se dočkáš úspěchu určitě, jen to chce někdy trpělivost. Lovu zdar!

Autor: figi | 03.12.2017 22:14
Kaňkování už začíná.

Autor: červenka emil | 04.12.2017 09:13
Po lonském nálezu čtyř uhynulých lišek se u nás moc nevidí a kuny snad emigrovaly,nejsou vidět ani pobytové stopy.

Autor: Radek Chadim | 04.12.2017 10:25
Letos je u nás lišek neúrekom, jednu jsem v létě ulovil, jednu bohužel postřelil na běh. I teď jsou hodně vidět, ale poučily se z předchozích setkání s mou osobou, a už se mnou zase pěkně vyj.... Včera jsem vyrazil na divočáky, sic zamrzlo a už přestali chodit, ale co doma. Vyjel jsem v půl deváté, do půl jedné divočáci nikde, lišky nikde, tak že půjdu domů, slezu z žebříku na zem, rozhlédnu se a liška vychází 70 metrů ode mně, než jsem se zrychtoval, mazala k lesu, pač poslední večery na sněhu s měsícem bylo v noci vidět jak ve dne. No jo no, jsou to tvorové mazaní.
Ještě se vrátím k té patrně mnou postřelené, párkrát mně přešla liška s ustřeleným předním během před fotopastí, tak to asi bude ona. Nicméně tlustší a huňatější lišku jsem dlouho neviděl, takže nejen divočáci se s těžkými úrazy poměrně dobře dostávají, ale i lišky.

Autor: hartjagd | 04.12.2017 13:10
Zdravim kolegové, lovu lišek se věnuju celý rok mimo doby kdy se staraj o liščata, nejraději vábím myškovánim na \"hubu\" , zakoupil jsem i nordic, ale nějak mi na to nic nechodí :( , lišky když jsou v dosahu slyšitelnosti tak nekompromisně přijdou,nejraději mam samozřejmě tento lov v zimě na sněhu kdy si vezmu jen dvojku se 4kama a schovam se k rákosovému komplexu, minulý rok mi tak lišák přišel na pár kroků, dále se dobře osvědčilo chodit k čerstvě posekaným loukám a polím. Tento rok mam nejvíce střelených lišek na jetelištích. V srpnu nebyl problém na takovém posekaném jetelišti vidět 5 lišek najednou (vesměs letošní liščata).

Autor: Jurek | 04.12.2017 14:43
Ono je pro mne lov lišek jedním z nejůžasnějším lovem. Toto zvíře je rovnoceným soupeřem a mnohda daleko před námi jako souopeř. A však bez trpělivosti a dokonalého obeznání prostředí, kde se liška vyskytuje to nejde, neboli to neskončí úspěchem. Můj způsob lovu je poněkud odlišný tomu sezení na žebříku či kazatelně. Já ho nazívám na partizána, a to Buď sezením na strništi za balíkem nebo ležím na balíku. V lese a mezích či kolem rybníku sedím v křoví nebo rákosí nebo ležím v ostružiní a to vmístech kde lišky mají spády, v zimně se to holt bez dobrého či teplého oblečení a dobrého splynutí s okolím nevyhne. Pamatuji si že jsem jednou ležel v kanále. K lovu používám kulobrok ZH 101 7,57R / 12/70, kulové patrony používám celoplášť 9g a brokové 4mm hight spead od SAGY tlačí 1320bar. Optiku používám 8x56. A při kaňkování kdy se nahánějí po polích a loukách používám FOX II v 222 rem se sklem 6x42 je to staré předělávané sklo 4x32. A když jsem se bavil o trpělivosti, sedávám od 6h večer do půlpáte rána. A vtšinou tím podchytím dva úseky. Mám vytypované místa kde a v kolik se lišky pohybují v jedné části vycházejí od 6 a jsou pozorovatelné do 23h pak jak kdyby se po ní slehla zem a vycházejí až před 5RÁNO. A v dalším úseku co mám což je kousek od statků a obydlí se lišky zase neoběví dřív jak před půlnoci do 4 rána. Spozoroval jsem totiž že v tomto úseku od púl páte ráno je už pohyb aut a svítí se ve staveních, a tak samo večer do 23h. Je to asi tím jak lidé jezdí z práce a do práce a vtomto časovém rozmezí se ty rezavé zlodějky potulují blíž obydlí. Kdešto na mém prvním místě je klid už od doby kdy padne tma takže se dá lovit i dřív, vzpomínám si že jsem v rákosí na ni narazil v 15:10h, ale tu už nepotkám :-) a do půlnoci se tam lišky pohybují a pak zase ráno, ale to už jsem doma a spím já. Vnadím kočičími a psímí konzervami, ale těmi malinkými stačí to po lžičkách roházet v místě spádu a místech kde se pohybuji. Fajně funguje i makrela nebo uzené rybičky v oleji nebo rybářské boilis či pelety Halibut ale to opravdu pár kuliček rozházet. většinou lovím do 40m ale lovil jsem dvě na louce při přesouvání na vzdálenost 120m a 150m. Toto jsou mé poznatky a jsem rád že jsem se zde mohl o ně s vámi podělit.

Autor: Karel Zvářal | 04.12.2017 18:18
Napsal jsi to hezky, ale neškodilo by si to po sobě přečíst.-) Vnadit fajnových krmením (konzervami) je škoda. Stačí odpad od řezníka či odjinud. Dávej to do dutých pařezů, aby k tomu nemohly prasata a sojky. Někdo vnadí do betonové skruže, ale ta je nápadná a zbytečně pracná. Bude k tomu chodit určitě i kuna. 50 m od toho zástěnu, a jak začnou brát...

Autor: Fesoj | 04.12.2017 21:59
Já újeď tvořenou jakýmkoliv masovým odpadem včetně třeba uhynulého kusu srnčího zásadně pečlivě zakrývám smrkovým chvojím. Prasata a sojky by mi ani tak nevadily, ale slétne-li se mi na újeď větší množství krkavců /nejvíc jsem jich jednou napočítal 38 ks/, tak toho pro kmotřičky moc nezbude. A to jsem tam tenkrát jako blbec natahal z kravína hromadu lůžek.