Dnes je 27.09. 2022. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

Dnes 2022Vkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Jan Slavětínský | včera 09:45
Míro taktéž...A Romane, Tobě Lovu zdar!
Já byl včera u Rudy na kachnách. Dopolední procházka údolím Sázavy a lov divokých kachen na řece.Pěkný hon a úplně něco jiného než stát u rybníka... Na výřadu jsme jich měli 21. Tak jsem po čase vyhnal pavouky z brokovnice a dokonce nějakou měl i na výřadu. Lovu.

Autor: Roman Voříšek | včera 08:47
Míro, cítím s Tebou a určitě si pořídíš štěně, které bude takovou malou záplatou na bolístku... Čas vše zpraví...

Já včera večer vyrazil ven. V plánu bylo sedět na kazatelně, kde jsem lovil posledně. Dojel jsem tam včera před oběděm, protože mám hlavu děravou a nechal si tam podprdelník.

Vyzvedl jsem jej a obeznávám kraj kukuřice. Všude čerstvé stopy od černé, tak mám v plánu si večer sednout.

Okolo osmé koukám doma na komín jak fouká a vůbec se mi to nelíbí, severní vítr, což je na tuto kazatelnu úplně na hov*o.
Dojedu kousek od kazatelny a zjišťuji vítr a on se otočil. Fouká čistý jih. Jak tak chodím okolo auta, napadlo mě se podívat do pruhu mezi kuku, kde byl oves. A napočítal jsem 18 ks černé.
Šoulací hůl a už se k nim kradu. Ale všechno špatně. Před celým rudlem bylo zalehlé srnčí a v tom strništi je hodně spatně šoulá. Celá tlupa mi zatáhla do kuku a jen jsem slyšel, jak tam lámou. Pak si tak říkám, ty půjdou dolů k vodě.

Obejdu lán a z druhé strany šoulám ke kraji lesa. Nestihl jsem je, už mi přesadili přes další průsek. Čekám. Slyším je, jak lámou v kraji poje, tak jsem popošel a vylezl na ten žebřík, kde jsem před lety ulovil 5 selat behěm čekané.

Ani jsem pořádně nedosedl a bachna vytáhla z rohu kukuřice a za ní selata. Čekám, až se nějaké zastaví a pak jde večerem rána. Lekl jsem se, protože posed je na dubu a po ráně začaly padat větve. Ale v ráně jsem viděl, že sele zůstalo v ohni.

Dubový úlomek, červená práce a 8x57JS, brambora S&B 12.7 g. Lovu zdar!

Autor: Fesoj | - 2 dny 04:15
No, předpoládám, že Aris dlouho sám nezůstane. My jsme měli před pár dny také úmrtí v rodině - synkovi odešla jeho dvanáctiletá tibetská doga Tofinka. Ale už si byl pro štěňátko. Ač nemyslivec, přivezl si Julinku, fenečku flat coated retrievera, samozřejmě s PP, a dá-li svatý Hubert a můj zdravotní stav, chtěl bych mu pomoci s výchovou a výcvikem a udělat z ní LUP. Jenže nevím nevím, snacha se už vyjádřila, že ji chce mít jen jako mazla a co se týče loveckých pudů, ty bude nutno hodně moc usměrňovat - plný dvůr drůbeže, králíků, koček a další havěti. Nebožka Tofinka si ničeho nevšímala, nevadilo jí ani po dvoře se producírující srnčí, jen když k nám zabrousila liška či kuna, proměnila se čubina v žíznivou čáru a šelmu hnala svinským krokem. A je taky možné, že právě proto, že se pohybovala mezi zvířectvem na volno, se synovi podařilo odchovat přes 20 jehňat bez vlčího zásahu - ledaskdo ze sousedů o nějakou tu ovečku přišel.

Autor: Václav Sládek | 24.09.2022 20:22
Míro Andulce tam nahoŕe Lovu zdar

Autor: strejda zajíc | 24.09.2022 09:14
Dnes se vydala naše bulinka Andulka lovit čuníky tam nahoru.
Mám rozmazaný monitor...

Autor: Roman Voříšek | 20.09.2022 12:08
Tak včera jsem měl rozjednaný kup CZ 527 v .222REM a bohužel to nedopadlo, neb pán to měl bez napínáčku a já bych bez něj netrefil ani vrata od stodoly...

To víte, že jsem se těšil na novou hračku, zklamání bylo veliké, ale měl jsem se na to zeptat...

To jsem si včera večer vše znovu přehrával v hlavě, sedíc na kazatelně, na kterou jsem minulý týden ani nedošel.
Pršelo, hnus, pak se to vyjasnilo a zase pršelo. Sedím krytý, zabalený v huberťáku a tak odpočívám. Najednou to pod duby zaláme a na kraji pole vidím stín...
Kňourek, cca 60 kg, pouštím ho. Pak dva ks dančího, srnčí. Okolo desáté koukám na čas a říkám si, ještě tak půl hodiny. Najednou to v kuku zalámalo a na nějakých 100 m mám na kraji kuku šest selat. Vybírám to, co je pěkně bokem a večerem jde rána.

Sele, 24 kg vyvržené a musel jsem ho dostřelit, dal jsem hodně spodní ránu, ruce z jahodového dřeva...

Lovu zdar!

Autor: Tomáš ČENĚK | 17.09.2022 14:38
Lovu zdar, Romane. Sepiš knihu "Rychlovky Romana Voříška." :-)
Já jsem měl myslivecký minulý víkend. V sobotu jsme šli na kachny a po nich prohnali jednu kukuřici. U kachen nám nevyšla taktika, střelba také nebyla valná, takže výsledek rozhodně nebyl uspokojivý. No a kukuřice byla prázdná, i když pobytové znaky byly čerstvé. V neděli jsem si večer sednul na kazatelnu na rohu lesa. Podél kazatelny vede cesta, nalevo od ní je u lesa pár arů jetele, za ním nasetá řepka. Napravo je tak 60ha kukuřice. Teprve se začalo stmívat a už se prasata ozvala za mnou z lesa. Po kůrovci je tam vysázeno se spoustou náletu bříz a ostružin - ideální schovka. Vítr šel tím směrem, tak jsem ani neočekával, že ten rudl za mnou přijde. Po čtvrthodince se najednou vedle mě v kuku asi deset metrů od cesty ozvalo lámání. Rudl se přibližoval asi třemi pruhy přímo pod kazatelnu. Nejspíš je lákaly bukvice z buků vedle kazatelny. Beru do ruky KB, zapínám bod, zakládám do levého ramene a už míří přímo dolů na hranu kuku. Dost krkolomná pozice. Lámání se přibližuje, ještě dva kroky a ... a v tom prudký ústup zpět. Prase, co směřovalo přímo na mně, dýchalo jak já po stometrovém sprintu. Že by z leknutí? Za mnou bachna pětkrát nasála, a zavládlo ticho. Zmizela po anglicku. Vítr mi úspěch nedopřál. Tak snad příště.

Autor: Roman Voříšek | 14.09.2022 11:01
Přátelé, musím také písnout něco od nás z revíru.

Včera jsem se těšil, jak si odpočinu sedíc na posedu a ani jsem tam nestihl dojít.
Odstavil jsem auto, vezmu vše potřebné, popojdu 50 m na hranu kuku a na 200 m vidím celý růdl černé, cca 12 ks. Baška a zbytek selata.

Šoulám k nim, vítr v pořádku a bachna asi vyhodnotila, že jsou venku na otevřeném prostoru už dlouho a dala povel a celý vláček se sune do kukuřice.
Na nic nečekám, hůl, odjistit a vedu si sele. Těsně před hranou se zastaví a večerem jde rána.
Kus v ráně nezůstal, ani jsem neslyšel náraz kule... Že bych měl ty pracky volšové???

Jdu na nástřel - nic, nic, nic a barva... Světlá, plicní. Sele, bachyňka, 50 m od nástřelu v kuku. Parádní barvení, vyvržené 18 kg. Lovu Zdar!

8x57JS, Kartofel z S&B 12,7 g, vzdálenost 130 m. Aby to bylo celé :)

Autor: Dobrunka | 15.08.2022 21:10
Moc děkuji!
Fesoji, máte pravdu - nejtěžší je dostat psa z vody:)
Směrování na hluboké vodě nám docela jde. Asi na druhém tréninku dohledávky v rákosí se mi podařilo rákos přehodit až na volnou hladinu a vůbec jsem tam Rose nemohla přes ten porost dotlačit. Ale aport byl vidět z hráze, bohužel přes vodu to taky nešlo.
Nakonec jsem zavolala posilu, přijela tetička, pohlídala mi mladší dítko, já jsem sundala skoro všechno a plavala jsem ukázat mládežnici, že tam ten aport opravdu je. Od té doby mi věří, že kam ji pošlu, tam něco bude.(A já kromě zkoušek zatím nikdy nezklamala;))
Nejvíc mě ze zkoušek mrzí, že jsem kolegu ze sdružení požádala, aby mi dal vědět, až bude mít jejich tréninková skupina secvičnou, kvůli chování na stanovišti. Neozval se a na zkouškách jsem se dozvěděla, že měli každý týden minimálně jeden trénink u nás v honitbě....
Jak jsem četla Radkův příspěvek, vzpomněla jsem si na svou úplně první zkoušku, s boxerem. Na stopě jsem byla úplně pevně přesvědčená, že vím, kde je předmět, a že se pes plete. Samozřejmě pes měl pravdu. (A to jsem tu stopu šlapala sama.)????
Od té doby v případě rozporu pouštím psa kam chce.
Uvidíme na barvářských zkouškách, přibližně za měsíc...

Autor: Fesoj | 15.08.2022 15:49
Taky gratuluji ! Z vlastní zkušenosti vím, že křepelák dokáže při vodní práci přímo excelovat, pokud jsou v rákosí kachny, nesleví jim dokud je nezvedne a jediný problém mohou být klidové a poslušnostní disciplíny - co já jsem se s psíkem natrápil, než dokázal měnit směr plavání na pokyn ruky, bez aportu !
Jinak k tomu, co napsal Radek, mi to připadá, jako kdyby koukal na mě při lesních či barvářských zkouškách...

Autor: Radek Chadim | 13.08.2022 22:05
Gratuluju.
O šikovnosti mých psů nepochybuju, ale vůdce je mdlého rozumu, ztrácí se v lese, schází ze stopy atd. :-D

Autor: Dobrunka | 13.08.2022 21:40
Tak mám LUPinu!
Moc vás všechny zdravím a jdu se chlubit.
Dnes moje rok a dva dny stará křepelačka úspěšně složila speciální zkoušku z vodních prací, 1.cena, 98 bodů a domů jsme dovezly pohár za druhé místo.
Po předchozím druhém místě na květnových vlohách mám počít, že mám opravdu výjimečně šikovnou holku.

Autor: Tomáš ČENĚK | 12.07.2022 15:12
Tak, tak, je to tu. Také jsem v neděli večer viděl 2 dvojice a srnčata opodál netušila, co se děje. Jen daněla se futrovala pšenicí, jako by se nechumelilo.

Autor: Jan Slavětínský | 12.07.2022 07:34
U nás už začíná srnčí říje. V neděli ráno jsem si myslel, že je to náhoda, když jsem viděl v louce srnce honit srnu. Včera navečer na čekané na dvou loukách ,dva různí srnci a totéž.

Autor: zutro | 29.06.2022 16:46
Měl jsem pointra ,a když jsme jeli k veterináři očkovat, spokojeně celou cestu ležel,jak jsme vjeli do ulice kde byla veterina, hned ožil a rozhlížel se vyplašeně na všechny strany.Zazvonil jsem u dveří,vyšel doktor v bílém plášti,povídá dobrý den pojďte dál,a pes otočka a pryč.Ale byl na vodítku.Jinak při očkování byl klidný ,ani nevrčel.A druhý kraťas měl nějaký zánět nad okem.Doktor mu dával každý den injekce antibiotik do stehenního svalu,tak jsem ho musel dobře držet,protože dělal cirkus.Jezdili jsme tam celý týden,a jednou přišla do dveří ordinace doktorova kočka.Pes začal vystavovat celý napjatý,doktor toho využil píchl mu to, a pes se ani nehnul,jak kdyby se nic nedělo.

Autor: Tomáš ČENĚK | 29.06.2022 13:12
Romane, přeji Ti (vám) spoustu krásných společných zážitků v přírodě.
K tomu očkování, příbuzní měli podvraťáka, přerostlý hladký žlutý jezevčík. Jak na vsi rozhlas oznámil termín očkování, pes se ztratil a nebyl. Ale péči měl skvělou, dožil se 20 let.

Autor: zutro | 28.06.2022 22:31
Také mám kraťase a očkuju sám.Veterináře nepustí vstát ze židle.Do dvou let v pohodě,doktorka se k němu naklonila,olizoval jí ucho a pich.Pak se v něm něco zlomilo,ale je to herec,když se chystám já ho zaočkovat,ječí jak siréna,a to nic nedělám jen se chystám a on už ví co bude.Radili mě dát mu na hlavu nějakou kuklu nebo pytel.Je to kamarád.

Autor: Martin Novák | 28.06.2022 21:23
Ahoj Romane, ať Ti Hugo dělá jen samou radost a nezapomeň že králi zvířat se má VYKAT!!!

Autor: Václav Sládek | 28.06.2022 15:56
Romane ať se daří mám již 4 krále zvířat a většinou bez problémů pravda že jsem se jim věnoval hnedle každý celý víkend po práci tak tři hodiny od štěněte až do konce puberty toho času jsem nikdy nelitoval v dobrým se mi to vrátilo

Autor: Petr Havlín | 28.06.2022 07:02
Tak ať s pejskem prožijete hodně krásných mysliveckých zážitků Romane.Kdybych nebydlel ve městě a tolik necestoval, tak si psa také hned pořídím.

Autor: Pavel Černý | 27.06.2022 10:54
Romane, ať ti pejsek přinese jen radost.
S tím očkováním bych tě možná trumfnul. Můj druhý kraťas, poté co absolvoval u veterináře ošetření rozříznuté packy (kdy jsem ho po několika jiných neúspěšných pokusech musel nejprve zalehnout), při každém dalším očkování na veterináře tvrdě útočil. Museli jsme to řešit tak, že já psa vyvěsil vedle ordinace na pergolu a když už mu zjevně docházel kyslík, připravený veterinář vyběhl ze dveří, prdnul pigáro a zase se odskočil schovat. Já následně psíka pustil na zem a ten postupně chytal dech.
Vždycky jsem se omlouval, ale doktor v klidu pravil, že správnej venkovskej pes si nenechá nic líbit.
Nicméně byly to pro doktora natolik silné zážitky, že přestože následující pes byl úplně v klidu a ten současný také, ještě vloni se mě doktor před očkováním zeptal, jestli ho půjdeme pověsit :-)

Autor: Roman Voříšek | 27.06.2022 10:10
Radku, vím přesně o čem píšeš -> můj starý jezevec byl mašina na ničení bot, nabíječek na telefony, knoflíky u košile, planěk v plotě a kam vyskočil, tak ukousal přisle na žebříku. Když měl přeočkování, musel jsem u toho být jen já, neb pan doktor mi vždy říkal, že takového magora ještě nezažil a že se bojí a z rodiny to samé.

Když mu vrazil pigáro, musel se vzdálit a já jezevce položil na zem a on vzteky doběhl k plotu a už třísky létaly... takže co očkování, to plaňka v plotě v prdeli :)

Autor: Radek Chadim | 27.06.2022 09:34
Romane, jedině barvář, to si teprv budeš vážit věcí, které nejdou rozkousat :-D

Autor: Roman Voříšek | 27.06.2022 08:24
Ahoj kamarádi,
včera jsem si domů přivezl krále zvířat, drsnosrstého jezevčíka ve standardu a jmenuje se Hugo. Už nebudu po lese chodit sám a mám konečně parťáka.

Autor: Karel poslík | 07.06.2022 21:03
Míro přečetl jsem si tvůj dotaz ze dne 24.5. až dnes, tak se omlouvám za opožděnou reakci.
Sokolík je v pohodě, patrně jsi to již sám objevil. Tak jako každý rok, přijde doba , kdy opustí budku a vydává se na "pěší túry" po ochozu kolem tělesa komína, čímž je po většinu času ukryt před zrakem kamery. Přežil a má se k světu.
K dnešnímu dni bych řekl, že se začal učit letům po okolí a přímý přenos skončil.
Zdar, Karel.

Autor: martes | 07.06.2022 19:00
V sobotu jsme byli na koncertě v Želivě. Opět nádherný zážitek. Akorát si, kamarádi, musim postěžovat. Představte si, člověk požádá svého kamaráda slovy: Mistře, prosím Vás,mohl byste mi podepsat vstupenku? A on mě slušně poslal někam. Doufal jsem, že moji dědicové jednou budou v balíku a ono ..... Po koncertě jsme s kamarády a jejich drahými polovičkami poseděli v družné debatě skoro až do půlnoci a probírali všechno možné i nemožné.Tak snad zas někdy příště. Zdeněk

Autor: Miroslav Kráčmar | 24.05.2022 11:39
Co se stalo Karle s tím jediným sokolíkem na T700? Zdá se,že letos je se sokoly všechno špatně...

Autor: Karel poslík | 06.05.2022 12:50
Ta druhá kamera je ve druhé části závodu, za silnicí 1/27 na jiném komíně, kde byla obsazená budka minulý rok. Letos je budka prázdná a kamera nejede. vysílající kamera je ve starší části závodu a sleduje budku, která je obsazena již několik tel v řadě.

Autor: Miroslav Kráčmar | 06.05.2022 11:29
Karle,ta druhá kamera v Záluží nevysílá?

Autor: Karel poslík | 06.05.2022 10:24
https://www.unipetrol.cz/cs/zodpovedna_firma/zivotni-prostredi/starame-se-o-sokoly/Stranky/zajimavosti-z-budky-v-chemparku-zaluzi.aspx

Autor: Fido z Řáholce | 01.05.2022 10:22
BAJKA – O VELKÉM SNĚMOVÁNÍ

Všechno živé se sešlo na Velkém sněmu. Předsedal mu Vůl a po jeho stranách seděli jeho náměstci – Oslové. „Končí rok, který byl úrodný. Dohodněme se, jak úrodu rozdělit,“ pravil Vůl. Ve shromáždění zahučelo. „Nás je nejvíce, bééé,“ bečely ovce. „Musíme dostat všechno, co vyrostlo na loukách.“ „Nééé,“ mečely kozy. „Nás je taky hodně, takže musíme dostat tolik, abychom netrpěly hlady.“ „Bůůůůů,“ bučely krávy. „My dáváme mléko, proto chceme alespoň polovinu sena.“
Kolem shromáždění stály tlupy vlků, hordy medvědů a skupinky dalších šelem. „Jen ať si žerou, čím budou tlustější, tím více nám budou chutnat. Kdo z nás by stál o seno, kukuřici a obilí. My jsme masaři, tak ať se jim daří,“ šuškaly si šelmy a mlsně se olizovaly.
Docela vzadu za shromážděním byly nepřehledné zástupy krys a potkanů. „Chacha,“ šklebily se. „Než se nadějí, tak jim úrodu rozkrademe, sežereme, oni pochcípají hlady, až je sežerou mrchožrouti, tak potom pochcípají hlady i oni a na jejich mrtvolách se vypaseme ještě více.“
Docela vzadu na vysoké skále stál Lev a vedle něho malá Myška. „Vidíš,“ řekl Lev. „Tak do dopadá, kdy vládnou volové a osli. „Všichni chtějí hodně, a nakonec svou chtivost zaplatí životem.“
A pro lidi z toho plyne poučení: Nenechte vládnout voly a osly. Jinak zvítězí krysy…

Autor: Fesoj | 01.05.2022 09:33
Milane, to není můj názor, to je citace z článku v Myslivosti ! Já jsem naopak takový donkichot, který je ochoten v diskusích na téma "chráněné a ohrožené druhy" na internetu vyjádřit svůj názor a uvést i varovné případy z praxe. Jenže kritériem pravdy je praxe a ta zatím říká - málo nás. Naše články v Myslivosti, Světu myslivosti a podobných médiích včetně specializovaných mysliveckých pořadů v televizi krom nás myslivců sleduje málokdo a proto tvrdím, že se nesmíme nechat odradit a při každé vhodné příležitosti prezentovat své názory mezi nemysliveckou veřejností. A znovu - pokolikáté už - upozorňuji na to, že v tomhle směru má hodně co dohánět oddělení propagace ČMMJ. Všechna čest např. Péťovi Slabovi za jeho vynikající kampaň za záchranu srnčat - ale pořád je toho strašně málo. Ono nestačí bohužel jen něco udělat, je nutno to také mezi veřejností prodat a obhájit a to my bohužel zatím neumíme.

Autor: Milan Jirmann | 30.04.2022 08:55
Pepo, pokud budeme všichni držet hubu a krok, tak to je cesta do pekel. Za chvíli nám, nejenom myslivcům, ale všem lidem, zakážou chodit do lesa, abychom neplašili "chráněné druhy", protože oni regulují přemnoženou spárkatou a zabíjení selektivně pouze slabé nebo nemocné kusy. Tohle jim snad může baštit jenom blbec z paneláku. Vlci na Šumavě zabili již i loveckého psa. Viděl jsem fotky z Německa, kde myslivec táhne domů zbytky dvou barvářů po dosledu koloucha. Musíme my, zmanipulované ovce, vždy čekat, až se stane opravdu velký průser a až zabijí člověka. Mně nikdo nevysvětlí, že to jsou divocí vlci, když chodí přes den do vesnice nebo se ve dne producírují kolem silnice. Když se někde najde mrtvý "vlk", tak se z toho udělá velký mediální humbuk, ale veřejnost se už nikdy nedozví, jestli se opravdu jednalo o vlka, psa nebo křížence, jak uhynul, jestli měl čip, atd. Myslíš, že je normální, aby se vlk pohyboval u Poděbrad nebo v Karviné? Mně nejvíc štve ta masáž, kterou dostáváme. Že u nás díky vlkům prakticky zmizeli mufloni, že díky vydrám a volavkám nejsou v řece pstruzi, ton komu nevadí. Mohl bych se rozepsat, ale akorát bych se nasral a to v sobotu nechci. LOVU ZDAR!!!

Autor: Fesoj | 29.04.2022 23:13
Milane, asi takhle : Z loveckého hlediska nešlo dělat nic, jenak jsem byl neozbrojen a druhak... no, nebudeme to pitvat. A z hlediska mysliveckého bych jeho vyplašením pouze zkrátil těch několik vteřin, po která jsem si ho mohl díky sv. Hubertovi prohlédnout. Co se týče toho daňčího stádečka manželů Kučerových, to zřejmě místní vlčí smečka považuje za svoji spižírnu. Když si člověk přečte článek v dnešní Myslivosti, na jaké výši hodlají udržovat stavy vlků ve Švédsku /5x větší území než ČR - 300 ks/ či ve Finsku /4x větší než ČR - méně než 250 ks/, vychází mi v kontextu se situací u nás jediná odpověď : Velebnosti, mně se chce blejt A bohužel pravdivý závěr článku v Myslivosti - veřejné mínění se v čase pomalu obrací, zatím ale stojí spíše na straně vlků. Proto se snažme veřejost našimi názory na nutnou regulaci vlků příliš nepopuzovat, nemá cenu obracet hněv veřejnosti sami oroti sobě a vyčkejme si, až ho prpti sobě obrátí sam vlci. Takža bychom měli držet hubu a krok a čekat na zázrak.

Autor: strejda zajíc | 29.04.2022 18:42
Pepo,Pepo,takhle jsi si ho nestihl ani pořádně prohlednout!Podřadit a plnej,abys viděl i detaily(na předním skle),případně i analýzu DNK.Žertuji,bo vlky miluji,protože u nás nejsou(zatím).:-))
Trochu mi to připomnělo dávnou příhodu.Libuška si tak dlouho prohlížela lišku,až tu to přestalo bavit a odešla.Na to ji Láďa povídá:Když sis ji chtěla pořádně prohlídnout,měla jsi ji střelit a pak ses na ní mohla dívat klidně tři hodiny!

Autor: Milan Jirmann | 29.04.2022 14:26
Ty jsi toho vlka nechal normálně přejít před autem, aniž by jsi se ho snažil vyplašit? To je na potrestání. Pak se nediv, že u vás v Bernarticích opět udělali stádo daňků, když si tam beztrestně chodí dopoledne přes silnici. A bude hůř. LOVU ZDAR!!!

Autor: Fesoj | 29.04.2022 12:22
Ani se mi nechce věřit, co jsem před chvilkou viděl. Bylo 11.45 hod., vracím se autem z nákupu. Sluníčko svítí a krásně hřeje. A najednou periferním viděním zahlédnu v sadě vpravo od silnice nějaký pohyb. Hned mě napadlo v těch místech obvyklé srnčí, tak jsem zpomalil, protože se to pohybovalo směrem k silnici. A zůstal jsem koukat jak vejr. Houby srnčí ! Deset metrů před autem mi silnici pěkně pomaloučku přešel vlk jak malovaný. Není to tak dlouho, co cca 1 km od tohoto místa vlci roztrhali berana a abych řekl pravdu, dost se divím, že ještě nenašli synovy ovce, jehňata a telata - nejspíš za to vděčíme naší Tofince. Je to mimořádně mohutná, i když už letitá, tibetská doga, která se normálně pohybuje neuvázaná kolem baráku. Nevšímá si drůbeže, uprchlých králíků, telat, jehňat ani koček, ani srnčí ji nevzrušuje a s cizími psy by si vždy chtěla hrát - malý, velký, to je jí jedno. Ale běda, když zjistí, že se nám kolem baráku pohybuje liška. To se promění v hnědočerné torpédo a žene ji až za obzor, jednou ji dokonce přinutila k odhození ukradené slepice. A k vlkům bude mít zřejmě stejně "ořátelský poměr.

Autor: Fesoj | 28.04.2022 19:05
Ty moje domácí ve chlévě hnízdící v počtu /zatím/ dvou párů už zde pozoruji týden a dost se divím, protože každé ráno ještě fest mrzne a toho létajícího hmyzu tedy není zrovna nejvíc. Jinak stále ještě sypu do krmítka slunečnici. Těch cca 20 vrabců, kteří se zde motali celou zimu, se odstěhovalo a společně se strnady se přiživují u slepic. Na krmítko dnes létají zejména koňadry, modřinky a sem tam babka. Zejména modřinky si nic nedělají z přítomnosti lidí a živí se i v naší těsné blízkosti. Ale překvapilo mne, že včera navštívil krmítko čížek a dnes samice hýla - ani jednoho z nich jsem zde celou zimu neviděl.

Autor: Tomáš ČENĚK | 27.04.2022 13:06
Teď cestou z oběda jsem poprvé zahlédl pár vlaštovek.

Autor: Milan Jirmann | 22.04.2022 18:55
https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/vlci-danci-kucera-obora-utok.A220422_153822_hradec-zpravy_kvi

Autor: Petr Decsi | 10.04.2022 21:06
Ve čvrtek 7.dubna jsem při kontrolní pochůzce okolo řeky Jihlavy v Jihlavě uviděl několik divokých kachen(březňaček).Nejvíce mne překvapilo,že mezi nimi byla kachna s jediným malým mládětem.Na začátek dubna mi to přišlo poněkud neobvyklé.Zřejmě na to má vliv mírná zima.Kachen(březňaček) je za poslední roky vidět v Jihlavě na řece dost,ale převažují kačeři.Jiné druhy se tady,až na vyjímky prakticky nevyskytují.

Autor: Fesoj | 05.04.2022 13:00
U nás je bílo jak o Vánocích - už mě ten sníh a mráz docela sere. Jen vzpomínám, jak jsem za podobného počasí v dubnu 1995 slavil narozeniny, pak jsem v noci vyrazil do terénu a ve 20cm sněhu střelil 30 kg selátko. Ale před pár dny jsem viděl zajímavost. Přímo před oknem, na pár kroků, se mi producíroval párek chocholoušků. Poznal jsem je bezpečně, omyl vyloučen. Tyto ptáčky jsem neviděl od dětství, když v zimě na silnicích klovali do kobylinců a už jsem si myslel, že úplně vymřeli.

Autor: Roman Voříšek | 28.03.2022 08:41
Chlapi, lovu zdar!

Já si udělal zásobu ještě před zdražením :)

Autor: Tomáš ČENĚK | 28.03.2022 06:34
Romane, Lovu zdar! Neboj, patrony zas budou? ;-)

Autor: Petr Havlín | 26.03.2022 18:46
Lovu zdar Romane

Autor: bohumir dvořak | 26.03.2022 11:07
Vaclave mame štěsti že pujde pravě kolem

Autor: Václav Sládek | 26.03.2022 10:20
Romane šetřeni pořešíme v Roudné

Autor: Fesoj | 25.03.2022 22:28
Já mám stejný zážitek z noční čekané. Sele v ohni, moc jsem ho neprohlížel, naložil a domů, že červenu práci udělám pod světlem. A ejhle, vstřel byl v krku těsně za hlavou, takže rána přímo na ostro, kam jsem nemohl střelit ani při špatném míření. Ráno zpět, obcházím hromadu, na jetelu ani kapka barvy. Vypouštím křepeláka na volno. Oběhne hromadu, s nízkým nosem maže jetelem a asi po 80 krocích hlásí. Vyšší komora, vystřelový otvor ucpaný smyčkou střeva. Ještě že ty pejsky máme ! Vzpomněl jsem si na jeden svůj dříve spáchaný veršíček : Že dosled skončil zakrátko a nalezli jsme prasátko, tím se nám jenom potvrdilo, co každému hned jasné bylo a co jsme všichni věděli : Nebýt psů, tak jsme v prdeli !

Romane, Lovu zdar !

Autor: Roman Voříšek | 25.03.2022 12:59
Jendo, prokoukl jsi mě :)

Ne, opravdu náhoda a pátrám v paměti a toto se mi stalo už 1 x u černé a 1 x bohužel u dančího při lovu dančete...

Autor: Jan Slavětínský | 24.03.2022 06:32
Romane Lovu zdar! Šetříš patrony, co??

Autor: Roman Voříšek | 23.03.2022 15:06
Ahoj přátelé,
po delší době vám také musím něco napsat od nás z revíru.

U nás zemědělci začali hýbat se zemí, připarují po zrnovkách po kukuřici a sejí ječmeny. A to víte, že to hodně černou zajímá a už jsem to nevydržel se dívat na opačnou stranu při jízdě autem, kde všude to bylo od nich přeorané a v neděli vyrazil.

Jel jsem až okolo 21:00 a sotva jsem odstavil auto, vidím, jak od sousedů jdou dvě bachyně a 3 selata. Mají namířeno do stínu lesa a také to je místo, kde při stojící kukuřici dělali nejvíc škod, takže tam mají nalámáno dopředu...

Vítr mám perfektní, šoulám k buchtujícím kusům. Jsem od nich cca 80 m, vše ještě ověřuji a dávám flintu do střelecké hole. Čekám, pak vybírám jedno ze selat a večerem jde rána...
Slyším jasný úhoz kule, sele se láme v ohni a jedna z bachyní mě málem při úprku porazila.
Kontoluji ještě odbíhající kusy a v tom si všímám, že jedno ze selat zpomaluje, zastaví a dobu stojí na místě. Pak přejde přes malý potůček a tam zalehá do rozoru...
Na nic nečekám a jdu mu ukončit trápení. Sele, kňourek, muselo stát hlavou kolmo ke komoře mnou loveného kusu a stalo se to, že kule prošla oba kusy.

Při vyvrhování konstatují, že není ani nějak hodně poškozená zvěřina a jsem spokojený, mám dva kusy černé. To první selátko bylo uloveno klasicky na komoru.

Lovu zdar, poslední hryz a pak už to všichni znáte.

Autor: Jan Slavětínský | 23.03.2022 08:06
Včera jsem už v revíru viděl dva plně vytlučené srnce.

Autor: Petr Havlín | 19.03.2022 11:14
Všem Josefům vše nejlepší k svátku. Ať vám sv.Josef žehná!

Autor: Fesoj | 15.03.2022 17:28
Nejspíš nakrádat.

Autor: Jan Slavětínský | 15.03.2022 09:54
Včera jsem po nějaké době vyrazil ven, bylo jasno a je před úplňkem, tak jsem se těšil, že bych mohl alespoň něco vidět a trochu si v lese vyčistit hlavu. Náhodou včera u nás bylo i bezvětří, tak že po dlouhé době "normální den". Zasedl jsem po šesté hodině, v podstatě za soumraku, na kazatelnu u pole po kukuřici. Činnost a pohyb tam je, podle stop od srnčího, dančího přes černou, viděl jsem tam stopy jezevce i od lišek. Šance, že se večer na poli něco objeví nebo přes pole přejde, byla. Vylezl Měsíc a z lesa pomalu začalo vytahovat srnčí. Drželo se po kraji, ale postupně se dostávalo dál do pole. V rokli nad zálivem to dvakrát zapraskalo a rozbekal se tam kus srnčího. Bylo to jasné. Dalekohledem jsem sledoval stěnu lesa a jen čekal, kde se co objeví. Taková idylka a napětí, známe to všichni. Najednou za zády po silnici slyším auto, zařinčely klanice a po osmé hodině mi tam přijel kláďák pro dřevo. Z pole všechno zmizelo , v lese to ztichlo a zůstala jen záře reflektorů se skřípotem železa a smradem spálené nafty...Přijel nakládat !! ??

Autor: Fesoj | 10.03.2022 12:42
Tak to jsou zde i sluky. Zítra je svatého Řehoře - čép letí od moře, žába hubu otevře a hlupák sedlák, který neoře.
Ale bohužel zatím platí i další přísloví - březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - vyženeme kozy v háj. Nebo taky kvěren - furt topím jak kretén. A malinko předčasně dodám i jedno další přísloví - v máji nemá oschnout pastýřovi hůl a mládenci přirození. Jojo, už je tu jaro. Všechno pučí a nalejvá se, jen mně nikdo nepučí, abych se moh taky nalejt.

Autor: Tomáš ČENĚK | 10.03.2022 11:47
Hřivnáči a špačci jsou u nás tak dva týdny. Předevčírem dorazil pravidelný nájemník konipas luční a teď v práci koukám na dvoře na třasprdelku bílého.
Zdeňku, s Janou máš lázně po celý rok doma.

Autor: Milan Jirmann | 08.03.2022 22:19
V Poděbradech na kolonádě je Náš hostinec. Mají tam vynikající tankovou Plzeň. LOVU ZDAR!!!

Autor: strejda zajíc | 08.03.2022 08:58
Teď jsi hrdina,když je Jana daleko a po vypití jednoho nealkoholického piva tě opustila autocenzůra.:-))Jen provokuj a nepustí tě nejen do R.,ale ani na ulici,o hospodě ani nemluvě.Věnuj se řádně léčbě a bacha,ať něco nechytneš!Např.k......(Jasně,že jsem myslel kovida.):-)))Čau-Zajíc.

Autor: martes | 07.03.2022 20:20
Ahoj kamarádi, jak už Fesoj prozradil, jsem v lázních v Poděbradech. A musím si postěžovat, šoupla mě sem moje hlídačka - stíhačka. Dobrovolně se mi nechtělo. Ale když už jsem tady, tak budu věřit, že je to pro moje dobro ( to jsou slova Jany !) a že to se mnou bude čím dál lepší. Moc se těším, až se všichni sejdeme. Zdeněk

Autor: Fesoj | 06.03.2022 22:09
U nás je zatím pořád bílo, vždycky toho napadne tak 5 - 10 cm, pak se oteplí, zas to roztaje a tak pořád dokola. Jen lísky a sněženky vesele kvetou. Dnes jsem se byl podívat v Poděbradech za Martesem, tak jsme chvilku pokecali. Má tam být měsíc, tak doufá, že do Roudné už bude v pořádku. Z okna pokoje kouká, jak v parku u kolonády probíhá veselý tok hřivnáčů. Já jsem dnes po několika letech viděl z vlaku mezi Hradcem Králové a Chlumcem hejno čejek. Ty u nás už před časem úplně vymizely. Mláďata z posledního zahnízdění dokázali rodiče opakovanými nálety uchránit před liškou, ale následující den jsem pozoroval, jak jedno po druhém do sebe láduje černý čáp, který si ze starých čejek vůbec nic nedělal.

Autor: Milan Jirmann | 28.02.2022 18:12
Včera jsem šel zakrmit a slyšel jsem hřivnáče. Bohužel jsem ho neviděl, ale slyšel jsem jeho klasické volání. LOVU ZDAR!!!

Autor: Petr Havlín | 28.02.2022 16:18
V Letenských sadech už jsou krásní Hřivnáči.

Autor: Radek Chadim | 27.02.2022 18:12
Od středy jsou u nás skřivani, špačky jsem ještě neviděl.

Autor: Milan Jirmann | 26.02.2022 19:42
Dnes jsem u nás také viděl špačky, ale ještě jsou v hejnu. LOVU ZDAR!!!

Autor: palkopal | 26.02.2022 15:45
Špačci, dnes odpoledne. Slyšel jsem je již před týdnem v sobotu, ale až dnes viděl.

Autor: Fesoj | 29.01.2022 10:26
Tak Ti, Strejdo, opravdu děkuji, co nevíš, to nevykecáš - jen máš, bohužel, problém se slovesnými časy. Ach, to co bylo, to dávno už není, najdi si, holka, jiné potěšení !

Autor: strejda zajíc | 28.01.2022 22:24
Tedy,Dobrunko,opravdu STAŘENA!:-)))
P.S. Na Fesoje pozor!"Je to Franta Jetel,známý svůdce žen!":-))

Autor: Fesoj | 26.01.2022 06:18
Dobrunko, měl jsem se svou první křepelačkou opačné problémy. Disciplíny, související s pohybem, jí šly bez jakýchkoliv problémů, naopak tehdy, když byl vyžadován klid - na stanovišti, při odložení nebo při šoulačce /tam byl největší problém jí vysvětlit, že ke mně musí na povel přijít a ne přiběhnout/ jsem musel vše mnohokrát opakovat. Ale to, že se Tvá fenečka nechala na písknutí odvolat ze štvaní zajíce, považuji za úspěch a důkaz toho, že to děláš dobře. Ideální by bylo, aby si srnčího nevšímala, ale přiznám se, že to se mi nikdy tak docela nepovedlo. Poslušnost, poslušnost a zase poslušnost - jeden zkušený cvičitel mi kladl na srdce : Dokud nemáš stoprocentní poslušnost, nepouštěj v lese křepeláka z vodítka, aby z něj nebyl neodvolatelný štváč. Jinak - stejně jako strejda Zajíc a Kája Poslík - Ti držím palce. Ať se daří a občas dej vědět, jak spolu pokračujete. A bude-li se Ti chtít, vezmi manžela, čubinku i dítka a přijeďte na náš tradiční sraz poslední květnový víkend do Roudné. Nebyli byste první myslivecká rodinka, která tam jezdí i s dětmi. Rádi vás tu všechny uvidíme. Lovu zdar !

Autor: Dobrunka | 25.01.2022 20:24
Všem děkuji za podporu, po pár panácích jsem odkonce spala.
Pro Karla Poslíka: Jiné plemeno nepřipadalo v úvahu, tatínek měl křepelačku, která byla (v mých dětských očích) absolutně geniální. A poslušnost není problém, předtím jsem dělala sportovní kynologii, a tam se bazíruje na takových mlaičkostech... Spíš mám problém s těmi ryze loveckými disciplínami - stopa živé zvěře, hlasitost, nedejbože nahánění... Možná i proto, že nechci, aby štvala srnčí a zajíců tu zas tolik není. Asi budu muset vzít na výcvik Petra (moji lovecky zdatnější polovičku), který na každé vycházce do tratě vyšlápne minimálně pět zajíců (nebo to aspoň tvrdí). :-)
PS: Drahá moje polovička připomněla mi letopočet, tedy musím se omluvit že jsem vás uvedla v omyl, první infrkt mě potkal ve věku JEDNAtřiceti let.

Autor: Karel poslík | 25.01.2022 15:09
Dobrunko, mohu jen upřímně pogratulovat k volbě plemene a k popisovaným úspěchům v poslušnosti. Čeká vás spolu ještě mnoho a mnoho zážitků, neboť křepelinda se tuze ráda něčemu učí a velmi rychle moudří a tudíž čas od času usoudí, že ji panička již ničemu novému nenaučí a je potřeba řídit se vlastním rozumem. Hodně krásných zážitků a Lovu zdar!

Autor: Václav Sládek | 25.01.2022 14:22
Infarktní situace zažije každý cvičítel psú

Autor: strejda zajíc | 24.01.2022 22:24
Nevěšte hlavu,čubina vám srdíčko ještě párkrát rozbuší.A zocelí.Držím palce a dejte zase někdy vědět,staré kynology to potěší,bo jim to připomene je samé!:-)

Autor: Dobrunka | 24.01.2022 22:07
Dnes jsem ve věku pouhých třiceti let prodělala první infarkt. Po předání staršího dítka cvičitelům ve sportovním kroužku beru to mladší na záda, psa na řemen a jdu cvičit vodění po městě. Je už po setmění, na ulicích skoro nikdo, parky skoro prázdné, pejskaři zalezlí... Zkusíme kousek šoulačky.
Odepínám fenu z vodítka a pomaličku postupujeme přes zasněžený park. Po pár krocích posunkem odkládám a pokračuji sama, dalších pět kroků, schovávám se za keř, otáčím a vracím k feně. Při příchodu se zvedá do sedu, okamžitě opravuji, nechávám chvíli ležet, pochvala. Zkusíme znovu. Vybírám jiný keř. Jdeme k němu, vedle odkládám fenu a jak zacházíme za něj, koutkem oka vidím, že se zvedá, opakují povel, nic... Z křoví vyráží zajíc a fena ho hlasitě ženě na jednu z nejrušnějších Jihlavských křižovatek.
Celý její krátký život mi probíhá před očima. Palcové titulky v novinách o hromadné dopravní nehodě způsobené nezodpovědnou majitelkou nevycvičeného psa. Pak si vzpomenu, že mám píšťalku, trylek a dva krátké a fena se vrací. Ani na kvílení brzd nedošlo. Příponám fenu na řemen, vracím se na místo odložení a opakujeme daun. Jde to ztuha, pořád kontroluje ten keř.
Teď se procházím nočním městem, fena na řemeni a přemýšlím, jestli jsem opravdu z té druhé kategorie myslivců, kteří jsou odvození, já říká moje maminka, od " vymýšlení pi.ovin", protože tohle na to vypadá. A pak taky nad těmi hodinami strávenými v honitbě s fenou, aby se dostala do zvěře, kde jsme zatím potkaly 3( slovy TŘI!) zajíce.
V hlavní roli Růža, německý křepelák, pět měsíců a 13 dní.
PS: Čtu tohle fórum už několik let a dost dlouho plánuji, jak sem napíšu svůj první příspěvek, nějaký parádní zážitek z lovu. Ale o tuhle svoji blbost jsem se podělit musela, někde to prostě ze sebe vypsat, protože jinak asi neusnu a pořád to uvidím před sebou.

Autor: Radek Chadim | 22.01.2022 07:37
Pan bratr, magistr ornitologie fušující do cyklobiznysu, mne hned na dřemlíka navedl, ale dravec spatřen okem mým modravým měl tmavou hlavu s jasnou sokolí kresbou, černé-tmavě kropenatou hruď a ty načervenalooranžový stojáka, tak já tam viděl ostříže, ale dřemlík je taky vzácnost :-)

Autor: Karel poslík | 21.01.2022 22:06
Radku, fata morgana to být nemusela. Když vezmu v úvahu že jsi myslivec, určitě bys poznal poštolku, takže tu vynecháme. Potom bych odhadoval, s ohledem na datum a místo, že jsi spatřil dřemlíka tundrového. Ten je tažný, ale jeho zimoviště se posunuje ze severní Evropy do jižní i střední. Podívej se na fotky dřemlíka a porovnej je se svým pozorováním. Zdar Karel

Autor: Radek Chadim | 21.01.2022 19:01
Já jsem v neděli viděl na ceduli Zámek Náměšť nad Oslavou u silnice mezi Rapoticemi a odbočkou na Sudice sedět ostříže, teda myslel jsem si, že je to ostříž, miniaturní sokol s načervenalým peřím na stojácích, ale pak jsem si přečetl, že je přísně tažný, tak asi nějaká fata a morgana :-).

Autor: Karel poslík | 21.01.2022 09:22
Sokoli ve Spolaně již obhlíží hnízdní budku. Námluvy se odehrají na přelomu února a března
V neratovické Spolaně kamery zachytily sokola stěhovavého, jak si obhlíží nový příbytek. Zatím není jasné, zda v něm zahnízdí. Sokoli se v chemickém podniku vyskytují od roku 2018 a loni poprvé hnízdili v budce na koloně v druhé části areálu, tudíž mimo hledáček kamery. Vystrnadili odsud předchozí nájemníky – poštolky. Původní budku si tak pro sebe vyhlídli holubi, dokud si sameček sokola nepřilétl zjednat nápravu. Ani letos tak o dramata nouze nebude. Hnízdění bude možné sledovat online na www.starameseosokoly.cz.
​„Hnízdění sokolů, tedy období od námluv až po vyvedení mladých, začíná na konci února. Do té doby žije sokolí pár svým obvyklým tempem: letá po okolí, loví potravu a odpočívá. Když se vylíhnou mláďata, následují dva měsíce ustavičné péče, aby mohla v červenci opustit hnízdo a vydat se do světa. Zejména samičky bývají velké cestovatelky. Sokoly narozené v Česku jsme zaznamenali v Německu, Francii nebo třeba na severu Španělska. Poté čeká rodiče zasloužený odpočinek až do období dalších námluv,“ shrnuje koloběh života sokola stěhovavého ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife. Hnízdění sokolích párů bude možné i letos sledovat online na adrese www.starameseosokoly.cz.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožený druh a v České republice se vyskytuje jen přibližně 120 párů. Jelikož si tento dravec hnízdo sám nestaví, nejčastěji ho najdeme ve skalách, nebo překvapivě v průmyslových areálech. Vybírá si vysoko položená místa, kde bude mít dobrý rozhled, klid a dostatek potravy. Ve Spolaně se již vylíhlo 6 mláďat a celkem se na komínech skupiny ORLEN Unipetrol od roku 2011 vylíhlo 40 sokolíků.

Autor: strejda zajíc | 18.01.2022 19:22
Dnes je Arisovi čtrnáct let.Ráno spočítal u plotu sousedů slepice,prověřil pergolu,jestli tam nejsou kočky a spokojeně posnídal.Pak zalezl zpátky do boudy dospat ještě veršíček.Na zcela slepého a hluchého psa dost dobrý,né?

Autor: Fesoj | 06.01.2022 22:13
Kamarádi, jaké máte v této době zkušenosti s psíky ? Spí nebo jsou vzhúru ?

Autor: Radek Chadim | 06.01.2022 12:08
Já to viděl až ze záznamu, ale panímáma hned ve dveřích hlásila, že "ten tvůj myslivec běhal po sále s flintou", tak jsem si říkal, že se buď pomátla ona nebo Petr, až pak se všechno vyjasnilo, pěkné to je, hodně jsem se nasmál :-).

Autor: Polák Jiří | 04.01.2022 18:13
Ahoj kamarádi, poprvé v životě jsem z hrdostí koukal a poslouchal Českou filharmonie.Stále jsem hledal Peťulu a nemohl jsem ho najít!Pořád první housle,dirigent,basysta,buben a Péťa nikde.A pak to přišlo první rána vedle,druhá vedle,přebil,třetí zase vedle a konečně čtvrtá trefa na komoru!Byl jsem překvapen jak si takové těleso, lidi kteří opravdu něco umějí a dělají České republice čest po celém světě se umí bavit a dovádět!Klobouk dolů a obrovský obdiv.

Autor: Petr Havlín | 03.01.2022 12:47
Za sebe i kolegy děkuji za chválu a jsme rádi, že se koncert líbil.

Autor: martes | 03.01.2022 10:54
Pro ty, kteří si myslí, že by nezvládli celý koncert (nádherný koncert) upřesňuju informaci od Bohouše: je to 1hodina 20 minuta. Jana

Autor: martes | 02.01.2022 15:45
Péťo, špičkové sólo!!!

Autor: bohumir dvořak | 01.01.2022 22:06
přatele naš pražak střili i v rudolfinu v80 minutě https://www.ceskatelevize.cz/porady/14589927633-novorocni-koncert-ceske-filharmonie-2022/

Autor: Tomáš ČENĚK | 01.01.2022 22:00
Přátelé, dovoluji si zahájit rubriku dnes pro rok 2022 zážitkem, který jste jistě mnozí z vás sdíleli se mnou - Novoroční koncert České filharmonie, kde měl takřka nejhlavnější roli náš pražák! Propagace české myslivosti na mistrovské úrovni. Kdo neviděl, doporučuji podívat se na záznam na internetu. Malou ochutnávku dám do galerie.
Díky Peťane, báječný koncert!