Dnes je 28.10. 2021. Slunce výchází v a západá v  | Měsíc výchází v a západá v

Používání broků 2,75 mm k lovu pernaté zvěřeVkládat příspěvky mohou pouze přihlášení uživatelé. Taky se mohlo stát, že Vám byl zamezen přístup pravděpodobně z důvodů porušení pravidel slušeného vyjadřování v příspěvcích. Přihlásit se....

Autor: Karel poslík | 10.11.2017 12:46
Já mohu z vlastních zkušeností jen potvrdit předchozí názory stran „ nevyrovnané“ kvality některých nábojů, především zmiňovaných minimagnum SaB. V minulosti jsem je párkrát koupil s velikostí broků 4mm. Použilo je i několik mých kolegů a začal jsem slýchat příběhy o liškách, které divně značily a odběhly. Měl jsem takový rituál, že jsem každý nově zkoušený náboj delaboroval a také jsem kdysi měřil krytí. Po delaboraci minimag, jsem byl velmi překvapen, protože jsem tam našel všechno možné, jen ty 4mm broky tam skoro nebyly. V jednom případě obsahoval náboj dost velké množství olověných pilin. Zkoušel jsem mnoho a mnoho nábojů od různých výrobců. V jedné stokusové sérii jsem měl několik patron, které nevystřelily, protože měly dost utopenou zápalku a tuze tenký rantl. Nakonec jsem zůstal věrný z části našim papírákům SaB – mám zásoby nábojů vyrobených před desítkami let i současných červeno černých. Občas si jich dám pár do kapsy, aby to na štontu zavonělo Ostatně Black star považuji za jedny z nejlepších. Na „hlavní“ střílení už několik let kupuji pouze Rotweil special a Rotweil weidmansheil. S brokem 3.5 a 3,75mm ještě mi nikdy nezklamaly a s brokem č. 7 se dá dosáhnout nadstandardně daleko. Cenově vás dneska RTW Speciál vyjde na stejné peníze jako SaB červenočerný. Karel.

Autor: hartjagd | 10.11.2017 07:08
 Jan Slavětínský: Zdravim, s tim minimagnumem s tebou naprosto souhlasím a koukám,že nejsem sám kdo si toho všiml,taky se mi zdá po ráně ten kouř nasládlej a v hlavni je spousta bordelu........co se týče rychlosti na to už mam jinej názor a řekl bych,že jsou o dost pomalejší, jediná výhoda je, že má ve 4 broku slušný krytí a tak to mam na pochůzky se psem po revíru.

Ramo: tak ono to zrovna laciná patrona není,ale zase toho takový kvanta nevystřílím a když vidim jak to pěkně chodí tak proč ne,ono bohužel dost lidí taky počítá kolik za to je piv :-D Jsem patriot a mrzí mě co SB vypouští,několikrát jsem delaboroval brokové náboje ze zvědavosti a taky kolik broků tam nacpou a když na tebe vypadne co vypadá něco jako \"brok\".... spíše bych to popsal jak sekaný olovo.... tak není divu,že to nelítá kolik má a to krytí pak taky je epizoda sama o sobě,s čím jsem od SB spokojen a když přimhouřím oči tak to je ve 12 Fortuna v 3,5 a ten minimagnum ve 4 a v 16 junior, blackflasch v 3,5 - 4 a pak vega ve 3 broku,ale právě po vyzkoušení těch winchesterů asi přesedlam,teda když to bude mít pěkný výsledky na papíře......

Autor: Jan Slavětínský | 09.11.2017 17:51
Odbočím od broku 2,75. Většinou střílím seliery, běžně Fortunu , červenočerný papírák a v kulobroku v revíru minimagnum 42,5g - 4 mm. Vadí mi, že beloťáci do stejného náboje v každé nové najeté serii dávají jiný prach. Asi co mají a za jakou cenu ho shání.Ten náboj bude mít ok tlaky i rychlost, tomu věřím, ale jinak spaluje a vždy je jinak zanešená hlaveň. Teď zrovna mám minimagnumy 12/70 -4 mm, které zasírají hlaveň takovým černým jemným granulátem a rána tak divně sladce smrdí. Když porovnám patrony různého stáří, tak je každá jinak dlouhá a zakroužená. Mrzí mě, že ta naše firma to má na háku..Letos jsem jak na hřivnáče ,tak na kachny zkusil španělské Sagy 36 g ,brok 3,25 mm, černá plastová nábojnice s vysokým kováním a zlatým potiskem. Jsou dobré, rychlé a dokonce na ně slyší i toulavá škodná z kulobroku. Chce to si každé nově zakoupené patrony otestovat, fakt. Rozdíly tam jsou. V Lysé jsem si ze zvědavosti koupil patrony od Federalu, 12,70 s hrubým brokem OO. Ty broky jsou prosypané takovým granulátem. Zkusil jsem ránu z kozlice Brno super na 40 kroků do kartonu papíru. Chlapi, těch 8 velkých broků bylo v kruhu 50 cm. Lovu zdar.

Autor: Ramo | 09.11.2017 09:46
No dát cca 16 Kč za brokovou ránu je na mě už docela dost :-) ale jinak s tebou hartjagd naprosto souhlasím a razím stejný názor!!! Já používám skoro na vše tyto náboje RC 34 12/70 brok 3.3mm, 34g o ryclosti cca 415 m/s. Lovu

Autor: hartjagd | 05.11.2017 19:17
Zdravim  rici czech,musim uznat,že po tomhle průměru broku to padalo neskutečně a to i dálková kachna která asi něco chytla od sousedního střelce,dnes jsem byl se psem na dohledávce jestli ještě něco nenajdem a tak jsem jen čistě pro sebe to odkrokoval a napočítal jsem 63 kroků,to je na tenhle mák až obdivuhodný. Když to budu srovnávat s Fortunou kterou střílim běžně 3,5mm brokem tak svoji hranici mam do těch 50 kroků,dál už nemá potřebné krytí a ranivost , ale patron od winchestera má rychlost a dostatečný krytí i na delší vzdálenost kdy dojde k potřebnému šokovému účinku vlivem většího počtu broků a tím k bleskovému zhasínání , tímto někoho nenabádam aby to tak dělal,tak že když to shrnu jsem velice spokojen a vydávám se cestou winchester super speed 2 kdy dokoupím ještě jinačí průměr broku abych pokryl své potřeby lovu od hřivnáče až po lišku , opravdu na mě zanechali perfektní dojem jak si to vše krásně sedlo. Lovu,Lesu.

Autor: rici czech | 05.11.2017 17:24
Letos jsem na hřívnáče vytáhl ze skříně fasované trapove SaB ,,na nějaké brokové \"long range\" jsem je nepoužíval ,ale na rozumnou vzdálenost do 30m platily stoprocentně. Jinak trapovky jsem začal používat při dostřelu postřelených kachen na vodě při dohledávkách,..a fungují světe div se lépe nežli větší brok.

Autor: hartjagd | 05.11.2017 12:16
Zdravim kolegové,v týdnu jsem si byl zakoupit patrony na drobnou (kachny,bažant) a vzal jsem na zkoušku winchester super speed 2 36g a v broku 2,9 mm. Nedavno jsem si je prohlížel na stránkách výrobce a maj uváděnou pěknou rychlost (417 m/s) tak jsem je vzal, při zkoušce krytí (ZP 47 12/12) mě mile překvapila rovnoměrnost a hustota zásahu kdy bylo i citít,že ta patrona má rychlost (porovnával jsem to s naší fortunou). Včera jsem si je vzal na večerní tah a musim uznat,že to byla nádhera kdy na ně kačenky parádně slyšeli a to i na delší vzdálenost,další plus hodnotim za vcelku čisté hlavně kdy po SB to je vždy jak v komíně. Musim konstatovat,že tenhle nákup se povedl a potvrdila se mi domněnka , že rychlejší drobnější brok je na přiměřenou vzdálenost účinnější, vyzkouším je i s jinačím průměrem broku. Jsem s nima velmi spokojen. Lovu,Lesu.

Autor: JindraLipník | 22.11.2013 22:41
Tak se taky přidám.V letetech 1972-73 jsem se jako učeň LOU účastnil řady honů v bažantnicích.Výřady 3000-3500 ks denně v počtu 12 střeců.Téměř vše uloveno brokem 2,75 mm.Rány na krátkou vzdálenost byly velmi efektní(z bažantů se kouřílo a některé dámy tleskaly).Bylo to trošku něco jiného,než mě tehdy učil otec,ale každá zkušenost dobrá.Horší to bylo,když nám kuchařky připravily tyto nešťastné ptáky k obědu.Když kousáte stehno a narazíte na pátý a čestý brok tak argument,že malé broky zvěřinu neprostřelují a nerozbíjejí je velmi povzbuzující (získáte zdarma plomby).Také slůvko nerozbíjejí je velmi dobré.Rozbití zvěřiny signalizuje nemysliveckou ránu. U malých broků však devastace zvěřiny není tak viditelná tudíž střelec není vydán oprávěnému posměchu.Dodnes si pamatuji slova nebožtíka hospodáře -toho kohouta si vezmeš.Moje dlouholetá zkušenost mě říká:pernatá bažant,kachna 3,5 mm zajíc v prosinci 4 mm.Taktéž na lov lišky se mě ovědčil brok 3,5 a4 mm lépe než broky větší(více broků v cíli).Hlavní však je lovit zvěř na mysliveckou vzdálenost a znát možnosti svoje a své zbraně.

Autor: Karel poslík | 07.11.2013 10:47
Broky 2.75 mm , bývalé číslo 11 , fungují na bažanty spolehlivě ( nezkoušel jsem to, ale viděl jsem to) , zvláště v bažantnicích s voliérovými odchovy, kde se zpravidla střílí na krátko. Zažil jsem tam i experta , který střílel trapy 2.4mm a padalo mu to. Teda jen do té doby, než byl skrze předchozí stížnosti na kvalitu( mákem poseté) zvěřiny odhalen a pod pohrůžkou vyloučení z honů přeškolen na normální lovecké náboje. Osobně mimo lovu strak v jedné komplikované lokalitě, používám pouze 3.5, 3.7 a 4.0mm, tedy bývalé č. 8,7 a 6. Broky 3mm(desítky) jsem také používal v bažantnici, ale i tak, pokud jsem to stíhal, jsem do druhého laufu dával 3.5 mm. Při lovech na drobnou dávám 3.5 mm a kde je zajíc dávám do druhého laufu 3.7 nebo 4.0mm. Ve světle poznání, jaký výkon v sobě tyto náboje ukrývají, nevidím žádný důvod používat při lovu broky větší než 4.0 mm. Nejraději mám staré papíráky SaB nebo i dnešní červeno černé. Na větší dálky potom Fortunu nebo Rottweil special. Do kulobroku 20/76 ani jiné patrony než 3.5 a 4mm nemám a dokonce mezi nimi nevidím ani žádný rozdíl. (Stejně jsou ta čísílka už setřená) Jeden starý pantáta kdysi dávno při nekonečných diskuzích o velikostech broků říkával: „Kluci, já jsem tady u nás eště nepotkal nic, co by se nedalo ulovit šestkou nebo osmičkou brokem.“ A ještě jeden poznatek. Když čekám na hřivnáče jak sedají na strniště nebo na stromy, dávám vždy 3,5 mm . Když jsem dával menší, tak to po sedícím holubovi s uhlazeným a urovnaným peřím sjíždělo a doháněl jsem ho v lepším případě až druhou ranou při odletu. Zdar Karel

Autor: Jan Slavětínský | 07.11.2013 06:57
Určitě svou roli bude hrát krytí flinty a rychlost broků. Třeba na kachny s oblibou používají 20/76 Hull , plné čoky a oni se s tím daří i ty "hraběcí ranky" po 2,75 mm! Já před léty stejně jako Petr zkoušel na hřivnáče vývozní patrony, které tenkrát Vlašim dělala pro Švédy, takové líbivé plastové zelené s logem Husqwarna Vapen Fageljagt 2,75 mm 12/70, 32g ,s ránou bylo pěkně slyšet jak broky cvrkaj hřivnáčům o letky ,ale moc po nich nepadali.To 3,5ka v Black staru byla o něčem jiném.
Je faktem, že používání malých broků při těch akcích v bažantnicích i při lovu kachen má trochu i bezpečnostní význam.
P.S. Ty papíráky s křížem se dají upravit a úspěšně používat při norování. Já jim otevřu hvězdici, vysypu ten "máček" a na ten kříž dám poctivou čtyřku brok a patronu zavřu. K norám a kanálům na ty rány 10-15 m co se střílí, gungují tyhle upravené streukreuz pěkně. Víš jak se na 10 m na lišku blbě střílí a ještě když tam máš košíkovou Fortunu, to je rána jako esbalem.

Autor: Ellhenicky | 06.11.2013 23:26
Rici, lišky bažantník lovil, nebo jen ulovil? Já taky ulovil lišku 3mm, ale vyšla mi na pár metrů z rákosí a to je pak jedno čím se na ni vystřelí.

Autor: rici czech | 06.11.2013 22:57
PS:ten zmiňovaný Streukreutz je speciálně vyvinut do 25m max.,mám pocit že se dělal jen s velikostí broků 2,75mm,papírák s plstěnou zátkou a místo koše tam je mezi brokama vložen plastový kříž který ten zhluk rozhodí hned za hlavní ,zahrdlení nezahrdlení:-).Jinak taková perlička na závěr,jeden bažantník nábojem s brokem 2,75mm lovil v bažantnici ůspěšně lišky, takže ono to Honzo asi funguje ,ale stejně pravda je ta, že vždy to není v náboji,flintě ale v rukách:-)).

Autor: rici czech | 06.11.2013 22:40
No já to vidím zase jinak.Ono než na velikosti broků záleží i na krytí brokovnice ,neboť s každou velikostí broků to bude "sypat" jinak.Roky jsem lovil drobnou jak pernatou tak zajíce brokem 3,1 od RC.Prostě z mé dvojky to sypalo velmi dobře.Podotýkám že zajíce(a to i na sněhu) do těch 30 metrů (tak kolem 10-15ks za sezonu), dál nestřílím ,na bažanta i dále.Větší ůspěšnost jsem s větším brokem 3,5-4mm ve střelbě nezaznamenal než právě s tou 3,1.Jinak průbojnost broků je taktéž daná rychlostí brokového náboje takže můj pocit je ten že nebude větších rozdílů v průbojnosti u např. 3,5 s rychlostí 360m/s a již zmiňovanou 3,1 s rychlostí 410m/s.Každopádně pro běžný lov mimo bažantnici bych si menší brok než 3mm asi nevzal.

Autor: Petr Decsi | 06.11.2013 21:21
Honzo,mne průměr těchto broků zatím zklamal.Zkoušel jsem je na hřivnáčích v letu s nulovým výsledkem u potoka,když vylétávali z nižších olší na louku.Vlašimské náboje Streukreuz 12/70 34g obsahují 268 ks broků,což je poměrně dost,ale díky plastovému kříži jsou vhodné na krátší vzdálenosti(výrobce je před lety prezentoval,jako novinku speciálně určenou na lov do bažantnic s tím,že i na velmi krátké vzdálenosti neznehodnotí zvěřinu).Já je před 4 lety otestoval na střelnici v Pošné u Pacova do papírového terče o rozměru 0,9x1m na vzdálenost 37,5m.Tato vzdálenost mi před vyzkoušením připadala jako maximální a výsledek po zkoušce zcela jednoznačne potvrdil vhodnost použití na podstatně kratší vzdálenosti(osobně si myslím tak do 30m).Navíc se tento druh nábojů poměrně obtížně shání.Před časem jsem četl ve Střelecké revui rozhovor s p.Snížkem ml.od firmy Arms,kde představoval anglické náboje Hull a moc je chválil s broky 2,75 mm při lovu bažantů.Já se připojuji k názoru předchozích příspěvků a zůstávám věrný brokům o průměru 3,5-4 mm.Fesoj správně upozornil na tvz."hraběcí"ranky,neboť většina našich kolegů neví,co je myslivecká vzdálenost při lovu broky.

Autor: Ellhenicky | 06.11.2013 07:15
Jsou akce, kde se kontroluje velikost používaných broků.Když jde zvěř dále do prodeje, tak si to hlídají. On to už takový rozdíl od běžně používaných 3mm není a platí ,jak píšeš. Na běžné pochůzky bych to do hlavně nedával, na běžnou škodnou by asi neplatily.

Autor: Fesoj | 06.11.2013 07:12
Že drobná zvěř zhasíná v ohni působením šoku, je všeobecně známo. I Josef Bílý psal, že minimální počet broků k vyvolání šokového účinku je 4 ks u pernaté, 6 ks u zajíce. Ale předpokládám, že to bude fungovat spíš na kratší vzdálenosti, lovci by si museli odpustit tzv. "hraběcí" ranky na vysoké kohouty a kachny.

Autor: Jan Slavětínský | 06.11.2013 07:05
Používáte tuto velikost? V bažantnicích ale i tam, kde dělají kachny a ulovená zvěř jde do výkupu nebo ke zpracování, se k lovu používá brok 2,75. Tyhle broky zvěř neprostřelují,nerozbijí a ani nezatahují do zvěřiny peří. Zvěř na běžnou vzdálenost je zasahována větším počtem broků, které způsobí šok nikoliv průstřel a zvěř padá. Já,který používá 3,5-4 ku brok po "celý rok" kdybych to neviděl..., funguje to.