Dnes je 22.7. 2018. Slunce výchází v 5:11 a západá v 20:54 | Měsíc výchází v 16:20 a západá v 1:21

Dnes 2/2018Vkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Radek Chadim | 01.07.2018 09:03
Druhé a poslední Dnes letošního roku, a hned jsem sem přesunul včerejší příspěvek ze starého Dnes od Strejdy Zajíce, abyste nepřišli o informaci, cože to chtěl na té silnici dělat s paní Z :-).

Autor: strejda zajíc | 01.07.2018 09:03
Dnes jsme se vraceli z návštěvy od mé sestry na Kolínsku a na obchvatu Tábora,kousek před odbočkou na Písek, co mé stárnoucí oko nevidí!Kňour jako almara!Zbraně mu čučely na ukazovák ven.Válí se jak látro na pangejtu,jen mi bylo divné,že před ním a za ním byly gumové kužely.Asi čeká na pondělí,že se sveze do kafilerie...Řídila ale paní Z.a odmítla mi zastavit,natož couvnout,abych si ho očuchal,ohmatal,příp.obodoval.Co chcete od ženské,i když je to myslivec!:-)

Autor: strejda zajíc | 01.07.2018 11:25
Se ti ,Radku,divím.Takovej chytrej kluk a všechno popleteš.Kňoura jsem chtěl zkoumat,paní Z.už mám dávno vyzkoumanou.:-)

Autor: Radek Chadim | 01.07.2018 11:32
Když jsem otevřel minulé Dnes, tak první na čem spočinulo oko mé modravé bylo >abych si ho očuchal, ohmatal, přip. obodoval< - hned jsem si říkal, že si to musím přečíst celé a dát do kontextu :-). Já samozřejmě v mém prvním příspěvku tohoto Dnes myslel ve vší slušnosti na to couvání :-).

Autor: Fesoj | 02.07.2018 19:31
Včera večer jsem si po několika letech opět vystřelil na zvěř. Ve 21.25 hod. mi vylezli do louky dva čuníci, tak jsem toho slabšího /vyvržený cca 45kg/ na vzdálenost asi 120 m zkusil. Zůstal v ohni a neudělal ani krok. Ale je zajímavé, že vstřelová rána nebyla téměř vidět, zásah byl přes plecko, respektive jeho přední okraj, na vstřelové straně přeražená 2 žebra, srdíčko na maděru - a dál to nešlo. K průstřelu nedošlo a ani žebra na výstřelové straně nebyla poškozena. Střelivo W 243 Power point 100 grs.

Autor: strejda zajíc | 02.07.2018 20:47
Pepo-Lovu zdar!

Autor: Petr Havlín | 03.07.2018 09:06
Pepo Lovu zdar!Já si včera přivezl domů nový binokulár Meostar 10x50 a tak jsem hned večer vyrazil testovat. No je to krásné, dlouho ostré a kontrastní. Výborně se drží a skvěle doostřuje.No co vám budu povídat láska na první čekanou☺

Autor: Jan Slavětínský | 03.07.2018 10:15
Josef, Lovu zdar!
Já o víkendu doprovázel hosta na srnce (ženskou). Ulovili jsme. Co se ale nestalo. Měla kulovou kozlici Antonio Zolli 2 x .308W. První rána jí nešla, ozvalo se jen kovové cvaknutí. Srnec začal jistit a držel nás \"v šachu\". Jen jsem jí tiše říkal, nehýbej se a máš tam druhou, střílej. Nerozhodilo jí to, znovu zamířila a srnec zůstal v ráně. Byl to její první, tak měla radost velikou. Po předání úlomku a srnci posledního hryzu, si zvěř vyrušila, vypsala papír a dala plombu. Trofej jsme dělali druhý den. Všechno pro ní bylo poprvé a opravdové. No a ta selhaná? Flinta má prasklý úderník. Lovu zdar.

Autor: Fesoj | 03.07.2018 16:11
Honzo, Lovu zdar - a líbilo se mi zejména to, že lovkyně si svého prvního srnce sama vyrušila, zaplombovala a vypsala úmrtní list. Já se přiznám bez mučení, že mé prasátko mi dohledával kamarád s barvářem, neb ve vysoké trávě na louce se nebylo vůbec podle čeho orientovat a když se nabídl, že ho i vyvrhne, rád jsem přijal. Ne že bych to už zapomněl, ale tak rychle a zejména ve stoje bych to vzhledem ke svému pupku rozhodně nedokázal...

Autor: figi | 03.07.2018 23:07
A že ho chuděra musela hned na místě rušit, nestačilo by vyvržení?

Autor: Jan Slavětínský | 04.07.2018 05:38
Jó,být to u Matěje, tak ho \"vyšerhákovala\"...

Autor: Oldřich Vopršal | 04.07.2018 08:05
Upřímné Lovu zdar Pepovi a mladé lovkyni srnčí zvěře! Já chodím také do revíru jak jen to jde. Srnců jsem viděl letos spoustu, ale nějak se mi zdají každým rokem ti srnci čím dál tím více chovnější, pravidelnější. Paličkáče uloveného mám. Hledám ty vyloženě průběrné. Takové ty šejdrováky. V neděli ráno jsem seděl také a co se mi nestalo. Slyším za sebou, kam jsem neviděl, hlučný dusot a takové hlasité sípání. Prvně jsem si myslel, že je v lese černá, ale nevěřil jsem svým očím. Starší srnec honil srnu, také starší a přitom velmi dobrou ve zvěřině po louce jako o říji. Jedno kolečko udělali i okolo mě těsně u žebře, že jsem se pevně chytil větve, protože jsem myslel, že mě z něho sundají. Ta vášnivé to bylo. Srnu zachránila nedaleká samota, kde teprve štěkání vlčáka za brankou srnce zarazilo a ten zatáhl sám do blízké houštiny. Srna se po chvíli začala pod zahradou klidně pastvit. Tak si říkám, je prvního července, všechno je o tři neděle letos dříve, že by i říje už mohla u těch nejstarších srn v tyto dny začít? Možné by to bylo. Že by první vlaštovka.

Autor: Ramo | 04.07.2018 08:44
Byl jsem minulé úterý na rybách a viděl jsem také jak srnec regulerně honil srnu. V neděli jsem byl venku a zkoušel jsem písknout a zatím bez odezvy. A zkoušel jsem to na dobrém cca 4 letém šesterákovi v obilí na 100m. Jen zvedl hlavu a jistil... Říje se ale určitě uspíší oproti normálu.
Lovcům LOVU ZDAR!!!

Autor: Fesoj | 04.07.2018 11:06
V sobotu jsme měli na naší střelnici takový \"srandamač\" na 20 holubů. A tam jsem slyšel, že kamarád od Dvora Králové minulý týden střelil srnce na pískání... A k tomu závodu - vysoká věž, 4 stanoviště po 5 holubech, první na odletu, poslední přes hlavu za plentou. Kolega mi půjčil Berettu, která mi docela sedla a s 15 zásahy jsem se rozstřeloval o 3.-5. místo. Nakonec jsem byl 5., nicméně jsem naprosto spokojen, protože brokovnici jsem nedržel v ruce už několik let. Chvályhodné je, že 2. místo s nástřelem 16 terčů obsadil sedmnáctiletý adept. A tak to má byt, tak je to správne, mládí vpřed ! Přítomný dlouholetý střelec-brokař pan Luboš Mertlík se nechal slyšet, že se pokusí kluka dostat do týmu hradecké Dukly.

Autor: Tomáš ČENĚK | 05.07.2018 08:17
Pepo Lovu zdar! Když jsem střílel Power point druhé řady tvrdosti ve .308 W, byl to vždy \"masakr\".
Peťo ať Ti dobře slouží ku Tvé maximální spokojenosti.
Honzo na začátku Tvého příspěvku jsem se lekl, že bude směřovat zcela jiným směrem. Zažíváš tam v těch vašich končinách různá překvapení :-)
Oldo první dvojici jsem viděl už před dvěma týdny! Srnec dobrý 4letý šesterák, srna také v kondici. Bylo to zatím takové to lehké dovádění na začátku. Také sem si pomyslel - letos je opravdu vše nějak dřív.
Já jsem byl v sobotu na přednášce Vladimíra Bádra - Odhad a přesné stanovení věku ulovené spárkaté zvěře. Stejnojmennou publikaci jsem si odtamtud i odnesl. Pořádal to OMS Tábor, účast byla slušná, jen předseda konstatoval, že přišli ti, kdo to \"nepotřebují\" a ti druzí ne. Zajímavá přednáška. Sobota mi utekla, ani jsem nevěděl jak.

Autor: Karel poslík | 05.07.2018 09:17
Všem úspěšným lovcům Lovu Zdar! Já jsem na dnešek v noci také lovil. Ulovil jsem prase 28 kg po vyvržení. Na tom by nebylo zas tak nic moc výjimečného, jenže tenhle kus to měl i se zvoněním. Na kostele právě odbíjela půlnoc, když se prasátko zlomilo v ohni.Byl jsem se večer projít po trati, po takovém velmi vysokém náspu, kde je díky značnému převýšení vidět daleko do pole. Je tam dozrávající pšenice, ale díky zdejšímu letošnímu suchu je to strašná bída. Horší už by to mohlo být jedině, že by tam nic nezaseli. Předloni jsem tam viděl u černé zvěře jen hřbety dospělých kusů, pokud byly dále jak třicet metrů od kraje a dnes tam vidím na sto metrů chodit kočku, prostě ubohost nad ubohost. Před půlnocí mi tam vyšlo pět kusů. vybral jsem si ten nejmenší a čekal chvilku na vhodné postavení. Střílel jsem v polosedu na zemi, pod zbraní jsem zabodl do země takové téčko z tenkých trubek, potažené pěnovou vodovodní izolací. Vzdálenost cca 150 -170m. Rána vysoko (nad plecko) těsně pod páteř. Bachyńka vypadala v kraťoučké srsti jak lasička. A jak říkám, měla to i se zvoněním.

Autor: Fesoj | 05.07.2018 13:25
Karle, Lovu zdar ! A vzpomínal jsem na Tebe, neb jsem doma nalezl zajímavou věcičku. Jedná se o prastarou plochou ocílku s ozdobnou mosaznou rukojetí, ovšem ta pracovní část je už naprosto zašlá, zčernalá a zřejmě nefunkční. Co myslíš, šlo by to nějak vyčistit a opět uvést do provozuschopného stavu, nebo snad tu ocelovou část vyměnit ? Pokud víš, poraď. V nejhorším případě ji příští rok přivezu do Roudné, aby ses na ni znaleckým okem nožíře podíval.

Autor: Fesoj | 05.07.2018 13:50
Pánové, Karel se zmínil o tom, jakou používá opěrku při střelbě. To mi připomnělo tzv. \"hraběcí\" trojnožku, kterou kdysi popsal na loveckém fóru Figi. Hraběcí proto, že její podstatnou částí jsou 3 násady k hrábím. Dále potřebuješ 3 šrouby, které svaříš hlavami k sobě tak, aby mezi nimi byl úhel 120 stupńů. Násady kousek od konce provrtáš, nasadíš na ty šrouby a zajistíš matičkami. Lze použít ještě jeden šroub, který přivaříš kolmo na ty tři, aby směřoval nahoru a naň lze upevnit nějaké prkénko s měkkou podložkou. Podle toho, jak ty násady roztáhneš, použiješ trojnožku vstoje, vsedě, vkleče i třeba vleže - jak je ctěná libost. Pro toho, kdo rád šoulá, mi to připadá velice šikovné a určitě podstatně levnější než různé inzerované tripody.

Autor: Břéťa Ambrož | 06.07.2018 20:51
Dnes mi přišel pod posed kondičně slabý srnec roček, ale s vysokým parozim spicaka nad slecha, bez náznaku vytloukani a ještě zcela nepřebarven. Je 6.července...A já se ptám, je tak nadějný, nebo má nějaký zdravotní problém? Lokace: západní čechy, 600 m.n.m

Autor: Fesoj | 06.07.2018 21:05
Vysoký špičák bez náznaku vytloukání, to svědčí o geneticky dobrém základu. Naproti tomu slabší tělesný rámec a zejména to, že není dosud přebarven, ukazuje pravděpodobnš na napadení nosohltanovými střečky. Čili nadějný srnec se zdravotním problémem.

Autor: Tomáš ČENĚK | 08.07.2018 16:19
Dnes se tak po náročném pracovním dopoledni a výtečném obědě nacházím v poloze ležícího střelce, když se ozve troubení a zvonění domovního zvonku. Z přízemí se ozve naše babi - máte tu návštěvu, pár na motorce. Hned mi bylo jasné, kdo přijel. Ještě jednou děkuji Fousovic za milou návštěvu. Kuňáku připrav se, jedou za vámi :-)

Autor: Jan Slavětínský | 09.07.2018 06:25
Tak nám ten prodloužený víkend utekl co? Ale byl pěkný. U mě se zase stavil Petr Havlínů, přivezl mi Radku od tebe ty staré brokové papíráky. Radku díky a pokud souhlasíš, budu se revandžovat v Roudné. S Petrem jsme poseděli a pokecali až do tmy. Testovali jsme jeho novou hračku - kukr Meoptu, kterou si pro radost pořídil v Lysé. Včera jsem se na střelnici v Havl.Brodě sešel s Oldou Vopršalem. Ukazoval mi jeho novou radost ,kterou si nedavno pořídil - Zetku 7x57. Rád jsem po čase oba chlapy zase viděl. No a krom práce doma jsem párkrát vyrazil i do revíru. U nás už také pomalu začínají náznaky říje, v kapse jsem vyměnil vřeštidlo za vábničku a v sobotu z večera jsem na čekané střelil lišku - tím hnojom z Vlašimi s SPCE, co se s tím prý nedá lovit, jak píší v diskusích na foru M-L profesionálové. Z 8x64 asi na 70 metrů, těsně za lopatku, výstřelová strana asi jako pětikoruna. Nebyl by problém jí ve svých dobách a být zimní, vyčinit. Tak nevím... Lovu zdar !

Autor: Petr Havlín | 09.07.2018 21:11
Jak píše Honza,setkání to bylo milé a vzpomínali jsme na Roudňáckou partu.Já chodím také,ale zatím se na mě sv.Hubert neusmál.Včera se na mě dvakrát přišla podívat dvě srnčata asi tak na 6m.Seděl jsem na zemi na stoličce a tak jsem jim asi pripadal jako pařez☺

Autor: Karel poslík | 10.07.2018 10:15
Lovu zdar! Já už jsem o prodlouženém víkendu nic neulovil. Ačkoliv jsem, se dvakrát chystal večer do revíru, byl jsem v obou případech povolán z domácí pohotovosti do práce k mimořádné události a bylo po lovu. Takový je život. Včera jsme se v hojném počtu sešli při smutné události, kdy jsme se naposledy rozloučili s dlouholetým kolegou . Stát čestnou stráž bylo poslední pozemskou službou, jež jsem mu mohl prokázat. I to patří k životu. JUDr Olda Bauer byl vskutku dlouholetým myslivcem. Jednou jsem viděl, v souvislosti s čtenářskou soutěží, jeho předplatitelské číslo Myslivosti a bylo pouze dvoumístné a tuším že bylo nižší než 30. Ten odebíral Myslivost dříve, než se většina z nás narodila. Nemohl jsem nevzpomenout na jeho velkou příhodu před cca deseti léty, kdy odložil kulovnici a šel k „tutově zhaslému“ lončákovi. Když se nad ním sehnul, tak se kňourek probudil a jal se Oldu pronásledovat. Olda skoro se sedmi křížky , 190 centimetry a 120 kilogramy běžel jak zajíc. Necelých sto metrů, které stačil divočák uběhnout než definitivně padl, udělal Olda v čase, za který by se nemusel stydět ani mladý trénovaný sportovec. A ti, co to z dálky pozorovali, měli starost udržet pod kontrolou svěrače. I to přináší život myslivecký.

Autor: Karel poslík | 10.07.2018 10:31
Vracím se k Pepovo zmínce stran nalezené staré ocílky. Pokud není prasklá, ohnutá, nebo „natlučená“, tak by neměl být problém s její renovací a dalším využitím. Povrchová koroze jde odstranit jemným smirkovým papírem , nejlépe v olejovém prostředí. Prostě pracovní část natři olejem, který používáš na laufy, nech to nějaký čas působit potom to řádně setři hadříkem , znovu naolejuj a přebruš jemným papírem, zrnitost 240 – 400. Pokud byla původně hrubá – rýhovaná, tak to bude trochu komplikované, ale stále proveditelné. Udělat z ní nástroj na sázení rajčat je až to poslední řešení. Já jsem takto zachránil velkou mečovou ocílku Wenger - ultra jemnou. Ležela spoustu let někde v garáži. Po vyčištění a přebroušení je naprosto bez chyby. Mimochodem, nová by v této značce , velikosti a kvalitě stála přes tři tisíce. Zdar Karel

Autor: Roman Voříšek | 10.07.2018 15:05
Kamarádi, všem vám přeji lovu zdar.

Já mám teď minimálně do konce července s myslivostí útrum, neb já vůl starej jsem vlezl na fotbalové hřiště a utrhl si Achillovu patu na levém běhu...

Teď jsem už tři týdny doma po operaci a říje mne tento rok mine...

Jo, sportem k trvalé neschopnosti...

Autor: Karel poslík | 10.07.2018 16:50
Romane, přeji brzké uzdravení. Říji si můžeš klidně užívat, jenom ne na stojáka ,ale pěkně v leže na zádech.

Autor: Petr Havlín | 11.07.2018 08:08
Romane nesmutni,Karel má pravdu. Jen dej pozor, na říjné vyčerpání. Já dnes ráno obeznal ročka špičáka tak 5cm.Už jsem naň mířil,když se mi natočil na ostro pozadím a zatáhl do krytu.Vím o něm a snad se zase potkáme.Jinak ráno i přes mlhu nádhera.

Autor: strejda zajíc | 11.07.2018 10:02
Romčo,nezoufej!Dnes udělaj člověku nohu lepší,než byla jeho vlastní.:-)Tedy pokud na to máš...
Přeju rychlé uzdravení a s tou říjí opatrně,rozdovádíš šelmu a neutečeš!:-)

Autor: Milan Jirmann | 12.07.2018 15:11
Tak to znám. byl jsem si také zahrát fotbal. Manželka říkala \" vyprdni se na to, něco se Ti stane\" Já neposlechl, vazy v koleni v háji a nemocenská od června do půly září. Od té doby se sportu vyhýbám jako čert kříži. Stalo se před 11 lety. Přeji brzké uzdravení. LOVU ZDAR!!!

Autor: Jan Slavětínský | 13.07.2018 07:44
Romane, chlape dej se brzy dohromady.
Včera jsem z posedu pozoroval půl hodiny číču. Prošla mi za zády pod žebříkem , prozradilo jí ťukání kosáků v náletu a takový ten ptačí chaos kolem. Nechal jsem jí, nestřílel jsem, nechtěl jsem si ranou podtrhnout čekanou a srazit z louky zapasené čtyři kusy srnčího. Měl jsem možnost jí dobu pozorovat. Vymetala kraj náletů a keřů, žádné myšky nesháněla, ale ptáčci jí zajímali.Viděl jsem pár jejích skoků, byla jako pero. To je lovec pánové. Ptáčci se mohli zbláznit a i když číča zatáhla , prozrazovali její pohyb. To se mnou holka hnula a podepsala si ortel. Už jsem měl kulobrok v rameni a byl jsem rozhodnutý, jakmile znovu vytáhne z buřeně na hranu louky, pošlu jí tam střižnou hranu. Už se neukázala, ale ptačí konzert jí tam stále prozrazoval. Pomalu se začalo stmívat a já stále čekal jestli se náhodou někde neukáže. Už jsem to vzdával a v duchu mě hlodalo myslivecké svědomí, že jsem měl konat. Na samou tmu mi pod posedem zaťukal kosák, kouknu dolu a ona se holka táhne krajem zase zpátky. Večerním klidem houkla broková rána, po osmičkách se neodchází...sv. Hubert to asi také viděl. Lovu

Autor: Fesoj | 13.07.2018 08:30
Honzo, Lovu zdar a gratuluji k záslužnému činu, neb není horšího nepřítele zpěvného ptactva nad toulavu kočku. Naše domácí číči se sice netoulají, drží se u baráku, ale nevynechají žádnou příležitost zmocnit se ptáčka - holt mají to v genech. Ale protože procenticky v jejich úlovcích mnohonásobně převažují myši, hraboši a sem tam nějaký hryzec, krtek a potkan, považuji tu občasnou ptačí oběť za nutné zlo a za daň za to, aby nás ta škodlivá havěť nesežrala. Pastičky nestačí a jed nemám rád.

Autor: Fesoj | 16.07.2018 09:54
Tak nevím, jestli je to počasím, nebo snad... Zkrátka a dobře, můj neoblíbenější posed, z něhož jsem minulosti měl nejvíc úlovků od jelena přes černou, srnčí, jezevce a lišky letos zatím úplně zklamal mé očekávání. Vždy to tam bylo jak na safari. Zejména srnčího jsem tam vídal hafo a mám z něj i několik paličkářú. Letos jsem tam neviděl ani srnečka, jen jednu srnu bez srnčat a jednu čiplenku. Fakt je ten, že po senoseči se ta louka, tvořící enklávu zabíhající do lesa, dosud z toho sucha ještě nezmátořila. Včera mi tam od půl osmé do čtvrt na jedenáct prošla pod posedem jen laňka následovaná mladým jelenem se zajímavým parožím - délka něco přes púl metru, očník na jedné straně krátký, na druhé chybí, zato mimořádně dlouhé opěráky a koncová vidlice, aspoň na jedné straně, vypadá, že vytvoří korunku. Tak jsem zvědav, jak to bude vypadat po dotvoření a vytlučení, ale to si ještě počkám a musím doufat, že budu mít štěstí a ještě se potkáme... Na samou tmu mi rohem louky ještě přehopsal kmotr jezevec. Takže jsem viděl alespoň něco, ale proti minulým letům je to slabota. A na srnčí pískání se neobjevil ani chlup. Vábil jsem spíš jako srnče a doufal jsem, že by se mohla splést i lištička, nebyla by první, kterou jsem takhle oblbnul, aby přišla na dostřel, ale kdepak, Marlinka se ke slovu nedostala.

Autor: oziris | 16.07.2018 10:59
ahojte, nechcem zakladat nove vlakno, tak to dam sem, snad je to ok. ako ste na tom v cechach s hrivnakmi tuto sezonu? je ich vela/malo? tu v nizine pozorujem, ze za posledne roky ich vyrazne pribudlo. hniezdia vsade, v dedinach, na lesoch, remizkach.. velmi sa im dari. aj vyrady su slusne. som podpriemerny strelec, ale 3-4 kusy v sezone za dve tri hodinky nie je problem... a kedy sa u vas zacina sezona?

Autor: Ramo | 16.07.2018 11:09
Oziris u nás je doba lovu 01.08. - 31.10. i když ten konec října vůbec nechápu, tak jako u kachny 30.11. ...
Jinak tady u nás (Uherskohradišťsko) je to úplně stejné, jak popisuješ ty. Ideální je pole slunečnice, to jsou stovky ks, možná tisíce.
Lov hřivnáčů mám VELMI rád a už se těším!!

Autor: oziris | 16.07.2018 11:21
ano, slnecnica je idealna. aj u nas je teraz vysadena na vacsine plochy reviru. je to skvela polovacka, hrivnak je dobry letec a mne osobne sa paci este viac ako na bazanty. inak som sa dost zaoberal tym, kedy a ako lietaju, ale nevidim v tom nejaku vyrazny pravidelnost. je fakt, ze ranny tah existuje, to ano, potom sa to uz moc neda predvidat. v sobotu som sa bol prejst do reviru a pozoroval som, ze v case okolo 14.00 neletelo nic, potom medzi 15-17 zacali lietat. vacsinou sa drzia linie stromov na okraji pola. alebo elektrickych drotov

Autor: Fesoj | 16.07.2018 12:25
U nás jich je také dost a poslední roky hnízdí i v bezprostřední blízkosti lidí, mně jednou vyhnízdili na lípě na dvorku, aniž bych si toho všiml. Pak zafoukal silný vítr a jaké bylo mé překvapení, když jsm šel večer zavírat slepice a mezi nimi se procházela dvě již zcela přepeřená, ale dosud nelétavá holoubata. Ještě nedokázala sama žrát, tak jsem je krmil houskou namočenou v mléce a později máčemým hrachem a kukuřicí. Po vypiplání šli ke kamarádovi do voliéry. Lovu hřivnáčů se u nás nikdo nevěnuje, od začátku srpna spíš každého zajímá vysoká a černá, navíc nebývají odstřílení srnci, každý chodí s kulovnicí - a je fakt, že hřivnáči bývali odjakživa spíš doménou mladých lovců, kterých je u nás poskrovnu. Co se týče mne, já osobně je nelovím už proto, že manželka je na vůni kuchyňsky upravovaných holubů alergická a já zastávám názor, že střelit hřivnáče a nesníst ho je myslivecký hřích.

Autor: oziris | 16.07.2018 13:34
s tym suhlasim bezvyhradne. holuba strelit a potom len tak niekde pohodit, to je barbarstvo. ja sice nie som uz taky mlady lovec, ale je fakt, ze strielat sa da momentalne uz naucit len na strelnici alebo na holuboch v sezone. hony na bazanty a zajace uz davno vacsinou nedavaju moznost vystrelit viac ako jeden pas nabojov, a to je malo, ked clovek poriadne nevie strielat.

inak chapem, ze holubacieho masa sa da prejest, ale ja vacsinou robim vyvar. sem tam upeciem. je tu niekde link na nejaku myslivecku kucharku zameranu na holuby?

Autor: Karel Zvářal | 16.07.2018 16:02
Barbarství je i ořezat prsa a zbytek vyhodit. Jeden člověk, kterého jinak uznávám, toto na sebe práskl a má u mě mísový bod.-) Když jsem to říkal kámošovi, že toto někteří dělají, škaredě se na mě díval a bylo vidět, že tomu nevěří: \"To je blbóst!\" Jinak hřivnáčů oproti dřívějším letům opravdu přibylo, ještě dnes sborově houkají, samky asi inkubují 2.-3. snůšku. Pokud se loví na slunečnici, je vše OK. Neuznávám procházení remízků a břeháčů se střelbou na vše, co vyletí z koruny - a hned od prvního, že ano!!-( V tu dobu mají mladé na hnízdě a místo dvou \"padnou\" čtyři. S rozvahou a jen na matné...

Letos je u nás úroda krahulíků, zjistil jsem podle pískání mladých nejméně šest lokalit, jsou od sebe často 500-700 m. Na obsazenosti budek je to znát: buďto prázdné, nebo mrtvá mláďata. Normálně tam jsou 2-3 páry, a i díky suchu je v lese \"mrtvo\". Jen hlasy hrdliček divokých, hřivnáčů, mladých kání a krahujců.

Kočka DOMÁCÍ nemá v lese co dělat! Necháte projít jednu, za chvíli tam půjde průvod. Ten predační tlak je i tak vysoký, ještě budem chránit polodivoké micinky, ne?

Autor: figi | 16.07.2018 16:49
Ramo, proč je konec října pro dobu lovu hřivnáče nepochopitelný ?

Autor: Karel Zvářal | 16.07.2018 17:27
Figi, správný Čech není NIKDY spokojen - to je pravidlo \"přežití\" č. 1!-))) Také mě zajímá, proč poslední (přezimující?) hřivnáče lovit...
K těm zmíněným kačenám. Letos u nás byla jedna z nejhorších reprodukcí za dlouhé období, ne-li vůbec nejhorší. Většina kachen bez mladých!!!-( max. počet kachňat 6, jednou 4, mnohokrát 1-3 kachňata! Přičítám to kromě suchozemských predátorům i volavkám, jejichž počet vzrostl na úseku, který pravidelně procházím za posledních 15 let z 0 na 6-7 (jasná synantropizace - hnízdí ve městě!!-( Při nízkém sloupci vody nemá ani potápějící se kachňátko šanci uniknout, byť starostlivá matka halasně odráží útok dlouhozobého predátora.

Autor: Jan Slavětínský | 17.07.2018 15:49
Myslím si, že by se mohla doba lovu hřivnáčů posunout klidně na polovinu července a třeba jí zkrátit nebo ponechat, to už je jedno. 1. srpen je zlomový, v mnoha místech je po žních, jsou posekány řepky a hřivnáči se stěhují tak, jak ubývají strnišťata. Když vezmu v úvahu, že se lovu věnuje jeden nebo dva lidi ve spolku a někde vůbec, nemůže se jim až tolik ublížit, že by z nich byl ohrožený druh..
Předevčírem ráno jsem seděl na stejném žebříku z kterého jsem minule ulovil lišku. Je tam čerstvě zasetá peluška s kukuřicí. Kolchozníci to mají do bioplynky. Chodí na ní černá, tak jsem to zkusil ráno před svítáním. Před čtvrtou se mi nad mezí ozvali dvá srnci a tušil jsem, že se něco děje. Po chvilce to zprava v mezi zalámalo a na poli se objevili dvá lončáci. Četl jsem je dalekohledem a ujistil se, že za nimi nic jiného nejde, byli sami.Druhému jsem posadil bod za plec a pohladil napínáček. Rána seděla asi 10 cm za plecí ,tak si popoběhlo asi 50 kroků takovým obloukem a zarolovalo. Od nástřelu silně barvilo, s SPCE průstřel, výstřelová strana cca asi jako pětikoruna .Jak říká Roman ,aby to bylo celé, 8x57 JRS, SPCE, cca 100 m k nástřelu , 40 kg. Lovu zdar

Autor: Fesoj | 17.07.2018 17:48
Honzíku, Lovu zdar ! Já teď moc nelovím, anóbrž mám obavy, že bych se střeleným kusem měl víc než dost problémů - auto prochází přípravou na STK a kamarádi, na které bych se v případě nouze mohl spolehnout, odjeli na dovolenou.

Autor: Pavel Černý | 17.07.2018 18:45
Honzo, Lovu zdar! Já jsem objevil na hranicích honitby liščí rodinu, která večer vytahovala z kukuřic na strniště. Připravil jsem si na roh kukuřice dál od hranic sezení na zemi a při vhodném větru na něj vyrazil. Třikrát se mi stalo, že se v rozhodující chvíli vítr otočil a lišky mi zradil. Tak musel nastoupit jeden kolega s nočákem, který může počkat, až se lišky za tmy pořádně rozeběhnou a dvě liščata už ulovil. Ještě že nás, staré kusy s klasickou výzbrojí, má kdo zastoupit.
K tomu lovu hřivnáčů: já osobně bych dřívější lov nepodporoval. Před mnoha lety, když jsem je ještě lovil, jsem střelil holubici, u které ještě stav volete svědčil o krmení malých holoubat a byl jsem z toho dost špatný. U nás je loví jediný špecialista. Je pravda, že letos je vše posunuté a v neděli mi volal hospodář, že kouká na hejno kolem 600 hřivnáčů.

Autor: Karel Zvářal | 18.07.2018 12:49
Dnes to nebude o lovu, nýbrž o love, což jsou ve slangu chechtáky. Ano, dnes nám prší milóny! Skoro celé dopoledne mám okna dokořán a naslouchám šumění kapek v koruně lípy. Vzduch je plný ozónu či čeho, ale to se asi rostliny i půdní organismy neslyšně radují z životadárné kapaliny. Netuším, jak vypadá nirvána, ale tak nějak si ji představuji.
Musím se smát, když ve zprávách slyším o tlaku na zastavení kůrovce. Nechce to nic jiného, než se více modlit za příchod monzunu!-) Tam, kde v květnu odtěžili sucháry, jsou zase další-( Když jsem včera vyšel z lesa na paseku, div jsem se horkem nezalknul, hrabanka i půda je jak pepř. Takže minimálně na příští rok mají lesáci o zábavu postaráno. Když posledních 7 let bylo srážkově silně podrůměrných, tak vypracovat koncepci pěstování smrku na Sahaře může někdo zadat jen v českém absurdistánu. Holt když se nedbalo na varování klimatologů a ekologů, kteří GO dávno prognózovali, tak si ty změny nezbývá než \"vyjíst\" až do dna...

Autor: Roman Voříšek | 18.07.2018 18:30
Jendo, lovu zdar k čuněti.

Já mám sádru dole a už chodím v ortéze. Utíká to, už se vidím, jak beru kulovnici z trezoru a jdu si sednout na větev...:)

Autor: Karel Zvářal | 18.07.2018 19:55
Také vás napadlo, proč tradiční čínská medicína nehledá alternativu k téměř vyhubeným tygrům a nadále zpracovává části jejich těl? A točí se v tom obří prachy... Ten placebo efekt dělá s některými podle všeho zázraky... Kdyby třeba přešli na mast z liščích kostí, kterážto je dobrá proti demenci (lišky jsou mazané, však?-), pomohlo by to nejen tygrům, ale mnozí ze zde přítomných by byli ve vatě-)) Vím, je to blbý nápad, to jsem napsal jenom pro datmání...

Autor: Stanislav Haas | 19.07.2018 10:28
Tak jsem navštívil muzeum Ohrada u Hluboké a zklamání velmi výrazné. Myslivecká část ustrnula někdy v roce 1880, převážně tak staré a vyšisované exponáty za sklem, interaktivní pouze 2x puzzle, toto děti absolutně nezaujme. Zničené čalounění na nábytku, sbírka trofejí jak ze smeťáku.To už rybářská část je živá. Za těch 210 km cesty to nestálo.

Autor: František Dušák | 19.07.2018 19:28
Pánové už jste se seznámili
http://eagri.cz/public/web/mze/lesy/myslivost/metodicky-pokyn-organum-statni-spravy-1.html
Pokud nás bude chtít SSM udělat, tak udělá.

Autor: figi | - 2 dny 09:01
Dalo se to čekat, a víceméně si za to můžeme sami.
Normované stavy spárkaté jsou překročené prakticky všude. Před pár lety J. Šír v Ústeckém kraji začal dávat pokuty za překročení normovaných stavů, tak, jak je to v zákoně, a to jenom některým uživatelům, kde to bylo velmi markantní. Sto tis. každému. Stálo ho to místo. Tak uvidíme, jak se s tím st. správa popasuje, protože po odborné stránce je to na mnoha ORP tristní, navíc to chce i osobní odvahu. A úředník chce mít klid.

Autor: Pavel Černý | - 2 dny 09:29
Na mnohých (možná na většině) ORP to bude trochu jinak: pozvi mě na jelena, daňka, muflona srnce... nebo dej půlku do kapsy a máš ode mne pokoj. Nepozveš, nezaplatíš - flastr a na dva roky ztráta loveckého lístku. Tak si vyber! Jsme v Čechách, přátelé! Skvělý prostor pro korupci.

Autor: Tomio | - 2 dny 09:53
Normované stavy určené Hromasem před X lety podle nějaké bonity honitby. Mám mít normovaného 150ks bažantů.... To je historie. bažanta mám v honitbě jednoho, který přežil loňské vypuštění.

Mnohem lépe by se hospodařilo, kdyby všechny tyto výjimky 36 a 39 šly do hajzlu a zvěř se normovala, ale jinak, než je v současnosti určeno...

Autor: figi | - 2 dny 10:37
To, že jsou normované stavy dnes přežitek, to je jasné. V době svého vzniku ale opodstatnění rozhodně měly, a ještě dlouho potom. Myslivecké plánování se změnit musí, jenže mám obavy, že zatím se neví jak. Chybí odbornost jak mezi myslivci, tak i ve státní správě.

Autor: Karel Zvářal | - 2 dny 11:52
Figi, myslím, že více než ta odbornost chybí vůle. Je to nehezké opakovat, ale většina (myslivců) lovců dnes plní především m...(6 písmen). Všichni víme, že toto opatření je zejména kvůli černé. Její stavy se svádí na kukuřici, ale tady v červené zóně to nebyla záležitost jednoho-dvou let, ale tak 12-15, kdy ty stavy byly enormní - a všem to vyhovovalo! A kukuřice byla jen (relativně) na malé ploše. Zato ty haldy...
Minulý týden jsem seděl u chaty s jedním, který sklesle konstatoval, že od doby, co mor vypukl, tak nebyl v lese !! Jestli se někdo domníval, že úbytek černé \"oddělí zrno od plev\", tak to se nestalo. Přežívají, ale s koncem prasat pro ně skončila myslivost. Pamatuji osmdesátky, kdy ta odbornost nebyla o moc vyšší, ale stavy (zejména černé) se hlídaly. To až vznik soukromých honiteb, poplatkových lovů a vysoké nájmy způsobily flegrantní nedodržování normovaných stavů. Ano, do ideálního řešení to má možná daleko, ale nic lepšího zatím nikdo nevymyslel.

Autor: figi | - 2 dny 13:22
Tato opatření, resp. požadavek vymáhání zákona nejsou právě ani trochu kvůli černé. Jsou kvůli jelení zvěři ( evropský i sika), dančí a bohužel se už začíná mluvit i o srnčí. Nedávno jsem při projednávání jedné vyhlášky na MZE začal tušit to, že začne tlak na plošné snížení stavů spárkaté. Ale o černé se právě moc nemluvilo.
Zatím také nikdo nepřišel s argumentem srážek aut se zvěří. Ty meziročně rostou o 15%. Už je to je znak nárůstu stavů.
Už dlouho říkám - jestli něco naší myslivosti zlomí vaz, tak právě stavy spárkaté zvěře, kterou jsme si namnožili.

Autor: Karel Zvářal | - 2 dny 15:10
Tak toho siku bych řešil radikálně, k tomu se mělo přistoupit už dávno. Naši prapředci byli moudří a věděli, proč ho chovají jen v oborách. Zaneřáděním genofondu napáchá nedozírné a neomluvitelné škody. Za mne tedy nulové NS.
K těm častějším srážkám dochází dílem i kvůli pacháčům, které jsou instalovány jen z jedné strany. Několikrát se mi v noci stalo, že srnčí, ale i daňci stojí zkoprnělí na cestě a brzdí je právě pach Hagopuru (u nás i elektriky). Kdo to katí nocí stopade, tak nemusí stačit ubrzdit. To je poněkud kontraproduktivní dopad jinak dobře fungujícího opatření.

Autor: palkopal | - 2 dny 15:11
Figi, náhradové vyhlášky k zákonu o lesích?

Autor: Radek Chadim | - 2 dny 19:27
Chyba je bohužel v systému, když zlodějům řekněte, ukradněte si co chcete stejně vás nikdo nechytí, tak budou krást o to víc. Když uživatelům stát všechno posvětí, napíše, co chce, tak nevím, k čemu všechna ta administrativa. Současný stav myslivosti potažmo zákon je dlouhodobě nefunkční, protože na jedné straně jsou otrslí, co na všechno dlabou od vedení statistik po nějakou věkovou strukturu zvěře, na druhé straně připosraní, kteří se donedávna báli střelit na naháňce tříletý kus, aby z toho nebyl malér. A to už se tady pěstuje nikoliv 12-15 let, ale pětadvacet. Normování totální nesmysl = zvýšila se úživnost, zvýší se i počty zvěře. Řízení státu = anarchie. U sousedů na 500 ha lesa chodí 120 kusů dančí zvěře jistě, oni vykazují dvacet kusů kvůli nájmům s LČR, vykazují i lov holé, přitom si myslím, že po celou dobu nájmu neulovili jedinou danělu, protože to je ten správný chovatelský přístup, stát prostřednictvím státní správy každý rok zkonstatuje, že stavy rostou, a dojde to až do doby, než začnou řvát a nikoliv neoprávněně zemědělci, protože ti jsou nejvíc slyšet, tak pak se bude šít do všeho co vyleze - tedy do parohaté, do holé zase nic. Bylo to tak s divočákama, u nás s dančím a díkybohu jiná velká zvěř se u nás nevyskytuje. Tak kde je chyba, že uživatelé jsou množiči, nebo že stát je neschopen cokoliv řídit a kontrolovat, ale na zbytečnou buzeraci si vždycky něco najde? V současné chvíli neřešitelný problém tam, kde je problém.

Autor: rici czech | včera 08:08
Ono je to těžko plakat nad rozlitým mlékem,,ale jedno je jisté spárkatá je to co nám z myslivosti zbylo,lov těch cca 30000ks zajíců na celou republiku je spíš k zastavení než oslavám,o bažantu nemluvě.Nemyslím si že by myslivosti zlomila vaz přemnožená spárkatá jak píše figi,myslivosti zlomí vaz doba kdy půjdete 10x na čekanou či šoulačku a z toho jednou uvidíte možná jednoho kusa zvěře ,tak jak si to představují LČR nebo naši slavní zemědělci chovající železné krávy (bioplynky).
Apropo Figi,jak by se ti líbilo a bavilo lovit max. 1-2ks spárkaté ročně?Mě by se to asi moc nelíbilo neboť v 90 letech jsem tento stav zažil,jednoho srnce a jeden kus holé,černá u nás zdaleka nebyla o vysoké nemluvě vůbec.Dnes potkávám i dančí a vysokou v naší polní honitbě,naproti tomu neuslyším čiřikání koroptví,kodrcání bažanta ,a pět peněz sporadicky.Takže až pánové zemědělci se začnou chovat tak abych toto slyšel ,pak se budu bavit o nějakém radikálním snižování stavů spárkaté...
Podnik Lčr ? Kapitola sama pro sebe,na jednu stranu by chtěli lesy bez zvěře ,na druhou stranu nájmy za honitby..trochu protimluv no ,ale co už,s mnoha penzionovanými lesáky jsem v kontaktu a tvrdí všichni to stejné,LČR zvěřní politika je k pláči,ideální stav dle podniku je takový ,že se z tou zvěří prakticky nepotkáte.
Každý má na to svůj názor,to je ten můj...

Autor: figi | včera 19:49
Já to říkám, protože je to velmi nebezpečné pro myslivost v této podobě. Nezvládnuté stavy, nařízení ke snížení, to se nepodaří a pak už je jen krůček k dalším nápadům - profesionalizace, nasazení odstřelovačů a podobné zhovadilosti.
Slyšel jsem i názory na zavedení zástřelného pro veškerou zvěř holou plošně. na to je třeba několik miliard Kč, ale tvrzení bylo takové, že v současné myslivosti nic jiného nepomůže, že jen toto na myslivce platí, jak nakonec ukázal loňský odstřel černé. A hned i názor - za tytéž peníze lze zajistit profesionály a zvěře se prakticky zbavit. A to by se líbilo asi jen těm profíkům. Je třeba myslet dál do budoucna.

Autor: zutro | včera 20:19
Po tom 89tém jde všechno do hajzlu ,kam se člověk podívá.Dobre hovorím?

Autor: Ron Gordon | dnes 00:38
Nějak mně to nenechává v klidu, když pročítám diskusi na toto téma a tak zkusím také napsat svůj názor. Nějak nechápu bědování, že když budu lovit jen dva kusy spárkaté, tak pro mě nemá cenu být myslivcem. Je třeba si uvědomit, že nejen lovem je živ myslivec a že v naší republice je spousty myslivců, kteří si neuloví ani ty dva kudy spárkaté a naházejí pro to flintu do žita. Tady je na místě zvážit zda jsem myslivcem a nebo lovcem. Myslivost je přeci definována jako soubor činností prováděných v přírodě ve vztahu k volně žijící zvěři, jako součást ekosystému, a spolková činnosti směřující k udržení a rozvíjení mysliveckých tradic a zvyků, jako součást kulturního dědictví. Pokud myslivci typu Riciho skončí, nebude to pro myslivost žádná škoda. Musím dát za pravdu Radkovi, protože mám na věc obdobný názor, doba se mění, je nutno se přizpůsobit dané situaci a především je nutno do všeho vnést řád a pořádek. K čemu jsou nám nějaké plány lovu a chovů, když vše je jen na papíře, úřední šiml zařehtá a každý si pak hospodaří jak se mu zamane. Jako nesmyslné také vidím to, jak orgán SSM omezuje u jelení zvěře odlov druhé a třetí věkové třídy. Jestliže několik let po sobě lovím v honitbě 10 -12 kusů holé a první věkové třídy, proč mám být omezován v lovu u trofejové, když i tam mám. To mám lovit půlmetrové špičáky namísto slabých osmeráku druhé věkové třídy ? V nedávné minulosti jsme byli stejně omezováni v lovu černé a je vidět jak jsme dopadli. Je zapotřebí nově stanovit kmenové stavy zvěře odpovídající dnešním podmínkám a tyto pak důsledně dodržovat s ohledem na udržení těchto stavu, nikoli na lovecké vyžití myslivců. Na závěr si dovolím takovou sarkastickou poznámku: Jaké by byly stavy spárkaté zvěře, kdyby je nám soustavně nedecimovala neustále se zvyšující doprava a moderní zemědělská technika ?