Dnes je 23.3. 2018. Slunce výchází v 5:53 a západá v 18:15 | Měsíc výchází v 9:20 a západá v -

Dnes 2018Vkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Radek Chadim | 01.01.2018 12:14
První Dnes roku 2018.

Autor: Jan Slavětínský | 01.01.2018 18:38
30.12.jsem byl pozván na naháňku k Oldovi Vopršalovi a Jirkovi Polákovi do jejich MS, kde jsme se sešli skoro Roudeňáci - stavil se u mě Roman Voříšek, brali jsme Rudu Husáka a na konec jsme se tam setkali s Martesem i Bohouškem z Moravy. Chlapi to měli zorganizované všechna čest. Zvěř byla, ulovili se dvě selata a jeden ušák do tomboly,počasí objednané, soud, dobrá nálada,sranda a všechno, nač člověk rád vzpomíná...Chlapi, pěkný nový rok všem a na viděnou v Roudné. Honza

Autor: Karel Zvářal | 15.01.2018 18:51
Loni jsem v těch místech pozoroval na úhoru asi 50 konopek žlutozobých, dnes neuvěřitelných 250-300. Údajně u nás zimuje 200-500 těchto ptáčků, takže na jednom místě byla polovina zimujících konopek!?? Tentokrát byly konopky na řepce s hustým zaplevelením penízkem rolním. Jestli na to Randap nestačil, nebo byly semínka už v řepce...? Opět neustále v pohybu, co jsem je asi 10 minut pozoroval, tak krahujec zřejmě sytý dotíral na káni, ale konopky přelétaly z místa na místo. Hejno sedá na několikrát (4-6x), zbytek udělá oblouk, zase část sedne, nakonec i poslední, ale posedí půl minuty, sezobnou pár semínek a opět do vzduchu. Za den takto musí spálit veškerou energii, kterou z potravy přijmou. Nebyli tam strnadi, stehlíci,... jen čistě konopky, hlasově typické ťuťuťu. Na videích se zdají na zemi v klidu, ale na té lokalitě (větrný horizont) jsou stále v pohybu. Dříve jsem si jich buďto nevšiml, nebo k nám nezaletovaly.

Autor: Ron Gordon | 15.01.2018 23:05
?????
Karle, nepij a nebo když piješ tak nepiš .

Autor: Karel Zvářal | 16.01.2018 08:11
Vůbec mě to nepřekvapuje, Rone, ty jsi mi ani ta prasátka nevěřil, svou profesi (či náturu) holt nezapřeš:-) Nafocená mobilem ve dne jsi takticky promlčel, jak jinak... Toto bohužel mobilem nešlo, jsou dosti plaché:-( No je to síla, pozorování, jaké se stává max. jednou za život. Asi měly dobrý rok, nebo se jich u nás potkalo více hejnek. Potravy je tam dost, ta řepka je všude a všude zaplevelená. V hejnu jsou ti ptáčci letem i velikostí stejní, právě na přítomnosti jiných druhů jsem si nechal záležet, jsem si vědom ojedinělosti takového jevu. A jestli nevěříš, osedlej ohnivého oře a odpoledne tam můžem zajet. Je to sice v zóně, ale po asfaltu se může. Na OVIS to nedávám (jako již tradičně), to by bylo neprůjezdné několik dní:-)

Autor: Ron Gordon | 16.01.2018 20:34
Karle, nevím z čeho usuzuješ, že ti nevěřím, na mně jen trochu zmateně působí Tvůj příspěvek, pokud by tam stálo - Dnes jsem pozoroval neuvěřitelných 250-300 konopek žlutozobých v místech, kde jsem jich loni pozoroval na úhoru asi 50 ......, tak by jsme se asi snáz pochopili.

Autor: Karel Zvářal | 16.01.2018 21:05
1.) VŠICHNI ostatní pochopili, jen nebozízek Ron má problém... 2.) Nic jiného jsem v první větě nenapsal. Ta věta Údajně... měla být doplněna oficiálním zdrojem:

https://search.seznam.cz/?q=konopka+%C5%BElutozob%C3%A1&url=https%3A%2F%2Fwww.ifauna.cz%2Fokrasne-ptactvo%2Fclanky%2Fr%2Fdetail%2F3342%2Fkonopka-zlutozoba%2F&data=lgLEENFZIbSiCmSjXRjhoMyrhGfEQAbcYTkcUFG3Wq_yfIMSi2E-fa4CzAAZTJ5WZ-ovSZuJlZKYTK6jleaQvih7XuZZu7R5XumsHffp7ygorHO8w4DOWl5XiMQCeWiSxAKb6MQCSI0%3D

Pro příště: když ti nebude něco jasné, jasně se zeptej a alkohol nechej ležet, ju? Jinak si mohu dovodit, že máš rozostřené vidění a ... A jinak: v neděli se na místo chystá návštěva z ÚV, protože tato cifra je nevídaná, neslýchaná. Snad do té doby vydrží.

Autor: Radek Chadim | 17.01.2018 18:44
A proč je zajímají konopky, když k nám jen létají přezimovat ze severu, kde hnízdí? Jinak penízku je letos u nás taky plná řepka, na podzim vyrostl tak, že v srnčí v něm nebylo ani vidět, teď už trochu pod náporem zimy klesl.

Autor: Karel Zvářal | 17.01.2018 20:13
Je to svým způsobem anomálie, která logicky vyvolá pozornost. Dnes tam bylo jen torzo, v dalších dnech má připadávat, takže to vidím bledě. Ten penízek má strašně prťavá semínka, podle mě zobou i tu slupku, která chutná jak salát. Asi se pohli jižněji, kde tolik sněhu nebude.

Autor: Ron Gordon | 17.01.2018 20:22
Karle, rozkaz zněl jasně - když ti nebude něco jasné, tak se zeptej a já teď marně uvažuji co je to ten ÚV ? Já ti zase vysvětlím, že Roundup na to nestačil, protože působí pouze na vzešlé rostliny nikoliv na semínka v zemi.

Autor: Fesoj | 18.01.2018 15:31
Uwaga, uwaga - na górach mnógo śniegu naprcano... Už od včerejška to padá a padá, silnice každou chvíli ucpané polskými kamiony a aby toho nebylo málo, teď když jsem jel pro ženu k autobusu, zablokoval mi cestu do příkopu zapadlý sypač. A to ještě nepřišla ta očekávaná vichřice... No potěš koště ! Teď teprve začne srnčí pořádně brát seno, zatím mohlo k ostružiníku a bylo houby zle. A taky jsem zvědav, v které části honitby vymete vysoká krmelce do posledního stébla, minulou zimu jsme museli vyslat Lamborghini /nic slabšího by neprojelo/ s balíkem sena a pak ještě jednou. Jak je u vás, páni kolegové ?

Autor: Stanislav Haas | 18.01.2018 17:55
Fesoji, kde to žijete? Benešov u Prahy +7, sněhový poprašek byl jen ráno, ale zato vítr je silný, pocitová teplota určitě pod nulou. Zítra na Konopišti další bažantí hon, to budou ptáci rozfoukaní všude možně.
Ještě tak před týdnem u mne spárkatá jádro nebrala, teď už trochu mizne. Seno vůbec. S.H.

Autor: Fesoj | 18.01.2018 18:42
Stando, východní okraj Krkonoš - Rýchory, polská hranice, Růžový palouček /místo, kde Komenský navždy opustil vlast/,část honitby spadé do KRNAPu. A co to máš za móresy s tím vykáním ?

Autor: Břéťa Ambrož | 18.01.2018 20:37
Západní čechy- sněhu dost, vítr dnes velký, mráz slabší ale trvalý. Fesoji k tomu krmení, každý rok padne pro zvěř 20-30 velkých kulatych balíku pice...když je sníh, sika to bere nonstop. Lovu a jezdete vsichni opatrně....

Autor: Fesoj | 19.01.2018 02:02
U nás je to asi tak : Siku nemáme, NKS jelení zvěře 10 ks, skutečnost bývá vyšší, ale ne o tolik, aby vznikaly podstatné škody. V každém krmelci musí být před zimou nejméně 6 q kvalitního sena. Za normálních okolností to bohatě stačí, ovšem sejde-li někdy za tuhé zimy z hor víc vysoké /a ta se zpravidla koncentruje v jednom místě, ale nikdo předem neví, ve kterém/, musíme navážet balíky. Před několika lety se cca 8 kusů usalašilo u mého krmelce. Shodou okolností na přilehlé louce zůstalo několik velkých kulatých balíků. A světe zboř se, vysoká jim dávala přednost před jemným zeleňoučkým senem v krmelci. Takže přes den jsem m+ěl kolem krmelce stále několik kusů srnčího a večer přišla vysoká ne ke krmelci ale na louku, jeleni parožím roztrhali na balíku síť a dávali si bene. Mně to tak vyhovovalo, protože jádro založené do korýtka srnčí stačilo vyžrat hned - zpravidla na mne už čekali - a pro vysokou nezbylo, beztak jsem toho tolik neměl.

Autor: Ron Gordon | 19.01.2018 18:48
Fesoji, když už mě Karel nazval tím \"nebozízkem\" zkusím vrtnout i do Tebe. Prosím Tě, kolika hektarovou máte honitbu, jaké mate kmenové stavy zvěře, kolik máte v honitbě krmelců. Dík za odpověď.

Autor: Fesoj | 19.01.2018 19:33
Necelé 2000 ha. Srnčího norma cca 70 ks, stavy vyšší, velké ztráty způsobené motorovými vozidly a toulavými psy, lov 15 - 20 srnců, holé - no plán je proti srncům asi dvojnásobný, ale poslední roky se moc neplní, ty úhyny na silnicích jsou v desítkách kusů. Krmelců asi 16. Já už 3 roky krmelec nemám kvůli zdr. stavu, ze stejného důvodu taky skoro vůbec nelovím. Z 20 členů 11 důchodců, z toho 8 sedmdesát a víc. Škody zvěří jsou zanedbatelné, řeší se to brigádami při nátěrech ohrožených porostů, škody od černé nulové - nemáme ani kus pole. Lovíme kolem 20 ks, samozřejmě loví jen pár chlapů, já už mezi ně bohužel nepatřím...

Autor: Jaroslav Tatalák | 20.01.2018 16:44
Tak jsem si přečetl s radostí zprávu o dalším vypuštění divokých koní, kteří byli vyhubeni před tisíci lety. Potěšující novina! Daňčí obora, která byla založena počátkem 18. století se musí na zásah takyochránců zlikvidovat, protože daněk je nepůvodní zvíře, kamzíka vystřílet, kozu bezoárovou jakbysmet. Tak si tady ve velkém začínáme pěstovat bobra, kormorána a celou plejádu dravců jak pernatých, tak srstnatých. Bude to docela zábavné, kdy movitý lovec si půjde odstřelit přemnoženého koně, nebo je pustíme přes hory na sever. Potomci Lecha to s koňmi umí, oni si to ošetří. Tak mě promiňte drobné odbočení z napnuté diskuze a myslivosti zdar.

Autor: červenka emil | 21.01.2018 07:38
Jaroslave,to je jenom počátek,budeme vypouštět mamuty /až je naklonujeme/.
Za společnost Cesta do pravěku /čti pr ele/president Janeček v.r.

Autor: Karel Zvářal | 21.01.2018 17:44
No takový vycpaný kůň nebo mamut v salonku (či školní tělocvičně-), řekněte mi, pánové, kdo to má?!

A jinak si musím nasypat popel, neb jsem vás místy fikoval. Kolegové dovezli pořádnou optiku (stativ 20x60), kde šlo poznat, že zobáčky nejsou žluté, nýbrž šedé. Ony jim ztmavnou až v době hnízdění... takže: paní poraďte:-) co s tím???... Podle hlasů tam byla nepatrná příměs žlutozobek, cca 95% byly konopky obecné. Což je i tak obrovská rarita, protože pro mě vždy byla konopka obecná tažná, nikdy jsem ji v zimě nepozoroval. Jirka mi poslal odkaz na 2000 loni zimujících konopek na neposečené řepce u Přerova (neotevřel se), což je rovněž jedinečné pozorování. Dnes to někteří odhadli na tom penízku až na 800, což tak nevidím, tipnul bych to maximálně na 400. Ale i tak hezká vycházka, po vysednutí bylo dlouho mrtvé ticho, než se ten mrak zjevil nad hlavami. Z toho vyplývá, jak je důležité omezovat chemii. S takovou by se mohla vrátit i dříve hojná koroptvička. Přírodě zdar, pesticidům zmar!

Autor: Jan Slavětínský | 21.01.2018 18:15
Jak to tak bývá...V týdnu jsem kamarádovi Rudovi přivezl brokové hlavně k ZH 16/16, u kterých si nechal vyměnit mušku za tu červenou světlovodnou. Večer mu volám, že to mám doma a co jako dál. V sobotu ráno měli poslední naháňku, spíše dvě leče a posezení, tak mi Ruda říká, \"hele vem je zítra s sebou, třeba ti přinesou štěstí, já od nich vezmu kartu a po honě mi je dáš\". Slovo dalo slovo, já laufy zkusil na baskuli, ty seděly jako z fabriky, nějakou 16ku patronu jsem doma našel, tak jsme se ráno sešli..V první leči černá byla, asi 11 ks, ale vyběhlo to na pole ,kde byli tří chlapi a daleko od sebe, tak že nic. Po svačině se šlo do lesa na pěkné paseky ve stráních nad přehradou. Fakt pěkná lokalita.Stál jsem předposlední flinta nad vodou, ve stráni za potokem s dobrým výhledem před sebe,tak že i střílet se dalo před sebe. Honci tlačili, psi hlásili a padaly první rány. Někdo z honců křičel\"prasatá dolů\"..
Přebil jsem flintu, vyndal šestku brok a dal tam druhý plastik. Za chvíli mi po ranách z protějšího křídla jde po vrstevnici lončák, zastavuje a jistí a zase popojde. Jde mi naostro a pořád ke mě. S flintou u oka ho vedu a jen čekám až bude blíž a na blat. Tu červenou mušku mu mám stále na čele mezi světly a čekák. Dole u potoka přizastavilo, stočilo se na blat a v tu chvíli mi ta červená muška sjela na lopatku a na nějakých 40 kroků jsem to zmáčkl. Po ráně milé prase vylezlo na druhou stranu potoka, tak opět muška na lopatce a bum, druhý plastik. Po druhé ráně se už odpíchlo a zmizelo mi za hrbem. Po chvilce hotovo a kolega pode mnou na mě volá \"tak máš ho?\" \" Asi jo\" říkám mu..Hledáme nástřel a nic. Ani kapka barvy, nic. To není možné, to nešlo chybit..Nenašli jsme nic ani se psem. V hospodě jsme to hodně probírali a hodně Ferneta se u toho vypilo...Ráno nám to s Rudou nedalo a jeli jsme znovu na nástřel a že zkusíme, jak ty laufy vůbec střílí. Odkrokovali jsme asi tu vzdálenost, o strom opřeli karton papíru a dal jsem na něho dvě rány. Všechno špatně, obě rány byly od středu dobrých 20 cm a rozhozené. Soustřel plastikem úplně na ho....Tak že čuník byl při pohodovém zamíření parádně chybený. Přesto jsme jeli na nástřel a prochodili kus lesa kdyby náhodou. Měli jsme alespoň ten dobrý pocit, že jsme pro to udělali maximum. Je to ponaučení.. Leta zpátky zde na foru každému říkám, otestujte si flintu, otestujte si jednotnou střelu nebo brokovou ránu z kulobroku přes optiku a sám tuto zásadu podcením. Jako učedník...Ale to je ta myslivost a život. Lovu zdar ,chlapi. J.S.

Autor: Karel Zvářal | 21.01.2018 18:31
Honzo, velmi poučné, o takovém se má psát (čím se nikdo nechlubí), ne jen o výložích! já teda jsem na zbraně odborník jak z blata kula, ale ty esbalóny neuznávám od samého začátku. To bylo vždycky víc hledání jak tahání. A ti chlapi si byli jistí, že rána seděla...

Autor: Fesoj | 21.01.2018 23:59
Karle, máš pravdu, vždyť člověk se učí z chyb ! Ale Honzo, že Ty, takový zkušený borec, jdeš lovit s naprosto nevyzkoušenou zbraní, to Tě není hodno ! Ještě že jsi chybil, stejně dobře jsi to prase mohl šeredně zmrzačit. No, po bitvě je každý generálem a 3,14ovinu občas udělá každý. Včetně mě, samozřejmě.

Autor: Tomáš ČENĚK | 22.01.2018 13:11
Honzo, plastik funguje, s přesností záleží na laufu, však víš. U nás v sobotu obnova, hlášena 3 prasátka, nakonec tam byla 4. Střelila se 3, poslední jsem tuplem chybil, kule do stromu, brenek nad. Každý ben hold není posvícení.

Autor: Karel poslík | 24.01.2018 15:14
Tímto diskuzním příspěvkem navazuji na ohlasy ve fotogalerii s fotem ulovené lišky od autora \"oziris\". V sobotu v noci mi volali z PČR ohledně dopravní nehody, při které bylo usmrceno srnče. Jel jsem na místo a když jsem hledal srnče, našel jsem v náspu pod silnicí dvě intenzivně používané liščí nory. Na obnově stop jak na hřišti. Už mám i vyhlédnuté místo v brokovém dostřelu. Škoda že se začalo oteplovat a sníh mizí před očima. Těšil jsem se, že tam o víkendu bude ještě pěkně vidět. V té hluboké a zarostlé rokli nebude bez sněhové pokrývky vidět nic. Budu muset najít jiné místo na liščích spádech k norám, kde hustý porost přechází do přehlednějšího terénu. Vybraly si kmotřičky strategicky dobré místo. Ve vzdálenostech do několika set metrů se nachází okraj obce se zahradami a kurníky, jeden bažantí zásyp a rybník s rákosím, kde je dost silná populace vodní pernaté. Zdar Karel.

Autor: Karel Zvářal | 25.01.2018 17:22
Ještě na jedno strategické místo jsi zapomněl, a tím je samotná silnice jako zdroj bezpracné potravy. Jednou jsem se vracel pozdě v noci ze soviček a z příkopu mi přímo před auto skočila srna, trefil jsem hlavu. Zohla nárazník tak, že drhl o kolo, takže jsem musel i tak zastavit. Rýčem jsem blatník vyrovnal, otočil a jel se po srně podívat, náraz ji však odhodil zpět do příkopu. Druhý den jsem se stavil u kámoše, který v tu dobu choval krkavce, že mám pro něho krmení. Místo jsem si přesně nepamatoval, takže jsme každý prošel cca 200m úsek, než jsem ji našel. Stará srna ve vynikající kondici. Při tom hledání jsme ale v kopřivách a topinamburách našli další tři relativně čerstvé, tj. tohoroční kadavery, ten poslední evidentně obraný od lišek. A taková nenahlášená sražená srna poslouží liškám na pěkně dlouhou dobu.

Autor: oziris | 25.01.2018 18:09
Diky obom Karlom, presne to som chcel urobit a pokracovat v debate tu. Preco si myslite, ze bude vela hrabosov, kvoli teplej zime? inak - u nas pri bratislave prebieha kankovanie dost biedne, pred par sezonami som este sem-tam pocul stekot feny, ale teraz uz nic. mam aj vabnicku od devany, ale asi to skratka neviem napodobnit, lebo sa mi este fenu ani psa privabit nepodarilo. to uz vacsi uspech som mal s vrestadlom. inak - ten kadaver zajaca, ktoreho ste videli vo fotkach, som nechal na mieste, na snehu a tri dni sa ho nic nedotklo.

Autor: Karel poslík | 25.01.2018 23:41
Šel jsem dnes na lišku. Sníh sešel mimo několika málo míst ve stínu. Viditelnost mizerná, tak jsem nechal brokovnici doma a vyrazil jsem s kulovnicí, abych lépe viděl. Jak říkám, šel jsem na lišky a vrátil jsem se seletem tak 18-19 kg. Jednu kmotru jsem sice krátce zahlédnul na průseku, leč byla moc rychlá na to abych stačil zvednout kulovnici a zamířit. Nu což, ono to selátko vůbec není špatné,skonří na talíři a ještě budu mít hřejivý pocit ze snížení hustoty populace černé. Zdar Karel.

Autor: Stanislav Haas | 26.01.2018 07:17
Od včerejška řvou už za tmy ptáci, jak by byli placení za verš. A to dnes mrzne. S.H.

Autor: Radek Chadim | 26.01.2018 11:11
Náhodný lov je vždycky největší sranda. Včera jsem vyjel s mou milou novou flintičkou na kopec na lištičku, těch se u nás v roce 2017 urodilo habaděj, a pořád jsou vidět. Jenže posledních pár večerů když si sednu na kazatelnu u vnadiště, tak chodí celej večer u vedlejší, když zasednu naopak, chodí u vnadiště, však to asi všichni znáte. Divočáky jsem neviděl už ani nepamatuju, od té doby co napadl sníh, což už je nějakých 12 dní na vnadišti nebyli ani jednou, na poli ve sněhu pár starých stop od pár kusů nebo jednoltivých divočáků, takže moje ambice nějakého ulovit byly velmi malé. Po vystoupení z auta jsem došel nakonec meze, sníh křupal pod nohama jako sviňa, tak jsem tam chvíli postál, neb jsem v dáli slyšel něco chodit. Půl hodiny nikde nic, tak jsem pomaličku šoulal ke kazatelně, u vedlejší kazatelny u vnadiště stálo asi 10 kusů dančího, které jsem si samosebou zradil, srnčí zůstalo ležet na poli. Po vyšplhání se na kazatelnu jsem čekal a na zasněžených polích hledal nějaký lišku připomínající pohyb. Ačkoliv lišek je u nás hojnost, za poslední týden, co jsem venku každý den, jsem neslyšel jediné zaskolení, asi kaňkování nebude nijak vášnivé, pač i když je sníh, tak není nijak zima, teploty spíše mezi nulou a +5 stupni, což nebude úplně ideální kaňkovací počasí, navíc každý večer jsem viděl lišku, ale ty spíše hledaly něco na zub než že by měly v hlavě nějaké nemravné myšlenky. V půl desáté jsem slyšel křupání sněhu za zády, otočím se a asi v místech, kde jsem čekal na konci meze, když jsem šel na kazatelnu, asi 350 metrů daleko, vidím přebíhat směrem do lesa dva větší divočáky, mezi nima 3-4 poměrně malá selata a na závěr s odstupem další větší kus. Tak si říkám, škoda, že jsem tam nestál o 3/4 hodinu později :-). Šli svižným krokem a nezadržitelně mířili do lesa, až zmizeli za horizontem. Tak jsem chvíli přemýšlel, jak na ně další večery vyzraju, ale z lesa po pravé straně začalo vycházet dančí a směřovalo přímo na mou kazatelnu, tak jsem si vzal flintu a v puškohledu poměřoval střelecké vzdálenosti, točil zvětšení 6 a 12, a hledal, jestli mezi nimi není nějaký daněk, když byli asi sto metrů, odložím flintu, ale přichází další kusy, tak opět beru flintu, přejíždím od kusu ke kusu a ejhle, uprostřed dančího je jeden velký divočák, druhý velký divočák, sele, sele, dál už nic neprohližím, zapínám bod, odjištuji a když je bod na seleti takakorát mačkám spoušť, přebíjím, druhým okem kontroluji situaci, ale pole je plné černých skvrn, kontroluji situaci v puškohledu a vidím sele stát otočené o 180 stupňů, a stojí a nikam neodbíhá, dančí taky neví co se děje, tak si říkám, že by někde nějaká lovecká porucha, tak v mžiku opět usazují bod a střílím podruhé, plamen z laufu tak v puškohledu nevidím, jak se situace vyvíjí, tak okem vidím, jak sele začne z pravé strany obíhat kazatelnu, tak s ním táhnu a dávám třetí ránu a sele padá v ráně. Pak už mám magacín prázdnej, tak i kdybych chtěl, tak se můžu jen kochat, prohlížím již vyklizené pole a na něm ejhle dvě černé hromádky. Ta zadnější je nějaká vysoká, tak si říkám, jestli nechce ještě někam jít, ale nehýbe se, stejně už nemám patron, takže připravuji si nůž, ale žádný kus neodkazuje. Chvíli to pozoruji, a když se nic nehejbe, scházím na zem a jdu to prohledat, ale oba kusy jsou už zhaslé. Ten vyšší a vdálenější střelen za lopatku s výstřelem na lopatce, zůstal v ohni a ulehl na břícho, proto se zdál takový vysoký, ten druhý střelen na prostředek na játra, takže dostřelná rána za lopatku nebyla asi ani potřeba, ale dokud kus běží, furt se střílí - selata kolem 30 kg skoro stejně velká, stříleno na 90, 80 a v běhu na 60 metrů. Já myslím, že nová flinta pokřtěna na můj vkus až moc divoce, ale co už :-).

Autor: Karel poslík | 26.01.2018 12:27
Lovu zdar udatný lovče ! Sako konečně promluvilo a řeklo to dost důrazně. Tak to má být. Měl bys udělat první dva zářezy alespoň do jeho futrálu. Já jsem šel Radku včera také cíleně na lišku a přivezl jsem sele. Jeden můj starý kolega vždycky když začali srnci, radil mladým klukům, aby se nehonili jako blázni za srnečkem, ale aby chodili na posekané louky na liščata a \"on vám ten srneček přijde\". Něco na tom je.

Autor: Karel poslík | 26.01.2018 12:31
Chlapi , dnes 26.1. je na stránkách SVS (www.svscr.cz) vyhlášeno nové opatření. \"Všem uživatelům honiteb se zakazuje použití antiparazitárních přípravků pro léčení parazitóz u spárkaté zvěře.\" S platností ode dne vyhlášení.

Autor: Radek Chadim | 26.01.2018 14:02
Tak divočáky jsem na čekané viděl naposledy začátkem prosince na 200 metrů, od té doby ani ťuk, a ani se nedivím, od října po minulý týden každý den od 8 do 20 v sousedním lese hned na kraji řádil harvestr a vyvážečka, prvně kůrovec, potom polom, sice v tom řijnu to na divočáky vliv nemělo, ale jak poprvé zamrzne a nasněží, tak se ta aktivita radikálně sníží a když nemají klid na kraji lesa, tak to na pole nechodí, anebo když vyjdou, tak je to buď přechod z místa A na místo B bez většího zrdžování na otevřeném prostoru, nebo chodí na vnadiště v půl třetí ráno jednou za týden a ještě ve svátek, což značí, že nebudou nikde blízko, lépe řečeno jsou zalezlí v lese a mají se tam taky dobře :-), tak proč chodit na frajplac. A i ze stop na sněhu je vidět, že přes to pole jen přechází, ač je na něm řepka a žrát by bylo co, takže včerejší setkání spíše přičítám tomu, že lesní dělníci se přemýstili do druhé půlky sousedního lesa a tak nějak mně ty divočáky nahnali zase do té mé poloviny, a když přecházeli, tak jsem tam zrovna seděl :-). Jen samotnej Ferda je věren svému místu :-). Takže včerejší můj úlovek je opravdu velká náhoda.

Autor: martes | 26.01.2018 14:25
Radku,vzal jsi za to dobře.Křest je to pořádný.Lovu zdar.

Autor: Tomio | 26.01.2018 14:52
Lovu zdar! Teda hned dvě, to tě museli doma nasrat :-)

Autor: Karel Zvářal | 26.01.2018 15:20
Takže celopažbižka je řádně pokřtěná, co rána, to zásah, nádhera! Lovu zdar!

Autor: Ramo | 26.01.2018 19:29
Radku také se připojím a přeji ti upřímné LOVU ZDAR !!! A flinta vypadá a i střílí velice dobře! :-)

Autor: Fesoj | 28.01.2018 03:59
Radku, Lovu zdar ! Moc pěkně napsáno, jako bych tam byl s Tebou. Akorát mám podezření, jestli Ty nejsi nakonec muslim, který praktikuje mnohoženství - to vypadá, že sis přes lovem sáhl na víc než jednoho bubáka !

Autor: Radek Chadim | 28.01.2018 09:20
Lovu zdar všem! Nechtěl bych se o tom tady tak veřejně rozepisovat, ale člověka v jeden okamžik jeho života mohou občas potkat všelijaká dobrodružství :-D.

Autor: Jiří Dražil | 28.01.2018 14:14
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jestli je povinností mysl.spolku mít prohlížitele zvěřiny.dík.

Autor: František Dušák | 28.01.2018 15:55
Re Jiří Dražil: Není povinností spolku mít prohlížitele zvěřiny z vlastních řad. Může mít domluveného prohlížitele mimo spolek, stejně jako mysliveckého hospodáře a mysliveckou stráž.

Autor: Radek Chadim | 01.02.2018 09:44
Jelikož příspěvků v Dnes dlouhodobě ubývá, nechám tady jedno Dnes po vícero měsíců, pokud proti tomu nebudete vy ostatní něco namítat :-).

Autor: bohumir dvořak | 01.02.2018 18:59
https://www.novinky.cz/koktejl/462245-po-krizovatce-v-prazske-krci-se-prohnalo-stado-muflonu.html Co se to v tom praglu zase děje TY naš pražaku

Autor: Fesoj | 02.02.2018 10:25
Ti mufloni tam jsou dlouhodobě a již několikrát Novinky psaly o tom, jakou paseku mezi nimi dělají toulaví psi, proti kterým údajně nelze nic dělat, neb se nejedná o honební pozemek.

Autor: Karel poslík | 04.02.2018 16:55
Do fotogalerie jsem dal obrázek jednoho lupiče, který do pátku bydlel v opuštěném včelíně na sousedním pozemku. Do naší slepičí voliéry si docházel pravidelně pro vajíčka, což jsem mu toleroval, protože držel kontrolu nad stavem hlodavců. Jednoho dne jsme ve voliéře našli zakouslou slepici bez hlavy, kterou \"někdo \" chtěl protáhnout skrze pletivo , ale to pochopitelně nešlo. Lupič tak vykopal válečnou sekeru a v pátek sklapla past. Rozsudek byl vynesen a exekuce provedena bez otálení. Zdar Karel

Autor: Fesoj | 04.02.2018 19:41
No, já jsem s pomocí sklopce zatím u baráku zneškodnil 5 členů téhle loupežnické rodiny. Jak napsal Karel, dokud ty šelmičky kradly jen slepičí a kachmí vejce, dalo se to tolerovat. Ale letos se nepovedlo vylíhnout ani jedno house, vejce se válela po celém dvoře a co se týče slepic, tak normálním nosnicím daly kuny pokoj, ale zlikvidovaly mi liliputky, takže jsem příměří ukončil.

Autor: Karel Zvářal | 04.02.2018 20:33
Fesoji, přijmi velké Lovu zdar! Pět kun je ohromnáý počin, kdybys nic jiného pro myslivost neudělal, toto vše nahradí!

Autor: Fido z Řáholce | 05.02.2018 09:21
Fesoji, co dáváš do sklopce za návnadu. Já mám kolem chalupy taky kuny, ale zatím se mi podařilo po dlouhý době chytit jen jednu.

Autor: Václav Sládek | 05.02.2018 11:46
Dávám olej z rybiček nevíc se mi osvěčil z uzených šprotů.Má to jednu chybu jdou na to kočky z celý vesnice ale vetšinu chytnu jednou pak se sklopci vyhýbají,je to let když je pouštím.Náš kocour mi tam lez pořád asi jsme ho málo krmili.Nějakou tu skalačku jsem chyt mladou nejdéle do týdne starý to trvalo i měsíc od doby kdy jsem na ní políčil než se chytla

Autor: Karel poslík | 05.02.2018 11:48
Já jsem měl ve sklopci čerstvé slepičí vejce, ale kdysi jsem za humny dával do sklopce i sušenou švestku. Na tu také \"berou\". Zdar Karel

Autor: Václav Sládek | 05.02.2018 11:58
Hlavně na tu švestku by nešel te náš kočičí pacholek

Autor: Stanislav Haas | 05.02.2018 15:52
Ne dnes, ale včera odpoledne: vzal jsem manželku + dvě drsňačky na procházku na Chlum, tam co je zakopaná jantarová komnata. Bylo okolo nuly, na sluníčku sníh tál, ale na severním svahu byla souvislá pokrývka. Převážně bukový porost, tak se potichu jít nedalo, čubajzny dováděly a střídavě se chtěly zadávit, hlahol široko daleko. A najednou zpozoruji 7ks černé, jak táhnou tak 50 m pod námi po vrstevnici, sele žádné, jen větší kusy. Vědět o nás musela, ale táhla v poklidu a souběžně jsme šli tak 200m. Nádherný zimní zážitek.
Před tím k obědu řízky ze selátka /bachyňka/ s bramborovým salátem, tak mohu říci, že to byl včera prasečí den :-)

Autor: Fesoj | 05.02.2018 21:49
Vašku, na loveckém fóru je doporučen podle mého názoru velice účinný a naprosto humánní prostředek proti nežádoucím kočičím návštěvám. Políčím sklopec. Chycenému kočičákovi dopřeji vydatnou koupel proti blechám /ze zahradní hadice/ a je jisté že po vypuštění se místu nedobrovolné hygieny bude zdaleka vyhýbat.

Autor: Ramo | 06.02.2018 16:23
Tak dnes vám píšu, že včera na cestách jsem viděl prvního posla jara a to holuba hřivnáče!! U obce Znojmo Kasárna v 10.30! Nějak si pospíšil... :-) A co vy??

Autor: bohumir dvořak | 06.02.2018 17:00
Však zima ještě k nam doZnojma nepřišla

Autor: Vrba Frantisek | 07.02.2018 14:23
Bohumíra okamžitě to odvolej.Nebo si budu myslet že ze tu dnešní nadílku můžeš Ty.Jinak pokud si chcete zlepšit náladu,tak si uvarte kafco a stáhněte si Putování za pisniçkou_Čt 2 dnes v 13.42

Autor: bohumir dvořak | 07.02.2018 14:41
jo jo dnes pada něco asi 3 cm to bude kalamita

Autor: Oldřich Vopršal | 12.02.2018 06:11
V sobotu jsme s manželkou navštívili Jitku a Karla Poslíkovi na jejich wellness víkendové dovolené pod majestátným hradem Lipnicí v Lipnici nad Sázavou. Co už toto místo zažilo audiencí! Od samotných králů, knížat a hrabat a všelikého panstva, husitů i Švédů až po světoznámého spisovatele Jaroslava Haška. A právě díky němu v známém a proslulém hostinci U Zlaté koruny jsme měli audienci u Poslíků i my. Ano, v sobotu přijímali Poslíkovi myslivecké audience, nejdříve pod Melechovem a pak na Lipnici U Zlaté koruny a my jsme uzavírali poslední sobotní mysliveckou sérii návštěv nás myslivců, co se známe z Roudné a co bydlíme v nedalekém okolí. Bylo to překrásné setkání a shledání přátel, které spojuje myslivost, setkání, při kterém čas plynul jako voda. Ještě jednou Jitko a Karle díky za překrásný společně strávený večer a už nyní se těšíme v květnu na další shledání, tentokrát s Vámi všemi Roudňáky v Roudné. Olda a Jitka Vopršalovi

Autor: Karel poslík | 12.02.2018 10:43
Musím navázat na Oldu, byl to krásný víkend v krásném kraji. Škoda, že jsme neměli o jeden den více času. V pátek odpoledne a v sobotu dopoledne jsme stihli letem světem navštívit Havlíčkův Brod, Světlou a Ledeč. Z Ledče je to kousek do Zahájí, kde jsme měli domluvené setkání s Honzou Slavětínským a od Honzy, co by kamenem dohodil, bydlí Ruda Husák, z toho jsem měl obzvlášť radost, protože jsme se již několik let neviděli a setkání s takovým člověkem a myslivcem, jako je Ruda, je vždy příjemným zážitkem . Odpoledne zpět na základnu do Lipnice ,kam za námi na kus řeči přijel další kamarád Jirka Polák a nakonec příjemné večerní posezení s Oldou a Jitkou. Dá se říci, že jsme během několika hodin v dalekém a krásném kraji potkali to nejlepší, co jsme po lidské a myslivecké stránce potkat mohli. Cestou mezi jednotlivými navštívenými místy jsem se nemohl nabažit okolní krajiny. Připadal jsem si chvílemi jak ten doktor ( R. Hrušínský) v kultovním filmu. Kochal jsem se a ostatní řidiči mě museli předjíždět. Zpáteční cesta v neděli dopoledne utíkala dobře a ani mi v tu chvíli nepřišlo, že je to nějak moc daleko. V půl deváté jsme opustili Lipnici a v půl jedenácté jsme byli doma. Určitě se tam ještě někdy vrátíme!

Autor: Karel poslík | 23.02.2018 22:27
Zdar chlapci, musím se s vámi podělit o svoji velkou radost. Dneska jsem si po dlouhých létech marného vybírání, čekání a častého zklamání, přivezl domů novou krasavici. Je to nádherná, štíhlá, elegantní, pevná a čistá dvacítka. Don\'t worry, i manželka Jitka mi ji přála. Dvacítka, jak asi tušíte, není dvounohá, nýbrž dvouhlavňová. Dvojka Lověna 20/70 s neuvěřitelným rokem narození 1928. Netuším, kde a jak \"prožila\" svých devadesát let, ale patrně to bylo převážně v nějaké depozici. V každém případě má atributy slušného zacházení i používání. Dokonce se zdráhám uvěřit, že nádherné kořenicové dřevo, může i po téměř sto létech vypadat tak nedotčené. Rovněž laufy jsou jako zrcadla a v lůžku sedí jak \"pr..l na hrnec\". S ohledem na stavy drobné zvěře tady u nás, bude spíše než intenzivní lov prožívat svůj zasloužený odpočinek, bude mi dělat radost a když Svatý Hubert dopustí, nějakou tu drobnou, nebo lišku s ní ještě na honech doženu.

Autor: Ramo | 24.02.2018 19:42
Super Karle to ti ze srdce přeju! Sám mám něco podobného z Ferlachu (Josef Winkler-Ferlach) a minimálně stejně starou, jen je v 16. Je to moje lehká vycházková... :-) Snad se někdy dokopu a vložím i foto! :-)

Autor: Polák Jiří | 26.02.2018 15:22
Tak ses Kájo dočkal.Moc Ti ji přeju a vím že je v dobrých rukách a nebude ležet jen tak v trezoru.Už z fotky je to nádherná dvojčička,takový Tvůj mazlik.Myslím si,že si Tě zaslouží!Přeji Ti, aby Ti byl Hubert nakloněn a aby si měl důvod ji na honech pěkně provětrat!Lovu zdar.

Autor: Radek Chadim | 27.02.2018 11:56
Karle, máš velké štěstí, některé ženy nejen že svým mužům nedovolují dvacítky dvounohé, ale některé ani dvacítky dvojhlavňové :-). Krásna flinta, mám dvacítku lankasterku a to je flintička, né jako ty vodovodní trubky ráže 12 :-).

Autor: bohumir dvořak | 27.02.2018 12:15
Radku tos teda přehnal vodovodní trubky ráže 12 :-

Autor: Fesoj | 28.02.2018 06:51
Manželčin spolupracovník našel za zahrádkou stržený kus srnčího. Chyběla hlava a byly vykousané kýty. To by odpovídalo rysovi, ale nezdá se mi, že by rys lovil tak blízko za vesnicí, i když od zahrádkářské kolonie je to k lesu cca 50 m. Jaké jsou vaše zkušenosti ? Setkali jste se s tím, že by hlavu ukousl a odnesl jiný predátor, třeba toulavý pes nebo liška ?

Autor: Karel Zvářal | 28.02.2018 08:05
Podle všeho to bude asi rys, nejspíše mladý kus na vandru. Blízkost vesnice nehraje velkou roli. Si vezmi, jak kachna divoká, prase divoké, hřivnáči aj. divá zvěř se dobrovolně stěhuje do blízkosti lidí. Úniková vzdálenost minimální, desetkrát-dvacetkrát kratší jak v lese. Nejsou blbí, vědí, že pod svícnem...

Autor: Břéťa Ambrož | 28.02.2018 08:06
Počkej si tam na něj, nebo tam dej fotopast a uvidíš...on se pachatel vrátí na místo činu ;)... Ale osobně bych to na rysa takhle u vsi neviděl.

Autor: Karel poslík | 28.02.2018 09:04
Před léty jsem podobné dílo zkázy (rysa)i se stopami viděl. Tři kusy srnčí bez hlavy v okruhu do 300m. Nevím jak blízko si troufne k obydleným místům, ale soudím, že táhne tam, kde je srnčí a to je rozhodující.

Autor: Fesoj | 28.02.2018 11:57
Karle, také jsem už viděl něco podobného, 3 kusy v malém okruhu, na pastvině. No a Břéťo, Tvé řešení bohužel použít nelze - jednak nemám fotopast, druhak, a to je podstatné, ten manželčin kolega bydlí jinde, ne u nás.

Autor: strejda zajíc | 01.03.2018 09:27
Pepo,začínáš asi stárnout.V každém zálesáckém stavení,jako je to vaše,se přeci najde několikero \"klepet\".A fotky pak udělá technik od PČR....:-)))

Autor: Fesoj | 01.03.2018 10:09
Strejdo, máš asi pravdu. Stárnu, blbnu a škaredím. Ale políčit na rysa klepeta, to by mě snad ani v mládí nenapadlo. Taková kočička hezká - a jak jsem napsal před pár dny, srnčího máme chválabohu dost, odstřel ani neplníme, navíc se tady ten rys zatím nezdržuje trvale, tak opravdu nevím, proč mu ubližovat. Jsem ještě z té staré školy, stejně jako ty, a v poměru k přírodě byl pro mne vždy vzorem především Vrba, který se nebál střelit v případě nutnosti i něco hájeného, např. přebytečné koroptví kohoutky, což bych já dnes samozřejmě neudělal - a naproti tomu nevystřelil na tehdy nehájenou, ale dost vzácnou volavku, která dnes požívá zákonné ochrany, rozšířila se až k nám do hor, vybírá pstruhové potoky i rybníčky se zlatými karásky poblíž chalup - a proto jí neváhám občas jako zákusek nabídnout vlašimské granule nebo nějaký ten létající hmyz /včeličky .22LR, příp. .243W/.

Autor: strejda zajíc | 01.03.2018 13:35
Znáš mou,až nekritickou,slabost pro masožravce.To já jen tak,aby řeč nestála...

Autor: figi | 01.03.2018 15:24
Fesoji - Vrba?
Pamatuji si na článek ve staré Stráži myslivosti, právě o Vrbovi a jeho honitbě, pisatel znalý poměrů páně Vrby pěkně popisuje, že kázal vodu a pil víno. Nejvíc vymlácená honitba v širokém okolí. Asi bych to i dohledal, odhaduji 1932 +/-, nebo 1928?

Autor: Vrba Frantisek | 01.03.2018 19:52
Pánové já v tom nejedu.Jde o jiného vrbovace.Ale jinak máte oba pravdu.Od odlivu licheho kohoutek,až po často popisovaného lovu srncího na hranicích revíru ze strachu před jeho uloveni sousedem....

Autor: Fesoj | 02.03.2018 14:13
Miloši, docela Ti to věřím. V jedné ze svých knih popisuje, jak málem přišel jejich spolek o dražinovskou honitbu a vůbec se netají tím, že kdyby se tak stalo, před ukončením nájmu by ji vybouchali do mrtě. Na druhou stranu se mi strašně líbí, jak přirovnává myslivce ke starověkým kněžím, vykonávajícím oběť, a jak se dokáže obout do pokrytců, kteří mají myslivce za vrahy a nepřátele přírody. A to platí dnes snad ještě víc než tenkrát.

Autor: Fesoj | 06.03.2018 10:59
Dnes v 5 ráno jsem málem ulovil koloucha - nebo on mne, jak se to vezme. Prostě jsem vezl manželku do Bernartic k autobusu a pod cestou vidím rudl holé vysoké. Takže i na zpáteční cestě jsem jel velice opatrně a vyplatilo se to, kolouch se pokusil o sebevraždu, ale stačil jsem to ubrzdit.

Autor: Karel poslík | 06.03.2018 11:44
Lovit autem zdá se býti riskantním podnikem a musí to jít do peněz. Občas mi z PČR volají ke sražené zvěři a zpravidla tam vídám i nějaké kousky aut. Já jsem včera vsadil na osvědčenou kulovnici a doma visí sele. Je malé, do dvaceti kg. Kýty se mnou pojedou na výlet do Roudné.

Autor: Radek Chadim | 09.03.2018 12:36
Dnes v předjaří na poli poslové jara - špačci a čejky. Skřivani se zatím nedostavili.

Autor: Radek Chadim | 09.03.2018 13:24
Ze začátkem týdne přišla obleva, tak byl nejvyšší čas vyrazit na divočáky na posledním sněhu a při oblevě. Minulý týden při mrazech byl pohyb zvěře minimální, divočáci nic, ti teda nechodili ani moc před těma mrazama, ale i dančí vyžírky se stranily pohybových aktivit, takže se po vnadišti proháněli jen zajíci, ale věřil jsem, že s oblevou se pohyb zvýší. Pořád foukal východní vítr, takže jsem čekál na poctivej zápaďák. Až ve středu, kdy už bylo dost sněhu odtáto, se vítr nebo spíše vánek otočil na západní, tak jsem vyrazil na fotopastí obeznané místo. Již brzo po sedmé narozdíl od záběrů z fotopasti divočáci začali pomale vycházet na pole, první velký se zastavil pár metrů od lesa a vyběhl naproti mému žebříku, a v tu chvíli dole pod žebříkem vyskákalo asi 6 kusů dančího - to jsem se lekl jak už dlouho ne :-). No nic, v gaťák takřka hnědo čekám dál, tak vidím dančí, jak odcházelo do pole a za posledním kusem dančího vidím nějaký drobný kus, prvně tomu moc nevěnuju pozornost, ale poslední vagónek není dančí, ale liška, než mně to všechno sešrotuje v hlavě a než opatrně a nenápadně našteluju flintu, liška předbíhá dančí a mizi za horizontem. No co už. Divočáci ještě chvíli porývají kraj lesa a začínají vycházet na zasněžené pole. První velký kus se zase po 10 metrech zaráží a v puškohledu zase popobíhá proti žebříku, a proti němu druhá liška, než přehodím výrobu z písmenek na koule jako ve Třech veteránech, zahání druhou lišku daleko na horizont a odbíhá za liškou. Druhý kus, co vyšel z lesa, je velký, třetí menší o chlup sprintem přes pole a poslední se spožděním zase velké. To poslední se tak divně pohupovalo, asiže tím, že šlo přes oranisko, říkám si, tak z lovu dnes asi nic nebude, a než jsem to tak nějak promyslel, byly všechny kusy na horizontu a fuč. Přemýšlím, nad záběry z fotopasti a co jsem právě viděl a vůbec to velikostně ani úplně přesně početně neštimuje :-). Po chvilce jsem slyšel skolit další lišku v lese za zády, tak jsem říkal, dám ji ještě půl hodiny, připravím si flintu na rychlou ránu. Hodinu :-) se nic neděje, akorát slyším v dáli nadávání bažanta, takže divočáci už jsou tam, a to je poměrně daleko. Po další půl hodině z onoho místa vidím přicházet divočáky, první velký mě obloukem obchází, druhý se pohupuje přes pole a vidím, že nenašlapuje na přední běh, nechce se mi takový středně velký kus moc v tento roční čas lovit, ale pokulhává pořád dokola, tak miřím a střílím. První divočák, co vešel do lesa, z lesa vybíhá na pole, kus co jsem střílel vbíhá do lesa a poslední kus, co šel za nimi, se spojuje s prvním a společně odbíhají za horizont. Žádný viditelný kus nikde nepadá, nekličkuje, neleží, tak si říkám, jestli nenastala chyba mezi posedem a flintou. Po chvilce čekání jdu hledat nástřel, nacházím stopy odběhnuvšího kusu, co vyběhl z lesa, barva nikde, tak se vracím na domnělý nástřel, a o kousek dál, tam barvy dost, za dva metry už barvy jak z konve a divočáká nacházím 40 metrů od nástřelu, ůstřel srdce, přední běh ohnutý, asi nějaké poranění, ale spíše neloveckého charakteru. I když na sněhu to vypadalo na kňourka na první i druhý pohled, byla to bachyňka, 55 kg živé váhy, světlé spárky a ryj, naštěstí selata v sobě neměla, takže nakonec dobrý odlov. Když napoprvé stáli na kraji lesa, tak ta první bachyně tam razantě odháněla jeden kus, tak patrně tento. Návrat do postele v jednu hodinu.
Včera jsem to tak promýšlel, jak jsem marnej při lovu lišek. Nedávno jsem o tom debatoval s kolegou, který říkal, že jeden starší :-) kolega mu říkal, že na lišku se čeká s flintou v okně a odjištěnou :-), no zas takovej hazardér nebudu, ale večer mně to nedalo, pracovní činnost jsem ukončil u něco dříve a honem na lišku, sníh u lesa už jen tak 20 metrů, ale než padne úplná tma, tak tam na tu lišku musím počekat, říkal jsem si. Ještě nejsem ani u posedu a slyším v lese podezřelé křupání na zbytcích sněhu a za keřem vykukuje liška, ale divá se opačným, směrem, zachází zpátky, tak se připravuji na ránu, za chvíli lišák vybíhá na pole a jak se zastaví, střílím na 40 metrů. Po chvílce odkazování zhasíná.

Autor: martes | 09.03.2018 15:27
Radku, Lovu zdar!
Já říkám dančímu vysavače, protože to vyluxují do posledního zrnka.

Autor: Radek Chadim | 09.03.2018 15:44
Já jim říkám vyžírky, neb to ostatním zvířátkům vyžerou a divočáci už pak jen smutně chodí po vnadištích, kroutí hlavičkami a se slzou na krajíčku odchází pryč - holt život je válka :-).

Autor: Tomio | 09.03.2018 15:52
Lovu zdar, to SAKO píše!! :-)

Autor: Ramo | 10.03.2018 20:51
Já byl včera zase na Znojemsku u Mor. Budějovic a po cestě jsem viděl poslů jara jako máku - špačci, čejky, hřivnáči a i husičky, ale ty posly nebyli! :-) A skřivani už minulou neděli při sčítání zvěře.
A Radku trochu jsem se v tom ztrácel - z lesa, do lesa... :-))
Upřímné LOVU ZDAR!

Autor: Václav Sládek | 11.03.2018 11:06
Závidím vám u nás snad čejka nežije.

Autor: Karel poslík | 11.03.2018 11:20
Lovu Zdar, Sako! Když jsem dnes ráno odjížděl od Klatov, viděl jsem skřivánky. Jaro je tady.

Autor: Radek Chadim | 11.03.2018 19:30
Od včera jsou už tady i skřivani. Čejky tady nehnízdí, patrně proto, že máme nejsušší honitbu v ČR, sice to není vyloženě rybniční druh, ale mají rádi přeci jen vlhké louky a pole, což se u nás zpravidla nevyskystuje, ale když na jaře táhnou z jihu, tak se tady vždy na pár dní zastaví. Řekl bych tak pět šest let zpátky, když bylo mokro od jara a celé jaro propršelo tady i dva páry patrně hnízdily, protože se tady zdržovaly i přes léto, ale od té doby si nepamatuju, že by tady pobívaly.

Autor: Tomio | 11.03.2018 20:21
Jaro tu je ale na další víkend se chystá zase zima...

Autor: Jan Slavětínský | 12.03.2018 07:43
Radku ,Lovu zdar!

Autor: Fesoj | 12.03.2018 14:28
Nevím, ale věřím, že za vymizením nebo aspoň drastickým poklesem některého živočišného druhu je - kromě lidské činnosti - i působení druhu jiného. Vymýtili jsme pomocí orální vakcinace vzteklinu a u nás naprosto vymizely koroptve, skřivani, křepelky a chřástalové - prostě ptáci hnízdící na zemi. Až do 90. let byly u nás rybníčky a potoky plné ondater, dnes zde nežije ani jedna, zato se u nás běžně vyskytuje norek. Říčka Líčná je prakticky bez pstruhů - mohou za to vydry, volavky a stále hojnější černí čápi - a nehnízdí tu již ani ledňáček, protože při absenci potěru by neuživil rodinu. Skalaček je všude plno, ale kolčava, hranostaj a dnes již i tchoř u nás začíná být vzácností. A co se týče čejek - také tu před pár lety byly. Na vlastní oči jsem pozoroval, jak neohrožení čejčí rodiče dokázali zahnat od mláďat lovící lišku, ale hned následující ráno jsem byl svědkem likvidace všech čejčat, kterou spáchal černý čáp a z náletů rodičů si vůbec nic nedělal. Dřív jsme běžně lovili sojku. Ta je teď chráněná a aspoň tady u nás nejen že ubylo v křoví hnízdících ptáčků, ale právě sojka může za to, že stagnují nebo snad i klesají počty hřivnáčů, ač je v naší honitbě a okolí prakticky nikdo neloví.

Autor: Karel Zvářal | 12.03.2018 16:19
Fesoji, souhlas téměř se vším, jen hřivnáče bych připsal spíše káni. Ta ráda plení (i sojku), holubi nedělají takový tartas jako třeba drozdi, kosi či čejka, takže to málokdo zaregistruje. I proto jdou hřivnáči v posledních desetiletích do měst- kvůli nižší predaci (chybí jestřáb, káně...). Sýček se stal ptákem roku, tam jsem se více rozepsal. Je to sice stále dokola, ale někomu to jednou říct prostě nestačí...

Autor: Fesoj | 12.03.2018 16:38
Mě to učíval nebožtík hajný Zrostlík ještě v Kladrubech. Tvrdil, že sojka chodí holubům zejména na vejce. A že by káně plenila hnízda ? No, je to možné, asi víš, o čem píšeš, ale já jsem se s něčím takovým nesetkal, ani jsem o tom neslyšel či nečetl. Že káně vezme hnízdoše všeho, co hnízdí na poli, to je normální, ale v lese na stromech ?

Autor: Karel Zvářal | 12.03.2018 16:52
Ta čejka, ač je útočná a halasná, tak např. pochop si z ní nic nedělá, sám píšeš o čápovi. Čejka hnízdí schválně na hnojácích, aby ji tam liška nehledala. Na ptačí predátory to však neplatí. U pěvců je (byla) uváděná predace hnízd cca 70%. Liška, kuna, prase, jezevec, ježek, mýval, sojka, káně..., to vše ukázala FT u sledovaných hnízd. Na vlastní oči jsem několikrát viděl poštolku, jak plení hrdličky. Ten mazácký samec ví, kde jsou a počká si na správnou velikost. Dokonce jednou krahujčí terček plenil asi dvoudenní hrdličky. Mám to naproti oknu, určitě jsem se nespletl. Jak jsem šplhal po hnízdech kání, tak ta má běžně hnízdoše v potravě na hnízdě, spoustu žab, slepýšů, dokonce jednou skoro metrovou užovku. Vše, co zdolá, nese na hnízdo.

Autor: Fesoj | 13.03.2018 06:05
Já pocházím z Borohrádku. O přírodu jsem se zajímal od dětství a věděl jsem, jak se říká, kde má čert mladé. Nikdy jsem tam u nás neviděl zmiji, až na jednu výjimku, bylo to v hnízdě káně lesní a byla napůl sežraná. V podhůří a v horách je zmije běžná, ale dole \"v kraji\" jsem tím byl docela překvapen.

Autor: Karel Zvářal | 13.03.2018 06:57
V osmdesátých jsem jezdil s kámošem do luhu kroužkovat luňáky a káně. Kroužkoval on, já ho ze země jistil, když se spouštěl po laně na kladce. Jednou lezl na asi 400 let starý dub. Nedařilo se mu jistící lano obhodit kolem kmene. Tak se rozmáchl a vší silou hodil... a karabinou trefil čelo. K***voval, p***val, ale nevzdal to. Krev kapala na zem, a v 35 metrech ho čekalo - jedno mládě:-) Měřil pásmem výšku hnízd, a chraň bůh, když jsem ho ledabyle držel. Hlásím 35,1. Máš to proplé? Už jo, 35,3! Spustila se lavina nadávek, jaký jsu salámista, že mu zkresluju průměry:-))) No a na hnízdě 5 mladých špačků. Káně je chytá v době, kdy vyhlížejí z dutiny. Spustí se z horních větví, v letu po něm hrábne a uchvátí za hlavu. A jinak hraboši a krtci.
Největší zážitek odtud mám, jak kopřivář čmuchal kolem, co že tam vlastně dělám. Mladé byly okroužkované, Hynek se spouštěl po kladce. Chlap zaslech divný zvuk (svištění lana) a podíval se nahoru. Zakryl si rukama obličej a prudce si čopnul, jak se lekl. Kámoš nosil pevný hornický mundúr, takže to vypadalo, jako když se v červnu u Breclavi spouští z oblohy čerti.

Autor: Karel poslík | 13.03.2018 23:15
Zdar chlapi, před chvilkou jsem přivezl další sele. Je sice o malinko větší, než to z minulého týdne, má 21kg, ale pořád to není ta správná velikost pro Roudnou. Musím hledat dál.

Autor: Fesoj | 16.03.2018 13:52
24.3. jedu do Kroměříže na výstavu Myslivost a příroda na výstavišti Floria. Nebude tam někdo z vás ?
Jinak tady od rána drobně chumelí, kvetoucí sněženky a bledule zmizely pod sněhem a i doupňáky v tom počasí přestalo bavit houkat, jen straky nosí pilně materiál na hnízdo.

Autor: Fesoj | 17.03.2018 12:38
Tak od včerejška to stále padá, u nás je mezi 15 - 20 cm. Dnes ráno v 8 hod. jsem nasypal do krmítka slunečnici, jako obvykle 1 litr, což běžně vydrží dva dny. Dnes se snad ti ptáci zbláznili. Kromě mimořádného množství koňader a vrabců se dnes tady živí ještě několik modřinek /což je běžné/, ale také hejnko pěnkavích samečků a párek špačků. Jen čížkové a brhlíci mají absenci. No a před pár minutami jsem nasypal do prázdného krmítka další litr

Autor: Karel Zvářal | 17.03.2018 14:14
Je vidět, jak nám ten ovčan Proud chybí, protože když ani specialista na počasí z Přerova nemá co říct... však my si Fesoji vystačíme sami, že jo! U nás týden sedí hrdličky na vejcích a poctivě se střídají. První snůška jim pravidelně zachladne, tak uvidíme letos, nejhorší mrazy a vítr mají ale teprve přijít. Další dvě snůšky (mláďata) jim preduje poštolka, takže vyvádějí ze čtvrté snůšky někdy v červenci-srpnu. Brhlíci okupují všechny budky, co jich na oknech mám. Z jižní strany, kde samka mlátila už v únoru, ji asi vyhnala kosice, která bude hnízdit v budce pod ní. Tak se přestěhovala na severní stranu a zalepila blatem 2 otvory ze tří v rorýsovníku. Jestli jste ještě neslyšeli pojem \"proklepnout\", přijeďte si poslechnout. I v dnešní mrazivý a větrný den olepuje blatem a systematicky vnitřní prostor testuje pravidelnými údery. Na rozdíl od Krkonoš je u nás na krmítku už klid, ptáci odletěli do lesů. Nejvíce chodí kosi na vločky, jinak několik čížků a tři druhy sýkor. Spotřeba oproti zimě nepatrná.

Autor: Karel poslík | 18.03.2018 00:52
Zase jsem se vrátil z revíru a tentokrát jsem přivezl rovnou dvě selátka. Jedno jsem ulovil po desáté hodině a druhé asi dvacet minut po něm. S tou velikostí se ale nějak neposunuji a pokud ano tak spíše směrem dolů. Vážit budu až zítra, ale obě jsou stejná a okometricky to bude tak po 18 kg. Do Roudné je ještě dlouhých deset neděl, měl bych nějakého lončáka dohnat. Pro jistotu dám zase stranou kýty ze selátek. Přinejhorším se bude opékat více menších kousků. Zdar, Karel.

Autor: Pavel Černý | 19.03.2018 07:21
Karle Lovu zdar! Ty chodíš na prasátka jako jiní v létě na hřivnáče :-)
U nás byl konečně poprvé za celou zimu na víkend poprašek. Ale zase ten východní vichr... V sobotu večer jsme trpěli s kolegou asi 500m od sebe. Já neviděl nic, on už v 18:20 lišku, ale daleko a čárovala od něho pryč. Včera večer nemohl, tak mě radil, ať to zkusím na aleji, kterou přesazovala. To se mi ale nelíbilo, tak jsem dostopoval odkud vyšla (a podle stop se tam i vrátila) a připravil jsem si tam patentní kbelíkový posed. V 18:00 jsem zasedl, v 18:43 ležela fena 6kg. Není ocucaná, ani viditelně plná. Kaňkování tam však probíhalo ještě před měsícem. Moje trochu jubilejní 220. kmotra. LL

Autor: Ramo | 19.03.2018 08:06
LOVU ZDAR ! A blahopřání k \"jubileu\"!! :-)

Autor: Václav Sládek | 19.03.2018 10:31
Dnes seju rajčata do kelímků.Tak přeji Fesojovi zdraví nějaký to štěstí a myslivecké žážitky.Samožřejmě i ostatním Pepíkům.Lovu zdar.

Autor: Karel poslík | 19.03.2018 11:25
Lovu Zdar ! A Josefům navíc všechno nejlepší k dnešnímu svátku. Selata se v posledních dnech daří, ale není to žádná romantika. V sobotu u nás bylo krásně bílo, v pátek napadlo asi deset čísel a je mrazivo. Je parádně vidět, ovšem ten východní větřík v sobotu večer byl krutý. Chodím po takových štontech, kde zrovna nejsou žádné kazatelny ani žebříky. Sedím venku na zemi nebo si někde beru židli a přestože jsem měl posedový vak a dvě velké tlusté deky, byl jsem po několika hodinách na čerstvém vzduchu jak nanuk. Na kšiltu od čepice a na obočí jsem měl námrazu. Včera a dneska mám rozmrazovací pauzu, zítra v noci zase zaútočím.

Autor: Fesoj | 20.03.2018 13:54
Děkuji všem gratulantům. Včera, ač svátek, byl \\\\\\\"den blbec\\\\\\\" - ráno -12°C, startér jen zasténal a honem budit syna, aby místo mne odvezl bábušku do práce a dnes musel jet také on, baterka odpočívá na nabíječce. Teď je krásně, rampouchy padají ze střechy a já se chystám, že po delší době večer vyrazím provětrat Marlina - na vnadišti se ukázali čuníci. Dle stop jde o prasátka správných pekáčových rozměrů, maximálně do 30 kg. No a samozřejmě Pavlovi a Karlovi Lovu zdar - tak si myslím, Karle, že tam u vás funguješ líp jak AMP.
A co se týče lišek - staří myslivci, zejména v horách, lovívali lišky od sv. Huberta do sv. Josefa. Já ten nepsaný počátek hájení respektuji, začátek lovu ovšem posunuji na začátek července - samozřejmě liščata od doby, kdy se začnou ukazovat.

Autor: Fesoj | - 2 dny 08:27
Tak jsem seděl do půlnoci, ale kdybych se nešel vyčurat, tak bych neviděl ani ptáčka. Jen kmotra tam skolila. Ale jeden úlovek jsem přece včera měl, i když to nebyl žádný důvod k radosti. Z naší číči Nanynky jsem vytáhl první letošní klíště.

Autor: Václav Sládek | - 2 dny 10:35
Žena včera sundala kočce klíště jak pecku a drsňák měl taky jedno.

Autor: palkopal | - 2 dny 11:33
Už jsou na to tablety, na předpis veterináře nebo u něj. Náš pes je sběratel klíšťat, kapky ani obojky už nezabíraly. Po podání tablety pokoj, účinkuje i na blechy.

Autor: strejda zajíc | - 2 dny 17:08
Pepo,lhát se nemá!Ty totiž ptáčka při čůrání nemůžeš vidět!Znám to podle sebe dobře...:-)
Jinak:
Webtatíčku náš-
svátek dneska máš.
Užij si to vesele,
ať tě nic moc nezlobí...

Autor: Radek Chadim | - 2 dny 18:40
Díky strejdo, jen že to není moc vydařená básnička, ke konci se moc nerýmuje :-).

Autor: strejda zajíc | - 2 dny 18:42
...ale néjni sprostá.

Autor: Karel poslík | - 2 dny 18:56
Radku, také se připojuji s přáním ku Tvému svátečnímu dni a Tvé SAKO ať má mnoho loveckých příležitostí . Lovu Zdar!
Pepo, Míra má pravdu. Pokud jsi při výkonu potřeby nebyl před zrcadlem, musíš býti neobyčejně obdařen. Já mohu strýčkova Zajíčkova slova na 100% potvrdit.

Autor: Václav Sládek | - 2 dny 19:43
\"ale nemi sprostá\"-proto se nerýmuje ze strejdy dělaj slušnáka Vlčata.Připojuji se ke gratulaci ať se ti vše daří Lovu zdar.

Autor: Karel Zvářal | včera 06:18
Áá, tady se tradičně slovíčkaří... Nám na aktivu vždycky vtloukali, že rozhodující je určení v ruce, a v tom Pepovi věřím! A jak slyšel skolit lišku, tak i ptáček zabublal:-), není tedy sporu... Vzhledem k tomu že odpočívá zavěšený a ožívá po setmění, měl by se zovati spíše netopýrem. Kdo jej tak v dávnověku pojmenoval, musel být zoologický analfabet:-)))

Autor: strejda zajíc | včera 09:24
Karle,teď jsi mne,jako ornitolog,naprosto zklamal!Pták,když se načepýří,se výrazně zvětší,což netopýr nedokáže.Ale každý podle sebe soudí...

Autor: Karel Zvářal | včera 11:17
Strejdo, právě v tom je ta tragedie, že někteří ani nemohou v létě do společnosti, max. půl dne na břiše-)) Na druhou stranu: oč lepší to maj primáti s bakulí, ti žádnou vaigaru nepotřebují, nu ni?... ale máš pravdu, zahřívá vejce a nemusí se chlubit cizím peřím:-) To je pěkný ptáček!

Autor: Petr Havlín | včera 13:11
Všechny přátelé v zeleném srdečně zvu na koncert.
Tuto neděli v Želivském klášteře od 16:00 v sále České nebe.
Zazní Stabat Mater od G.B.Pergolesiho.
Více info na
https://www.zeliv.eu/akce/kvetna-nedele-koncert-g-b-pergolesi-sabat-mater/

Autor: martes | včera 16:05
Petře, díky za info.
Tak co, kolik nás tam přijede našeho Pražáka povzbudit?